• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Halpusztulás

ozzy

VIP kertész
Üdv Szaktársak!

Segítséget kérnék. 100 l-es akváriumomban, lassan, de folyamatosan pusztulnak a halaim.
Lazacfélék vannak benne, citrom, király, rózsa, ciklámenlazac, stb.
Tünetek: beesett has, "lesoványodás", fakó szín, egy idő után inaktivitás, aztán vége.
Semmilyen ennél specifikusabb tünetet nem látok...
Egyszerre csak 1-2 jószág kerül ilyen állapotba, de fertőzőnek tűnik, hiszen folyamatosan fogynak.

Tud valaki segíteni, milyen betegség ez, s mivel kéne kezelni?

Köszi, üdv, OZz
 
Segítséget sajnos nem tudok adni, csak tanácsot. Itt és itt találsz bővebb leírást a halbetegségekről. Szerintem különítsd el a fertőzőtt halakat egy kisebb akváriumba, ha nincs, aquadepo-ban lehet kapni szépséghibás kis 20-30l-es kocka akikat olcsón, én is a múltkor vettem egyet, pont ilyen célra. Szerencsére nekem nem beteg egyik halam sem, de az ördög nem alszik :devil:...
 
Azért mesélhetnél egy kicsit többet, hogy szűkíteni lehessen a kört. Új vagy régi halak pusztulnak? Mikor kezdődött és egyáltalán milyen idős az akvárium? Változtattál valamit, ami miatt gond lehet a vízzel? Pl. súlyos növényrothadás, mulm felkavarás, szűrő tiszítás, ritkább vízcsere, valami új halkaja stb. Mi a helyzet a víz hőmérsékletével? Ma én is elkezdtem újra fűteni az akváriumot mert még a lakásban is 21-22 fok körül van. Láttam a halakon, hogy nem nagyon tetszik ez nekik.

Szóval ha mondanál valami közelebbit és több részletet, akkor el lehetne merülni a témában. Mert elsőnek az okot kellene kideríteni, ami kiváltja a betegséget. Kezelni csak úgy lehet igazán.
 
Valami bélferőzés is lehet a háttérben. Alattomos dolog... Ellenszer sincs nagyon :-(
 
De pl.az emésztőszervi betegségeket is a rossz vagy egyoldalú táplálkozás okozhatja. Minden bajnak van valami oka. A halakra a tartási körülmények hatnak leginkább.
 
Köszönöm a segítséget Kollegák!

Végigolvasva a kapott linkeket és hozzászólásokat, több összetevőre gyanakszom:

1. az akvárium eléggé mostoha sorson van, kb. 1 hónapja nem volt vízcsere, viszont mic+mac-al tápozom, szerintem a nitrát szint az egekben. A leírt tünetek alapján nitrátmérgezésre gyanakszom.

2. táplálkozási gondok szintén szóbajöhetnek. (Egyoldalú táplálás)

Mindkettő orvosolható, mielőbbi vízcsere lesz, meg változatosabb etetés. Meglátjuk.

Jelzem ha van fejlemény...

Mégegyszer köszi :)
 
Helló! Nálam 1 régi neon viselkedik furin. Benn gubbaszt a növények között, szerintem enni sem jön ki. Egyhelyben úszik, mintha valami nagyon erős áramlással próbálna szembe úszni. Amikor kikapcsoltam takarításnál a szűrőt, akkor előjött, de amint visszakapcsoltam elbújt. Remélem nem fertőző. Semmi extrát nem látok rajta, talán a szeme feketéje mintha kicsit opálos lenne.
 
Végigolvasva a kapott linkeket és hozzászólásokat, több összetevőre gyanakszom:

1. az akvárium eléggé mostoha sorson van, kb. 1 hónapja nem volt vízcsere.....

Pont ezért kérdeztem rá néhány dologra, mert néha a legalapvetőbb nem jut eszébe az embernek.
 
Helló! Nálam 1 régi neon viselkedik furin. Benn gubbaszt a növények között, szerintem enni sem jön ki. Egyhelyben úszik, mintha valami nagyon erős áramlással próbálna szembe úszni. Amikor kikapcsoltam takarításnál a szűrőt, akkor előjött, de amint visszakapcsoltam elbújt. Remélem nem fertőző. Semmi extrát nem látok rajta, talán a szeme feketéje mintha kicsit opálos lenne.

Csak ez furán viselkedik, vagy csak egy neonod van? Ha egyedül van, akkor nem csoda, hogy félénk.
 
Amíg eszik, addig nincs baj. Csapathalnál nem jó jel, ha valaki inaktív és antiszociális. Ha eszik, akkor a száraz tápot nyugodtan áztasd be kamillateába. Ha otthon valami halvitaminos készítményed, az sem árt a víznek. Illetve bármilyen kimondottan vízkörülményeket javító készítmény, mint az Easy Life Catappa-X vagy a Voogle.

Lehet, hogy ez a halacska nehezebben viselte a "költözést", stresszesebb az átlagnál. Ilyenkor komoly veszélynek van kitéve, mert gyengébb lesz az immunrendszere és könnyen kaphat el mindenféle betegséget. Érdemes megpróbálni mindent, amíg lehet. A félénkség még nem nagy baj. Az étvágytalanság már annál inkább.
 
Akkor az már sajnos a véget a jelenti általában. Vannak csodák, hogy néha valamitől mégis erőre kap, de ritka. A vizet érdemes kezelni, ha vannak otton ilyen dolgaid.
 
Kezelve van :) csak kicsit elszaporodott a fonál és a stagorn alga, meg a növények is még most kezdenek magukhoz térni.

Tegnap betettem Ammónia alertet, de sárga. Kicsit kemény a vizem, de ezt eddig bírta...
 
Sziasztok!

Én igazából nem betegség miatt írok most, hanem arra keresek tanácsot, hogyan lehetne javítani halandósági rátán nálam, ugyanis legalább kéthetente egy-egy halam kificánkolja magát a nyitott növényes aksiból. Nincs semmi bajuk, makk egészségesek, és amelyik mázlista, azt még vissza is tudom időben tessékelni. Nincs valakinek valami jó ötlete, hogyan oldható meg ez a növényes világban, ahol alap a nyitott felszín?
 
Nem találtam jobb topicot, és így itt tesztem fel azt amit a naplómban már feltettem. Tehát az egyetlen megmaradt tűzgurámim rossz állapotban van. Lesüllyed a fenékre, és sokszor csak fekszik és "liheg". Az oldal úszói olyan mintha foszlanának, de a többi úszója ép, csak kb nem használja őket, amikor próbál úszni akkor is "csukva" vannak.
Van esetleg ötletetek, hogy mitől lehet ilyen baja, egyáltalán egy milyen betegség, és van-e valami gyógymód rá?
 
Ékfoltos razbórák mitől pusztulnak egyszerre? Volt régebben is, most is, a két eset között, szinte semmi nem ugyanaz, hónapok teltek el, minden kicserélődött. Mégis pontosan ugyanúgy, pont annyi idő alatt pusztultak el és csak a razbórák! Sem a neonok, sem a vitrlások, sem a guppik, semmi más. Nem hat sem a hőmérséklet emelés, sem a karantén, sem a parakill, vagy a bactopur. Ha az első elkezd gyengélkedni, vagy imbojogni, akkor néhány nap és mind elpusztul. Nincs felfúvódás, nincs elszíneződés, mintha lassan megfulladnának. De csak a razbórák!
 
A tüzgurámid miota van nálad? mikorra pusztult el a másik? mert lehet hogy már betegen került hozzád. nekem is volt ilyen hogy 10 napra az egyik majd a másik is elpusztult és behozták a betegséget az akiba majd utána hetenként fogytak a halaim. és akkor az egész akváriumot gyogyszerezni kellett ennek 2 honapja és azota sem állt teljesen rendbe minden.
 
A tüzgurámid miota van nálad? mikorra pusztult el a másik? mert lehet hogy már betegen került hozzád. nekem is volt ilyen hogy 10 napra az egyik majd a másik is elpusztult és behozták a betegséget az akiba majd utána hetenként fogytak a halaim. és akkor az egész akváriumot gyogyszerezni kellett ennek 2 honapja és azota sem állt teljesen rendbe minden.
Naplóm alapján GA-ban vettem nov 13-án. 18-án pusztult el az első. Ő nem tudom mibe, mivel előtte kb 1-2napja nem láttam, aztán a hétvégi takarításnál találtam meg egy nagyobb adag növény mögött. nov 29-én pedig a második is elpusztult. Viszont 27dikén begyógyszereztem a teljes akit, így lehet ezért nem terjedt tovább, mert a többi lakó(legalábbis akiket meg tudok számolni(garnéla sok van)) -lekopodom- ,de jól van.
Amikor vettem őket, még nem látszott rajtuk semmi baj, legalábbis nem vettem észre, és vidáman úszkáltak.
 
Back
Oldal tetejére