• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hungarian Aquascaping Contest 2011 (HAC)

Szeretnéd, ha a 2012-es HAC-on nemzetközi mezőny lenne?

  • Igen, szerintem sokat emelne a verseny presztizsén és színvonalasabb akváriumok születnének. Én is j

    Votes: 7 15.9%
  • Nem, a külföldiek mindent megnyernének, elveszté az értelmét, hogy nevezzek

    Votes: 29 65.9%
  • Talán, nem tudom mennyiben változtatná meg a korábbi verseny hangulatát.

    Votes: 8 18.2%

  • Total voters
    44
:thumbup:
bitumen said:
Snoop-ot rá tudná venni valaki, hogy a nyertes akiról egy naplót rakjon össze? Nagyon érdekelne!

Snoop, kérlek-kérlek-kérlek! (gondolom többeket is érdekelne)

+1 :thumbup:
 
Úgy érzem, hogy erős túlerőben vannak azok, akik nem szeretnének nyílt versenyt. :angel:

A következő szavazás az lesz, hogy indulsz-e a HAC2012 versenyen. ;)

Az idei versenyt azzal lehetne emlékezetessé tenni, ha picit előre dolgoznátok. Idén sokkal több olyan akvárium volt, ami igazán jó helyezést ért volna el, ha elkészül. Írhatnám Fazekas István akiját, de N-emy akváriumát is láttuk jobb formában jobb fotóval a verseny után, vagy Outro akváriuma stb. Kár értük, mert a legszebb formájukban díszelegnének a HAC galériában.

Ha tudtok egy kicsit több időt adjatok magatoknak és az akváriumnak. A verseny is sokkal szorosabb lesz akkor.
 
viktorlantos said:
Eszembe jutott még valami....
Sajna Hunor mostanság kevesebbet van itt, de mint egyedüli kertész aki a HAC után több versenyen is jó helyezést ért el megkérdezném tőle hogyan értékeli az eredményeket. Melyik ért többet? Melyiket érzi nagyobb elismerésnek? A HAC első hely, ahol rendesen kitömtük útravalóval ;) Vagy az orosz verseny, esetleg az ASW, ASE vagy az IAPLC ahol a helyezésen kívűl semmit nem kapott? Ha nem lenne ilyen nyeremény a HAC-on, akkor is az lenne a sorrend? Tényleg kíváncsi vagyok mit gondol, hogy érzi ezt.
Azért itt vagyok ám a háttérben, de való igaz, hogy mostanában kevesebb időm van hozzászólni.

A kérdésedre válaszolva, hogy melyiket érzem többnek, vagy melyik jelent nagyobb elismerést? Jó kérdés... Az akváriummal összesen 6 versenyen indultam, ebből 5 nemzetközi. Az egyértelmű, hogy ebből kettő az, amit igazán fontosnak tartok, a HAC és az IAPLC. De nagyon nehéz ezt így összehasonlítani. A HAC egyértelműen sokat jelent, és nem csak a helyezés miatt, illetve nem csak a nagy értékű nyeremény miatt, hanem a verseny hazai volta miatt is. Jó érzés egy hazai versenyen jó eredményt elérni, kiemelkedni a mezőnyből, vagy akár elsőnek lenni.

Az IPALC világranglistája alapján a világ 100 legjobbja közé kerülni szintén nagyon jó érzés, de a HAC helyezés valahogy kézzelfoghatóbb. És itt - a félreértések elkerülése végett – tényleg nem elsősorban a nyereményekre gondolok. Persze kétségtelen, hogy ad egy plusz hajtóerőt, motivációt, ha komolyabb díjazása van a versenynek. (Vagy ha egyáltalán van díjazása, illetve ha esélyes, hogy díjazott lesz az ember, ami ugye pl. az IAPLC esetében csak álom, viszont ott nagyon erős a presztízs rész.) Magyar verseny esetében viszont könnyebben lehet azért realitás is.

Ha nem lenne nyeremény a HAC-on, akkor is ezt a versenyt emeltem volna ki, mert egyszerűen jó érzés az, hogy a verseny a sajátunk, hogy magyar.

viktorlantos said:
Szerencsére már most is van egy erős él és középmezőny, akik szép akváriumokat készítenek. Szerintem egy ilyen "nyitás" az ő fejlődésüket segítené még jobban. Az igazi vesztesei egy ilyen lépésnek az a réteg lenne, akik nem felkészülten küldenek be akváriumokat a versenyre. Az ő akváriumaik teljes mértékben hátrasorolódnának, eltűnnének a mezőny végén, ahogy azt más versenyeken is láthatjuk.
Így van, a mostani versenyen is láthattuk, hogy nagyon sok az ígéretes akvárium, amely csak azért nem végzett jobb helyen, mert vagy némi időre lett volna még szüksége, vagy csak néhány ponton kellett volna változtatni a koncepción. Márpedig emiatt én mindenképpen adnék időt a hazai közösségnek kicsit kiteljesedni, illetve némi önbizalmat nyerni ezáltal.

viktorlantos said:
snoop85 said:
Mióta felmerült ez a kérdés,azóta nem hagy nyugodni, és talán tegnap elhamarkodottan írtam,hogy több lenne a negatívum. Viktor rávilágított arra,hogy az akváriumok(akvaristák) fejlődése céljából tényleg jobb lenne egy nyílt verseny. Egyértelmű, ha tudnánk, hogy mondjuk iaplc dobogós akváriumok is neveznének , akkor mi is megpróbálnánk mégtöbbet kihozni akváriumainkból. Izgalmas lesz ez az év ;)
Szerintem a jelenlegi élmezőny is hasonlóan gondolkodna. De akár meg is fordíthatom a dolgot.
Ha tudod, hogy minden évben a dobogóra számíthatsz, mert nincs aki megszorongasson, egy idő után eleged lesz és nem indulsz majd. Nincs kihívás. Elveszítünk egy kivételesen jó képességű kertészt. Persze jönnek helyébe mások majd, de jöhettek volna az elmúlt években is mégsem jöttek ;)
Egy rétegnek nem lesz kihívás a hazai versengés. Pont azoknak, akiknek az akváriumai már idulásuk előtt várhatóan az élmezőnyben végeznek majd ismerve korábbi akváriumaikat és év közbeni publikálásaikat.
Kisé sarkosnak érzem ezt a megközelítést. Ennyire azért még nem vagyunk profik, hogy ezen kellene aggódnunk, miszerint nincs már motiváció. Én pl. egyszerűen azért nem indultam idén, mert nem volt időm új projectet indítani. De ha minden jól megy a legközelebbin megint tudok indulni, és a motivációm sem lesz kevesebb. Persze értem amit írsz, és valahol igazad is van, de szerintem ehhez még fiatal ez a közösség, ez inkább olyan országoknak lehet a jellemzője, ahol már hosszabb ideje foglalkoznak ezzel az akvaristák.

Nigro said:
A legelején hibát követtünk el. Túl magas díjakat dobtunk össze. Ez okot ad találgatásokra. Kinek miért előrébb, vagy hátrébb lett a helye. Ha a fődíj egy csíkos napernyő, akkor legalább ez a dolog ki van lőve... (…) Azt gondolom, a nyereménynek kisebb értékűnek kell lennie és szélesebb rétegnek kell kiosztani.
Nagyjából egyetértek, de arra azért célszerű figyelni, hogy szerintem nagyon elaprózni sem szabadna a dolgot (mármint a nyereményeket), mert bárki bármit is mond, azért a nyeremény értéke is motivációt jelent valamilyen szinten , még ha csak félig tudatosan is.

Illetve én is kiemelném azt, amit többen is írtak, hogy talán tényleg nagyobb hangsúlyt kellene fektetni az oklevelekre. Véleményem szerint egy szép, igényes, díszes oklevél, amit ki lehet tenni az aki mellé a falra – és adott esetben büszkén mutogatni a szomszédoknak, rokonoknak, ismerősöknek, ami így áttételesen még magát a versenyt illetve az akvakertészetet is népszerűsítheti (!!) – utólag sokkal inkább motiváló, mint pl. nyerni egy sokadig belső szűrőt, amelyet – valljuk be – a legtöbben úgyis eladnak.

Nigro said:
De még mindig itt a kérdés, hogy ki hogy értékeli a számára jobb, vagy rosszabb helyezést. Ebből a szempontból az AGA versenye ideális. Tudod az első hármat, esetleg egy különdíj és a többi helyezett mind "negyedik". Nincs sértődés, nincs durca. Csak ugye akkor max a kommentből lehet megtudni, hogy tetszik-e a bíráknak, vagy sem. A valós helye az akváriumnak sosem fog kiderülni.
pure07 said:
Számomra fontos a helyezés nekem nem jön be az AGA rendszer. Ha 70. vagyok akkor azt akarom tudni, h 70. vagyok. Be tudom sorolni, h pontosan mennyire értékeltek a zsűrik.
Boooooo said:
Az AGA szisztémát pedig bődületes nagy hülyeségnek tartom :thumbdown: , mivel nekem (és gondolom sok más indulónak is) elsődleges szempont az volt, hogy megtudjam az alkotásom hol végez a mezőnyben. Meg az olimpiákon sem csak az első három helyeztetett rangsorolják, szerintem ez csak a szervezők "lustasága". Ha itt is így lett volna, akkor mit mondtam volna az ismerőseimnek, mikor megkérdezik, hogy hányadik lettem??
stevo said:
Az embereknek a vérében van a versengés ez tény, hogy ezt nyereményekért teszik, vagy szimplán saját kitűzött céljuk elérése az (majdnem) mindegy. Véleményem szerint jó a mostani rendszer, hogy megtudja mindenki hányadik helyezést ért el, a legjobbakat díjazzák, illetve a többi helyezés is kap vmi csekélységet. Ez azért is jó így, mert a kezdő(bb) akvakertészek, kisebb célokat is kitűzhetnek maguk elé, hogy pl. idén 25. lettem, de jövőre szeretnék az első 20-ba, 15-be beférni, míg az AGA rendszer erre nem ad lehetőséget, csak azt látja, hogy áááh most se sikerült a legjobbakkal versenyezni, ez számára kudarc...
A pontozási szisztémával kapcsolatban: ez a probléma az, amire nincs jó megoldás. Mindkét szisztémának össze lettek szedve az előnyei és a hátrányai is. Én alapvetően talán inkább afelé hajlok, hogy jobb a pontozásos rendszer, az embernek szerintem alapvető igénye van arra, hogy összehasonlíthassa az akváriumot másokkal. De azért azt látni kell, hogy a helyezések és a pontok sok esetben csak „tájékoztató jellegűek”, tehát nem biztos, hogy teljesen reális sorrendet határoznak meg. Ez már csak abból is adódhat, hogy valamennyire szubjektív a műfaj, egyszerűen nem lehet normálisan összehasonlítani és sorrendet állítani egy 500 literes diszkoszos, egy 20 literes iwagumi, és egy 200 literes ryobuku között. Ha ugyanis ezek mind profin vannak kivitelezve, akkor mi alapján jobb az egyik, mint a másik? Erre megoldást részben talán a kategóriák használata jelentene, több versenyen is van méret szerinti felosztás, ez azonban csak egy részét oldaná meg a problémának, így sem lehet teljes mértékben reálisan összehasonlítani két azonos méretű, de teljesen különböző stílusú akváriumot. Felmerülhet még a műfaj szerinti kategorizálás, de ehhez már nagyon sok jelentkező kellene, illetve nagyon sok (ha nem a legtöbb) akvárium nem is sorolható egyértelműen be valamelyik stílus alá. Olyan szisztéma sosem lesz, amivel mindenki elégedett lesz. De talán érdemes átgondolni a dolgot, ebből a szempontból érdekes lesz az idei IAPLC is, az új pontozási rendszerével. (Illetve a zsűri létszámának megemelése is talán tompíthatná a dolog élét.)

viktorlantos said:
Tanulni mindig csak olyantól lehet, akitől van is mit. Ámíthatjuk magunkat, de ha csak a saját kis közösségben versenyzünk örökké, akkor úgy járunk majd, mint csonttörő, akit 30 másodperc alatt hazaküldtek az első komolyabb megmérettetésnél és azóta sem hallottunk róla..... v_VjJ4N_IG0 ;) .
Ezzel alapvetően egyetértek, de nagyon sok múlik az időzítésen. Reálisan kell értékelni az embernek a felkészültségi szintjét, és akkor kell továbblépnie, amikor már tényleg alkalmas arra.

tibicuk said:
Én mindenképpen várnék egy két évet. Egyet biztosan. Nem érzem még olyan "fejlettnek", erősnek a hazai mezőnyt. Az első 10 aki között csak párat érzek olyannak,ami nemzetközi versenyen megállná a helyét.(az enyém nincs benne) Bocs,de nem ledegradálni akarok bárkit is,vagy a versenyt.Van még mit fejlődnünk,aki szeretné,úgyis megmérettetheti magát rangosabb versenyen. Így is sokat fejlődünk.Végignézzük a külföldi versenyek medencéit,már akkor is sokat tanulunk.A kommentekből pedig levonjuk a tanulságot. Egy nyílt verseny jelen pillanatban érzésem szerint visszavetné a nevezési kedvet és a hobbit. Persze itt vagytok Ti,Vik,Balázs,Hunor,akik az első 100-ban voltatok a legutóbbi nagy versenyen. De ez nem mérvadó a hazai mezőnyt tekintve. A hazai mezőny Mi vagyunk.
robokuty said:
Kicsit olyan lenne lenne hirtelen egy nemztközi versenyen szerepelni,mintha a magyar válogatott játszana a világválogatottal...az esélyek elszállnának. (…) Szerintem nem biztos ,hogy jó ötlet egy fejlődő félben lévő társaságot a világ elitjével egy versenyen mérni ,egyenlőre aránytalannak érzem. Pláne annak tükrében,hogy bárki aki úgy érzi ,nevezhet világversenyekre,a kettő nem azonos fogalom.Egy jó hazai verseny így is bekerül a nemzetközi köztudatba ,akit érdekel a téma biztos fefigyelnek a nívósabb alkotásokra.
dekalabda00 said:
Személy szerint egyébként nem nagyon támogatom a külföldi nevezést, végre van valami ami a "miénk", és elég jól működik, a krém pedig indítsa a kertjeit külföldön is, de amíg nincs meg az a 10-15 olyan versenyző, aki képes jó helyezést elérni a nemzetközi versenyeken is, addig várjatok a nemzetközivé válással, és termeljük meg itthon őket :) szerintem ez 1-2 éven belül bekövetkezhet, ha ilyen tempóban nő a kertészek száma, de talán még kicsit fiatalok vagyunk ehhez. :?
A többiek már igen jól leírták a lényeget: fiatal a közösség, kell még egy kis idő, hogy egyértelműen állást lehessen foglalni a kérdésben. Motivációnak, tanulási lehetőségnek, illetve - akinek már erre van szüksége - nagyobb kihívásnak ott vannak a nemzetközi versenyek, de én is amondó vagyok, hogy érdemes várni még néhány évet, amíg összeáll egy olyan stabilabb élmezőny, akiknek reálisan is lenne esélye jó helyeken végezni a HAC nemzetközi nyitása esetén is.

talachi said:
Bemásolok ide egy mondatot, ami azért érdekes mert Viktor írta egy másik topicban!

Az ASE a kezdetektől fogva próbálta felrázni a német akvakertészeket, de nem igazán sikerült nekik. Kevés versenyző volt és ők is a háttérbe szorultak a sokkal erőssebb külföldi mezőny miatt. Igazából várható volt a lépés, a szervezők már a múlt évben is panaszkodtak, hogy nincs elég idő a szervezésre és a jelentkezők sem úgy alakulnak ahogy kellene. Sajnálom, mert egy nagyon jó kezdeményezés volt, jó szervezőktől. De ott sem egyszerű a hobbi népszerűsítése....

Szerintem most még itt is ez történne! Annyi különbséggel hogy a HAC-nek eddig sikerült felrázni a magyar kertészeket :!: :!:

Ne rontsuk el ezt a fantasztikus kis versenyt! Főleg kár lenne az eddig elért eredményekért!
Azt hiszem Laci ezzel jól megfogta a lényeget. És abban is igaza van, hogy a HAC-nak igenis sikerült felráznia a magyar akvakertészetet (vagy akár a magyar akvarisztikát is). Tartok tőle, hogy egy elhamarkodott nyitás esetén hasonló sorsra jutna a HAC, mint az ASE. Szerintem adjunk még időt a dolognak.

Egyébként örülök, hogy előkerült a téma, mert nagyon hasznos és átgondolandó hozzászólások érkeztek.
 
Sziasztok,
oRphEus, szerintem sokat segítettél válaszaiddal mindannyiunknak ebben a kérdésben. :thumbup:
Ígérem,lassacskán elkészülök a posttal az akváról, nemsokára láthatjátok majd a befejezett akváriumok között. :thumbup: A jó munkához idő kell :D
 
Szia Krisztián!

Nagyon jól, hogy részletesen kifelytetted a többséggel egyező véleményed!
Örülök hogy így látod!

Első nap után kicsit bántam, hogy felvetettem a témát (figyelmetlenségemből adódóan), de pár nap alatt kikristályosodott egy naggyából egy irányba mutató elképzelés, miszerint inkább maradjon a versen a hazai résztvevőké!

Nagyon várom az akváriumod kifejlődésének küzdelmes részleteit!!!

A.ttila
 
Back
Oldal tetejére