• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

JBL Manado

@Beni, @Pecás, @di Lauro: ti milyen módszerrel mostok át Manado-t 20-40perc alatt? Ez az időtartam hány liter talajra vonatkozik?
Ugyanígy:
Sztem én végeztem úgy egy óra alatt 35 liternyivel. Vödör félig, harmadig, víz, s kézzel átforgat, majd óvatosan leönt. Négy-öt alkalom, s kész.
Szintén 35 liter, kb 20-30 perc, szerencsémre szinte semmi por nem volt benne, már a 2. öblítésnél alig színezte a vizet, 3.-ra "tiszta" volt. 2 db 5 literes vödörrel, kb 2 literenként.
 
Ugyanígy:

Szintén 35 liter, kb 20-30 perc, szerencsémre szinte semmi por nem volt benne, már a 2. öblítésnél alig színezte a vizet, 3.-ra "tiszta" volt. 2 db 5 literes vödörrel, kb 2 literenként.
Én 12 literes OBI-s vödörrel dolgoztam. Hamar letisztul.
 
Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy van 1.5 cm vastagon egy közepes szemcséjű aljzatom és rajta 2-3 cm manado egyenlőre külön réteg ,de össze szeretném keverni, csak nem tudom hogy okoz-e majd valami nem kívánt mellékhatást pl: berohad az aljzat stb.

Nem tudom

A válaszokat előre is köszönöm.!
 
Sziasztok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy van 1.5 cm vastagon egy közepes szemcséjű aljzatom és rajta 2-3 cm manado egyenlőre külön réteg ,de össze szeretném keverni, csak nem tudom hogy okoz-e majd valami nem kívánt mellékhatást pl: berohad az aljzat stb.

Nem tudom

A válaszokat előre is köszönöm.!
Miért rohadna be? A Manado viszonylag laza, szellős talaj.
 
Gyors kerdes. Manado talajt tettem a taptalaj fole, ahogy azt leirtak a hasznalati utasitasban (annyi, hogy en nem 8 centit raktam kb 4-et). Az egyetlen gondom vele, hogy ha rakapcsolom a szurot felkeveri azt (eleg sok domb van az aksiban). Kene ra meg valami fedoreteg?
 
Gyors kerdes. Manado talajt tettem a taptalaj fole, ahogy azt leirtak a hasznalati utasitasban (annyi, hogy en nem 8 centit raktam kb 4-et). Az egyetlen gondom vele, hogy ha rakapcsolom a szurot felkeveri azt (eleg sok domb van az aksiban). Kene ra meg valami fedoreteg?
Szia!
Szűrőt irányítsd valahogyan másfelé, ne kavarja véletlenül se fel az aljzatot. Amúgy még mehetne 1-2 cm manado réteg a táptalajra.
Táptalajod kioldódik meg lehet a "baj." Algásodás valószínű, ködös víz, zavarosodás sem szép látvány.
 
Gyors kerdes. Manado talajt tettem a taptalaj fole, ahogy azt leirtak a hasznalati utasitasban (annyi, hogy en nem 8 centit raktam kb 4-et). Az egyetlen gondom vele, hogy ha rakapcsolom a szurot felkeveri azt (eleg sok domb van az aksiban). Kene ra meg valami fedoreteg?
A dombok napokon belül el fognak tűnni. Hidd el saját tapasztalat, hogy Manadoval nem lehet dombot építeni.
 
Köszi a válaszokat. A gond a szűrő nyomóágával volt. Én marha valamiért eltekertem és erősen lefelé nézett :D most már abszolult nem mozgatja.
A dombok inkább talaj emelések, alulról kővel megelve kb 20-25 centit a háttérnél és ezen van a táptalaj és a manado. Remélem, hogy nem fog kioldódni a táptalaj, mert nem szeretnék tőbb réteget ráhúzni, mert akkor ki kéne szednem az egész aljzatot, hogy 2 centivel az alatta lévő kőréteget lejjebb vigyem. Amióta megy a szűrő azóta letisztult javarészt a víz, nem látom, hogy ködös lenne egyenlőre :)
 
Sziasztok!
Most kèszülök beüzemelni első akvátiumomat! JBL Manado talajból 10 liter elèg egy 80*35- ös akváriumba? Milyen vastagsába célszerű leterítenem? Tehetek- e erre a rétegre pl.egy cm vastag bazalt rèteget? Azt olvastam, hogy a sötèt talaj jobban kiemeli a tervezett izzófényő pontylazacok színeit.
 
Sziasztok!
Most kèszülök beüzemelni első akvátiumomat! JBL Manado talajból 10 liter elèg egy 80*35- ös akváriumba? Milyen vastagsába célszerű leterítenem? Tehetek- e erre a rétegre pl.egy cm vastag bazalt rèteget? Azt olvastam, hogy a sötèt talaj jobban kiemeli a tervezett izzófényő pontylazacok színeit.
Így kb. 3,5 cm-re jön ki a talajvastagság, nagyon határeset, én többet használnék (4-5 cm), főleg ha esetleg táptalaj is lesz alatta. Semmiképp sem tartom jó ötletnek a bazaltréteget, ha csak nem akarsz néhány héten belül egy barna-fekete keverék talajt...
 
+ 1 @oRphEus által leírtakra.
Én személy szerint elég sok manado-t használok. Nem piszkálja annyira a vizet, mint amilyen rossz híre van, de ehhez kell kis idő.
Mindenképpen mosd át alaposan előtte és ha van rá lehetőséged, áztasd, cserélj rajta egy-két naponta vizet.
 
Sziasztok!
Most kèszülök beüzemelni első akvátiumomat! JBL Manado talajból 10 liter elèg egy 80*35- ös akváriumba? Milyen vastagsába célszerű leterítenem? Tehetek- e erre a rétegre pl.egy cm vastag bazalt rèteget? Azt olvastam, hogy a sötèt talaj jobban kiemeli a tervezett izzófényő pontylazacok színeit.
Szerintem legalább 15 litert tegyél bele, bazaltot semmiképp ne pakolj rá.
Mondjuk Én szeretem a vastag talajt, Nálam 120*40-es alapterületen 10 liter táptalaj, és 35 liter manado van, ami kb 9-10 cm-t jelent, prímán lehet benne tolni lefelé a növényeket, soha, semmi nem úszik fel.
 
Mindenkinek köszönöm a segítségét! Akkor veszek mèg hozzá legalább 5 kilót, ès a bazaltos ötletről is lemondok.
 
Sziasztok!
Most kèszülök beüzemelni első akvátiumomat! JBL Manado talajból 10 liter elèg egy 80*35- ös akváriumba? Milyen vastagsába célszerű leterítenem? Tehetek- e erre a rétegre pl.egy cm vastag bazalt rèteget? Azt olvastam, hogy a sötèt talaj jobban kiemeli a tervezett izzófényő pontylazacok színeit.
Szerintem ne rakj semmit a mandanora vagy ne rakj mandanot. Nekem jbl taptalaj kb 1cm, 4 cm mandano, es 4cm jbl pro scape van sajnos a mandano feljon a sotet talaj tetejere amit vagy megsoksz vagy csipeszelsz, de ez egy vegtelen jatek lesz.

Tapatalkkal küldve az én SM-G900F eszközömről
 
Sziasztok!Most indítanék egy 200literes akváriumot amibe többnyire halakat akarok csak tartani kevéske növényzettel, amibe vitorlást és neonhalakat szeretnék tartani!Ezekhez megfelelő lenne a Manado talaj vagy a vitorlás széttúrja nagyon?Vagy milyen halakat ajánlanátok?
 
Sziasztok!Most indítanék egy 200literes akváriumot amibe többnyire halakat akarok csak tartani kevéske növényzettel, amibe vitorlást és neonhalakat szeretnék tartani!Ezekhez megfelelő lenne a Manado talaj vagy a vitorlás széttúrja nagyon?Vagy milyen halakat ajánlanátok?

Szia!
Üdv a fórumon!
Manadoval tapasztalatom ugyan nincsen, de vitorlásom volt 2 alkalommal is, és nekem nem túrta az aljzatot (hacsak nem talált valami finom falatot leesve, de ez eseti). A harcsáim annál inkább...:) De nekik ez a dolguk. A manadorol itt azt olvastam, hogy valamivel könnyebben felkavarodik mint más aljzat.
 
Amúgy egy 200-as nálam is gazdát keres. szipi-szupi fogáson "akvárium eladó, akár részenként is" címmel megtalálod ha érdekel.Én éppen kis méretű, növényes irányba igyekszem.
 
Sziasztok!Most indítanék egy 200literes akváriumot amibe többnyire halakat akarok csak tartani kevéske növényzettel, amibe vitorlást és neonhalakat szeretnék tartani!Ezekhez megfelelő lenne a Manado talaj vagy a vitorlás széttúrja nagyon?Vagy milyen halakat ajánlanátok?
Szia!
Nekem manadom van és nem igazán túrják szét a halak, annyi hogy a dombokat kisimítják. Vitorlásom még nem volt de úgy tudom hogy annyira nem "túrkálósak". Szerintem nem lesz gond.;)
 
Sziasztok!Most indítanék egy 200literes akváriumot amibe többnyire halakat akarok csak tartani kevéske növényzettel, amibe vitorlást és neonhalakat szeretnék tartani!Ezekhez megfelelő lenne a Manado talaj vagy a vitorlás széttúrja nagyon?Vagy milyen halakat ajánlanátok?
Előttem szólókat megerősítve: a vitorlások nálam is inkább csipegetnek az aljzatról. Nálam odessa márnákkal vannak együtt. Amit viszont megfigyeltem: pl HM-ből szerettem volna gyepet nevelni és miközben a leeső kaja szemek után kutattak, szép lassan, de alaposan kigyomlálták. Ez főleg a nyírások után volt erőteljesebb. Ez miatt olyan növényeket javasolok, ami közé be tudnak "kukkolni", illetve erőteljesebb kicsit a gyökérzetük. Microsorumok, valisneria kitűnően beválnak.
A manadóról: én személy szerint szeretem, nem porlad, sokáig fogod tudni használni, akár több átépítést is kibír, aránylag jól ki lehet mosni újra felhasználás előtt, de domborzatot ne tervezz, legfeljebb úgy, hogy dekor elemekkel alakítasz ki teraszokat és geotextillel, vagy műanyag lapokkal (én személy szerint az ásványvizes palackokból szeretek vágni ehhez "csíkokat") akadályozod meg a kifolyását a dekor elemek közül.
 
Back
Oldal tetejére