• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szép nano! Én is hasonló cipőben kezdtem el növényezni, most már egész jól kitanultam a dolgokat :)
Gratula!
 
5. hét:

Ezen a héten 1 hónapos az akvárium.
Óriási baj nincs, de azért vannak problémák.

Növények nyírása
Mivel a hátsó növények már felnőttek a vízfelszínhez, gondoltam itt az ideje a nyírásnak.
Visszavágtam őket és a füvet is lenyírtam. Most így néz ki (32. nap):
032nap3.jpg

Alga
A jobb első kövön és dekorfán hirtelen több lett a zöld alga (üvegen nincs). Bár még nem vészes, de itt van és nem tudom mit kezdjek vele (32. nap, felülnézet):
032nap2.jpg

Az alábbi változtatásokat tettem, illetve vettem észre az elmúlt napokban:

  • A halak és garnélák miatt kisebbre vettem az esőztető áramlatát és a lyukait is 3,5 mm-ről 4 mm-re nagyobbítottam.
  • Pár napja szúrós szagú a víz, kb. azóta, hogy bekerültek a halak, etetem őket és PO4-et adagolok.
  • A PO4 értékét a héten háromszor mértem esténként a lámpa lekapcsolása után, mindig 0,5 ppm volt.
  • A CO2 rendszerhez nem nyúltam, mégis a DC enyhén sárgás színű lett. Lehet, hogy a kisebb flow nem teríti szét a gázt és a DC környékén koncentrálódik (de ez csak feltételezés):
32. nap:
032nap1.jpg

Arra gondoltam, lehet, hogy sok növénytáp van a vízben (napi 1,8 ml Micro-Macro-t és 4 ml PO4-et adagolok 28 literhez), ezért tartottam 1 nap szünetet. Nem volt fény, se CO2 és semmilyen tápozás egy napig, csak 1 ml Carbo és a szobába beszűrődő fény. Azért mertem megtenni, mert eredetileg low-tech akvát terveztem alacsony igényű növényekkel.
A szünet nem változtatott semmit, a szúrós szag továbbra is megvan, valamint ismét kimúlt egy Sakura Red garnéla. Túl magas a CO2?
Az áramlást visszavettem nagyra, hátha ez is számít. Fényt, CO2-t és tápozást is visszaállítottam, bár az 1,8 ml helyett most csak 1,5 ml Micro-Macro-t adok.
Az is lehet még, hogy a múlt heti bacikultúra lenullázásom sem állt még helyre, és még nem állt vissza 100%-ra a szűrő.

Amit még észrevettem, hogy az egyik növényem levele olyan lett, mintha kirágták volna (de csak az az egy levél, pedig a 2 nappal ezelőtti képen még egészséges).
A fa mellett a kövön látható levél (34. nap, felülnézet):
034nap.jpg

Legjobban ez a szúrós szag idegesít, bár csak akkor érezhető, ha beleszagolok az akváriumba. Van valakinek ötlete mi lehet ez?
Illetve tudja valaki, hogy a flow állításnak milyen hatása lehet a dekoron levő zöld alga képződésre?


Kösz, ha elolvastad.
 
A halak és garnélák miatt kisebbre vettem az esőztető áramlatát és a lyukait is 3,5 mm-ről 4 mm-re nagyobbítottam.
Pár napja szúrós szagú a víz, kb. azóta, hogy bekerültek a halak, etetem őket és PO4-et adagolok.
A PO4 értékét a héten háromszor mértem esténként a lámpa lekapcsolása után, mindig 0,5 ppm volt.
A CO2 rendszerhez nem nyúltam, mégis a DC enyhén sárgás színű lett. Lehet, hogy a kisebb flow nem teríti szét a gázt és a DC környékén koncentrálódik (de ez csak feltételezés):
A kisebb áramlat miatt több Co2 marad a vízben, nem hajtja ki az áramlat. Visszább kell venned a Co2-n mert nem tesz jót se az állatoknak se a szűrőbaciknak. Szúrós szaga az ammóniának van, biztos nem állt még vissza a szűrőd "élővilága" és a magas Co2 sem gyorsít ezen. Egy-egy nap kihagyhatsz etetést, azzal is kevesebb ammónia termelődik, csökkentheti a szagot. Esetleg beiktathatsz pár kisebb (20-30%-os) vízcserét.
Po4 érték szerintem jó (bár ebben nem vagyok nagy szaki).
Ezen a pár kisebb bakin kívül amit már szerintem mindenki elkövetett remekül alakul az aki, elsőre mindenképp dicséretes! (y)
 
A kisebb áramlat miatt több Co2 marad a vízben, nem hajtja ki az áramlat. Visszább kell venned a Co2-n mert nem tesz jót se az állatoknak se a szűrőbaciknak. Szúrós szaga az ammóniának van, biztos nem állt még vissza a szűrőd "élővilága" és a magas Co2 sem gyorsít ezen. Egy-egy nap kihagyhatsz etetést, azzal is kevesebb ammónia termelődik, csökkentheti a szagot. Esetleg beiktathatsz pár kisebb (20-30%-os) vízcserét.
Po4 érték szerintem jó (bár ebben nem vagyok nagy szaki).
Ezen a pár kisebb bakin kívül amit már szerintem mindenki elkövetett remekül alakul az aki, elsőre mindenképp dicséretes! (y)

Köszi a tippeket.
Van egy Seachem Ammonia tesztem, azt vissza fogom tenni a vízbe.
A CO2-vel próbálok egyensúlyt fenntartani, de még ismerkedem a hatásaival, kezelésével. Mértem vízparamétereket is még a 31. napon a növénynyírás előtt:
Foszfát PO4: 0,5
Nitrát NO3: 25
Nitrit NO2: 0
GH: 7
KH: 5
pH: 6,6
Ezek számomra jónak tűnnek, de ez 4 nappal ezelőtt volt, kb. azóta érzem a víz szúrós szagát.
Vízcserét hetente kétszer csinálok 2x 35%-ot, az egyik épp tegnap volt.
Az esőztető most úgy van beállítva, hogy a vízfelszínnel párhuzamosan nyomja a vizet, ezt vissza fogom úgy állítani ahogy korábban is volt, vagyis egy kicsit felfelé nyomja a vizet, de csak annyira, hogy mozogjon a felszín, ne csobogjon.

Etetéssel az a problémám, hogy a kis zöld neonoknak szánt száraz táp a vízfelszínre szórva lassan süllyed le, de ha le is megy, kb. a fele a földön köt ki, onnan meg már nem eszik meg a neonok.
Most, hogy ezt írom, az is eszembe jutott, hogy mi van akkor, ha a garniknak beadott táp bomlik valahol az akváriumban?
A GA oldalán most azt olvastam, hogy "a maradékot pedig mindig távolítsuk el".
Hát én eddig semmit nem távolítottam el.
Lehet, hogy nem ették meg az egészet a garnélák és valahol a növények alatt bomlik valamelyik kaja, és annak van ilyen szaga???

Akkor ma este:
  • nem etetek,
  • visszateszem az ammónia tesztet,
  • mérek vízparamétereket,
  • állítok az esőztetőn,
  • és kutakodok a növények közt, kajamaradványokat keresve.
 
Szerintem semmi gond nincs még ha nem is úgy tűnik. A szűrőben lévő baciknak újra annyian kell lenniük, mint voltak. Baktérium kúltúra adagolás és türelem. Szerintem semmi gond nincs. A hiánytüneteknek a növénysuliban vagy a wikiben tudsz utánanézni. Én foszfátot emelnék még 1 környékére, az lenne az ideális. De csak akkor piszkáld majd a vízkémiát szerintem, ha már nem lesz szúrós szaga a víznek. Inkább a nedves erdei földére kell hasonlítania. Kellemes legyen beleszagolni.
A dekoron lévő zöldülés meg ilyen, nem a te hibád... Le kell fogkefézni. Nincs mese.

Azt kérném tőled, amit nekem is a legnehezebb betartani, türelmet. :) Szerintem jó lesz, szépen alakul már így is!
 
Szerintem semmi gond nincs még ha nem is úgy tűnik. A szűrőben lévő baciknak újra annyian kell lenniük, mint voltak. Baktérium kúltúra adagolás és türelem. Szerintem semmi gond nincs. A hiánytüneteknek a növénysuliban vagy a wikiben tudsz utánanézni. Én foszfátot emelnék még 1 környékére, az lenne az ideális. De csak akkor piszkáld majd a vízkémiát szerintem, ha már nem lesz szúrós szaga a víznek. Inkább a nedves erdei földére kell hasonlítania. Kellemes legyen beleszagolni.
A dekoron lévő zöldülés meg ilyen, nem a te hibád... Le kell fogkefézni. Nincs mese.

Azt kérném tőled, amit nekem is a legnehezebb betartani, türelmet. :) Szerintem jó lesz, szépen alakul már így is!

Köszönöm a tanácsokat!
Akkor adagolom a bacikultúrát és várok!
Egyébként amikor indult az akvárium, akkor tényleg kellemes föld "illata" volt a víznek, ahogy te is írtad. Az utóbbi héten változott meg a szaga.
 
Ahogy fentebb is írtam este foglalkoztam az akváriummal:

  • nem etettem,
  • visszatettem az ammónia tesztet, ami a teljesen biztonságos 0 (nulla) értéket mutatott,
  • megmértem a vízparamétereket:
    • PO4: 0,1 (ez azért lett kevesebb, mert tegnap fele akkora adagot adtam, de most pótoltam)
    • NO3: 20
    • NO2: 0
    • GH: 7
    • KH: 5
    • pH: 6,6
  • állítottam az esőztetőn, hogy kicsit mozgassa a vízfelszínt,
  • kutakodtam a növények között és találtam egy kis darab kajamaradványt, de nem volt penészes és büdös szaga sem volt.
A szűrő rotorja kicsit zörög, ha elzárom a nyomó ágat, ezért úgy döntöttem, hogy szétszedem és kitisztítom (de csak a rotort). Ezt sikeresen meg is tettem, és egész véletlenül benéztem a szűrőkosarak alá, ahol legnagyobb meglepetésemre megtaláltam a legkisebb (szerencsére még élő) Sakura garnélát. (y)
Utólag belegondolva pár napja tényleg nem láttam. Visszarakva az akváriumba egyből el kezdte kaparni a köveket.
 
Hali
Melyik előtéri nővényed fejlődött ennyire szépen ? Eleocharis Pusilla vagy a Acicularis ?
köszi

Ahogy fentebb is írtam este foglalkoztam az akváriummal:

  • nem etettem,
  • visszatettem az ammónia tesztet, ami a teljesen biztonságos 0 (nulla) értéket mutatott,
  • megmértem a vízparamétereket:
    • PO4: 0,1 (ez azért lett kevesebb, mert tegnap fele akkora adagot adtam, de most pótoltam)
    • NO3: 20
    • NO2: 0
    • GH: 7
    • KH: 5
    • pH: 6,6
  • állítottam az esőztetőn, hogy kicsit mozgassa a vízfelszínt,
  • kutakodtam a növények között és találtam egy kis darab kajamaradványt, de nem volt penészes és büdös szaga sem volt.
A szűrő rotorja kicsit zörög, ha elzárom a nyomó ágat, ezért úgy döntöttem, hogy szétszedem és kitisztítom (de csak a rotort). Ezt sikeresen meg is tettem, és egész véletlenül benéztem a szűrőkosarak alá, ahol legnagyobb meglepetésemre megtaláltam a legkisebb (szerencsére még élő) Sakura garnélát. (y)
Utólag belegondolva pár napja tényleg nem láttam. Visszarakva az akváriumba egyből el kezdte kaparni a köveket.
z el
 
Egy dobozzal vettél belőle vagy kettőt?
Nagyon régóta gondolkozzom,hogy ilyen növényt vegyek,de sok infót nem kaptam róla soha...Most úgy döntőttem,hogy megpróbálom ,remélem 22Watt lámpa csak elég lesz hozzá.
köszi
 
Back
Oldal tetejére