• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

JBL Manado

Az jó ötlet-e, hogy leengedem a vizet, majd ráengedek pár flakonnyi ásványvizet?
Ne ásványvizet, hanem RO vizet, és akkor igen, jó ötlet.

a manado szemcséi felületén van egy kis mészkőréteg, vagy vannak egyhangúan mészkőböl álló szemcséi is?
Szerintem egyik sem, hanem magában az anyagban van némi oldható Ca és/vagy Mg tartalom. Bármelyik is legyen az igazság, egy idő után (~4-6 hónap) csökken, majd teljesen eltűnik (10-15 hónap) ez a hatása (is).
 
Sajnos ennyi idő után, a táptalaj is ki szok merülni, aztán vagy táptablettáz, golyóz az ember, vagy átépíti az akváriumot
 
Sajnos ennyi idő után, a táptalaj is ki szok merülni, aztán vagy táptablettáz, golyóz az ember, vagy átépíti az akváriumot
Szerencsére a manado is újra felhasználható, ráadásul állítólag "tömörödik" is, így másodjára könnyebb ültetni is bele, bár Nekem (Nekünk) elsőre sem volt gondom/dunk vele, pedig 200 tövecske parvula ment bele. :)
 
Sziasztok! idén nyáron készülök teljesen átrendezni az akváriumomat amihez keresem a megfelelő talajt. Az akvárium az 180x45x45 365 literes lenne. Manadoban gondolkodok, de így végig olvasva a témát eléggé elbizonytalanodtam. :D A szűrésem egy házi PVC csőböl gyártott szerkezet aminek a szivattyúját tudom szabályozni egészen 500-3500 liter/óráig. Ezzel még így nincs is gond mert ha nagyon vinné a talajt tudom csökkenteni az áramlást. De mindenképp akarok dombot, sőt hegyet kialakítani. Szerintetek ha szép kövekből felépítenék egy két "hegyet" kicsit teraszosan és az közé szórnám a manadot , akkor jó lehet? Így növényt is tudnék ültetni a hegy tetejére és oldalára. Egyébként nem kifejezetten növényest szeretnék de lenne benne azért bőven az is, illetve gyökerek és persze a kövek. Ja ami még fontos lehet, van egy tucat páncélosharcsám benne, 2 Anci meg egy még kicsi Gibbi. Őket mindenképp megtartanám, de ha a talaj miatt nem lehet akkor más fajtát kell néznem, de fogalmam sincs mit. Mindenképp vagy barna vagy fekete talajt szeretnék.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! idén nyáron készülök teljesen átrendezni az akváriumomat amihez keresem a megfelelő talajt. Az akvárium az 180x45x45 365 literes lenne. Manadoban gondolkodok, de így végig olvasva a témát eléggé elbizonytalanodtam. :D A szűrésem egy házi PVC csőböl gyártott szerkezet aminek a szivattyúját tudom szabályozni egészen 500-3500 liter/óráig. Ezzel még így nincs is gond mert ha nagyon vinné a talajt tudom csökkenteni az áramlást. De mindenképp akarok dombot, sőt hegyet kialakítani. Szerintetek ha szép kövekből felépítenék egy két "hegyet" kicsit teraszosan és az közé szórnám a manadot , akkor jó lehet? Így növényt is tudnék ültetni a hegy tetejére és oldalára. Egyébként nem kifejezetten növényest szeretnék de lenne benne azért bőven az is, illetve gyökerek és persze a kövek. Ja ami még fontos lehet, van egy tucat páncélosharcsám benne, 2 Anci meg egy még kicsi Gibbi. Őket mindenképp megtartanám, de ha a talaj miatt nem lehet akkor más fajtát kell néznem, de fogalmam sincs mit. Mindenképp vagy barna vagy fekete talajt szeretnék.
Szia. Nekem Manado-m van 200 literesben. Ebből a talajtípusból nagyon nehéz hegyet építeni, ha kövek közé szorítod esetleg megállapodik, de a lyukas részeken ki fognak mozogni a szemcsék. Ahhoz nagyon laza, hogy páncélosharcsát vagy ancit tarts benne. Pár nap után síksággá változtatják az akit, kiegyenlítenék a szintkülönbségeket, kidúrják a növényeket belőle. Érdekes viszont, hogy a szűrő keltette erősebb áramlást nálam jól álja. Olcsóbb mint a többi, de kompromisszumokat kell kötni. Én _Bonó_ a naplójából sokat okultam, ő geotextiliát használt a téremelésnél. Növényes - A szurdok | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community . Bár nem Manado-t használ, de valahogy így építenék magasabb részt. Azért ne vesd el a Manado-t, csak nézz körbe, biztos van módszer az elképzelésed megvalósítására.
 
Utoljára módosított:
Értem köszönöm elolvasom a naplót! Igazából ma csináltam egy költségvetést és be tudom vállalni az amazóniát is amiből kell egy 60 liter. A harcsákról nem akarok és nem is fogok lemondani, tehát a kérdés most az, hogy az amazoniát tudom e használni a harcsák mellett. Számolva azzal, hogy van egy Gibbi-m is ami most még csak 18cm körül van, az igen nagyra meg fog nőni.
 
A harcsak síkságot fognak csinálni minden dombbol es a növényeket is kifogja turni
 
Ez elég rossz hír. Akkor lehet marad minden így. Az Ancikat és a Gibbit nem akarom nélkülözni. Vagy kitalálok valami más stílust ami tetszik még, de jó a mostani talaj ahogy van.

Köszönöm a válaszokat!
 
aquabasis alulra 1cm vastagságban, mint növényi táptalaj, és arra a manado min 4cm, mint általános talaj. Célszerű együtt....;)
Egy kis segítség kellene: JBL aquabasis-ra manadot szeretnék tenni. Mennyi idő után telepíthetem vissza a garnéláimat anélkül, hogy kinyírnám őket?
Az akva feltöltése után mennyi időn keresztül és milyen gyakran kell vizet cserélnem?
A manadó mennyire tartja meg a növényeket? Monte carlo és Lindernia rotundifolia kerül majd bele...
Az nem gond, hogy a manadó már kb 1 évet ment egy növényt nem tartalmazó garnélás akváriumban?
 
Egy kis segítség kellene: JBL aquabasis-ra manadot szeretnék tenni. Mennyi idő után telepíthetem vissza a garnéláimat anélkül, hogy kinyírnám őket?
Az akva feltöltése után mennyi időn keresztül és milyen gyakran kell vizet cserélnem?
A manadó mennyire tartja meg a növényeket? Monte carlo és Lindernia rotundifolia kerül majd bele...
Az nem gond, hogy a manadó már kb 1 évet ment egy növényt nem tartalmazó garnélás akváriumban?
1-2 hét után mehetnek a garnélák. Kezdetben ellenőrizni kell a növényeket a manado-ban, néhány egészen biztos kiszökik majd, de ha legyökereznek, akkor felúszási gondod már nem lesz. Ha használt a talaj, annál jobb, mosd át alaposan, és mehet is vissza. Keményíteni már nem fog. ;) Vízcserével naponta nem babrálnék, emlékeim szerint kezdetben 3-4 napos vízcserékkel operáltam, de a 2., 3. héttől simán hetire álltam át. ;)
 
Sziasztok! Az akimban 25 liter Manado van, alatta 5 liter Aquabasis, mindez 3 éve. Kb másfél éve tápgolyózok már. Most egy kicsit átakarom alakítani az akváriumot és azt kellene eldöntenem hogy lecseréljem-e a talajt is vagy tegyek be megint egy adag tápgolyót. Melóban és anyagilag se mindegy, hogy melyik verzió legyen. Ha cserélem az aljzatot akkor, ugyanezt veszem (nem mosom ki a régit). Igazából azt nem tudom hogy a tápgolyókkal tudom-e teljesen pótolni a táptalajt és esetleg nincs-e valamilyen káros hatása az ilyen régi talajnak (ha bent marad)?
 
Sziasztok! Az akimban 25 liter Manado van, alatta 5 liter Aquabasis, mindez 3 éve. Kb másfél éve tápgolyózok már. Most egy kicsit átakarom alakítani az akváriumot és azt kellene eldöntenem hogy lecseréljem-e a talajt is vagy tegyek be megint egy adag tápgolyót. Melóban és anyagilag se mindegy, hogy melyik verzió legyen. Ha cserélem az aljzatot akkor, ugyanezt veszem (nem mosom ki a régit). Igazából azt nem tudom hogy a tápgolyókkal tudom-e teljesen pótolni a táptalajt és esetleg nincs-e valamilyen káros hatása az ilyen régi talajnak (ha bent marad)?
Szia! Ha JBL tápgolyókat használtál és megtúrod a talajt látni fogod hogy az teljesen szétmállott és ködösíti a vizet. Meg a talaj állaga is ettöl tömött, nem átjárható. Én az egészet úgy ahogy van átmosnám, de nagyon. Alulra tennék friss táptalajt, majd az átmosott manadót, és ha ez nem lenne elég akkor rá néhány liter ujjat.
 
Sziasztok! Az akimban 25 liter Manado van, alatta 5 liter Aquabasis, mindez 3 éve. Kb másfél éve tápgolyózok már. Most egy kicsit átakarom alakítani az akváriumot és azt kellene eldöntenem hogy lecseréljem-e a talajt is vagy tegyek be megint egy adag tápgolyót. Melóban és anyagilag se mindegy, hogy melyik verzió legyen. Ha cserélem az aljzatot akkor, ugyanezt veszem (nem mosom ki a régit). Igazából azt nem tudom hogy a tápgolyókkal tudom-e teljesen pótolni a táptalajt és esetleg nincs-e valamilyen káros hatása az ilyen régi talajnak (ha bent marad)?
Csatlakozom az előttem szólóhoz. Régi talaj ki, alaposan átmos, majd friss táptalaj be és mehet vissza a tetejére. Kicsit koszolós, szarakodós a meló, de Én simán rááldoznám azt az 1-2 óra mosást (amit lezavarnék 20 perc alatt, ahogy ismerem magam), és így csak táptalajt kell venned.
 
Csatlakozom az előttem szólóhoz. Régi talaj ki, alaposan átmos, majd friss táptalaj be és mehet vissza a tetejére. Kicsit koszolós, szarakodós a meló, de Én simán rááldoznám azt az 1-2 óra mosást (amit lezavarnék 20 perc alatt, ahogy ismerem magam), és így csak táptalajt kell venned.
Köszi a válaszokat! Ha mindenképpen talaj csere a jó megoldás akkor lehet inkább veszek egy új zsákkal... Olvastam egy másik topicban, hogy eMZé abszolút nem javasolja a Manado átmosást és újrafelhasználást... legalábbis Ő megszívta vele. JBL Manado, régiből új akváriumba való áthelyezése előtti teendők | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
És akkor ha jól értem ne tömjem további tápgolyókkal (egyébként JBL) hanem inkább ápdételjem' a talajt.
 
Előttem szólókhoz csatlakozva csk bíztatni tudlak: nálam sem volt eddig gond a régi (akár több éves) manado újra felhasználásával.
Pikk-pakk ki lehet mosni, @Beni 20 perce kicsit laza, de kb 3/4 óra alatt simán megvagy vele.
Az újat is érdemes beáztatni, átmosni, hogy ne ködöljön, azzal is közel ennyi idő (és víz) elmegy.
Táptalajt is támogatom, indításnál praktikusabb, mint a golyóbisok, főleg ekkora tételnél. (meg nem is drágább;))
 
Köszi a válaszokat! Ha mindenképpen talaj csere a jó megoldás akkor lehet inkább veszek egy új zsákkal... Olvastam egy másik topicban, hogy eMZé abszolút nem javasolja a Manado átmosást és újrafelhasználást... legalábbis Ő megszívta vele. JBL Manado, régiből új akváriumba való áthelyezése előtti teendők | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
És akkor ha jól értem ne tömjem további tápgolyókkal (egyébként JBL) hanem inkább ápdételjem' a talajt.
Én már mostam át alaposan táptalajos manadót. Ujrahasznosítás után nem volt vele gond. De mondom, itt az alaposságon a lényeg. A mosóvízben már ne legyen lebegőanyag.
 
Előttem szólókhoz csatlakozva csk bíztatni tudlak: nálam sem volt eddig gond a régi (akár több éves) manado újra felhasználásával.
Pikk-pakk ki lehet mosni, @Beni 20 perce kicsit laza, de kb 3/4 óra alatt simán megvagy vele.
Az újat is érdemes beáztatni, átmosni, hogy ne ködöljön, azzal is közel ennyi idő (és víz) elmegy.
Táptalajt is támogatom, indításnál praktikusabb, mint a golyóbisok, főleg ekkora tételnél. (meg nem is drágább;))
Akkor cserélem a táptalajt, úgy lesz a tuti... csak több időt kell rászánnom az egész projektre, meg akkor több időre kell átköltöztetni a halakat is. Azt még meggondolom, hogy átmosom-e a régit vagy veszek egy új zsákkal, igazából ~8000 Ft, ennyiért megéri mosni egy órát :D viszont a GA bevásárlókosaram jelenlegi összegét nem teszi sokkal "szebbé" ha kiveszem ...sajnos :D
 
Gazdasági okokból én is beruháztam a Manado-ra.
Az elején sok problémám volt vele, pl. 2 dl elúszott, a növénykék kijöttek belőle, s rettentően keményítette a vizet.
Nos, egy hónap után megállapodott, igaz, a dombok kilapultak. A keménység viszont teljesen eltünt. A kezdeti 23 nk keménység, ennyire keményìtett, egy hónap, heti 2x50% vízcserével elment. Ma 13-15 nk, és 7 pH.
 
Back
Oldal tetejére