• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Nem szabad elfelejteni, hogy a hasvízkór tipikusan az a betegség, ami azt jelzi, hogy valami komoly gond van a vízzel az akváriumban. Növényes akváriumokban inkább a hirtelen körülményváltozás a halak nagy ellensége, mint a sima betegségek. Drasztikus ph ingadozás, CO2 túladagolás, alacsony oxigén színt, hirtelen hőmérsékletváltozás, mindezekből adódó biológiai szűrés hiánya/csökkenése (az egyensúly hiányából fakadó problémák), na és persze a nem ideális körülményekkel járó stressz, ami a halakra is nagyon veszélyes. Mondjuk egy túltelepítés az akva méreteihez képest olyan stresszt okozhat, ami biztosan elhullásokhoz fog vezetni hosszabb távon. A természet szelektálni fog, az erősebb halak maradnak majd meg, a gyengébbek szépen lassan elkopnak.
 
Nem tartom valószínűnek, hogy a vízminőséggel gond lenne ! Mindig megvan a heti kb feles vízcsere RO vízzel, szűrés egy Eheim 2080 és egy Evolution 2212 (ez most Atman3338), mindez 243 literes akváriumra. CO2-re és így a pH-ra is figyelek, az régóta be van állítva. Túltelepítve sincs mert csak kishalaim vannak, Amanda lazac, neon és kolibrihal, ezekből sem olyan sok, mert a főszerep a növényeké, illetve pár Pink Dánió, amiről azt tartják, hogy génkezelt, gyenge immunrendszerű hal, ezért be is lett tiltva.
Akvagurun most azt olvastam, hogy ennek a betegségnek a felelőse minden vízben megtalálható, és akár lehet egyedi eset is, mivel főleg az öreg, legyengült halakat támadja, és ez a dánió a jelek szerint ilyen , mert apránként elfogy az állomány, de ilyen tünetet még nem láttam náluk.
https://akvaguru.hu/index.php?mit=168
 
Sziasztok,

Tegnap arra keltem, hogy az összes halam az akvárium felső sarkában van és a garnélák is. Csináltam gyorsan egy 40% - os vízcserét, de pár garnéla és hal sajnos eltávozott. Az atlantiszban vettem pár galaxyt, lehet ők voltak a ludasak. PH, nitrit, nitrát szint normális.

Eheim Classic 2213-as külső szűrőm van. Két catappa levelet és törzse tettem be előző nap az akváriumba. A galaxyk közül kettő a vízfelszín alatt mintha pipálnának, de mégsem és függőlegesen lefelé lógnak, enni se esznek, hasuknál összeszűkülve. Szerintetek mi lehet ez és mit tanácsoltok ?

72-es az akvárium.

Üdv,

Rico
 
Szerintetek mi lehet ez és mit tanácsoltok ?

Azonnal kezd el durván levegőztetni a vizet. Akár úgy is, hogy egy belső szűrőt teszel bele gyorsan, amivel fújod befelé a levegőt a vízbe, hogy közben még a vízfelszínt is mozgassa. Egyértelmű oxigénhiány, amiről beszélsz. Halak és garnélák akkor vannak természetellenesen a vízfelszín közelében, ha kevés az oldott O2 a vízben. Garnálék néha még a fejüket is kidugják ilyenkor, amikor fuldokolnak a vízben, a halak meg egyszerűen pipálnak.

Nem lett opálos is a vized?
 
Azonnal kezd el durván levegőztetni a vizet. Akár úgy is, hogy egy belső szűrőt teszel bele gyorsan, amivel fújod befelé a levegőt a vízbe, hogy közben még a vízfelszínt is mozgassa. Egyértelmű oxigénhiány, amiről beszélsz. Halak és garnélák akkor vannak természetellenesen a vízfelszín közelében, ha kevés az oldott O2 a vízben. Garnálék néha még a fejüket is kidugják ilyenkor, amikor fuldokolnak a vízben, a halak meg egyszerűen pipálnak.

Nem lett opálos is a vized?

Nem, kicsit barnás, mert került bele 2 catappa levél, de az nem lehetett ludas. Van egy Oxydatorom is, esőstetős a külső szűrőm bemenete és úgy van beállítva, hogy fodrozza a vízfelszínt. 72 - es akva 25 nanohal van benne meg 25-30 garnéla, legfőképp red cherry, ez is sok lehet ? halak : galaxy, espei razbóra, endler guppy, mini neon. Vegyek egy légpumpát ?
 
Nem, kicsit barnás, mert került bele 2 catappa levél, de az nem lehetett ludas. Van egy Oxydatorom is, esőstetős a külső szűrőm bemenete és úgy van beállítva, hogy fodrozza a vízfelszínt. 72 - es akva 25 nanohal van benne meg 25-30 garnéla, legfőképp red cherry, ez is sok lehet ? halak : galaxy, espei razbóra, endler guppy, mini neon. Vegyek egy légpumpát ?
@malor jól mondja az oxigénhiányt.
Mindenesetre gyanús, hogy a levelek és törzsek behelyezése után jelentkezett a probléma...
Nem lehetett szennyezett a levél vagy törzs?
 
@malor jól mondja az oxigénhiányt.
Mindenesetre gyanús, hogy a levelek és törzsek behelyezése után jelentkezett a probléma...
Nem lehetett szennyezett a levél vagy törzs?
Csomagolt, megbízható helyről vettem, azóta semmi gondot nem látok, csak a galaxyk furcsák és kifakultak...bár őket nem a legjobb helyről vettem ...
 
Csomagolt, megbízható helyről vettem, azóta semmi gondot nem látok, csak a galaxyk furcsák és kifakultak...bár őket nem a legjobb helyről vettem ...
Pedig nem jellemző ilyen hirtelen oxigénhiány. A másik tippem a mérgezés, ezért kérdeztem a levelek eredetét.
 
Valószínű darakór után kialakult hámsérülés gombás fertőzéséről van szó.
FMC oldat! Nagyon praktikus kis szer kevés kell belőle, sügerek szépen kezelhetőek vele és többfajta betegségre jó! Nagyon ajánlom mindenkinek akinek nem nano halai vannak. :)
 
Az is lehet hogy a kövek okozta sérülések után keletkezett. Lehet töményebben csak ennek a halnak adni egy rövid 10-15 perces füdőt adni, ha a többin nincsenek betegségre utaló jelek. De adhatod a medencébe is, ilyenkor a szűrőt működtesd egy másik akváriumban, ha nincs akkor egy vodorben az aki vizével. 24 óra után kell adni az előző napi adag felét. majd 3-ad nap mehet vissza a szűrő is. Ha jól emlékszem 1-2 ml kell 100 literre, de rá van írva a dózis adagolás.
 
Valószínű darakór után kialakult hámsérülés gombás fertőzéséről van szó.
FMC oldat! Nagyon praktikus kis szer kevés kell belőle, sügerek szépen kezelhetőek vele és többfajta betegségre jó! Nagyon ajánlom mindenkinek akinek nem nano halai vannak. :)

Egyébként mi van ebben az oldatban? Elfelejtették ráírni a dobozára... Csak azért kérdezem, mert számos szernek a hatása és a megfelelő dózisa erősen függ a körülményektől is. Például kemény víz vagy lágy víz, van-e szűrő, esetleg aktív szén, van-e talaj, vannak-e növények stb stb.
 
Alkohol van benne tuti!:ROFLMAO: Olyan szaga van mint egy 60%-os kisüstinek. Lehet az enyémen sincs rajta az összetétel, de este megnézem. A növényekre nincs hatással, ha meg úgy tűnik kevés a 2 napi adag és nem csökkennek a tünetek, akkor adható a 3-dik napon szintén fél adag cucc.
 
Sziasztok!
Nem tudom mi lehet a baj. 3 hete vásárolt pandaharcsák valamiért nagyon nem érzik jól magukat. :cry:Napokban 2 is elhullott most a 3. vergődik szegénykém. Oldalukra fordulva szinte halott pózt vesznek fel, ha valaki megpiszkalja őket odébb úsznak 10cm-t.
Esetleg alacsony PH-ra gondolok, mert 5.8-at mutat a tartós teszt. :nailbiting:
 

Attachments

  • P_20180301_195134[1].jpg
    P_20180301_195134[1].jpg
    134 KB · Megtekintések: 3
Utoljára módosított:
sziasztok.

a neonhalaimból (kb 16db) 3-4 ilyen pirosas színű lett. nem aggódom, hogy beteg, mert lassan 10 hónapja ilyenek. csak érdekességképp. láttatok már ilyet?

ez nem a fény játéka, tényleg ilyen fakó pirosak.

011546abbde49c5c6a1e8018ad5d1f4c.jpg
 
Sziasztok!
Nem tudom mi lehet a baj. 3 hete vásárolt pandaharcsák valamiért nagyon nem érzik jól magukat. :cry:Napokban 2 is elhullott most a 3. vergődik szegénykém. Oldalukra fordulva szinte halott pózt vesznek fel, ha valaki megpiszkalja őket odébb úsznak 10cm-t.
Esetleg alacsony PH-ra gondolok, mert 5.8-at mutat a tartós teszt. :nailbiting:

Hogyan lehet ilyen alacsony a pH-d? Valami spéci "vegyészkedéssel" viszed le, esetleg dekoráció, talaj bekavar? (Csapvíz pH határértéke 6.5-8.5.)

Szerintem azonnal cserélj csapvízzel vizet (ha ez megfelelő minőségű). 100% RO vizet használsz visszasózás nélkül? Vagy nagyon tolod a CO2-t?

Valamennyi vízkeménységre szükség van és CO2-t sem lehet "ész nélkül" tolni. Ha nincs elég buffer, a pH teljesen összeomolhat és könnyen nagyon savasba mehet az akvárium. Ráadásul halak inkább O2-t lélegeznek és nem CO2-t.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére