• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hűtőtáska hűtés

Melyik hűtési módra szavaztok?

  • Szoba hőmérséklet szabályozása

    Votes: 5 45.5%
  • Akvárium nagyteljesítményű hűtő (gép)

    Votes: 1 9.1%
  • Ventillátoros megoldás

    Votes: 3 27.3%
  • DIY hűtés más formában

    Votes: 2 18.2%

  • Total voters
    11
  • Poll closed .
No, akkor elmondok egy történetet... ...előre bocsesz, témahűtlen lesz...:)
Nagy frontozás akvám (940 liter + 330 literes alsópolcos szűrő) vize a tetőtérben nyáron simán felment 30-31 fokra...:mad: Halak jobban szeretnék a 20-at...;)
Gondoltam egy merészet, tetőüveg le, kb a felszín 75-80%-át szabaddá tettem (szélein körbe muszály takarni, mert 20-25-30 cm-es halakról beszélünk, egy farok legyintés és egy kávéfőzésre elegendő víz landolna a padlón), a szűrőről a takarás levesz arról a részéről, ahol csobog a víz és nem ment 26-27 fok fölé... Ez már az elviselhetőségi határ környéke számukra. Bódottá:)
Ha tennék egy diszkrét PC ventit föléje, akkor szerintem még -2 fok simán meglenne.

Analogia: vízfelszín -lehetőségekhez mérten- minél erőteljesebb mozgatása + PC venti, mint ahogy azt többeknél láttam, elégnek kell lennie és DIY-ban is el tud készülni SK kivitelezéssel.

Tetőm nekem sincs, soha nem is lesz :), ellene vagyok.
Van egy 6 ventillátoros cumóm, de nagyon macerás az ésszerű üzemeltetése.
Próbálkoztam kínai vezérlővel, ami szintén 12V-os így jól össze lehetett rakni, de hanyagságom eredményeként 5 hónap után jöttem rá, hogy a hőmérője nagyon kaki annak a szarnak. Gyakorlatilag 4 fokkal többet mutatott mint ami az akváriumban ténylegesen van. Így kidobtam.
Próbálkoztam azzal is, hogy megfigyelem mennyi ideig kell mennie a ventilátoroknak, a megfelelő hőmérséklet tartásához, de ez olyan langyos talaj a folyamatos hőmérséklet változások miatt, hogy nem volt érdemes ezzel foglalkozni, pedig a táp időzítésem megoldott lenne.
Úgyhogy most más hűtést próbálok meg kitalálni a nyárra.
 
Szerintem egy hétvégi napon -majd ha meleg lesz- amikor az ember otthon van, mondjuk kétóránként ránézve a hőmérőre már látszik, mikor indul felfele a hőmérséklet, illetve este mikor kezd csökkenni.
A ventit simán beállítanám erre az időszakra.
Inkább kisebb teljesítménnyel folyamatosan menjen, mint a naggyal durr neki, aztán szünet.
 
Hát hiába olvasom el többször is Viktor írását, ez nekem már magas pálya :)
Valami ilyesmire gondoltam:
22426001_8407d14e57852ecbcd62dd6514575279_l.jpg
 
Valami ilyesmire gondoltam:
22426001_8407d14e57852ecbcd62dd6514575279_l.jpg
Peltier elemen a fotón van átmenet, kell ezen kívül még egy hőcserélő?
Tágulási tartályra nem is gondoltam.
Bár nem tudom miféle hűtésre lehet képes ez az elem egy gyors szűrő esetében, azért hamar átfut a víz ezen a Peltier elemen nem?
Illetve 40x40-esből is kéne vagy 4 db ha jól gondolom.
 
Én a ventilátoros megoldásra szavazok. A nyáron, ha kell (bár tavaly sem volt 24°C-nál bent több) akkor két darab PC tápból kivett nagy ventit beüzemelem amin még egy PTC is van, mint hőmérséklet érzékelő. Valószínű majd be kell állítani.
Azt nem tudom, hogy mennyit lehet vele nyerni, hány fokot.
 
Én a ventilátoros megoldásra szavazok. A nyáron, ha kell (bár tavaly sem volt 24°C-nál bent több) akkor két darab PC tápból kivett nagy ventit beüzemelem amin még egy PTC is van, mint hőmérséklet érzékelő. Valószínű majd be kell állítani.
Azt nem tudom, hogy mennyit lehet vele nyerni, hány fokot.

Szoba, kéró és lakhely függő a benti hőmérséklet.
 
Peltier elemen a fotón van átmenet, kell ezen kívül még egy hőcserélő?
Tágulási tartályra nem is gondoltam.
Bár nem tudom miféle hűtésre lehet képes ez az elem egy gyors szűrő esetében, azért hamar átfut a víz ezen a Peltier elemen nem?
Illetve 40x40-esből is kéne vagy 4 db ha jól gondolom.
Ha megnézed, két vízkör van, egyik vízkör: peltier elem, lemezes hőcserélő, pumpa( tehát nem a külső szűrő forgat itt), másik kör pedig külső szűrő(vagy akár külön pumpa) lemezes hőcserélő, akvárium. A hőátadás a lemezes hőcserélőben megy végbe. Ilyen peltier elemből amúgy sokféle létezik, még kapsz 200 wattosat is, és akár mínusz 30-40 fokot is tud, ezért a kis kört mindenféleképp ajánlott fagyállóval feltölteni. Viszont erről az elemről tudni kell, hogy ,míg az egyik oldal hűl, addig a másik oldal forrósodik, így a forró oldalt hűtőbordával, ventilátorral kell hűteni, ezért megy a műtőtáskán is egy .
A képen egy összeállított (PC) vízhűtő van, ami áll egy peltier elemből, egy vizes blokkból ami ugye az elem hideg oldalára van illesztve, a forró oldalon pedig ott a hűtőborda
Az ominózus elem csak ennyi:
22426529_63ce904f744d38434969bc06f3334add_s.jpg

és valahogy így kellene összerakni
22426531_131d687e1f5b9b6ce95be9584b2c1dba_m.jpg


Lehet kapni hosszabb vizes hőcserélőket is, aminél akár többet peltiert is egymás mellé lehetne rakni, vagy akár mindkét oldalára
22426887_f26f873dc8b843d937e704fc798a2dd7_m.jpg
 
Ha megnézed, két vízkör van, egyik vízkör: peltier elem, lemezes hőcserélő, pumpa( tehát nem a külső szűrő forgat itt), másik kör pedig külső szűrő(vagy akár külön pumpa) lemezes hőcserélő, akvárium. A hőátadás a lemezes hőcserélőben megy végbe. Ilyen peltier elemből amúgy sokféle létezik, még kapsz 200 wattosat is, és akár mínusz 30-40 fokot is tud, ezért a kis kört mindenféleképp ajánlott fagyállóval feltölteni. Viszont erről az elemről tudni kell, hogy ,míg az egyik oldal hűl, addig a másik oldal forrósodik, így a forró oldalt hűtőbordával, ventilátorral kell hűteni, ezért megy a műtőtáskán is egy .
A képen egy összeállított (PC) vízhűtő van, ami áll egy peltier elemből, egy vizes blokkból ami ugye az elem hideg oldalára van illesztve, a forró oldalon pedig ott a hűtőborda
Az ominózus elem csak ennyi:
22426529_63ce904f744d38434969bc06f3334add_s.jpg

és valahogy így kellene összerakni
22426531_131d687e1f5b9b6ce95be9584b2c1dba_m.jpg


Lehet kapni hosszabb vizes hőcserélőket is, aminél akár többet peltiert is egymás mellé lehetne rakni, vagy akár mindkét oldalára
22426887_f26f873dc8b843d937e704fc798a2dd7_m.jpg

Kezdem kapizsgálni.
De miért kell a két kör egyébként? Miért nem mehet át egyből az elemen az akvárium vize?
Ha két vízkör van akkor milyen blokkban érdemes hőt cserélni?
 
Ha tudsz valamilyen rozsdamentes egységet amire rá tudod rögzíteni a peltier elemeket akkor az is jó lehet, de a jelenleg kapható megoldásokat alkalmazva kénytelen az ember két vízkört csinálni, mivel a PC vízhűtéshez kapható dolgok vagy alumínumból vagy rézből készülnek, ezek meg ugye nemkívánatosak az akváriumba. Meg én azért félnék tőle, hogy belefagy :), ha nem megy a rendszer
Ha két vízkör van akkor milyen blokkban érdemes hőt cserélni?
Ott a lemezes hőcserélő a két kör találkozásánál, fűtéstechnikában használják, pl gázkazánokban is van.
 
Ha tudsz valamilyen rozsdamentes egységet amire rá tudod rögzíteni a peltier elemeket akkor az is jó lehet, de a jelenleg kapható megoldásokat alkalmazva kénytelen az ember két vízkört csinálni, mivel a PC vízhűtéshez kapható dolgok vagy alumínumból vagy rézből készülnek, ezek meg ugye nemkívánatosak az akváriumba. Meg én azért félnék tőle, hogy belefagy :), ha nem megy a rendszer

Ott a lemezes hőcserélő a két kör találkozásánál, fűtéstechnikában használják, pl gázkazánokban is van.

A lemezes hőcserélő anyaga nem kellemetlen akvarisztikában :)?
 
Találtam némi írást, azt írják hullámosított rozsdamentes acél, amit rézzel vagy nikkellel forrasztak össze. Teljesítmény sacc/kb, meg kellene nézni gyári megoldásokat, mert vannak kész akvárium hűtők ilyen megoldással.
Még valami, szerintem hány Kw-s hőcserélő kellhet nekünk?
Szerintem a legkisebb is elég,
 
Találtam némi írást, azt írják hullámosított rozsdamentes acél, amit rézzel vagy nikkellel forrasztak össze. Teljesítmény sacc/kb, meg kellene nézni gyári megoldásokat, mert vannak kész akvárium hűtők ilyen megoldással.

Szerintem a legkisebb is elég,

Lassan felvehetsz magad mellé DIY tanulónak :)
 
Tengeri vonalon kényesebb kérdés a hőmérséklet, ott is többen állítják a végleges megoldás a lakásklíma. Bár linket nem tudok de láttam ilyen olyan megoldásokat amikor mobil klímát vagy páramentesítőt boncoltak fel alakítottak át akvárium klímává. Ők is a Viktor által javasolt 2 körös rendszert használták annyi eltéréssel, hogy a klíma páramentesítő hideg oldalát belógatták egy "lavor" vízbe ezt fix 5-10 °C tartották a masina saját termosztátjával. Ebbe a vízbe csövet fektettek amiben szükség szerint keringették az akvárium vizét. Nem tudom mennyiért dolgozik egy meszek hűtőgépszerelő de szerintem 1-2 óra alatt összedobja a masinát, használtba meg 30-50 ezer körül már lehet kapni, ha van érzéked a barkácsoláshoz 70 magyar pénzből kijöhet egy házi akvárium klíma.
 
Ha jól tudom akkor valamelyik nagy gyártó akvárium klímái peltier elemet használnak, így egy időben én is agyaltam ilyen megoldáson, de aztán feledésbe merült a dolog, akkor valami 3-400 watt teljesítményben gondolkodtam. A rendszer eleve dupla körrel lett volna megcsinálva. kis kör, itt a peltier elemek PC processzor vízhűtőjére lettek volna felszerelve, két oldalra 1-1 nagyobb teljesítményű, aminek persze a másik oldalát hűteni kell ventilátorral. ebben a körben kötelezően fagyállóval kell feltölteni a rendszer, és persze szükséges itt is egy keringető szivattyú. Ez a kis kör becsatlakozna egy hőcserélőbe, ezeket kazánoknál használják, kicsit és rozsdamentes acélból készülnek. a hőcserélő másik köre mehetne az akvárium szűrőkörébe. Ugyanilyen leven működnek nálunk a CNC gépek főorsóinak hűtése is. Csak ott persze kompresszoros hűtés van, de a vízkörök ugyanígy vannak megoldva.
Szia @Victor
Elképzeltem egy olyasmit( szintén peltier elem),hogy a hűtő oldalra ha tennék egy sz.gép vízhűtés blokkot amibe a folyadék zárt körben keringetve vezetne egy hőcserélőbe,amit az akvába helyeznék el.Gondoltam legalább 3X120-150 watt-os peltierre.Szerinted egy regiszter az akvába lógatva csökkentené-e a hőmérsékletet? Egy ilyen 50x50mm-es peltier a hideg oldalon akár -30 fokot is tud produkálni darabonként.Mi a véleményed? A képen a hideg oldalon lenne a folyadék hűtő blokk.
peltier.jpg
 
Jóslásokba nem mernék bocsátkozni, hogy mennyi is lenne elég, de a youtube-on van az elképzelésednek megfelelő videó:
 
Back
Oldal tetejére