• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kalászhalak

Pecás

Legenda
A közelmúltban egyre több szebbnél szebb kalászhal féle bukkan fel ezért gondoltam arra, hogy ne csak a furcata-nak legyen naplója, hanem egy közös napló lehetne ahol -a garnélákhoz hasonlóan- az érdekesebbnél érdekesebb kalászhalakról lehet szó.
Konkrétan két olyan halászhal került -ha csak egy-két kép erejéig is- a látókörömbe mostanában, amik ezt a gondolatot elindították:
- Pseudomugil cf paskai -Vörös neon kalászhal
IMG_3679.JPG
Sok infót nem találtam róla, azok is "kissé" kuszák.
Van olyan, ami iráni vörösként írja le, máshol a kép nem igazán stimmel, van ahol keresztezéssel "létrehozott" halra utal a cikk.

Ha igaz, először 1983-ban gyűjtötték be, 1986-ban írták le.

Egyik forrás alapján:
Előfordulása: Új-Guinea középső részén lévő patakokban 120-400m tengerszint feletti magasságig ahol az esőerdőkben a lassú vízfolyások vize zavaros, helyenként magas tannin tartalommal

Veszélyeztetettség szempontjából "hiányos"-nak minősül, ugyanis nincs kellő mennyiségű adat róla a Vörös listára történő besoroláshoz

Tartásához a cikk szerint akár egy 20 literes akvárium is elég lehet (EU-ban 30 liter az alsó határ gerinceseknek!) egy kisebb csapat tartásához sűrű vízcserével. Szubjektív megjegyzésem: maximum ikráztatni tennék halat ilyen kicsi medencébe.
Az akvárium berendezésénél javasolja az eredeti élőhely másolását: uszadékfa, sok növény és búvóhely, lebegő növényekkel a fényt érdemes tompítani. No, ezt csak támogatni tudom
Savas, 6,0-6,5-ös pH tartományt és 22-26 °C hőmérsékletet javasol.
Tenyésztéshez: savas vizet, kondicionáláshoz sok élő eleséget, ikrázáshoz jávai mohát, vagy fonalból készült "bojtot" és az ikráztató medence vizével azonos vizet, ha külön nevelő akváriumban akarjuk a kicsiket felnevelni, ivadék indításhoz papucsállatkát és később már frissen keltetett artemiát javasol

Egy másik cikkben:
- testméret: fiúk kb 3 cm, lányok kb 5 cm maximális méretet érnek el
- vízhőfok: ideális 20-25 °C, de a magasabbat is jól tűri
- vízkeménység: 10°-20°gH közötti tartományt kedveli
- pH 7-8 között

Atilla, Annamari, esetleg tudtok valami bővebb infót róluk?

- Pseudomugil cyanodorsalis (magyar nevét még nem láttam, de gyönyörű kék a háta)
P.cyanodorsalis.GS.jpg
P.cyanodorsalis.NA1.jpg
előfordulása: Ausztrália északi részén a Darwin és a Mary River folyók tengerpart közeli részein, a Melville-szigeten, a Norman folyón Carpentaria-öbölben.
Valószínüsítik, hogy észak-Ausztrália és dél Új-Guinea folyóinak torkolati részein sok helyen előfordul.
mérete: maximum 3,5 cm
első begyűjtő: Helen Larson (Northern Territory Museum) 1981-ben Darwin közelében
1982-ben Gerald Allen (Western Australian Museum) találta meg őket Crab Creek-ben
1983-ban Allen és Sarti írta le tudományosan (Broom és a Wyndham - Észak-Nyugat-Ausztráliában gyűjtött egyedeket)
Első sikeres beakvarizálása: 1986
Színezetét nem részletezem, a két képen jól látszik a nemenkénti színezetük.
Elég tág tartományra terjed ki a tűrőképessége mind a víz sótartalmát illetően (az édesvizű folyóktól/patakoktól az enyhén sós, iszapos mangrovés patakokig) mind a hőmérséklet tekintetében 22-39 °C közötti hőmérsékletű vizekben is találtak ezekből a gyönyörűségekből.
 
Most már @AmegA -ék jóvoltából hozzá lehet jutni egy hazai tenyésztő elérhetőségéhez.
Tőlünk elég messze van, de ahogy magamat ismerem, előbb-utóbb megkeresem.
Az ár azóta hál' Istennek sokkal barátságosabb.
 
Nézelődök, nézelődök és csupa szebbnél szebb és nagyon érdekes halat találok:
P.mellis%20%28Schnapper%20Ck%29%20GS.jpg
Pseudomugil Mellis a neve ennek a kis ékszernek, Ausztrália keleti részén él egy elég szűk területen, legalábbis a cikk alapján, amit nézegetek. Majd kijegyzetelem.;)

Előljáróban pár adat:
- hal mérete: max 4 cm
- víz pH értéke: 4,4-6,8
- kevés oldott ásványi anyag
- hőmérsékleti tolerancia: 11-38°C (!!!)
- a nemek megkülönböztetése a kép alapján nem okozhat nehézséget:)

A cikk szerzőjének első gyűjtése alkalmával mért adatok:
- pH: 5,8
- vezetőképesség: 170 mS/cm
- keménység: 10 mg/l CaCO3
 
Tegnap sikerült beszereznem egy helyi tenyésztőtől 15db paskai-t. Mára ez a szám redukálódott 14-re mivel egyikőjük, kétéltűként vizionálta a jövőjét.. :cry: Nagyon szép halacskák, de eléggé félénkek. A színük ahogy a @Pecás kolléga által megosztott képen is látszik narancs-vöröses a hátán a neon kék csíkkal. Ami nagyon érdekes, hogy a "napfényes" cső alatt, sárgás (majdnem citrom) a színűk. Először amikor betettem az akváriumba meg is lepődtem.
 
  • Tudományos név: Melanotaenia boesemani (Allen, Cross; 1980)
  • Származás: Ázsia; Ajamaru-tó (Irian Jaya: Új-Guinea szigete).
  • Testhossz: 8-10 cm
  • Természetes élőhely: A tó pangó vize.
  • Viselkedés: Társas, rajokban él.
  • Táplálkozás: Mindenevő
  • Szaporítás: Könnyű
  • Medence: Minimum 110 liter
  • Dekoráció: Növények, az úszáshoz szabadon hagyott térrel.
  • Hőmérséklet: 27-30°C
  • pH: 7,5-8,5
  • Keménység: 10-20NK°
  • Várható életkor: 5 év
Írta ezt a [noreklám].com
Tapasztalat velük? Mit csinálnak, vagy épp mit nem? Kivelmivel jön ki jól?
 
  • Tudományos név: Melanotaenia boesemani (Allen, Cross; 1980)
  • Származás: Ázsia; Ajamaru-tó (Irian Jaya: Új-Guinea szigete).
  • Testhossz: 8-10 cm
  • Természetes élőhely: A tó pangó vize.
  • Viselkedés: Társas, rajokban él.
  • Táplálkozás: Mindenevő
  • Szaporítás: Könnyű
  • Medence: Minimum 110 liter
  • Dekoráció: Növények, az úszáshoz szabadon hagyott térrel.
  • Hőmérséklet: 27-30°C
  • pH: 7,5-8,5
  • Keménység: 10-20NK°
  • Várható életkor: 5 év
Írta ezt a [noreklám].com
Tapasztalat velük? Mit csinálnak, vagy épp mit nem? Kivelmivel jön ki jól?
Szia, én ugy vettem észre kijön mindenkivel, de a garnélákat szereti közelebbről vizslatni néha beléjük mar egyett, pláne ha kajáról van szó...!
 
Sziasztok. Érdeklődni szeretnék, hogy a Melanotaenia praecox - Törpe szivárványhal milyen más halakkal tartható, kinek milyen tapasztalatai vannak? Illetve a tigris és a hógolyó garnélákkal mennyire társítható?
 
Sziasztok. Érdeklődni szeretnék, hogy a Melanotaenia praecox - Törpe szivárványhal milyen más halakkal tartható, kinek milyen tapasztalatai vannak? Illetve a tigris és a hógolyó garnélákkal mennyire társítható?


Erre én is kiváncsi lennék mert váratlanul kaptam 4db-ot, és majd össze szeretném rakni a gyöngy dániókkal és az amanokkal ha lehet egy 240 l akváriumba.
Van valami tapasztalat? Sajnos a könyvet nem tudom elolvasni mert ennyire nem megy jól az angol.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Erre én is kiváncsi lennék mert váratlanul kaptam 4db-ot, és majd össze szeretném rakni a gyöngy dániókkal és az amanokkal ha lehet egy 240 l akváriumba.
Van valami tapasztalat? Sajnos a könyvet nem tudom elolvasni mert ennyire nem megy jól az angol.
Osszefoglalom neked. Tokmindegy mibe tartod, o fog a legtovabb elni. Idosebb koraba 5-6-7 ev, foszladozott, csapzott kulsoje lesz. Nagyon szep hal, mindenhol es mindennel elvan. 12 literes futes nelkuli, szobahomersekletu akvariumba szaporitgattam, brak vizben. Az ikraival nem foglalkozik. Egy parat bele teszel, 1 hetig, az tuti leikrazott. Amikor a kicsik mar nagyobbak mint az atlag szajmeret, mehet a tobbi koze. A leiras szerint ugral, de szerintem nem. Hamar meg lehet szokni igy hamar unalmassa valik. A bosemanik szerintem sokkal szebbek, eletre valobbak. Ezek csak libegnek egyhelyben es lesnek mint hal a vizben. Szerintem amellett, hogy szep a szinuk, unalmas halak.
 
Saját tapasztalataim neon kalászhalakkal:
Ijedősek, legalább 10-12 fős csapat kell. Erős szűrés szükséges, mert érzékenyek a bomlástermékekre. Szeretik az áramlást. Csapvízben tartom őket (kb. 20 Nk). Fűtést nem használok, elég a szobahőmérséklet (20-29 fok). Főleg fagyasztott eleséget kapnak, néha szárazat is. Igénylik a növényi táplálékot (spirulina). Hajlamosak ugrálni, főleg etetéskor (nyitott akváriumba nem javaslom). Folyamatosan mozgásban vannak, elsősorban a középső vízrétegben tartózkodnak, de a fenékről is összeszedik a lehullott eleséget. Szerintem nagyobb akváriumba valók (min. 150 l). Agressziót nem tapasztaltam, nálam a garnélákat sem bántják. Megfelelő körülmények között szaporodnak is, néhány ivadékot sikerült felnevelnem.
 
Sziasztok!

Vannak törpe pettyes kalászhalaim, velük kapcsolatosan lenne kérdésem.
Mégpedig a színükkel kapcsolatban. Jelenleg úgy néznek ki mint egy átlagos ponty, szürkék, uszonyuk kicsit átlátszós, pöttyük is feketésebb. Szerintem fiatal egyedeim vannak, egyik nagyobb példányomon mintha már látszana egy kevés szín.
Viszont mikor kezdenek Ők rendesen színesedni?
Próbáltam róluk készíteni pár fotót, a jelenlegi színezetük így néz ki.
Lesznek még ennél színesebbek? GA oldalán szép kékes árnyalatú, fekete pöttyös világos fej résszel. Vagy kell nekik valami különleges etető anyag? Jelenleg Hikari száraztápokat esznek mindannyian.

Köszönöm nektek! :)

DSC_1489.jpgDSC_1498.jpg
 
Sziasztok!

Vannak törpe pettyes kalászhalaim, velük kapcsolatosan lenne kérdésem.
Mégpedig a színükkel kapcsolatban. Jelenleg úgy néznek ki mint egy átlagos ponty, szürkék, uszonyuk kicsit átlátszós, pöttyük is feketésebb. Szerintem fiatal egyedeim vannak, egyik nagyobb példányomon mintha már látszana egy kevés szín.
Viszont mikor kezdenek Ők rendesen színesedni?
Próbáltam róluk készíteni pár fotót, a jelenlegi színezetük így néz ki.
Lesznek még ennél színesebbek? GA oldalán szép kékes árnyalatú, fekete pöttyös világos fej résszel. Vagy kell nekik valami különleges etető anyag? Jelenleg Hikari száraztápokat esznek mindannyian.

Köszönöm nektek! :)

View attachment 145905View attachment 145906
Általaban , bár nem tudom honnan vetedd . De mindenhol a leg olcsóbb táppal etetik a halikat . Én is vettem boltbol tenyesztőtöl halakat . S mindegyik szintelen volt !
A bolt s a tenyésztő miért is adná neki a legjobbat , ha a leg ólcsobban is életben marad ?!!
Sajnos ezegy jó magyar szokás !!! Kivétel azért persze van ! Pl. Szerény személyem 🤣🤣🤣
De miért kellene drágább kajával etetni , ha a lególcsobb kajával is meg van ?
Sajnos ilyen világban élünk 😔
 
Sziasztok!

Vannak törpe pettyes kalászhalaim, velük kapcsolatosan lenne kérdésem.
Mégpedig a színükkel kapcsolatban. Jelenleg úgy néznek ki mint egy átlagos ponty, szürkék, uszonyuk kicsit átlátszós, pöttyük is feketésebb. Szerintem fiatal egyedeim vannak, egyik nagyobb példányomon mintha már látszana egy kevés szín.
Viszont mikor kezdenek Ők rendesen színesedni?
Próbáltam róluk készíteni pár fotót, a jelenlegi színezetük így néz ki.
Lesznek még ennél színesebbek? GA oldalán szép kékes árnyalatú, fekete pöttyös világos fej résszel. Vagy kell nekik valami különleges etető anyag? Jelenleg Hikari száraztápokat esznek mindannyian.

Köszönöm nektek! :)

View attachment 145905View attachment 145906
Szerintem meg így fognak kinézni.

szerk: próbáltam valami linket keresni ahol szépen egyben mutatják a különböző alfajokat (vagy nem alfajokat de színváltozatokat).
A lényeg hogy kis hazánkban a sárga verziót árulják (én még nem láttam más fajtát belőle.
De az 'ARU' változat lenne a kékes árnyalatú, ha jól sejtem.
Az meg hogy miért a 'szebb' verziót reklámozza mindenki? Azt hiszem ezt nem kell kifejteni :ROFLMAO:
Mindenesetre akit érdekel keressen rá nyugodtan neten: 'Pseudomugil gertrudae' és lehet olvasgatni, vagy csak nézegetni a különböző színeket.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére