• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hűtőtáska hűtés

Melyik hűtési módra szavaztok?

  • Szoba hőmérséklet szabályozása

    Votes: 5 45.5%
  • Akvárium nagyteljesítményű hűtő (gép)

    Votes: 1 9.1%
  • Ventillátoros megoldás

    Votes: 3 27.3%
  • DIY hűtés más formában

    Votes: 2 18.2%

  • Total voters
    11
  • Poll closed .

garaijozsef

Főkertész
Sziasztok,

Gondoltam nyitnék egy új topicot, lenne egy ötletem, hátha valakinek van tapasztalata róla:
Lehetne-e hűtésként üzemeltetni amolyan autós hűtőtáskát, mely használható 220V-ról is, vagy természetesen táppal 12V-ról.
Mi a véleményetek róla, hogy egy jó kanyargós minél nagyobb felületen (még nem tudom milyen anyagú) csövet átvezetnék egy ilyen hűtőtáskán, akár a szűrő kimenő ágán, de inkább a néhai kiiktatás miatt lehet hogy egy párszáz liter/órás pumpával.
Ha már 5-6 fokot nyernék a nyári melegben az tökéletes lenne.

A ventilátoros megoldás nem túl szimpatikus (hangos, elég macerás a vezérlése).

Várom a véleményeket.
 
Sziasztok,

Gondoltam nyitnék egy új topicot, lenne egy ötletem, hátha valakinek van tapasztalata róla:
Lehetne-e hűtésként üzemeltetni amolyan autós hűtőtáskát, mely használható 220V-ról is, vagy természetesen táppal 12V-ról.
Mi a véleményetek róla, hogy egy jó kanyargós minél nagyobb felületen (még nem tudom milyen anyagú) csövet átvezetnék egy ilyen hűtőtáskán, akár a szűrő kimenő ágán, de inkább a néhai kiiktatás miatt lehet hogy egy párszáz liter/órás pumpával.
Ha már 5-6 fokot nyernék a nyári melegben az tökéletes lenne.

A ventilátoros megoldás nem túl szimpatikus (hangos, elég macerás a vezérlése).

Várom a véleményeket.
Középsuliba 0-24 használtunk egy ilyet.
Szerintem túl kicsi lesz a teljesítménye.
 
érdemes lenne kiszedni belőle a peltierelemet, és annak a hűtőbordáját betenni a vízkörbe. Bár szerintem is kicsi a teljesítmény. Inkább egy jól leszigetelt kompresszoros megoldás?
 
Ha jól tudom akkor valamelyik nagy gyártó akvárium klímái peltier elemet használnak, így egy időben én is agyaltam ilyen megoldáson, de aztán feledésbe merült a dolog, akkor valami 3-400 watt teljesítményben gondolkodtam. A rendszer eleve dupla körrel lett volna megcsinálva. kis kör, itt a peltier elemek PC processzor vízhűtőjére lettek volna felszerelve, két oldalra 1-1 nagyobb teljesítményű, aminek persze a másik oldalát hűteni kell ventilátorral. ebben a körben kötelezően fagyállóval kell feltölteni a rendszer, és persze szükséges itt is egy keringető szivattyú. Ez a kis kör becsatlakozna egy hőcserélőbe, ezeket kazánoknál használják, kicsit és rozsdamentes acélból készülnek. a hőcserélő másik köre mehetne az akvárium szűrőkörébe. Ugyanilyen leven működnek nálunk a CNC gépek főorsóinak hűtése is. Csak ott persze kompresszoros hűtés van, de a vízkörök ugyanígy vannak megoldva.
 
Utoljára módosított:
A kicsi hűtés hogy lesz kicsi? Nem tudja lehűteni a vizet?
Vannak elég jó árban ilyen 5-20 fok között állítható borhűtők azok is jók lehetnének. Ha mondjuk be van lőve 10 fok körülre nem hűtené a vizet?
 
A kicsi hűtés hogy lesz kicsi? Nem tudja lehűteni a vizet?
Vannak elég jó árban ilyen 5-20 fok között állítható borhűtők azok is jók lehetnének. Ha mondjuk be van lőve 10 fok körülre nem hűtené a vizet?

Teljesítménye lesz túl kicsi. Lehet, hogy 1-2 fokot lejjebb tudod vinni, de az meg árban nem éri meg.(és a rászánt időben)
A borhűtő 0,5-1,5l folyadékot hűt, te meg ennek sokszorosát.

@Victor féle megoldás működhet, de mint ő is mondta 300-400W. Ezzel a teljesítménnyel már azért lehet temperálni a vízhőt.

Ami a hűtőtáskás hozzászólásom érinti: kimaradt, hogy 3hónap után már üvölt a ventilátora :confused:

Meglátásom továbbra is az, hogyha valaki megteheti, akkor a lakást\szobát kell klímázni, te is jobban alszol :D
 
Teljesítménye lesz túl kicsi. Lehet, hogy 1-2 fokot lejjebb tudod vinni, de az meg árban nem éri meg.(és a rászánt időben)
A borhűtő 0,5-1,5l folyadékot hűt, te meg ennek sokszorosát.

@Victor féle megoldás működhet, de mint ő is mondta 300-400W. Ezzel a teljesítménnyel már azért lehet temperálni a vízhőt.

Meglátásom továbbra is az, hogyha valaki megteheti, akkor a lakást\szobát kell klímázni, te is jobban alszol :D

Klíma az van mondjuk, de azért nem nyomatnám minden nap ha már 30 fok van kinn, most télen/tavasszal is 25 fok feletti a vizem a szigetelt háznak köszönhetően...
 
Klíma az van mondjuk, de azért nem nyomatnám minden nap ha már 30 fok van kinn, most télen/tavasszal is 25 fok feletti a vizem a szigetelt háznak köszönhetően...

Meg lehet próbálni akkor @Victor elképzelését, talán egy jó nagy bordával és 5v ról pc ventivel.
Ha ilyesmi megoldáson töröd a fejed szerintem azon az úton kellene elindulni. :)
 
Uff.
Ha már hűtőrendszerekről van szó, a csőben-cső hűtőrendszerrel kellene megbarátkoznod. kicsit borsosabb ára van, de ha nem akarod járatni a klímát akkor ezzel érdemes kezdeni valamit.

Nekem majdnem sikerült összehozni...

Exem faterja hűtő és klímaszerelő... egy rakás bontott alkatrész volt, neki, én ,meg feltettem a kérdést, a hűtőrendszerre... borhűtő, hűtőláda stb... azt mondta rá marhaság.
Előkapott egy hűtőgépet: na szedjem ki a kompresszort, meg a hőcserélőjét.
Kiszedtem.
829723.jpg

Ekkor fogtunk egy 6os rézcsövet (mondtam neki a réz nemjó...saválló kellene... válasz: az most nincs. ez prototípus lesz;)) és egy seprűnyél köré felcsavartuk úgy 50 cm hosszú spirállá.
majd egy 60as réz csőbe raktuk, csonkokkal szakszerűen ellátva.
829724.jpg

829725.jpg


A gépnek csináltam acéllemezből alapot, majd fel lett szerelve rá minden ami kell, termosztátvezérelt stb, 15 fokos csapvizen 30 perc alatt 4 fokot hűtött...
Kép már nincs sajna róla több, ki lett próbálva, még Augusztus végén, mondván vihetem... Erre a csajos meg kidobott szeptember 1el...:punch::mad:
A kapcsolatból mondjuk csak a hűtőt sajnálom :cry::whistle::D.

Na nem ez a lényeg:rolleyes:, ezen a vonalon el lehet indulni akár, durván 70 ropiból összelehet rakni egy komoly akvárium vízhűtőt. És mégsem fél milla mint némelyik gyári ;)
Csak kell keresni egy maszekoló hűtőgépszerelőt aki összerakja neked, és feltölti hűtőgázzal.
 
Uff.
Ha már hűtőrendszerekről van szó, a csőben-cső hűtőrendszerrel kellene megbarátkoznod. kicsit borsosabb ára van, de ha nem akarod járatni a klímát akkor ezzel érdemes kezdeni valamit.

Nekem majdnem sikerült összehozni...

Exem faterja hűtő és klímaszerelő... egy rakás bontott alkatrész volt, neki, én ,meg feltettem a kérdést, a hűtőrendszerre... borhűtő, hűtőláda stb... azt mondta rá marhaság.
Előkapott egy hűtőgépet: na szedjem ki a kompresszort, meg a hőcserélőjét.
Kiszedtem.
829723.jpg

Ekkor fogtunk egy 6os rézcsövet (mondtam neki a réz nemjó...saválló kellene... válasz: az most nincs. ez prototípus lesz;)) és egy seprűnyél köré felcsavartuk úgy 50 cm hosszú spirállá.
majd egy 60as réz csőbe raktuk, csonkokkal szakszerűen ellátva.
829724.jpg

829725.jpg


A gépnek csináltam acéllemezből alapot, majd fel lett szerelve rá minden ami kell, termosztátvezérelt stb, 15 fokos csapvizen 30 perc alatt 4 fokot hűtött...
Kép már nincs sajna róla több, ki lett próbálva, még Augusztus végén, mondván vihetem... Erre a csajos meg kidobott szeptember 1el...:punch::mad:
A kapcsolatból mondjuk csak a hűtőt sajnálom :cry::whistle::D.

Na nem ez a lényeg:rolleyes:, ezen a vonalon el lehet indulni akár, durván 70 ropiból összelehet rakni egy komoly akvárium vízhűtőt. És mégsem fél milla mint némelyik gyári ;)
Csak kell keresni egy maszekoló hűtőgépszerelőt aki összerakja neked, és feltölti hűtőgázzal.

Ez sem rossz kiindulási alap, bár ezzel a technikával elég szép méret lenne, nem tudom hova tudnám tenni.
Réz miért nem jó?
 
Ez sem rossz kiindulási alap, bár ezzel a technikával elég szép méret lenne, nem tudom hova tudnám tenni.
Réz miért nem jó?
lehet kisebbre is építeni, ez a meglévő anyagokból lett összerakva, egy 12/24Vos kompresszorral a fele lenne.
Réz vs. Garnélák=> 1:0 a réznek, ha érted mire gondolok ;)
 
Mondjuk Józsi azt még nem tisztáztuk mekkora akváriumot is kellene hűteni... egy 15 literes nanohoz vannak olcsóbb megoldások is... vagy kombinálhatod esetleg mint Lewis a kellemeset a hasznossal :D Hűtőgépre teszed az akváriumot :D :D Sört hidegen tartja az akit meg hűvösen :D
 
Mondjuk Józsi azt még nem tisztáztuk mekkora akváriumot is kellene hűteni... egy 15 literes nanohoz vannak olcsóbb megoldások is... vagy kombinálhatod esetleg mint Lewis a kellemeset a hasznossal :D Hűtőgépre teszed az akváriumot :D :D Sört hidegen tartja az akit meg hűvösen :D

225 literes az alany :)
 
No, akkor elmondok egy történetet... ...előre bocsesz, témahűtlen lesz...:)
Nagy frontozás akvám (940 liter + 330 literes alsópolcos szűrő) vize a tetőtérben nyáron simán felment 30-31 fokra...:mad: Halak jobban szeretnék a 20-at...;)
Gondoltam egy merészet, tetőüveg le, kb a felszín 75-80%-át szabaddá tettem (szélein körbe muszály takarni, mert 20-25-30 cm-es halakról beszélünk, egy farok legyintés és egy kávéfőzésre elegendő víz landolna a padlón), a szűrőről a takarás levesz arról a részéről, ahol csobog a víz és nem ment 26-27 fok fölé... Ez már az elviselhetőségi határ környéke számukra. Bódottá:)
Ha tennék egy diszkrét PC ventit föléje, akkor szerintem még -2 fok simán meglenne.

Analogia: vízfelszín -lehetőségekhez mérten- minél erőteljesebb mozgatása + PC venti, mint ahogy azt többeknél láttam, elégnek kell lennie és DIY-ban is el tud készülni SK kivitelezéssel.
 
Back
Oldal tetejére