• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Halas bélyegek.

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

Mint az Néhányan tudjátok, megörököltem egy elhunyt természerbarát, Dr Somkuti Jenő akvarisztikai témájú gyüjteményét!
A könyvek, újságok után az Özvegyétől, Klári nénitől Karácsonyra kaptam egy halas bélyeggyüjteményt is!

Sajnos a befotózása elég nehézkesen ment és nem is lett valami profi minőségű, de azért fogadjátok szeretettel!

Először egy Magyar sorozat akváriumi halakról:

IMG


IMG


IMG


IMG


IMG


IMG


IMG


IMG


IMG


Cseh tömörítettek:
IMG


IMG


Guppi standardok:
IMG


IMG


IMG


IMG



IMG



IMG


Egy másik német sorozat:
IMG


IMG


IMG


IMG_3160.JPG


IMG_3161.JPG


IMG_3162.JPG


A.ttila
 
Sziasztok!

Többségében tengeri, folyó vizi (étkezési, horgász) halas, élőlényes bélyegek vannak benne!
Kiszemeztem az akváriumi halacskákat!

Volt róla szó, hogy rakok fel a könyvekről is néhány képet, rövid ismertetővel, de tartok a jogi következményektől!
Ahhoz meg sem a nyelv tudásom, sem a szerzői jogi ismereteim nem elégségesek, hogy egyenként utána nézzek,
hogy nyilvánossá tehető-e akár néhány részlet is belőle!
Ha ebben tud valaki segítséget nyújtani, szívesen fogadom (menyi ideig van a könyveken szerzői jogdíj, 50-60 éves kiadványoknál hol lehet ennek egyáltalán utána nézni, pláne ha külföldi?)!
Hamarosan összeírom a szerzőket, címeket, kiadókat, megjelenési dátumokat!

Kérdésem a következő:
Milyen topikban jelentessem meg egyáltalán, ha mégis arra jutunk, hogy mehet!?
Köszönettel!
A.ttila
 
Igaz, hogy régi a téma, de gondoltam kiegészítem. A magyar postatörténetben 2 sor is akváriumi díszhalakról szól. Az első, amelyet 1962-ben adott ki a posta és amelynek 10 bélyege fent már be lett mutatva. Ha ránézek ezekre a bélyegekre, a rajzok, a színek, mind, mind a régi, gittel rögzített vaskeretes akváriumokat és a régi halas boltokat juttatja eszembe, mint amilyen pl a Károly körüton, a most már nem létező, a Madách térrel szemközti üzletsoron volt. Ezt a sort 1987-ben egy újabb, 6 bélyegből álló sor követte. Itt már megjelenik az afrikai sügeres vonal is a nyasszai kéksügér, 2 Ft-os címletű bélyeg révén.

4.jpg


Azonban van még pár olyan bélyeg, amelynek fő témája a hal. Ha nem akváriumi díszhal akkor vajon milyen halak lehetnek a bélyegeken? Természetesen a hazai vizekben előforduló halfajok. 1967-ben Dunaújvárosban tartották a Nemzetközi Sporthorgász Szövetség XIV. kongresszusát és ennek az alkalmából a Magyar Posta kiadott egy 7 bélyegből álló sort Halfogó címmel. Az első hat bélyegen magyar vizekben honos, horgászható nemes halfajok láthatóak, mint a kecsege, a süllő, a ponty, a harcsa, a csuka és a balin. Az utolsó bélyegen pedig horgász figurák vannak.

3.jpg


Amúgy a tokfélék szerepelnek a legtöbbször a magyar vonatkozású halas bélyegeken. Az 1979-ben kiadott Tengerek és folyók tisztaságáért című bélyegen teljesen érthető, hogy a tokfélék leghatalmasabbika,a viza szerepel, hiszen csakúgy mint más tokfélék, ezek a gigászi halak is a tengerekből a folyókba járnak fel ívni.
5.jpg


Ezután jött a fentebb már említett második akváriumi halas sor, de ezután, főleg a rendszerváltozás után előtérbe kerültek minden téren a nemzeti dolgok, és ez nem volt másként a bélyegeknél sem. 1997-ben például megjelent a Védett hazai halak kisív amelyen a címből adódóan 4 védett halfaj -selymes durbincs, botos kölönte, sújtásos küsz és a vágó csík - szerepel.
2.jpg


Hogy a tokféléknél maradjunk a 2002-ben a Magyar Posta Magyarország állatvilága sorozatot indított és az első sor blokkján a kecsege szerepel, majd a 2004-ben kiadott Magyarország állatvilága (III)-as sorozatban a legmagasabb címlettel - 120 Ft- szintén egy tokféle, ismét a viza szerepel.
egy.jpg
6.jpg


Több olyan bélyeg eddig nincs a magyar postatörténetben, melynek fő témája a hal lenne, de természetesen van pár amelyeken mellékmotívumként megjelenik, például az 1971-es vadászati világkiállítás sor egyik bélyegén egy vízből kiugró hal sziluettje látható, vagy a 2008-as 50 éves a debreceni és veszprémi állatkert blokk szélén pár tengeri hal van ábrázolva
 
Szia! nagyon tetszenek a bélyegek, nekem is van belőle pár. Szerintem ezek ma már nagy értéket képviselnek. Köszi a megosztást!
 
Back
Oldal tetejére