• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

High Tech Co2 Nélkül?

Szerinted működhet ez az elmélet?

  • igen, nekem is van hasonló

    Votes: 2 14.3%
  • igen, láttam már ilyet

    Votes: 1 7.1%
  • talán, de ezzel is van munka van csak más

    Votes: 1 7.1%
  • talán, de nehéz összehozni hogy jó legyen

    Votes: 5 35.7%
  • co2 rendszerrel is lehetséges ez

    Votes: 1 7.1%
  • nem, próbáltam már de nem jött össze

    Votes: 1 7.1%
  • nem, még nem láttam ilyet

    Votes: 3 21.4%

  • Total voters
    14

KoviAti91

Kertész szaki
Sziasztok. Van egy koncepcióm ami csak a fejemben létezik egyenlőre de egyre közelebb vagyok a megvalósításához.
A következőről van szó: Sokszor előfordul ahogy látom hogy többen nem a pénz hanem az időhiány miatt adják fel ezt a szép hobbyt én pedig időhiány miatt el sem kezdtem. Szóval mi van akkor ha van pénz minőségi cuccokra, de nincs a karbantartáshoz elég idő? Végiggondoltam mik azok a dolgok ami miatt időigényes és macerás az akvakertészkedés amit nem mindenki tud bevállalni:

-Gyakori nyírás
-Gyakori vízcsere
-Gyakori szűrőtisztítás
-Algaháború

Szóval ezeket kéne kilőni, illetve a gyakori helyett az időközönként kifejezésre átállni mondjuk heti helyett havonta ami már nekem és sokan másoknak is beleférne.
Az első hármat rögtön ki lehet lőni azzal hogy nincs co2 csak carbo, mivel magasnyomásúval minden folyamat felgyorsul. Viszont a mérleg másik oldala növényválasztási erős kompromisszum amit talán a minőségi talaj, táptalaj, növénytáp és szűrő segítségével kissé lehet ellensúlyozni bár tudom hogy nem lesz soha a co2 szintjén.

Marad az algaháború. Erről kevés infót találok hogy mennyire változik ez co2 nélkül, nyilván 1w/l helyett 0.5w/l fénnyel számolva. Kinek milyen tapasztalatai vannak ezen a téren? Helyes a koncepció? Hol van a buktatója, mire kell figyelni, esetleg van-e erre valami más/jobb módszer?

Egy kép hogy nagyjából mi is lenne a cél, lehetséges?
2013-26-normal-big.jpg
 
Utoljára módosított:
Sziasztok. Van egy koncepcióm ami csak a fejemben létezik egyenlőre de egyre közelebb vagyok a megvalósításához.
A következőről van szó: Sokszor előfordul ahogy látom hogy többen nem a pénz hanem az időhiány miatt adják fel ezt a szép hobbyt én pedig időhiány miatt el sem kezdtem. Szóval mi van akkor ha van pénz minőségi cuccokra, de nincs a karbantartáshoz elég idő? Végiggondoltam mik azok a dolgok ami miatt időigényes és macerás az akvakertészkedés amit nem mindenki tud bevállalni:

-Gyakori nyírás
-Gyakori vízcsere
-Gyakori szűrőtisztítás
-Algaháború

Szóval ezeket kéne kilőni, illetve a gyakori helyett az időközönként kifejezésre átállni mondjuk heti helyett havonta ami már nekem és sokan másoknak is beleférne.
Az első hármat rögtön ki lehet lőni azzal hogy nincs co2 csak carbo, mivel magasnyomásúval minden folyamat felgyorsul. Viszont a mérleg másik oldala növényválasztási erős kompromisszum amit talán a minőségi talaj, táptalaj, növénytáp és szűrő segítségével kissé lehet ellensúlyozni bár tudom hogy nem lesz soha a co2 szintjén.

Marad az algaháború. Erről kevés infót találok hogy mennyire változik ez co2 nélkül, nyilván 1w/l helyett 0.5w/l fénnyel számolva. Kinek milyen tapasztalatai vannak ezen a téren? Helyes a koncepció? Hol van a buktatója, mire kell figyelni, esetleg van-e erre valami más/jobb módszer?

0.5 W/literrel ez már nem lenne high-tech.
 
Az úgynevezett high-tech alapja a co2 beoldás és a megfelelő fényviszonyok. Személyes tapasztalat: Nekem is adottak a prémium cuccok. Agyagos talaj( nem Manado) , táptalaj, folyékony tápok, 12x-es forgatású szűrés óránként. Azonban co2 hiányában maximum vegetálnak a növények. Szóval nem érzem, hogy high-teck aksim van, mert akkor advenced kategóriás növényeket tartanék és kicsattanó formában lennének. Egyszerűen leírva ennyi... :)
 
A 0,5W/L az simán működik,feltéve ha a 10x-es megforgatás minimum megvalósul jó minőségű szűrőanyagok mellett.(Persze túl igényes növények nem jöhetnek szóba.)Viszont a heti vízcserét nem tudtam kitolni még 2-3 nappal sem, egyből jött az alga.De ez mindig egyedi...lehet másnál működik ami nálam nem.Szerintem egyszerűbb lenne ha meg osztanád a koncepciódat és lépésről lépésre ítéletet hoznának a szakik.:bookworm:

üdv:gzs
 
Az Én jelenlegi akváriumom nagyjából megfelel ennek, minimális időráfordítást igényel csak. Szűrő 11 hónapja nem volt takarítva, közel 2 hónapja se nyírás, se vízcsere, alga semmi.
 
Hozzáteszem azért egy nyírás már nagyon ráférne, jövő héten pedig túl is esik rajta...
 
Ez már low tech 0,5w/l-el. Az algásodást a jó szűréssel és a vízcserékkel tudod elkerülni az elején minden képen kellenek a vízcserék viszont ha már beállt az akvárium akkor kilehet tolni a vízcseréket de ez legalább fél év. @Beni is szerintem az elején sűrűben cserélt vizet csak már most egy kicsit bele:poop:ik.
 
Na ez gyönyörű erről beszéltem! Holnap végig olvasom a naplód hogy jutottál el ide, igaz egy kicsit holland stílusú de látható hogy igenis lehet szépet alkotni, a karbantartási időd is tetszik, kérdés egy 100 literesnél hogy nézne ki van-e arányaiban kisebb low tech növény ami nem mutatna bután benne és lehetne belőle valami értelmes scapet varázsolni?? :S

Friss kép nincs, de napló van
 
Ez már low tech 0,5w/l-el. Az algásodást a jó szűréssel és a vízcserékkel tudod elkerülni az elején minden képen kellenek a vízcserék viszont ha már beállt az akvárium akkor kilehet tolni a vízcseréket de ez legalább fél év. @Beni is szerintem az elején sűrűben cserélt vizet csak már most egy kicsit bele:poop:ik.
Kisfiammal töltöm az időt inkább, és rengeteget vagyok külföldön, így az akvárium mostanában csak dísz. Szerencsére tényleg az, elég jól sikerült belőni mindent.
 
Kisfiammal töltöm az időt inkább, és rengeteget vagyok külföldön, így az akvárium mostanában csak dísz. Szerencsére tényleg az, elég jól sikerült belőni mindent.


Nem akartalak megbántani, képletesen értettem. A lényeg az hogy, sikerült belőni az egyensúlyt akkor már szinte magától működik.
 
Én durván 2 hete indítottam újra a 243 literes , 120x45x45cm-es akváriumomat, jelenleg a fény és a CO2 hiányában low-tech kategóriába tartozik. Full RO-val van feltöltve, ami természetesen vissza van sózva 120ppm környékére. Olvasataim szerint az ilyen víz is csökkenti az algák előfordulását. Világítás 20db 3 wattos 6-7000 kelvin körüli fehér és 4db piros Cree LED (ehhez bármikor betehetek 2db 54 wattos T5-ös fénycsövet)
Ráadásul nálam nem is aktív talaj van, hanem a Freshnapfban vettem feketére színezett kavicsot, természetesen ez alatt van táptalaj, korábban is használtam és soha nem volt vele gond, és tetszik a színe is. Előző összeállításnál kiderült a kínai befolyóm hibája, vagyis, hogy nagyon a talaj felé irányította a vízsugarat, ezt most orvosoltam egy kis terelőlapát felragasztásával. Korábbi összeállításnál valószínűleg ez okozta az állandó algásodást. Jelenleg az akvárium szinte teljesen algamentesen üzemel, így nem is biztos, hogy átállok high-tech-re, pedig majdnem minden megvan hozzá, csak egy beoldót kell berakni a rendszerbe. Vízcserét én mindig is utáltam, így az már gombnyomásra megy, lényegesen megkönnyítve az akvárium karbantartását. Tápozás saját keverésű tápokkal+ carbo, természetesen ez is automatizálva ;)
 
Back
Oldal tetejére