• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal szája alatt fehér "pattanás"?

gberecz

Kertész szaki
Az egyik rézlazacom száján minap feltűnt egy fehér pattanásszerű hólyag és mintha nőne is.
Ez mi lehet? És mit kellene vele csinálnom?
A hal viselkedésében egyelőre nem láttam semmi különöset.

20130324_180955.jpg
 
Szájhab

szajhab.jpg
A betegséget baktérium okozza, s gyakran együtt jelentkezik az úszók szövetelhalásával. Erősen fertőző, de manapság egyre ritkábban jelentkezik.
A tünetek: A szájon először csak fehér nyomok jelentkeznek, melyek nagyon hamar jellegzetes, bolyhos masszává alakulnak. Ha a száj belsejében is terjed, nem fogja megkímélni a szervezet többi részét sem. Az alaptüneteket gyakran kísérik az úszókon jelentkező vérző fekélyek.
Az okok: A Flexibacter columnaris nevezetű baktérium felelős a betegségért. Elsősorban a rossz életfeltételek között élő halaknál jelentkezik: rossz vízminőség, ritkán cserélt víz. Azt is megfigyelték, hogy a betegség jelentkezése gyakoribb, amikor új halak kerülnek a medencébe, vagy amikor nagyobb stressz éri a halakat. Minden hirtelen környezetváltozás növelheti a betegség felbukkanásának lehetőségét.
Kezelés: Az antibiotikumok használata elengedhetetlen. Ha már az elején észrevesszük a bajt, akkor az jól gyógyítható. De ha már elérte a belső szerveket, kevésbé hatékonyak a gyógyszerek. Tenyészetben ugyancsak egy kémiai készítményt, a phenoxyethanolt szokták használni.
 
Sózd meg a vizet, 50 liter/1 csapott evőkanál arányban(ez még nem árt a növényeknek). Sokat javít a gyógyulási esélyén a halaidnak, ha nem jutsz azonnal gyógyszerhez. A legegyszerűbben,halas boltból beszerezhető szerek ellene az aquafuran és a bakto-kill.
 
A legegyszerűbben,halas boltból beszerezhető szer ellene az aquafuran

Most csak xanta-mix és sera baktopur van itthon. Jó lehet rá valamelyik? Utóbbra az van írva, hogy száj és úszó bakteriális fertőzésére jó. Elvileg ez van benne (100ml):

209.7 mg acriflavine
4.95 mg methylene blue
0.6 g phenylglycol
100ml aqua pirificata ad
 
A xantacridin kevés ellene, a mix nem tudom, pontosan miket tartalmaz még. A bactopur direct hatékony, de a sima bactopur elvileg nem.
 
Ettől itt nem fogod magad jobban érezni, de legalább nem fogod ott keresni a hibát, ahol nincs:
Columnaris (Flexibacteria) in Aquarium Fish; Fungus, Saprolegnia; Treatment, Prevention
IMPORTANT; often Columnaris infections are present in well circulated, oxygenated tanks, unlike Aeromonas Infections which are often anaerobic and are much more common in tanks with poor circulation, high bio loads, and large amounts of organic wastes.
The bottom line is Columnaris is an aerobic bacterial pathogen that does NOT thrive on organic wastes (this despite claims of inaccurate, poorly researched articles about Columnaris such as one found at about.com!!).
I want to make clear, since many web sites note that Columnaris is generally found in tanks with poor water quality, that this is an incorrect way to diagnose Columnaris (barring a microscopic slide) since this pathogen is aerobic and can become pathogenic in otherwise well maintained tanks (as per many measures of water quality), yet has other stressors that allow for a Columnaris infection such as injury from harassment.

In fact since Columnaris is strictly aerobic, the addition of more aeration/circulation will do nothing to stop Columnaris other than to possibly help the fish fight this disease pathogen.
Unfortunately this key point is so often missed, as this totally incorrect statement from a popular web site shows:
“Columnaris reproduces poorly in the presence of oxygen in the water, so keeping the water's oxygen content up by creating a current can help prevent Columnaris” WRONG!
 
Köszi :) Mondjuk meglepődtem volna, ha heti 50% vízcsere, 100l-en 16x-os vízforgatás és co2 miatti éjjeli szellőztetés mellett baj lenne a tisztasággal vagy a vízminőséggel..
 
Első körben raktam bele 5ml sera baktopurt, mivel más nincs itthon.
Érdemes akkor beszereznem a baktopur direktet? Ahhoz azt írják, hogy le kell állítani a co2-t, ezt hogy okos csinálni? Ne világítsak 1-2 napig? A szűrőbaktériumoknak gondolom így is úgy is annyi..
 
Én kivenném azt az egy halat, ha a többieken nem látsz tüneteket és külön kezelném. Ha erre nincs semmilyen módon lehetőség, akkor kiirtanám. Talán durván hangzik, de ő a gyenge láncszem, minden akváriumban töltött pillanatával fertőzheti a többit.
 
Én kivenném azt az egy halat, ha a többieken nem látsz tüneteket és külön kezelném. Ha erre nincs semmilyen módon lehetőség, akkor kiirtanám. Talán durván hangzik, de ő a gyenge láncszem, minden akváriumban töltött pillanatával fertőzheti a többit.

kivehetném, de ha a bakteriális, akkor mire megjelenik a tünet, rég be van fertőzve az egész.. (ie. a tünet nem az ok, hanem az okozat)
 
Igen, ha bakteriális...ha az, akkor már úgyis be van fertőzve az egész tünet nélkül is, de én megvárnám az első tünetek jelentkezését más halon is. Ha fertőző, akkor gyorsan jelentkezik. Addig nem gyógyszerezném az akváriumot. Lehet gomba is, az nem fertőz.
 
Igen, ha bakteriális...ha az, akkor már úgyis be van fertőzve az egész tünet nélkül is, de én megvárnám az első tünetek jelentkezését más halon is. Ha fertőző, akkor gyorsan jelentkezik. Addig nem gyógyszerezném az akváriumot. Lehet gomba is, az nem fertőz.

Késő, már kezelem :)
 
Szerintem ne bactopur directet vegyél, csúnyán túl van árazva, sok más gyógyszer is terem még nifurpirinol hatóanyaggal, ahol kevesebb marketinget kell megfizetned.
 
Back
Oldal tetejére