• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Jobbára ártalmatlan

avasig

Főkertész
Az első komolyabb növényesem, az "Akvárium a két tevéhez" már előrevetítette, hogy nem igazán vagyok otthon a frappáns, hipergalaktikus névadásban.

Mindig is irigyeltem kertész kollégáimat, akik egy layout-ba egy komplett űrutazást, időutazást vagy dimenzió ugrást belelátnak, és valóban jól hangzó nevekre tudnak keresztelni egy akváriumot... miért nem megy ez nekem???

Spontán asszociációs gyakorlattal, kedd hajnali négykor, fülig Malaysiásan eszembe jutott kedvenc írom, Douglas Adams ötrészes társadalom karikatúrája, amelyben többek között arról értekezik, hogy valójában nem az emberi faj kísérletezik a fehéregereken, hanem a fehéregerek kísérleteznek az emberi fajon, méghozzá úgy, hogy különböző manimpulált válaszokat adnak az emberi kísérletekre.

Ez igencsak analóg számomra az akvarisztikával. Néha nem vagyok biztos benne, hogy én kísérletezem az akváriumommal, vagy éppen fordítva történik az egész. :)

Na mindegy. Aki olvasta, érti, miről beszélek, aki meg nem, az azt fogja hinni, hogy elszívtam egy spangli karácsonymohát akváriumépítés közben. A lényeg, hogy egy regény címe után kereszteltem el az új layout-ot.

A mögöttes technika nem más, mint a korábbi, így csak címszavakban:

75 literes opti vajling, felette Aquasky, alatta egy EX700 és egy JBL Crystal 900 szűrő, bennük matrix, rio, Seachem Purigen, s minden egyéb földi jó.

A beoldás in-line difis nagynyomású co2, és brummog még egy légpumpa is időnként, mert én hiszek benne, hogy fontos az aktív levegőztetés is a co2 mentes időszakban.

A tápozás mi más lehetne, mint Green Aqua Macro+Micro, egy kis happy-life carbo, és egy csipet Easy-Life ferro a vízcserék alkalmával (+0,5 ppm) Mindez full RO-ban, mivel van benne seiryu épp elég, hogy visszasózzon.

A beltartalom nagy részét az előző akváriumban felszaporodott növényzet adta:

Egy megtermett microsorum tő, micranthemum umbrosum és hemianthus micranthemoides vegyes zöld háttér, egy kis fészek ludwigia repens és alternanthera reineckii mini, hogy egy kis színt vigyünk bele, illetve anubias mini és blyxa középtájt, valamint stau és pogostemon bokrok a ritmus kedvéért, mindez előterezve hc cuba-val és egy csipet parvula minivel.

A fákat a GA-ban sikerült levadászni, ADA vasfa gyűjtőnéven. Három hétig áztattam és öntögettem róluk a barna levet. A kövek szintén GA-s seiryu kupacból származnak, csak édesapám megdolgozta őket egy kicsit pneumatikus vésővel :)

A layout-ba biztosan belelátna egy pszichológus valami velős perinatális frusztrációt, én csak annyit tudok róla elmondani, hogy most pont ilyet szerettem volna.

Legóztam vele egy órát, dőltek az ágak jobbra-balra, majd egyszer csak megállt így az egész. Ekkor én kimentem a konyhába egy fröccsért, visszajöttem, ránéztem a bejárati ajtóból, és eldöntöttem, hogy így marad. :)

És akkor jöjjenek végre a képek:

133730761_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


13116448812_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


8093763333_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Egyelőre az újszülött kor nehézségeit éljük, ammónia csúcs, napi vízcsere, co2 beállítás, submers átállás, ültetési stressz, gyökerezés, no és persze küzdelem a 30 fok alatti vízhőmérsékletért egy szobaventillátorral.

Ha kicsit bezöldült a táj, készítek új fotókat.

========================================================================
Ui: Sajnos az aug elejei szerverleállás elvitte az eredetileg indított topicot 24 órán belül, és oltári szerencsémre vissza tudtam google cache-ből szerezni a napló szöveget, ezért ez most azonos tartalommal szerepel itt. Érkezett azonban sok hasznos hozzászólás és 30 feletti like, amit nagyon szépen köszönök, és roppantul sajnálom, hogy nem lehet már vissza varázsolni.
========================================================================
 
na és ezzel mi van?

szeptember első napjaiban elmentünk nyaralni, és 14 napig sajnos nem kapott az akvárium megfelelő tápozást. Tudtam, hogy nem fogja jól viselni, de nem volt más választás, belekalkuláltam a nyaralás költségvetésébe :)

Egy ilyen hosszú ideig tartó blackout kinyírta volna a növényzetet, így viszont 4 órán át kellett takarítgatnom az ecsetet és a cladophora-t.
Sajnos az ecset miatt a blyxa-t erőteljesen vissza kellett vágnom, a microsorumot meg kellett ritkítanom, így most egy kis rehabon van az akvárium.

Feltoltam a co2 szintet, kicsit kinyújtottam a beoldási időt is, hogy ne libikókázzon annyira a co2 szint, kitakarítottam a szűrőt, és most visszatértünk a rendes tápozáshoz.

Én nagyon remélem, hogy észhez fog térni pár hét alatt, de nem lenne illő a rehabon fotózni valakit :) Ha kicsit gatyába rázódtunk, készítek új fotót.

Bár ne lennének ilyen eszetlenül drágák az automata adagoló pumpák... ilyenkor igazán jól jönnének.
 
Nem túl hálás dolog így IAPLC eredményhirdetés környékén fotókat felrakni, ráadásul egy lábadozó akváriumról...

De igértem a fotót, és mint sokan tudjuk, vannak nehéz pillanatok minden üveggel keretezett mini-élettér életében. Ha másra nem jó, hát okulásként dokumentálom a helyzetet.

A fent említett 10 napos nyaralás okozta táphiány óta lassan 3 hét telt el, és még mindig képtelen visszazökkeni az akvárium. A blyxa egy az egyben felfordult, kb 8 tövet kellett kidobnom.

Hatalmas köszönet Tibi főkertész úrnak, aki saját neveléséből legalább 15 tő gyönyörű blyxát adományozott nekem a vészhelyzet megoldására. Ilyenkor érzi az ember, milyen szuper kis közösség van itt.


Az algásodás viszont makacsul visszatér minden takarítás után, pedig hetente két vízcserével operálok most.

Az ecsetalga a blyxán kívül a ludwigian, micorsorumon, micranthemumon és több sziklaélen is visszajött. Azt sejtem, hogy ennek hátterében az áll, hogy a Tetra Ex700 egy igen tetszetős poppy style lily-n keresztül ömlik be, de ezen a szűk keresztmetszeten akkora a nyomása az outflow-nak, hogy nem tudja a lily eléggé megtörni. Bólogatnak a növények, mint búza a szélben, és ahol megforog a víz a sarkoknál, ott rendre megjelenik az ecset.

A nyaralás alatt egy eddig számomra nem ismert alga, a cladophora is bejelentkezett vizitre. Állítólag makacs jószág ez is, de legalább nem olyan randa, mint a cyano vagy az ecset. Szálanként kiszedegettem egy részét, olyasmi érzés, mint boxkesztyűben hangyát szedni.

A zöld pont alga a stau-ra és az anubiasra telepedett rá, és az üvegfalon is megjelenik időnként.

Egyenként egyik sem zavaró, de folyton vissza kell vágni a hátterező növényeimet (lásd a fotón is), az anubias hajtásokat, a staut, vakargatni a sziklákat, szedegetni a hajszálvékony cladophorat, ez így együtt igen sok bosszúságot okoz.

Mivel korábban nagyon büszke voltam rá, hogy semmi gondom az algával, most azt érzem, kibillent a vajling az egyensúlyból.

Tervek: Ma kilátogattam a GA-ba, és beszereztem egy kis Fosfo-t. Egyelőre 1 ppm-et nyomok rajta, és ha időm engedi, cserélek palackot, és megpróbálok beállítani egy állandó, viszonylag magas co2 szintet éjjel-nappal, állítólag az ecset azt nem szereti.

Ha nem megy... akkor kivágok minden dekort, lelapítok 9 l Malaysiát az akvárium aljára, bevetem parvula minivel, három faágból csinálok rá gémeskutat, a kislányom legójából lenyúlom a tehenet, befestem szürkemarhának... És benevezek a HAC-ra "puszta landscape" kategóriában, lesz ami lesz :)

IMG_0546_copy_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Szia!A leírtak ellenére még mindig jobbára ártalmatlan -nak tartom e remekművet. Mielőtt betyáros feelinget csinálnál belőle, hortobágyi 7 likúval, meg pörge bajszú csikósokat telepítenél , inkább carbozd arcon:punch: az ecsetet, attól iszonyatosan el tud keseredni , olyannyira ,hogy mérgében belilul, a foszfátszintet bátrabban megemeled, kis türelemmel, odafigyeléssel ismét visszatér a régi kerékvágásba, és újra régi fényében ragyoghat az akváriumod! Amúgy véleményem szerint, egy kis nyirbálást is végrehajthatsz, a pogok mintha nyúlánkabbak lennének a kelleténél. Viszont összességében így is nagyon szép, és tetszetős az összkép(y)!
 
Köszönöm! Igen, ez a pogo dolog érdekes. Az Aquasky alatt nőnek, mint bolondgomba. Ugyanakkor azt vettem észre, hogy a rotala és ludwigia sokkal élénkebbre vörösödik a kompakt csöves nano aksiban, mint itt. És ez nem csak a LED színhőmérséklete miatt van így, mert amikor átültettem ide pár tövet a nanobol, akkor egyértelműen meg lehetett állapítani, melyik honnan származik, pedig akkor már ugyanaz a fáklya világította meg az összes tövet. Ennek ellenére nagyon szeretem az Aquaskyt. Csak ne kellene ennyit takarítani a cseppfoltokat az akrilról.
 
Köszönöm! Igen, ez a pogo dolog érdekes. Az Aquasky alatt nőnek, mint bolondgomba. Ugyanakkor azt vettem észre, hogy a rotala és ludwigia sokkal élénkebbre vörösödik a kompakt csöves nano aksiban, mint itt. És ez nem csak a LED színhőmérséklete miatt van így, mert amikor átültettem ide pár tövet a nanobol, akkor egyértelműen meg lehetett állapítani, melyik honnan származik, pedig akkor már ugyanaz a fáklya világította meg az összes tövet. Ennek ellenére nagyon szeretem az Aquaskyt. Csak ne kellene ennyit takarítani a cseppfoltokat az akrilról.

Ezt a vörösödés kérdést meg tudom erősíteni.
Az ADA galériában láttunk egy power compact lámpás 60-as akváriumot. Na ott tényleg sokkal durvább volt a vörös, mint az Aquasky alatt. Utóbbi sem volt rossz, de ha egymás mellett látod a kettőt, érzékelhető a különbség:
Japan Tour 2013 | Flickr - Photo Sharing!
Japan Tour 2013 | Flickr - Photo Sharing!
Japan Tour 2013 | Flickr - Photo Sharing!
Japan Tour 2013 | Flickr - Photo Sharing!
 
Nem túl hálás dolog így IAPLC eredményhirdetés környékén fotókat felrakni, ráadásul egy lábadozó akváriumról...

De igértem a fotót, és mint sokan tudjuk, vannak nehéz pillanatok minden üveggel keretezett mini-élettér életében. Ha másra nem jó, hát okulásként dokumentálom a helyzetet.

A fent említett 10 napos nyaralás okozta táphiány óta lassan 3 hét telt el, és még mindig képtelen visszazökkeni az akvárium. A blyxa egy az egyben felfordult, kb 8 tövet kellett kidobnom.

Hatalmas köszönet Tibi főkertész úrnak, aki saját neveléséből legalább 15 tő gyönyörű blyxát adományozott nekem a vészhelyzet megoldására. Ilyenkor érzi az ember, milyen szuper kis közösség van itt.


Az algásodás viszont makacsul visszatér minden takarítás után, pedig hetente két vízcserével operálok most.

Az ecsetalga a blyxán kívül a ludwigian, micorsorumon, micranthemumon és több sziklaélen is visszajött. Azt sejtem, hogy ennek hátterében az áll, hogy a Tetra Ex700 egy igen tetszetős poppy style lily-n keresztül ömlik be, de ezen a szűk keresztmetszeten akkora a nyomása az outflow-nak, hogy nem tudja a lily eléggé megtörni. Bólogatnak a növények, mint búza a szélben, és ahol megforog a víz a sarkoknál, ott rendre megjelenik az ecset.

A nyaralás alatt egy eddig számomra nem ismert alga, a cladophora is bejelentkezett vizitre. Állítólag makacs jószág ez is, de legalább nem olyan randa, mint a cyano vagy az ecset. Szálanként kiszedegettem egy részét, olyasmi érzés, mint boxkesztyűben hangyát szedni.

A zöld pont alga a stau-ra és az anubiasra telepedett rá, és az üvegfalon is megjelenik időnként.

Egyenként egyik sem zavaró, de folyton vissza kell vágni a hátterező növényeimet (lásd a fotón is), az anubias hajtásokat, a staut, vakargatni a sziklákat, szedegetni a hajszálvékony cladophorat, ez így együtt igen sok bosszúságot okoz.

Mivel korábban nagyon büszke voltam rá, hogy semmi gondom az algával, most azt érzem, kibillent a vajling az egyensúlyból.

Tervek: Ma kilátogattam a GA-ba, és beszereztem egy kis Fosfo-t. Egyelőre 1 ppm-et nyomok rajta, és ha időm engedi, cserélek palackot, és megpróbálok beállítani egy állandó, viszonylag magas co2 szintet éjjel-nappal, állítólag az ecset azt nem szereti.

Ha nem megy... akkor kivágok minden dekort, lelapítok 9 l Malaysiát az akvárium aljára, bevetem parvula minivel, három faágból csinálok rá gémeskutat, a kislányom legójából lenyúlom a tehenet, befestem szürkemarhának... És benevezek a HAC-ra "puszta landscape" kategóriában, lesz ami lesz :)

IMG_0546_copy_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Szépek benne a Sakura garnélák (is)! :)
 
Ezt a vörösödés kérdést meg tudom erősíteni.
Az ADA galériában láttunk egy power compact lámpás 60-as akváriumot. Na ott tényleg sokkal durvább volt a vörös, mint az Aquasky alatt. Utóbbi sem volt rossz, de ha egymás mellett látod a kettőt, érzékelhető a különbség:
Japan Tour 2013 | Flickr - Photo Sharing!
Japan Tour 2013 | Flickr - Photo Sharing!
Japan Tour 2013 | Flickr - Photo Sharing!
Japan Tour 2013 | Flickr - Photo Sharing!

A Matrix c. film "emberkeltetős" jelenete jutott eszembe, ahogyan ezeket a canister filtereket látom katonás rendben sorakozni a kis aksik alatt... :) És ez még mindig eggyel jobb, mint amikor egy japán kapszula hotelről látok fotót, ahova a sok kis dolgozó japán fekszik be éjszakára. Érzékük van ehhez a csirkekeltetős szabványvilághoz. :)
 
Back
Oldal tetejére