• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hol van a határ a low-tech és a high-tech között?

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Nagyjából persze tudom a különbséget, de még is érdekelne, hogy van-e erre hivatalos megfogalmazás, pontos definíció.

Tehát azt mondják, hogy a low-tech-ben pl. nincs CO2 adagolás. Az élesztős CO2 adagolású, 0,8 wpl-es T5-ös világítású már high-tech?

Nektek mi a vélekedésetek?


szerk.: Másik kérdésem, hogy pl. Diana Walstad a könyvében a saját módszerét is low-tech-nek hívja. Tehát akkor a low-tech egy nagy kategória, amiben benne van az el natural is például?
1201910650N_vtelen_www.kepfeltoltes.hu_.png
 
Utoljára módosított moderátor által:
Talán - aztán lehet tévedek - az akvárium célja határozza ezt meg inkább, nem a technika. A fenti leírás teljesen jól értelmezhető ilyen szempontból. Nem fotómodel akváriumot tervez, készít és tart fenn (sok munkával), hanem egy természetes szépséget ( a lehető legkevesebb plusz energiával).

Lehet pont ezért megtévesztő a low- és high-tech megnevezés, amit nem is lenne muszáj használni ma már. Az édesvizi akvarisztika fejlődéséről van szó szerintem, amibe ma már belefér a versenyszellem, a művészi szintű kreativitás mellett, a teljesen tiszta és puritán hobbi szeretete is.

Szóval lehet ez egy szép hobbi és egy kemény versenysport is. De ez csak az én személyes véleményem.
 
Utoljára módosított:
Talán - aztán lehet tévedek - az akvárium célja határozza ezt meg inkább, nem a technika.

Ez is egy érdekes megközelítés.

Nem fotómodel akváriumot tervez, készít és tart fenn (sok munkával), hanem egy természetes szépséget ( a lehető legkevesebb plusz energiával).

Viszont aki fotómodel akváriumot tervez, annak szüksége van a high-tech felszerelésekre is, talán így kapcsolódik a kettő szempont.

Szerintem is mindeképp beljebb vagyunk a témában, ha nem technika szerint osztályozunk, hanem cél, szemlélet szerint.

A high-tech központi témája a megkapó látványvilág létrehozása, amitől eláll a lélegzetünk is, és ezért bármilyen technikai eszköz megengedett.

A low-tech kicsit nyugisabb, "nem elsősorban mutogatni akarom" szemlélet. Persze biztosan van átfedés, nem minden fehér és fekete.

Minden ellenvéleményt, hozzáfűzést szívesen várok, ez nem igazán kockatéma akart lenni, inkább ilyen ki hogy vélekedik szintű:)
 
Szerintem nehéz két kategóriába bepréselni az összes akváriumot.
Alapvetően a Low-tech: CO2 nélküli, jellemzően kevés fénnyel világított (0-0,3 Watt/liter) leggyakrabban belső szűrős és alig vagy egyáltalán nem tápozott akvárium. A High-tech ezzel szemben mindenképp erőteljes CO2 beoldással és napi tápozással, nagy teljesítményű külső szűrővel ellátott akvárium. A megvilágítás 0,7-2 Watt/liter környékén.
Persze a kettő között is van élet, de ott nehéz egyértelműen meghatározni, hogy most hova is tartozik pontosan. Ezért is szokták sokszor Mid-tech -ként emlegetni ezeket a nehezen kategorizálható akváriumokat.
 
Ahogy a nevében is benne van minimális technika és sok technika. Kb. erről szól.

minimális technikával szerény növényzet, árnyékkedvelők.
speciális technikával minden ami létezik és elérhető.

speciális technika alapvetően sok fény. nagyon sok. egy igazi minimál akvarista számára értelmezhetetlenül sok.
ehhez kell minden más technika, hogy működjön. először növénytápok napi szinten. co2. emelt szintű szűrés. és sok esetben vízlágyítás is.
 
mindenképp erőteljes CO2 beoldással és napi tápozással, nagy teljesítményű külső szűrővel ellátott akvárium. A megvilágítás 0,7-2 Watt/liter környékén.

Lehet egyedül leszek a véleményemmel de én ezt mid technek mondanám. Attól hogy 1 w/l körül van a fény és van erős szűrés + co2 szerintem a komoly növényezéshez teremtjük meg az alapokat, de ettől nem lesz high tech.

Ahogy a nevében is benne van minimális technika és sok technika.

Szerintem valahol itt van az igazság, én egy high tech akinak olyat mondanék amiben a teljesség igénye nélkül van:

vezérlés
vezérelt külső fűtő (vagy fűtős szűrő)
vezérelt levegőztetés
automatikus vízszint kiegyenlítés RO gépből.
automatikus vízscsere funkció
automatikus növénytáp és halkaja adagoló,
esetleg UV szűrő
twinstar
dimmelhető / vezérelhető lámpa
co2-vel összekötve ph konktroller


és még tuti van csomó olyan dolog ami most nem jut eszembe vagy még nem is hallottam róla.
 
Szerintem valahol itt van az igazság, én egy high tech akinak olyat mondanék amiben a teljesség igénye nélkül van:
vezérlés
vezérelt külső fűtő (vagy fűtős szűrő)
vezérelt levegőztetés
automatikus vízszint kiegyenlítés RO gépből.
automatikus vízscsere funkció
automatikus növénytáp és halkaja adagoló,
esetleg UV szűrő
twinstar
dimmelhető / vezérelhető lámpa
co2-vel összekötve ph konktroller
és még tuti van csomó olyan dolog ami most nem jut eszembe vagy még nem is hallottam róla.

Ezzel konkrétan nem értek egyet. Ha eszerint nézünk mindent akkor nem nagyon tudok mondani high-tech akváriumot, és akkor egy ADA Gallery-ben sincs egy high-tech akvárium sem.
Ezeknek a nagy része már nem az akvarizáláshoz szükséges technika, hanem kényelmi eszközök.
 
Hogy hozzak egy példát más területről: szerintem ez olyan mintha azt mondanánk, hogy Merci S osztályban lévő extrák nagy része már nem a vezetéshez kell hanem csak kényelmi eszközök, így hát a egy 5 éves bármilyen autó is high tech, ha benne van az S osztály motorja, futóműje és váltója.

Nem szeretnék senkit megbántani a következő gondolatommal, és nem is kell vele egyetérteni, de szerintem a high tech jelzőt indokolatlanul használjuk sok esetben a saját akváinkra, egyszerűen hiúsági okból, hiszen kinek esne jól azt mondani a saját akvájára, azok után hogy sok százezret elköltött rá hogy van egy mid tech növényes akvám.

és akkor egy ADA Gallery-ben sincs egy high-tech akvárium sem

Szerintem ez valahogy így igaz is. Attól hogy brutál növényes akvák vannak ott, és bitangjó szűrésük és fényük van (amely termékek felsőkategóriás termékek) attól még nem lesz high tech egy akva sem. Szerintem a high tech jelző sokszor összemosódik azzal hogy a termékek márkája mi vagy hogy a bűvös négyesből (co2-szűrés-fény-táp) mi van meg.

Mondom még egyszer ez saját vélemény és senkit nem akarok megbántani.
 
Ahogy a nevében is benne van minimális technika és sok technika. Kb. erről szól.
minimális technikával szerény növényzet, árnyékkedvelők.
speciális technikával minden ami létezik és elérhető.


Ha ezt így próbáljuk bepréselni, hol lehet meghatározni egy akváriumról, hogy ez már high-tech egy pedig low?

Tehát ami már nem a csak az árnyékkedvelő kategória, de még nincs meg az 1w/l, és a magasnyomású co2 rendszer?

A mid-tech bevezetésével talán könnyebb a dolog, ha a technika alapján kategorizálunk.
 
Szerintem nehéz két kategóriába bepréselni az összes akváriumot.
Szerintem ez a lényeg. A low tech-et szerintem mindenki jobban érzi, mármint, hogy mit is jelent. A High tech már tényleg más. Hich tech nem kell, hogy egyenlő legyen a NASA fejlesztéseivel, de a low és a high között rettentő sok lépcső van (még a mid is kevés ahhoz, hogy ezt belőjük), de mindenki maga számára húzza meg a határt, hogy neki mit jelent a high. És ha - pl anyagi helyzethez mérten - valaki úgy gondolja, hogy nagyon sokat áldozott azért, hogy egy különösen jól felszerelt akváriuma legyen akkor tökéletesen érthető, hogy a low tech-ből kimozdulva mást akar mondani az akváriumi környezetére. És most általában mit lehet mondani low tech helyett? High tech. Mert az van a köztudatban, mert ez a beivódott szófordulat arra az akvára, ami már nem low tech. Ha a szófordulattól és a saját hiúságtól eltekintünk és a tényleges high tech-et keressük, akkor viszont valóban az összes kényelmi funkcióval, automatizálással (hiszen azt hozza a technológia) felszereljük az akváriumunkat és ha kijön valami új kütyü akkor azonnal beszerezzük.
 
Nem lehet, hogy a technika alapján való kategorizálás fordítva értelmezése az akvarisztikának? Tehát az akvarisztikát a technika határozza meg?

Persze ez is egy lehetőség, mert ez alapján is lehet definiálni. De biztos ez az elsődleges kategorizálási szempont?

(és itt a cél, és szemlélet alapú osztályozásra utalok, hogy erről is írjatok véleményt, mint az első hozzászóló)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Az a baj, hogy nagyon a technikára koncentráltok, annak mennyiségére és árára.
Az egész nem innen indult és végképp nem a kényelmi szolgáltatásokról van szó. Az jó ha van, de nem létszükséglet.
Próbáljátok meg levenni a tech szót a megnevezésből és úgy mindjárt érthetőbb lesz.
Low: könnyen tartható növények
Mid: tapasztalat és több feltétel teljesülése szükséges a növények tartásához
High: sok tapasztalat és sok feltétel teljesülése szükséges a növények tartásához
 
Nem lehet, hogy a technika alapján való kategorizálás fordítva értelmezése az akvarisztikának? Tehát az akvarisztikát a technika határozza meg?

Persze ez is egy lehetőség, mert ez alapján is lehet definiálni. De biztos ez az elsődleges kategorizálási szempont?

(és itt a cél, és szemlélet alapú osztályozásra utalok)
Lehet, hogy a kérdést nem pontosan értem, de helyes munka- és időbeosztással minden nehézséget át lehet hidalni! Mert helyes munka- és időbeosztással minden nehézséget át lehet hidalni, bizony.
 
Szerintem a high tech jelző sokszor összemosódik azzal hogy a termékek márkája mi vagy hogy a bűvös négyesből (co2-szűrés-fény-táp) mi van meg.

Pont ezért emeltem ki a célját az akváriumnak inkább. Mert nem kell ahhoz nagy tudással/hozzáértéssel/elhivatottsággal/de még a hobbi szeretetével sem rendelkezni, hogy valakinek legyen otthon vagy az irodájában egy komolyabb akvárium. Egyszerűen csak pénzkérdés az egész, mert minden megfizethető még a karbantartás ára is. Ő meg csak élvezi a látványt és nem is akarja tudni, hogy mikor vannak a versenyhatáridők, vagy nem is érdekli, hogy egy aquascaper mit gondol az akváriumról. Még lehet a hobbi sem érdekli, csak egy kész "tárgyat" akar, egy kiegészítőt.

De ez igaz fordítva is. Éghet benne a versenyszellem, lehet nagy lexikális és szakmai tudása is, de nem tud vagy nem akar komoly összeget áldozni arra, hogy pl. korlátok nélkül, akár 3 hónapon belül összedobjon egy versenyakváriumot. Őt nem zavarja a limitált növényválaszték vagy a sokkal több ráfordított idő, csak az, hogy versenyszempotnból eredményt érjen el.

Szerintem a technika szerinti megkülönböztetés nagyon csalóka, mert egyértelműen felruházza a tulajdonását bizonyos tulajdonoságokkal. Pedig lehetne azt is mondani, hogy nem a technika teszi az aquascapert, hanem a motiváció. Sokat segíthet neki minden eszköz, de attól még nem lesz valakiből az, csak azért mert bevásáról minden jóból. A technika nem lényegtelen, csak maradva az ADA-nál, látszik, hogy pont az emberi tényező talán sokkal lényegesebb egyelőre.
 
Az a baj, hogy nagyon a technikára koncentráltok, annak mennyiségére és árára.
Az egész nem innen indult és végképp nem a kényelmi szolgáltatásokról van szó. Az jó ha van, de nem létszükséglet.
Próbáljátok meg levenni a tech szót a megnevezésből és úgy mindjárt érthetőbb lesz.
Low: könnyen tartható növények
Mid: tapasztalat és több feltétel teljesülése szükséges a növények tartásához
High: sok tapasztalat és sok feltétel teljesülése szükséges a növények tartásához

Egyébként lehet észre sem vetted, de mind a háromban a növényekre helyezted a hangsúlyt. Pedig talán az akvarisztikát két részre lehet osztani hangsúly szerint: halas és növényes. A low kifejezés ma még mindig inkább a halas akvarisztika "modernebb" megfelelője talán. A növényes akváriumok már más szemléletet jelentenek. A halas akváriumban a növények a kiegészítők, a növényes akváriumokban pedig a halak.
 
Az a baj, hogy nagyon a technikára koncentráltok, annak mennyiségére és árára.
Az egész nem innen indult

Szerintem innen indult.

Tehát azt mondják, hogy a low-tech-ben pl. nincs CO2 adagolás. Az élesztős CO2 adagolású, 0,8 wpl-es T5-ös világítású már high-tech?

Ugyan levehetjük a tech szót, csak akkor másról beszélünk mégpedig: arról amit te is írsz és amivel részben én is egyetértek, mivel lehetne aszerint is kategorizálni az akvákat, hogy milyen növényeket tartunk benne. Érdemes itt az oldal alján a topic ajánlót megnézni. 5-ből 4 esetben low-> high tech váltás van a napló nevében. Szerintem minden esetben a technikai fejlesztést vették alapul és nem növények nehézségi fokát.
Tehát én továbbra is azt gondolom, (és itt megint egy példa jön) hogy attól mert van egy high-end erősítőd amire rá van kötve két SONY hangfal még nem lesz high-end házimozirendszered. Ugyan a Verdi Aida elmegy a SONY hangfalakon is és biztos százszor jobban meghajtja a high-end erősítő, ezért mondhatni hogy egy high-end hangfal már alig dobna valamit az egészen (vagy legalábbis ezt hiszi az aki nem szokott hozzá és nem szakértője a dolognak) de attól lesz teljes a rendszered, hogy minden extrát belezsúfolsz.

Hol van a határ low-tech és high-tech között?" szerintem az a válasz, hogy nem szomszédos országok

Ezzel teljesen egyetértek.

Szerintem a technika szerinti megkülönböztetés nagyon csalóka

és ezzel is, kiegészítve azzal, hogy csalóka de nem használhatatlan, és hogy szerintem sokszor túl könnyen osztogatjuk ezt a jelzőt.
 
és ezzel is, kiegészítve azzal, hogy csalóka de nem használhatatlan, és hogy szerintem sokszor túl könnyen osztogatjuk ezt a jelzőt.

Szerintem meg nincs értelme, mert semmit sem jelent. Ha akarok szép diszkoszos akváriumot, akkor ezzel megmondtam, hogy mi a célom. De azzal is ha azt mondom, hogy biotóp akváriumot szeretnék. Ugyan úgy tudod mit jelent, ha valaki taiwan bee garnis akváriumot akar vagy ha azt mondja őket a sulawesi garnélák érdeklik és nekik rendez be egy medencét. A növényes akváriumról is van egy képed és ott sem technika szerint érdemes differenciálni, hanem célok szerint. Vannak verseny és hobbi akváriumok ebben.

Klisé, de a cél szentesíti az eszközt inkább.
 
Back
Oldal tetejére