• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Iron Islands

Ezert kell szűrő zsákokba tenni!Lehet 1 illetve 2 kg szűrő zsákokat.En abba teszem.
Szia!
Ezt kifejtenéd?
Szűrőzsák--->bele a táptalaj--->összeköt--->behelyez az akváriumba--->majd rá az ált. talaj?
 
Szombati napot rászántam a növényesítésre, de csak most tudtam vállalható képet készíteni az elkészült akváriumról.
2 nappal a feltöltés után a ködösség megszűnt:
IMG_5911.JPG
Jó kis LEGO volt! Sajnos a középső nagy ág felúszott (pedig vasfa...), szóval le kellett súlyoznom.
Kicsit féltem, hogy 7 teljes nap a ládában túlságosan megviseli a növényeket, de a parvat kivéve (aminek a fele elolvadt) túlélték.
Növénylista:
- Anubias barteri var. nana
- Bucephalandra "wavy leaf"
- Microsorium pteropus "narrow"
- Staurogyne repens
- Cryptocoryne parva
- Higrophyla polysperma
- Ludwigia palustris
- Limnophyla sessiliflora
- Limnophyla hippuridoides
- és egy kis jávai a vízfelszín közelében :)
Tök jó volt kötözés nélkül ültetni az Anubiasokat. Szerencsére sok bokrom volt, így úgy válogattam össze őket, hogy be tudjam tuszkolni a résekbe. Talán 1-2 darabot kellett csak ragasztanom. Még a zselés Stauból is maradt, így azokat is betuszkoltam a kövek repedéseibe és a fák alá, nem tudom, hogy megmaradnak-e. A Micro kicsit még idegenül hat a helyén, talán kicsit magasan van, de igyekszem majd úgy nyírni, hogy szétterüljön. Remélhetőleg a mögötte-alatta előtűnő palustris majd eltereli róla a figyelmet.
A stemek egyébként szépen beálltak irányba, tetszik nekik az új környezet. Még a jobb oldali fa üres kicsit, erre kerül majd még 1-2 Buce (egyelőre csak 1 db van).
Oldalról:
IMG_5915.JPG
A technikát sajnos csak elöl tudtam elhelyezni, de üveg lévén nem olyan feltűnő.
IMG_5916.JPG
Fauna:
- 14 db neon
- 1 db fekete neon (megmaradt)
- 2 db Oto (még tervezek 2-3-at)
- 5 db Amano garnéla
- 1 db Sakura garnéla (szintén megmaradt)
Jelenleg 6 órát világítok. Napi 30% vízcsere megy RO vízzel. A TDS-t 130-150 között állítom be. Tápozás egyelőre nem csinálok, de ma már adtam 2 ml Carbot.
Akadt néhány újkeletű probléma. A homok nagyon hamar koszolódik, a halak és a garnélák 2 nap alatt tele:poop:ták! Mondjuk egy része ennek törmelék volt. Azt már látom, hogy sok munkám lesz vele, ha szépen akarom tartani... de legalább sokkal világosabb az aki és talán a nyírás is egyszerűbb lesz az átlátható telepítés miatt.
A másik, hogy a fa emers része elkezdett gombásodni. Elmostam ugyan, de nem volt kiáztatva. Valami üledék van benne, ami gondolom jó táptalaj. Szerencsére volt itthon H2O2, amivel lekezeltem.
Végül egy távoli kép (szekrényajtó még mindig nincs):
IMG_5913.JPG
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
@AmegA hatására kipróbáltam, hogyan működnek az "kompozíció szabályai" az újonnan berendezett akváriumomban. Készítettem erről egy rövid animációt... :cool:
Gondoltam megosztom Veletek, hátha valakinek segítségére válik a berendezésnél.


Mint látjátok quadránsonként 3-3 fókuszpontot lehet meghatározni a vonalak által, amelyek nem esnek teljesen egybe. Megfigyelhető viszont, hogy mindegyik ráilleszkedik az akvárium haránt átmérőjére, valamint az is, hogy a háromszögek és a Fibonacci-spirál által meghatározott fókuszpontok fedik egymást. Próbáltam egy "általános" fókuszpontot meghatározni, amelyet az előbb említett pont és az aranymetszés vonalai által létrehozott pont közé helyeztem el (ez egyébként nagyjából fedi a harmadolással képzett fókuszpontot).
Na ez elég kocka volt...o_O

14.JPG

Személy szerint az építésnél egyedül arra figyeltem, hogy ne legyen szimmetrikus, próbáltam a szigeteket 3:2 arányban elrendezni. Ha megnézem a vonalakat, akkor a 2 nagy fa szépen ráilleszkedik a kisebb "háromszög" vonalakra, talán a jobb oldalit lehetett volna kicsit jobban befelé dönteni. A középső tisztás kicsit túl középre került (még az aranymetszés vonalát sem éri el), de nekem így tetszik (ráadásul ha még jobban jobbra tolom a szigetet, akkor alig marad helyem ültetni). A jobb alsó nagy Anubiasbokrot sikerült a másodlagos fókuszpontba helyeznem. A fő fókuszpont még finomításra szorul, nem a Microsoriumom lesz az, hanem a Ludwigia palustrist szeretném abba a magasságba felnöveszteni.

Nem mondom, hogy mereven kell követni ezeket a szabályokat, de nem árt ismerni őket, így támpontúl szolgálhatnak az építésben.
 
Utoljára módosított:
1 hetes az aki.
A víz kristálytiszta. Alga nincs.:whistle:
Hétfőig napi vízcsere ment, aztán munkahelyi elfoglaltságok miatt áttértem a másnaponta történő cserére és elkezdtem adagolni a Carbot.
3 napja tápozok is (2-2 ml Green Aqua Micro Macro és 1 ml E.L. Fosfo), mert a stemek léggyökereket kezdtek növeszteni, szóval úgy tűnt, hogy szomjazzák a tápot.
A vízcserék alkalmával elég sok ürüléket leszívtam, így a homokot pótoltam tisztával. Úgy tűnik, ezt hetente meg kell majd csinálnom, hogy szép legyen, de ezzel számoltam és úgy gondolom megéri. Annyira nem macerás egyébként, szerencsére elég jól hozzáférek mindenhol. A pótlás is könnyen megy, a felesleges Oase csőtoldalékból ideális "adagoló" készült. :)
IMG_5924.JPG
Talaj szerencsére még nem keveredik, időnként legördül 1-1 szem Amazonia, amit könnyedén felszívok egy levegőztetőcsővel. Az építmény leggyengébb pontja hátul van, itt nem olyan "erős" a válaszfal, itt számítok először nagyobb "omlásra" de szerencsére ez szemből nem fog látszani, és idővel könnyen orvosolható.
Világítás egyelőre 6 h/nap, kb. 22 cm magasról. A szűrőt is fojtom még, így optimális a felszín mozgatása. Nem tudom, hogy egy 17 mm-es Lilyvel nem járnék-e jobban? Az lehet, hogy kisebb áramlást csinálna és nem kellene fojtás. Csak félek, hogy túl ormótlan lenne... Jelenleg 13 mm-es van, így egy csőszűkítő is közbe van iktatva.
Növények: H. polysperma gyönyörű, Ludwigia pirosodik (közelít a fókuszponthoz :D), L. sessiliflora bokrosodik, hippuridoides még keresi a fényt, Stau még durcás, C. parva még kábult, Anubias kezd kapaszkodni és a Microsorium is keresi a helyét. Úgy megnyírnám már a sessiliflorát, de vissza kell fogjam magam, most hagyom nőni, kösse csak meg az ammóniát! :) Középen egy kis ragasztott Anubias sajnos felúszott, de nem tettem vissza. A jobb oldali fára még jön majd néhány Buce hamarosan.
A fauna is változott kicsit, elhullott 2 neon, ellenben bekerült 2 Oto. Az Amanok imádják a 2 nagy vasfát, már minden oldalát felfedezték.
Sajnos feltűnt néhány apró tányércsiga, szóval nem sikerült csigamentesen a telepítés, de egyelőre kézzel kiszedegetem őket. A helenákat eladtam, nem szerettem volna, hogy összetúrják a talajt.
Szívesen kipróbálnék valami más pontylazacot is, kicsit unom a neonokat és szerintem nem is illenek annyira a jelenlegi scape-hez. Szerintetek?
Tetszenek a rózsalazacok, csak nem tudom, hogy nem lennének-e nagyok az én akváriumomhoz... Serpa- vagy ciklámenlazacban is gondolkodom.
IMG_5922 másolat.jpg
A súlyozó kő még bent van, egyelőre nem mertem kiszedni. Még küzdök a kiálló fa gombásodásával is, de már 3x kapott H2O2 ecsetelést, előbb-utóbb sikerül eliminálni.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Holnap küldöm! ;) Laptopom sajnos most nincs nálam!

Hálás köszönet előre is. Kifejezetten hasznos kis segítő és ez látszik is amúgy a kompozíciódon. Igaz ahogy mondtad csak arra figyeltél, hogy a 3:2 arány meglegyen, ifejezetten jól sikerült. Innentől már csak sok sikert és örömet hozzá. :)
 
Végre felkerültek az ajtók!
Túl nagy lett volna egy 75 cm-es ajtó, úgyhogy ketté lett osztva.
Belülre pedig egy eszköztartót is beépítettünk. Nem a legelegánsabb, de ez fért el, a célnak tökéletesen megfelel.
Nagyon tetszik a végeredmény! Egész high-tech kinézete van... pedig nem az! :ROFLMAO:
IMG_5927.JPG
IMG_5928.JPG
 
Amit én kipróbáltam és bevált, a fa penészedéssel, mikor én új fát raktam be, le ecseteltem Carbo-val , és fecskendős tűt beleszúrtam a fában, és bele fecskendeztem egy kis Carbo-t. Azóta nem jelent meg.
 
Sziasztok!
Két hetes az akvárium. Szépen alakul minden.
Kikerült a súlyozókő, a vasfa lentmaradt. Felragasztottam a hiányzó Bucékat a jobb oldali fára. Nagyon szépek, de kétségeim vannak, hogy megmaradnak, eddig nem sok sikerem volt velük... A stemek szépen nőnek, talán a hippuridoides nem az igazi még. Nem bírtam ki, csak visszanyírtam kicsit a sessiliflorát! :rolleyes: Az Anubiasok és a Micro láthatóan jól érzik magukat. A parva is kezd magához térni, de a Stau még mindig "kómában" van. Olyannyira, hogy a az új géles tövek, amik egy része ragasztva lett, 90%-ban kiveszett... Ebben nagy szerepe volt az Amanoknak, akik gyakorlatilag "lelegelték". A felúszott töveket visszaragasztottam ugyan, de ugyanarra a sorsra jutottak. Nem baj, kárpótol a többi növény. Azért a nagy ág mögött középen most hiányzik egy kis zöld, legfeljebb ide is teszek egy kis Anubiast, de így sem rossz.
Halak, garnélák megvannak, örülnek az új helynek. Egyelőre nem változtatok az összetételen, amíg nem áll be teljesen a rendszer. A növekvő zöldek mellett a neonok is egyre jobban mutatnak, de a friss telepítésnél még picit idegenül hatottak.
IMG_5946 másolat.jpg
Vízcsere most csak heti 3x megy, jövő héten áttérek a heti kettőre, aztán majd beáll a normál heti 1x-i karbantartás. Világítás 6,5 h/nap. Tápozás: 2,5-2,5-2,5 Mic-Mac-Carbo és 1,5 ml Fosfo. Alga gyakorlatilag nincs. :whistle:
Végre beszereztem egy beépíthető külső fűtőt is, eddig szobahőn ment az akvárium (22-22,5°C), nem akartam lerontani a látványt egy fűtővel. Tervek szerint hetente emelek 1 fokkal 24 fokig (jelenleg 23°C). Tökéletesen működik!
IMG_5950.JPG
Köszi, hogy benéztél!
 
Sajnos a Stau látványosan senyvedni kezdett; csúcshajtások egy része torzult, alsó levelek megsárgulnak. Az Anubiasokon is egyre több a zöld pont.
Tápanyaghiányra gyanakodtam, így mértem egyet.
Nitrát 5 mg/l, foszfát <0,02 ng/l. Gondolom a gyakori vízcserék miatt van. Most emeltem a világítási időt napi 7 órára, szóval mindenképpen növelnem kell a tápozást is a ritkább vízcserék ellenére. Jelenleg 3-3-3 ml Carbo-Mic-Mac és átmenetileg 2 ml Fosfo megy. Meglátjuk...
 
3. hét.
Egyre sűrűbb a két hátsó stem bokor. Nagyon tetszik ez a Microsorium p. narrow, sokkal szebb, mint a sima pteropus. Már mindegyik Anubias hozott legalább egy új levelet és a parva is nagyjából átesett a levélváltáson. A Stau még él, de sokat nem javult. Jelenleg 4 naponta cserélek vizet. Világítás 7h/nap, hő 24 C. A megemelt tápozással (3-3-3 ml Carbo-Mic-Mac és 2 ml Fosfo) a tápanyagszintek nem javultak, foszfát még mindig 0. Szerintem ezért is gyengélkedik a Stau és nő a zöld pont az Anubiasokon. A hygro levelei is lyukacsosodnak, ez is macro (K) hiányra utal, igaz csak az öreg leveleken észlelhető. Úgy döntöttem, még 1 köztes vízcserét csinálok, aztán már csak hetente fogok. A világítási időt egyelőre nem növelem, viszont óvatosan még emelem a Mic-Mac adagolást, aztán meglátom, hogy reagálnak a növények. Az említetteken kívül alga minimális, csak most kellett a frontüvegen egy kis barna algát lekaparnom (inkább esztétikai okokból), meg az üveg cullangok opálosodnak kicsit. Jövő hétvégén tervezem a szűrőtisztitást, beraknék még egy kis Seachem matrixot, igyekszem nem megbolygatni túlságosan a beállt rendszert.
A kiálló fa gombásodása még nem szűnt meg teljesen, de már jelentősen visszahúzódott.
Időnként legördül a homokra néhány szem Amazonia, de ez abszolút kezelhető.
Így állunk jelenleg:
IMG_5996 másolat.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Aktuális állapot. 4. héten vagyunk túl.
Megvolt a szűrőtisztítás, a Seachem Purigen 3 hónapja bent volt, jól bebarnult! Gondolom a vasfák miatt. A biológiai töltet amúgy nem volt még annyira eltömődve, alatta a gyári szivacsot sem kellett nagyon átnyomkodnom. Tervem, hogy az EHEIM Substrat Pro-t fokozatosan lecserélem Seachem Matrixra az optimálisabb szemcseméret miatt. Kb. 7-800 ml-t cseréltem most le, remélem ez nem okoz nagyobb megingást az egyensúlyban.
A növények szépen fejlődnek. A palustris és a sessiliflora átesett egy nagyobb nyíráson, mindkettő szépen dúsul, jó kis bokrok lesznek. A polysperma is látványosan terjeszkedik, bár az alsó leveleit kezdi eldobálni, amit még az átállásnak és az átmeneti K hiánynak tulajdonítok. A hippuridoides egyre erősebb és kezd sötétedni. Úgy tűnik a foszfát emelésével a Stau is magához tér, sajnos csak a világosabb helyeken maradt meg, az eredeti állomány kb. 50%-a kiveszett. Az új jövevény, a Buce is megszokta új otthonát, lassan, de növekedésnek indult . Lehet, hogy ez a Dennerle-féle változat jobban fogja bírja nálam. Az Anubiasok és a Microsorium miatt nem panaszkodhatom.
Alga sajnos már könnyen észrevehető, a kövek és a homok barnulnak és az akvárium jobb oldalán egyre több az ecset (egyelőre még vékony rétegben). Visszafojtottam ugyan a szűrőt, de úgy tűnik ezen a részen még így is nagy az áramlás. Próbálom ezt helyi carbózással orvosolni.
Áttértem a heti 1x 30-40% vízcserére. Világítás egyelőre 7h/nap. Jelenleg 3 ml Carbo és 3,5-3,5 Mac-Mic megy. Bekevertem egy 8 g/l-es foszfát oldatot GA-s porból, egyelőre ebből megy napi 2 ml. A héten majd mérek egyet.
Egyelőre marad minden így, meglátjuk algafronton hogy alakul. Új halat sem veszek, amíg nem sikerül az alga növekedését megállítani.
Ha máshogy nem megy, akkor visszaveszek a világítási időből, de a növények fejlődését látva szerintem nem lesz gond, inkább a tápozást kell még optimalizálnom.
IMG_6002 másolat.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Újabb helyzetjelentés. 5. hét.
Szűrőtisztítás után szerencsére nem nőtt jelentősen az ecsetalga. A kövek zöldülnek, barnulnak, de ez természetes folyamat. Azért a nagyobb ecset telepek kaptak carbózást, nehogy kedvük szottyanjon megerősödni. :vamp:
Jelentős változás jelenleg a faunában van: 2 db neon elpusztult (1 öngyilkos lett, 1 beszorult a vízcserénél a levegőztetőcsőbe), viszont bekerült 7 db fátyollazac (Hyphessobrycon elacys). Azt hiszem megtaláltam az ideális halat, amit ehhez az akváriumhoz kerestem!
Véletlenül bukkantam rájuk, nem is tudtam ennek a fajnak a létezéséről. Úgy mentem a helyi akvarisztikába, hogy veszek 5-6 neont, aztán megláttam ezt a 7 kis ezüst színű pontylazacot és úgy éreztem, ezek kellenek nekem! Sajnos több nem volt belőle aktuálisan, de szeretnék még legalább ennyit. Nagyon szép, élénk halacskák, állítólag max 3,5 cm-esre nőnek. Hamar beszoktak, néhány óra alatt kivirultak és felúsztak az etetésnél.
A növények lassan, de növögetnek. A palustris (számomra) brutál mód beindult, egyre "húsosabb" tövek alakulnak ki, jelenleg ő a kedvencem. A megmaradt Stau is egyre erősebb. Úgy tűnik, hogy durva táphiányom volt az elején.
Kb. egy hete csináltam egy tesztet, amiről azt hittem, hogy az indikátor rossz, mert a nitrát is alig adott reakciót (világossárga), a foszfát meg valamiért bebarnult (lehet, hogy kontamináció volt). Aztán pár napja újra mértem, nitrát még mindig 1 mg/l körüli, foszfát 0-hoz közel. Így már érthető, miért gyengélkedik a H. polysperma és a Stau. Akárcsak az előző setup elején, most is rengeteg tápot elfogyasztanak a növényeim... csak akkor a Valisneriám volt sprinter, most meg a L. sessiliflora. Mondjuk szándékosan gyorsan növő, alacsony igényű stemeket válogattam össze, de azért erre nem számítottam. Gyakorlatilag majdnem a high-techez számolt adagot adom: bruttó 100 l, heti 30 l vízcsere (30-40%), tehát: 5 x 0,7, azaz 3,5 ml/nap. Úgy tűnik még ennél is feljebb kell menjek, legalább is az elején. Most 4 ml Mac-Mic megy ugyanennyi Carboval. Foszfát a fentebb említett adag. Inkább a tápozást emelem most, a világításon nem szeretnék változtatni, így is 22 cm magasan van és csak 7 órát világítok, ráadásul 1 évesek a T5 csövek, amiket most fogok majd cserélni.
Az összképen még annyit szeretnék majd változtatni, hogy kisebb kövekkel megpróbálom lágyítani a kőfalat, főleg középen a nagyobb ág alatt. A világos részeken lehet, hogy megpróbálok egy kis Staut nevelni a homokban - feltéve, ha egyáltalán lesz miből -, szerintem jól nézne ki.
Jelenlegi állapot (egy ki- és befolyó tisztítás már érik, de elég nehezen veszem rá magam :confused:):
IMG_6015 másolat.jpg
... és bocsi a Samsung képernyővédőért! :D
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére