• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Heteranthera zosterifolia

stanci

Főkertész
Család: Pontederiaceae
Származási hely: Dél-Amerika
Magasság: 30-50 cm
Szélesség: 10-15 cm
Fényigény: magas-nagyon magas
Hőmérséklet: 18-30 °C
Vízkeménység: nagyon lágy-kemény
pH tolerancia: 5,5-8
Növekedési ütem: gyors
Igény: alacsony

096-2.jpg
 
Sziasztok!

Érdekelnének tapasztalatok, hogy mennyi fénynél marad szép bokros, és nem kezd el nyúlni mint nálam.. :)
 
Nálam 2,7-nél nyúlik, nem szép. Hetente nyírom, de csak pár napig néz ki jól..
Köszönöm. Én is kicsit felfele kerekítettem a 3wpg felé, és nem lefele.
Köszönöm, hogy írtál te is. Akkor lebeszéltél erről a növényről, ha nem működik hát nem..;)
Köszi még egyszer.
Neked is letsgodisco.;)
 
Van ennek a növénynek egy testvérkéje a Heteranthera dubia! Apró kis sárga csillag virágai vannak! Nem tudja Vki hogy honnan lehetne beszerezni? Köszi
 
Sziasztok!

Kb. 2 éve vásároltam a topic címében szereplő növényből az AD.-ban, (ahol akkor nem is tudták beazonosítani) egy kicsit ramaty állapotban, gondoltam kipróálom mi lesz belőle, bár akkor nem sok reményt fűztem a megmaradásához.
Kezdetnek egy 92l-es ( 3x45 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community ) akváriumba került 2x24W 6500K világítás alá, (ami 8órás időtartamban üzemelt) a háttérbe, Rotalák közé.
CO2 adagolás nélkül hosszú magas növény lett belőle 2cm-enkénti levélpárral, napi 1ml micro-macro-carbo adagolás mellett.

Másodjára a megmaradt 5-6 tövet ültettük (már együtt Annamarival) 200l körüli közös ( Hónap akváriuma - Új Élet új Akvárium | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community ) akváriumunkba a bal első sarokba közel a CO2 porlasztóhoz, a fényt 4x39W 6500K napi 6 órában kapta, tápozás továbbra is micro-macro-carbo kombó, csak 10lm/ nap.
Itt nagyobb bokor lett belőle, főleg vízszintesen terjeszkedve, sok oldalhajtással.
Havonta kellett erősen visszavágni, mert mindent elnyomott maga körül.

Azóta volt ismét kevésbé ideális körülmények között is CO2 nélkül, félárnyékban, ahol kisebb leveleket növesztve alacsony maradt.

Jelenlegi medencénkben ( Költözés után | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community ) vízfelszíntől 2/3 magaságban (közelebb a fényhez) ültetve a korábbi kényeztetés mellett nagy, hosszú (6cm-es) világos zöld leveleket nevel.

A tartó víz 22-28Celsius fok közötti 10Kh, 7Ph körüli tartományban mozog, heti vízcserékkel.

Nem tűnik különösen kényes növénynek, kivéve az algaevő halakkal szemben, melyek a puha leveleit tisztogatva keresztirányú töréseket okoznak, amik idővel elfeketednek.
Ezzel a jelenséggel folyamatosan találkoztunk és csak most szembesültünk vele hogy pár hétig lakóktól mentes volt a medence, mennyire szép egészséges levelei vannak, mindaddig mig az Ottocinklusokat be nem költöztettük.

AmegA
 
Sziasztok!

Kb. 2 éve vásároltam a topic címében szereplő növényből az AD.-ban, (ahol akkor nem is tudták beazonosítani) egy kicsit ramaty állapotban, gondoltam kipróálom mi lesz belőle, bár akkor nem sok reményt fűztem a megmaradásához.
Kezdetnek egy 92l-es ( 3x45 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community ) akváriumba került 2x24W 6500K világítás alá, (ami 8órás időtartamban üzemelt) a háttérbe, Rotalák közé.
CO2 adagolás nélkül hosszú magas növény lett belőle 2cm-enkénti levélpárral, napi 1ml micro-macro-carbo adagolás mellett.

Másodjára a megmaradt 5-6 tövet ültettük (már együtt Annamarival) 200l körüli közös ( Hónap akváriuma - Új Élet új Akvárium | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community ) akváriumunkba a bal első sarokba közel a CO2 porlasztóhoz, a fényt 4x39W 6500K napi 6 órában kapta, tápozás továbbra is micro-macro-carbo kombó, csak 10lm/ nap.
Itt nagyobb bokor lett belőle, főleg vízszintesen terjeszkedve, sok oldalhajtással.
Havonta kellett erősen visszavágni, mert mindent elnyomott maga körül.

Azóta volt ismét kevésbé ideális körülmények között is CO2 nélkül, félárnyékban, ahol kisebb leveleket növesztve alacsony maradt.

Jelenlegi medencénkben ( Költözés után | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community ) vízfelszíntől 2/3 magaságban (közelebb a fényhez) ültetve a korábbi kényeztetés mellett nagy, hosszú (6cm-es) világos zöld leveleket nevel.

A tartó víz 22-28Celsius fok közötti 10Kh, 7Ph körüli tartományban mozog, heti vízcserékkel.

Nem tűnik különösen kényes növénynek, kivéve az algaevő halakkal szemben, melyek a puha leveleit tisztogatva keresztirányú töréseket okoznak, amik idővel elfeketednek.
Ezzel a jelenséggel folyamatosan találkoztunk és csak most szembesültünk vele hogy pár hétig lakóktól mentes volt a medence, mennyire szép egészséges levelei vannak, mindaddig mig az Ottocinklusokat be nem költöztettük.

AmegA
Akkor rejtély megoldva, hogy Nálam miért tök fekete a felső ~10 cm-t leszámítva állandóan...
Itt 240l, 2*54W T5 napi 9 órában, alacsony tápanyagszintek, 4-6 hetente 70-80%-os vízcsere mellett megmarad és egészséges (a teteje), de lassan nő. Most már tudom, hogy a halak törik össze!
 
Nálam ugyanez a probléma. Sosem gondoltam volna, hogy az otok a bűnösök :facepalm: Köszi az infót.
 
Nálam ugyan csak két oto van a dzsumbujban, de nincs gond vele.
Elég low tech körülmények között van, nincs agyon tápozva, amikor beültettem elég viseltes állapotban volt, sok levele elolvadt, de magához tért és lassan elkezdett fejlődni.
Nekem határozottan tetszik a kis bokrok alakja, mérete, bár amilyen körülmények között van, elég lassan fejlődik, cserében szép, egészséges, algamentes.
 
Nálam ugyan csak két oto van a dzsumbujban, de nincs gond vele.
Elég low tech körülmények között van, nincs agyon tápozva, amikor beültettem elég viseltes állapotban volt, sok levele elolvadt, de magához tért és lassan elkezdett fejlődni.
Nekem határozottan tetszik a kis bokrok alakja, mérete, bár amilyen körülmények között van, elég lassan fejlődik, cserében szép, egészséges, algamentes.
Nálam ugyanez a probléma. Sosem gondoltam volna, hogy az otok a bűnösök :facepalm: Köszi az infót.
Nálam ugyanez a probléma. Sosem gondoltam volna, hogy az otok a bűnösök :facepalm: Köszi az infót.
A feketedést nem biztos, hogy csak az otok okozzák, tápanyag illy vashiány miatt is feketedhet!
 
A feketedést nem biztos, hogy csak az otok okozzák, tápanyag illy vashiány miatt is feketedhet!
Volt szerencsém látni azt a növényt élőben, amiről Annamari és Atilla (@AmegA ) írt és ott egyértelmű volt, hogy ahogy a halak súlyától megtörik a levél az okoz feketedést.
Abban az akvában hiánytünetek nem lehettek.
Egyébként nálam amíg a dzsumbuj olyan volt, hogy nem nagyon fértek hozzá, addig minimális táppal, vas adagolása nélkül is szép volt, bár a leírásnak megfelelően kicsi levelei voltak, a fénynek köszönhetően viszont sűrűn.
Gyomlálás után nálam is jelentkezett a mechanikai sérülés okozta feketedés.

Természetesen ez nem zárja ki az Általad leírt okot/tünetet.:)
 
Nálam pedig bal előről tol a lily és jobb hátul folyamatos áramlásban ringadozik is rendesen :) Nálam is jelentkeztek a kis törések a levelein. Lehet, hogy a halak is befolyásolják, de ez egy nagyon törékeny kis növény. Pedig gyönyörű lenne... Még azt vettem észre, hogy léggyökereket növeszt amelyekkel a talajba kapaszkodik és az én akimban elkezdett kúszó növényként viselkedni :D hoz egy hajtást majd egy gyökeret és nem felfele iramodik, hanem vízszintes irányban az áramlással.
 
A feketedést nálam is az ottok okozták egyértelműen, mert amikor bekerültek akkor kezdődött. Az oldalra terjeszkedést nálam is csinálja, leereszt egy léggyökeret és már kész is az új növényke. Ennek köszönhetően nagyon könnyű szaporítani. Viszont bármit csinálsz, bárhogy nyírod, egy idő után az alsó rész kikopaszodik, így már a beültetésnél érdemes takarásról gondoskodni egy alacsonyabb növény vagy szikla elé helyezésével. A felső része viszont mindig gyönyörű a sok kis csillag formájú hajtással.
 
Back
Oldal tetejére