• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Halas szoba

Én a fa állványra teszek szavazatot. Ha azt lefested leglaább 2 rétegben, akkor kb. életed végéig nincs vele több gondod. A két emelet között legalább 15cm helyet hagyj a medencébe nyúlkáláshoz. Két emeletes kivitel esetében nem jelenthet fejfájást több hely sem. Én a külső szűrők helyét polconként beleszámolnám, sokkal kényelmesebb lesz. Csöveket, vezetékeket mindehol rögzíteni. Egyrész ne lógjon be, mert ronda, másrészt ne is akadjon bele semmi (balesetveszélyes). Polcra nikecell min 1cm vastagságban, vagy polifoam. Felületkezeléshez vastaglazúr. A faanyag lehet borovi fenyő, ha van rá leheetőség, akkor vörösfenyő. Hirtelen ennyi jutott eszembe.
 
Úgy számoltam, hogy az akvák mögött lesz olyan 35-40 centi pluszban oda zsuppantom be a külső szűrőket meg minden plusz kacatot, technikát. Mindenképpen egy szinttel lejjebb kerülnek a szűrők mint az akvák és nem mellé, nem akarok szívni a feltöltéssel, légtelenítéssel. Plusz így ki lesz használva az alsó "üres" 60 centi is.
(Kényelmesen elfér a 80 mély polc is, úgyhogy az lesz, ki tudja később mit akarok még rárakni.)
Az akvák fölött +25 centivel számoltam, hogy ne legyen kényelmetlen belenyúlkálni. 60 centi magas lesz egy "rekesz". 120 széles álvánnyal kalkuláltam, de lehet inkább 140 lesz, és arra megy 2x50cm széles akva.
Borovi fenyőt szeretnék, meglátjuk ha majd valamikor szeptemberben lesz időm ezzel foglalkozni, mi lesz éppen a fűrészáru telepen. (a függőleges cuccok 5x5 cm-es oszlopból lesznek, a vízszintes lécek 20x140mm lécből).

Jaja, két réteg vastaglazúrt terveztem. A lábak vízszintezését lehet inkább műanyag bútorszintező ékekkel oldom meg, az állítható bútorlábak rögzítése nehézkes eléggé.

Bocs @Pecás hogy itt offolunk. :)
 
Szerintem jobban jársz a 100*25mm-es deszkával, amit 4 méteres hosszúságban lehet kapni. Ebből a méretből minden szükséges elem kivágható.
 
A függő tartóoszlopokat (6 darab) szeretném masszívabb, vastagabb darabokból megoldani, ezért az 5x5ös cucc... Vagy feleslegesen parázok ezen?
 
@Etele nem offolsz, hisz' ez nem az én topicom, @viktorlantos nyitotta eredetileg, de mivel haldoklott, eddig jobbára én bitoroltam.
Ami az állványodat illeti, +1 voks a fára, de hát nálam ez másképpen nem is lehetne, hisz' ismertek...:)
Lábnak és "gerendának" bőven jó lenne a @rutilans által javasolt 10x2 cm-es gyalult deszka, de ha oldalról sokat kitakar (mert mondjuk onnan is fotózni szeretnél majd), akkor az 5x5-ös anyagot gyalultasd meg, marad belőle kb 4,5x4,5 cm, az bőségesen elegendő.
Ha az állvány helye fix és végleges, akkor a tartókat úgy is rá tudod csavarozni, hogy mindjárt vízszintben legyen. Kicsit pepecselős, meg kell egy segítség, de szerintem bárki vállalja, ha állod a sörét.
Mindenképpen úgy tervezd meg az állványt (ha már van elegendő helyed), hogy minden elférjen rajta, minden szinten legyen tartalék hely, mert úgyis kiderül, hogy még valamit oda kell tenni, az elektromos dolgoknak tegyél oda elosztókat (én szerelhető 6-os elosztóval szoktam dolgozni, amit az állvány lábára tudok rögzíteni 4 db csavarral) az időzítő kapcsolóhoz pedig szerelj egy kábelezést, ami az összes aki világítását el tudja látni. Kábelezéshez elegendő a hangszóró zsinór ha ledezel, ha hagyományos lesz, akkor meg 3x0,5-össel szerelj elosztókat mindkét szintre (ha pl Quaddal oldod meg, ott sok a madzag/csatlakozó). A tyúkbeleket is érdemes hozzáfogatni az állványhoz, én ilyen klipszeket szoktam használni:
e9399+.jpg
Persze 1 mm-es fúróval előfúrom, így könnyebb benyomni, nem kell kalapálni, de még jól tart.
Ha már megy a kivitelezés, képeket mutathatsz ám;)
 
én is azt hittem Pecás naplója...
de akkor már én is 'off'-olok egyet.
Én kevésbé home made megoldásban nyomulok: 135×80as salgópolc (igaz plusz lapot vágattam a gyári polcokra még egy rétegnek mert nem éreztem elég stabilnak annak ellenére hogy polconként 200+ kilót bír.
32184127815_eb4f13d29d_c.jpgP1230785 by Zsolt, on Flickr
(azóta már megnőttek az akváriumok rajta) :D
 
Én megtapogattam ilyen polcokat P-betűs barkácsáruházban, és simán kézzel el tudom hajlítani. Szerintem nem biztonságos (legalábbis annyit nem ér az egész, hogy ilyenen bukjon meg a mutatvány). Az a polcrendszer viszont rendben van, ami nagykerekben lehet látni, és 4 szinten tonnákat elbír. Igaz, annak nem is 7.500 az ára akciósan.
Ha mégis salgó, én megmerevíteném mindenhol, de akkor onnan csak egy lépés a faállvány!

@Pecás által írt klipeszeket nagyon utálom. Nálam nagyon hamar elfáradt a műanyag, és nagyon nehezen lehet hozzáférni (elvégre azért szegezem fel, hogy ne látszódjon). Én kábelkötegelőt használok, amihez lehet kapni kis műanyag U-alakú darabokat. Ebbe szépen belefűzhető és stabilan tart. Egy kis csavar rögzíti a fához.
 
Én megtapogattam ilyen polcokat P-betűs barkácsáruházban, és simán kézzel el tudom hajlítani. Szerintem nem biztonságos (legalábbis annyit nem ér az egész, hogy ilyenen bukjon meg a mutatvány). Az a polcrendszer viszont rendben van, ami nagykerekben lehet látni, és 4 szinten tonnákat elbír. Igaz, annak nem is 7.500 az ára akciósan.
Ha mégis salgó, én megmerevíteném mindenhol, de akkor onnan csak egy lépés a faállvány!

@Pecás által írt klipeszeket nagyon utálom. Nálam nagyon hamar elfáradt a műanyag, és nagyon nehezen lehet hozzáférni (elvégre azért szegezem fel, hogy ne látszódjon). Én kábelkötegelőt használok, amihez lehet kapni kis műanyag U-alakú darabokat. Ebbe szépen belefűzhető és stabilan tart. Egy kis csavar rögzíti a fához.
na ez nem az aluminium verzió hanem az ipari acél. És nem 7500ért árulták :))))))))
 
@Pecás által írt klipeszeket nagyon utálom. Nálam nagyon hamar elfáradt a műanyag, és nagyon nehezen lehet hozzáférni
Nem szeretném, hogy kötekedésnek hasson, de ezek szerint ezekből a mütyürökből is sokféle létezik, vagy csak én vagyok szerencsés, de van olyan nálam, amit minimum 7-8 éve nyomtam be és azóta is tart. Nálam eddig egy sem tört el. Az is igaz, hogy ami egyszer a helyére került, azóta is ott van, nem bolygattam azóta, no de idén ősszel tervezek egy tyúkbél optimalizálást és ígérem, beszámolok róla, hogy mennyire voltak elfáradva amikor kiszedtem a régieket.
RE: ááááááá és akkor hol az építés varázsa? Inkább megcsinálom fából.
Ahogy a viccben a székely mondta: úgy no(y) Éljen a házi barkács!!!:)(y)
igaz plusz lapot vágattam a gyári polcokra még egy rétegnek mert nem éreztem elég stabilnak annak ellenére hogy polconként 200+ kilót bír.
Hát azt nem írják rá, hogy alakváltozás nélkül bírja azt a 200+ kilót, úgyhogy szerintem jó döntés volt megfejelni egy (gondolom) bútorlappal.
 
Kész az állvány, már csak 2 réteg lazúr kell rá. :) Poliszander színű lesz.

Viszont az összes fatelep elmehet a ********ba, vettem 2.5cm vastag csiszolt, gyalult borovi deszkákat hogy tuti legyen, erre mindegyik hülyére van vetemedve, akkor láttam mikor csavaroztam fel.

1 centi vastag polifoam kell így az akvák alá. Lépésálló nikecell még jobb lenne, de fehéret nem akarok.

70 mély, 150 széles, 150 magas, 3x2 akvának van hely + mögötte a techikának.
 

Attachments

  • 20170916_164033.jpg
    20170916_164033.jpg
    137 KB · Megtekintések: 7
Utoljára módosított:
Lehet az lesz, veszek matt fekete akril spray-t és csoki. :D
Egyébként sajna nem jó, mert amivel be lehet festeni a nikecellt, az oldószeres, az meg oldja a nikecell anyagát. 22-es csapdája. :(
 
Lehet az lesz, veszek matt fekete akril spray-t és csoki. :D
Egyébként sajna nem jó, mert amivel be lehet festeni a nikecellt, az oldószeres, az meg oldja a nikecell anyagát. 22-es csapdája. :(
Esetleg vízhatlan anyagból varrni rá egy huzatot.
 
Na az már túlmegy a türelmemen/ingerküszöbömön. :D
1, vagy 1,5cm vastag polifoam elég kell hogy legyen, az van antracitszürke színben, majd jövő héten kiszaladok a mintaboltjába a gyártónak és megnézem mennyire formatartó, tömör.
 
Back
Oldal tetejére