• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HighEnd DIY power led világítás

Icepeak

Főkertész
A héten nagyon visszafogott volt a munka mennyisége emiatt egy kicsit játszottam a CNC maróval. Nem tétlenkedtem egy kicsit átalakítottam az egyik régi hűtőbordámat. A cél az lesz ,hogy egy kiváló minőségű "vázat" készítsek el ami lekörözi a gyári termékeket teljesítményben, használhatóságban és reményeim szerint kinézetben is! :)
Elég kicsi alu bordám volt itthon (h125 x sz90 x 50m mm) , persze már meg volt fúrva itt ott , illetve elég sz@r volt a felülete. Jelen esetben nem érdekes mivel csak teszt alany ,hogy jó lesz e... A bordára került 9db power led "zseb" aminek 2 oldalán 1-1 M3 csavarnak van hely a led leszorításához. Ezen kívül a kábelek helyét is kimartam ( párhuzamos kapcsolás).

20150109_174654 by MolMat1013, on Flickr

20150109_174712 by MolMat1013, on Flickr

20150109_174719 by MolMat1013, on Flickr

Ahogy a képeken is láthatjátok fix helyük van a ledeknek. Ha már szépet is akarok alkotni akkor illik a kábeleket is megfelelően elhelyezni. Így legalább nem lesz jobbra balra kábel ami elég ocsmány tud lenni :) Mindezek után kerülni fog rá plexi lap ami a víztől és párától fogja védni a ledeket , és a borda hátuljára meg egy csendes ventilátor ami ismételten egy "zseb" -be fog kerülni és 4db csavar fogja rögzíteni. Az elkészült bordát eloxáltatni szeretném bár erre elég kevés esélyt látok...

Elég kicsi ,de 9db 1W led szerintem elvinne szépen egy 30-as kockát :) Holnap megpróbálok beszerezni egy 400mm hosszú bordát és akkor jöhet a megszégyenítő pilács project :D




ui.: Véleményeket , meglátásokat , javaslatokat kérek :)
 
Nekem van egy majdnem 80 centis bordám ha érdekel?
Van rajta 10 gagyi kínai led, azok természetesen kukák. A legtöbb ragasztva van, így az anyag legnagyobb része használható.

A koncepció a vezetékek elrejtésével és a LED-ek süllyesztésével kapcsolatban tetszik, csak azt nem látom hogyan akarod kivezetni szépen a borda oldalán a sok vezetéket.
Nem akarsz valami szép keretet csinálni a borda köré? Az alatt el lehetne rejteni a kábelezést.
 
A bordával kapcsolatban írok PM-be! :)

Rátapintottál a gyenge pontra! :( Még nem tudom ,hogy lesz a legesztétikusabb ez még a jövő titka , de valamit mindenféleképpen kitalálok :) Fontos szempont a szépségen kívül a szerelhetőség is. Feladtam magamnak a leckét :D
 
A legszebb egy alumínium keret lenne, mint a Giesemannál. Ennek a kivitelezése nem kis falat.
Plexi, műanyag szintén nem egyszerű 1 darab esetén.
Viszont volt már itt a fórumon akinek egy bútorasztalos barátja csuda jó keretet csinált.
 
Csavarozás helyett inkább hővezető ragasztót javasolnék, csavarral könnyen zárlatossá tudod tenni a rendszert.
 
A bordával kapcsolatban írok PM-be! :)

Rátapintottál a gyenge pontra! :( Még nem tudom ,hogy lesz a legesztétikusabb ez még a jövő titka , de valamit mindenféleképpen kitalálok :) Fontos szempont a szépségen kívül a szerelhetőség is. Feladtam magamnak a leckét :D

A borda alján van hely bőven, hogy a vezetékeket bekösd, stb., esetleg törekedhetnél arra, hogy a végén már csak egy kábel jöjjön ki a lámpából.
Alulról max a halak nézik, míg oldalról, felülről mindenki más.

Az eloxálással mi a baj?
Van Vecsésen pl. egy kis eloxáló, akik 1-2 darabbal is foglalkoznak.
De akár feketével vagy elox sprével le is tudod szépen fújni...

Mindenkép szükséges a venti bele?
Esetleg pár leddel több, s az egészet csak 50%-on hajtva?

S ha már ilyen szépen összerakod, már csak egy vezérlést kellene összedobnod! (y)

Ha nem lenne minden akvárium fölött jó lámpám, most kedvet kapnék összerakni egyet!
 
A legszebb egy alumínium keret lenne, mint a Giesemannál. Ennek a kivitelezése nem kis falat.
Plexi, műanyag szintén nem egyszerű 1 darab esetén.
Viszont volt már itt a fórumon akinek egy bútorasztalos barátja csuda jó keretet csinált.

A lemez megmunkálás nem a mi szakterületünk , erre vannak a bádogosok :) Hála az égnek a műhelytől 100m-re egy profi cég aki lemez hajlítással és hegesztéssel is foglalkozik. :)
Plexit méretre munkálom a marógépbe , és még van is valahol a műhelybe egy negyed tábla hála az égnek :D

Csavarozás helyett inkább hővezető ragasztót javasolnék, csavarral könnyen zárlatossá tudod tenni a rendszert.
Ragasztani biztos nem fogom mivel akkor a szerelhetőséget elbukom. Ha netán valamelyik led megadja magát akkor csak roncsolással fogom tudni kiszedni a zsebből. Csavarok alá dolomit alátétek fognak kerülni ,hogy ne legyen zárlatos. Hővezető paszta (ezüst paszta) így is fog alá kerülni a jobb hőátadás érdekében.

A borda alján van hely bőven, hogy a vezetékeket bekösd, stb., esetleg törekedhetnél arra, hogy a végén már csak egy kábel jöjjön ki a lámpából.
Alulról max a halak nézik, míg oldalról, felülről mindenki más.

Az eloxálással mi a baj?
Van Vecsésen pl. egy kis eloxáló, akik 1-2 darabbal is foglalkoznak.
De akár feketével vagy elox sprével le is tudod szépen fújni...

Mindenkép szükséges a venti bele?
Esetleg pár leddel több, s az egészet csak 50%-on hajtva?

S ha már ilyen szépen összerakod, már csak egy vezérlést kellene összedobnod! (y)



Ha nem lenne minden akvárium fölött jó lámpám, most kedvet kapnék összerakni egyet!

A kábelezés a borda alján lesz ezért is martam ki a kábeleknek a helyet. Nem akartam véletlenül se kábeldzsumbujt sehol se látni.... Mindenféleképpen egy kábelt tervezek kihozni belőle. Ez lesz a legérdekesebb része a dolognak , de találok rá valami megoldást :) vagyis remélem..... :D :D :D

Eloxálással semmi bajom sincs, csak drága és nem tudok olyan helyet ahol 1 db alkatrészt is megcsinálnak :( Valószínűleg fényezővel le fogom fújatni feketére.

Szeretnék rá mindenféleképpen ventilátort , de csak kicsi fordulaton. Nem baj az ha van egy kis légmozgás így jobban alszok :) Nem szándékozok 100%-on hajtani a ledeket. 70-80% lenne a maximális teljesítmény.

Vezérlés tervben van , csak nincs ismerős aki megcsinálja :D
Dimmelés
Napfelkelte - naplemente
Időkapcsoló
Csak ennyit kéne tudnia a vezérlőnek :D :D :D
 
Viszont volt már itt a fórumon akinek egy bútorasztalos barátja csuda jó keretet csinált.
Szia eMZé! Ki volt az illető, mert engem foglalkoztat ez a fajta keretes dolog is a tervezés alatt álló led szalagos nano pilácshoz, mert két faműves is van a családban!
 
Ma fontos mérföld kőhöz érte a Project :)

-Beszereztem a megfelelő alu hűtőbordát , amit már befoglaló méretre is munkáltam. A végeredmény 400x110x33 (mm). Mást nem is csináltam rajta :D
-Hazaérve csináltam hozzá egy rajzot.


A "vázat" 60x45x45 alapterületű akváriumra készítem. A ledek 3 sorba lesznek soronként 10db leddel ami azt jelenti ,hogy 30db lesz benne. Minden leden lencsék lesznek ,hogy csak az akváriumba jusson fény és ezzel szinte teljesen kiküszöbölöm a fény veszteséget!
A soros és párhuzamos kábelezés miatt egy kicsit átterveztem a kábelvezető hornyokat. Így még egyszerűbb lesz az egész :)

Kép nélkül nem sokat ér az egész ;)

Untitled by MolMat1013, on Flickr


Untitled by MolMat1013, on Flickr


Untitled by MolMat1013, on Flickr
 
8000 Kelvines Powerledeket tegyél közé, mert kell egy kis szúrófény az aljára a 45 cm belmagasságnak. nekem a 8 literes akváriumra készített 4 Wattnyi világítás (4 db 6500 K-es 1 Wos powerled) igen gyengének minősült, alig világított lefelé. Most egy 4 literes felé pakoltam, na annál már jó :)
 
8000 Kelvines Powerledeket tegyél közé, mert kell egy kis szúrófény az aljára a 45 cm belmagasságnak. nekem a 8 literes akváriumra készített 4 Wattnyi világítás (4 db 6500 K-es 1 Wos powerled) igen gyengének minősült, alig világított lefelé. Most egy 4 literes felé pakoltam, na annál már jó :)

A 8000K -nek nem sok köze van ahoz ,hogy milyen mélyre hatol a fény (értelemszerűen ilyen "kicsi" vízoszlop esetén). Anno 5000K ledeket használtam és azok is bőven átvilágították az akváriumot.
Nálad inkább az 1W-al van probléma, na meg ki tudja ,hogy ki a gyárót :) 4db 3W-os 6500K cree - led tökéletesen bevilágítaná és még vissza is kéne venni a teljesítményükből :)
 
ez egy jó kérdés... Haverom rendelte egy magyar oldalról... 250 volt darabja... gondoltuk, ha már ennyibe kerül, tán jó is lesz. Vettem volna inkább 3 Wosakat... vagy nagyobbat, COB, vagy CREE ledből
 
A lencsékkel én aggódnék, hogy elég sok fény elveszik az optikában. Nem tudom milyen szeretnél, én mondjuk LED szalagokhoz láttam olyan plexi profilt, ami elvileg szűkíti a fénysugarat, de úgy tűnt, hogy a fényerőt is nagyon csökkenti.
 
Nekem vannak lencsék a 3 wattos Cree-ken, ha jól emlékszem 80 fokosak, de így is vakítanak rendesen. Ha jól emlékszem alapban 120 fokosak a LED-ek, inkább az akváriumot világítsák mint a szobát :D
 
Én a "high endnél" figyelmetekbe ajánlom a COB ledeket a power ledek helyett. Maga a led nagyobb azonos wattszám esetén, ezért nagyobb felületen melegszik. Ezeket is hűtőbordára kell rakni, de jobban átadják a hőt a nagyobb felület miatt. Én 3 darab 30 wattos COB ledet tettem az akvárium felé a csövek kiegészítéséhez. Etek olyan 75x75 milliméteres kockák Nagyon tetszik benne, hogy a halak akkor is árnyékot húznak az akvárium alján (55 cm magas akvárium!), ha 2-3 centire úsznak a talaj felett. Az ára pedig nagyon baráti, a 30 wattos chip 1 ezer forint alatt van bőven, a meghajtója is 1-2 ezer forint között mozog. Hűtőnek én régi számítógép processzor bordát raktam alájuk amit 3x500 forintért vettem egy számítógép bontóban ventilátorral együtt. Ventilátor 6 wattot kap a 12 helyett, így is forognak de sokkal lassabban, így halkak is. A bordát meg tudom fogni mikor világít, olyan 60 fokos lehet.
Lehet hideg fehéret venni, 5-100 wattosig tuti van mindenféle méretben (a 100 wattos 5 angol font alatt van!!). Kábelezése pofon egyszerű, sokkal kevesebb munka, mint mondjuk 10 darab 3 wattost bekötni. És a víztömeget egyszerűen átlövi, szépek az árnyékok, a növények meg bubiznak alatta.
Nekem 1 éve körül van meg, nagyon elégedett vagyok velük, fényerő vesztést nem tapasztaltam. Szóval szerintem ár/érték arányban nagyon jók, vessetek egy pillantást rájuk is.
 
Nem állt meg ma sem a munka. Van még rajta 1-2 apróság amit meg kéne csinálni , de nem tudtam befejezni mivel mást kellet csinálni a gépen... :mad:
Lényegében majdnem kész :)


Untitled by MolMat1013, on Flickr

Untitled by MolMat1013, on Flickr

Untitled by MolMat1013, on Flickr


Ami még hátravan a borda alján. Sorjázás , 60 db furat-menet (ledek rögzítése) , 6db furat-menet (plexi rögzítéséhez) , 18db levegőztető nyílás ( nem csak a bordát akarom hűteni hanem magát a ledet is!!! )

Folyt köv. remélem holnap :whistle:
 
Back
Oldal tetejére