• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hal betegségek: Mi lehet a baja a halamnak?

Valoban az lenne elvarhato, hogy ha mar halakat arulnak, akkor legalabb minden akvariumhoz külön halot hasznalnak, amennyiben igaz, hogy Ichthyo fertözest csak uj halakkal, növenyekkel lehet bevinni egy mar müködö akvariumba, vagy eppen a hasznalati targyakkal (pl. halo). Talaltal erre vonatkozoan valami irodalmat? Ha igen, küldj mar linket legyszives, szivesen elolvasnam. Köszi.

Egy google keresés "Ichthyophthirius multifiliis pdf"-re rengeteg tanulmányt ki fog dobni. Darakórnak van édesvizi és tengeri változata.

Ha nem talál gazdát a parazita N napig, akkor elpusztul. Tehát ha egy darakórral fertőzött növényes akvárium hal nélkül van egy ideig, akkor kipusztul belőle. Csiga / garnéla nem gazdaállat. Hogy ehhez hány nap kell, erősen függ a hőmérséklettől.

Akváriumba a parazíta csak hal, víz, vizinövény, ... stb útján kerülhet be. Tehát például ha vizinövényt veszünk olyan medencéből, amiben fertőzőtt Guppy-k vannak, akkor szépen haza tudjuk vinni az akváriumba. Csapvízben, levegőben, stb NINCS. Tehát csak fertőzött helyről kerülhet be.

Itt egy általános leírás:

http://aquaculture.ca.uky.edu/sites/aquaculture.ca.uky.edu/files/srac_476_ich_white_spot_disease.pdf

Kezelési módszerek:

http://www.int-res.com/articles/dao2005/64/d064p069.pdf

Immunítással kapcsolatos:

http://www.int-res.com/articles/dao/17/d017p159.pdf

Malachit Zöld hatásos Darakór ellen, csak ez a halakra is mérgező (megfelelő koncentráció eltalálása és fenntartása fontos, ami a parazitát már elpusztítja, de a halat még nem):

https://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiTj7W_77nQAhXD6CwKHQavALMQFggeMAA&url=https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15129773&usg=AFQjCNFkiCf6EW0lompJaUEuA-33Ehwcxg&sig2=XFoTiQU0EOBIa7W_pZ_2PA

https://www.vri.cz/docs/vetmed/52-12-527.pdf

Láttam már olyan kereskedést, ahol a halakat malachit zölddel kezelt vízben tárolják hosszú távon (tehát nem csak egy pl 7-10 napos kezelés idejéig). Ez szvsz nagyon nem jó.

Kezelések nagy része növényekre is ártalmas valamennyire (só is), illetve talaj is problémákat okozhat. Ezenkívül a szerek egy része berendezett akváriumban gyorsabban megkötődik.

Ha Darakóros egy hal, akkor nem elég azt az egy halat kezelni, mert az összes többi is valószínűleg fertőzött.

Ilyenkor szerintem a legjobb módszer az összes hal eltávolítása a növényes akváriumból és külön, dekoráció nélküli medencében történhet a kezelés. A kezelésnek elég hosszúnak kell lennie, hogy az utolsó parazíta is elpusztuljon, nem elég, ha a pötyök eltűnnek. Az, hogy a kezelés milyen hosszú legyen erősen hőmérséklet függő.

Darakór eredményesen gyógyítható, gond akkor van, ha már nagyon fertőzőtt a hal vagy a kezelésre érzékeny fajta (pl kis lazacok, botia-k).

Még ha meg is gyógyulnak a halak, macerás az egész.
 
Utoljára módosított:
nem is tudom jártam-e már olyan helyen ahol minden akváriumhoz külön háló lett volna. Persze lehet csak az én figyelmemet kerülte el... A legtöbb helyen van több méretű háló de kb. egy vödörbe van mind bedobva.

Nem is csoda, hogy katasztrófális állapotok vannak számos helyen.

Láttam már olyan boltot, ahol a hálótartó vödörben gyenge fertőtlenítő volt. Olyan helyet is láttam, hogy az akváriumok vizét egy masszív UV sterilizálón keresztül vezették vissza.

Már az is jobb, ha egy hálót mondjuk csak az egy oszlopban levő akváriumoknál használnak.
 
Utoljára módosított:
Egy google keresés "Ichthyophthirius multifiliis pdf"-re rengeteg tanulmányt ki fog dobni. Darakórnak van édesvizi és tengeri változata.

Ha nem talál gazdát a parazita N napig, akkor elpusztul. Tehát ha egy darakórral fertőzött növényes akvárium hal nélkül van egy ideig, akkor kipusztul belőle. Csiga / garnéla nem gazdaállat. Az hogy ez hány nap, erősen függ hőmérséklettől.

Akváriumba csak fertőzőtt hal, víz, vizinövény stb útján kerülhet be. Tehát például ha vizinövényt veszünk olyan medencéből, amiben fertőzőtt Guppy-k vannak, akkor szépen haza tudjuk vinni az akváriumba. Csapvízben, levegőben, stb NINCS. Tehát csak fertőzött helyről kerülhet be.

Itt egy általános leírás:

http://aquaculture.ca.uky.edu/sites/aquaculture.ca.uky.edu/files/srac_476_ich_white_spot_disease.pdf

Kezelési módszerek:

http://www.int-res.com/articles/dao2005/64/d064p069.pdf

Immunítással kapcsolatos:

http://www.int-res.com/articles/dao/17/d017p159.pdf

Malachit Zöld hatásos Darakór ellen, csak ez a halakra is mérgező (megfelelő koncentráció eltalálása és fenntartása fontos, ami a parazitát már elpusztítja, de a halat még nem):

https://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiTj7W_77nQAhXD6CwKHQavALMQFggeMAA&url=https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15129773&usg=AFQjCNFkiCf6EW0lompJaUEuA-33Ehwcxg&sig2=XFoTiQU0EOBIa7W_pZ_2PA

https://www.vri.cz/docs/vetmed/52-12-527.pdf

Láttam már olyan kereskedést, ahol a halakat malachit zölddel kezelt vízben tárolják hosszú távon (tehát nem csak egy pl 7-10 napos kezelés idejéig). Ez szvsz nagyon nem jó.

Kezelések nagy része növényekre is ártalmas valamennyire (só is), illetve talaj is problémákat okozhat. Ezenkívül a szerek egy része berendezett akváriumban gyorsabban megkötődik.

Ha Darakóros egy hal, akkor nem elég azt az egy halat kezelni, mert az összes többi is valószínűleg fertőzött.

Ilyenkor szerintem a legjobb módszer az összes hal eltávolítása a növényes akváriumból és külön, dekoráció nélküli medencében történhet a kezelés. A kezelésnek elég hosszúnak kell lennie, hogy az utolsó parazíta is elpusztuljon, nem elég, ha a pötyök eltűnnek. Az, hogy a kezelés milyen hosszú legyen erősen hőmérséklet függő.

Darakór eredményesen gyógyítható, gond akkor van, ha már nagyon fertőzőtt a hal vagy a kezelésre érzékeny fajta (pl kis lazacok, botnia-k).

Még ha meg is gyógyulnak a halak, macerás az egész.
Köszi az infokat, ezeket tudtam eddig is, a csatolt szakirodalmakat, amint idöm engedi megnezem majd.
Engem konkretan az erdekelt volna, amit irtal valaszul arra, amit a kereskedö mondott, hogy a darakor mindenütt jelen van.
Ugy ertem elöfordul-e, hogy egy 2 eve müködö akvariumban, amibe nem került a ket ev alatt sem uj hal, sem uj növeny, felütheti e a fejet a darakor? Ha igen, akkor az azt is jelentheti, hogy szinte minden akvariumban jelen vannak a korokozok, csak eppen sporadikus formaban, vagy nem virulens formaban, es megfelelö körülmenyek kellenek ahhoz, hogy fertözökepes legyen?
Vagy nem, ez lehetetlen es ilyen akvariumban, ha sem növennyel, sem lakokkal, sem csapvizzel, sem tereptergyakkal nem került be a korokozo a telepiteskor, soha nem is lesz jelen abban az akvariumban?
Arrol olvastam, hogyha jelen van az akvariumban a korokozo, de nem betegiti meg a halakat, viszont uj halak jönnek, melyekkel egy uj Icthyo törzs erkezik, akkor az akvarium lakoi betegedhetenek meg elöször, vagy forditva az uj lakok betegednek meg az akvariumban megleveö korokozoktol, mert szamukra egy uj törzs. Olvastam rezisztanciarol is, miszerint azok a larvastadiumban levü korokozok, melyeknek a központi magja nem kör, hanem sarloalaku, nem regalnak ugy a hökezelesre vagya malachitzöldre, mint kezelesre. Nekem eddig ketszer volt dolgom darakorral, egyszer egy uj berendezesnel, a frissen vasarolt lakok (a legelsök), napokon belül darakorosak lettek. Pontosan nem emlekszem, hogy hogyan kezeltem (azt hiszem malachitzöld, es talan hömerseklet emelese), nyomtalanul eltünt, utana sem jelent meg ujra soha. Egyszer meg egy korabbi akvaban jelent meg, ott 1-2 egyed talan elpusztult, de ott is nyomtalanul eltünt. Szerencsere...
 
Köszi az infokat, ezeket tudtam eddig is, a csatolt szakirodalmakat, amint idöm engedi megnezem majd.
Engem konkretan az erdekelt volna, amit irtal valaszul arra, amit a kereskedö mondott, hogy a darakor mindenütt jelen van.
Ugy ertem elöfordul-e, hogy egy 2 eve müködö akvariumban, amibe nem került a ket ev alatt sem uj hal, sem uj növeny, felütheti e a fejet a darakor? Ha igen, akkor az azt is jelentheti, hogy szinte minden akvariumban jelen vannak a korokozok, csak eppen sporadikus formaban, vagy nem virulens formaban, es megfelelö körülmenyek kellenek ahhoz, hogy fertözökepes legyen?
Vagy nem, ez lehetetlen es ilyen akvariumban, ha sem növennyel, sem lakokkal, sem csapvizzel, sem tereptergyakkal nem került be a korokozo a telepiteskor, soha nem is lesz jelen abban az akvariumban?
Arrol olvastam, hogyha jelen van az akvariumban a korokozo, de nem betegiti meg a halakat, viszont uj halak jönnek, melyekkel egy uj Icthyo törzs erkezik, akkor az akvarium lakoi betegedhetenek meg elöször, vagy forditva az uj lakok betegednek meg az akvariumban megleveö korokozoktol, mert szamukra egy uj törzs. Olvastam rezisztanciarol is, miszerint azok a larvastadiumban levü korokozok, melyeknek a központi magja nem kör, hanem sarloalaku, nem regalnak ugy a hökezelesre vagya malachitzöldre, mint kezelesre. Nekem eddig ketszer volt dolgom darakorral, egyszer egy uj berendezesnel, a frissen vasarolt lakok (a legelsök), napokon belül darakorosak lettek. Pontosan nem emlekszem, hogy hogyan kezeltem (azt hiszem malachitzöld, es talan hömerseklet emelese), nyomtalanul eltünt, utana sem jelent meg ujra soha. Egyszer meg egy korabbi akvaban jelent meg, ott 1-2 egyed talan elpusztult, de ott is nyomtalanul eltünt. Szerencsere...

upload_2016-11-21_14-59-15.png

Ha a parazita nem talál gazdát, akkor viszonylag gyorsan elpusztul. Esetleg az lehet, hogy a halak fertőzöttek, de nem alakul ki látványos tünet (fehér pöttyök). A halak csak "dörgölőznek" néha. Szerintem erre az esély hosszú távon kicsi.

Ha ilyenkor bekerül egy "átlagos" hal, akkor lehet, hogy azon a látványos tünetek gyorsabban előjönnek mint a már meglévőkön és úgy tűnik, hogy az hozta be, pedig nem.
 
Utoljára módosított:
View attachment 21160

Ha a parazita nem talál gazdát, akkor viszonylag gyorsan elpusztul. Esetleg az lehet, hogy a halak fertőzöttek, de nem alakul ki látványos tünet (fehér pöttyök). A halak csak "dörgölőznek" néha. Szerintem erre az esély hosszú távon kicsi.

Ha ilyenkor bekerül egy "átlagos" hal, akkor lehet, hogy azon a tünetek gyorsabban előjönnek mint a már meglévőkön és úgy tűnik, hogy az hozta be, pedig nem.
Gazdaallat nelkül valoban rövid idö alatt elpusztulnak. A dörgölözes mar valojaban a fertözöttseg jele, de szerintem az is elterö, hogy mennyire latvanyosak a feher pöttyök...
Nyilvan nem egyforman regalanaka különbözö halfajok a fertözesre.
Remeljük, hogy minel kevesebb akvaristanak lesz dolga velük...:)
 
Sziasztok, van esetleg tapasztalatotok, hogy a kopoltyúférgesség mennyire fertőző?
Egyik halat ilyesmi tünetekkel kellett likvidálni (vásárlás után egy héttel kezdett furán viselkedni), a múlt héten meg egy régebbi (kb fél éve az akváriumban lévő) kezdte el ugyan azokat a tüneteket mutatni (szapora "légzés", bújkálás, kopoltyúfedelet nem tudja rendesen becsukni). Tegnap őt is kénytelen voltam kivenni...
Tudok valamit tenni, hogy megelőzzem a további megbetegedéseket?
Köszi!
 
Én ma reggel vettem észre,hogy az egyik napfény plattim az aljzaton fekszik mozdulatlanul. Egy nagy fehér púp,vagy inkább kitüremkedés volt a hátúszója felett egy kicsivel. Minden elő tünet nélkül,tegnap még semmi baja nem volt. :(
 
IMG_3503.JPG IMG_3541.JPG Sziasztok!
3napja hoztam haza a bettamat, 10 neonhal mellett el. Mire hazajottem most este, hianyos volt a farokuszoja!
Beteg?? Vagy mi a baj?:(
Viselkedesevel nincs gond, élénk.
(Ilyen volt, ilyen most)
 
IMG_3573.JPG IMG_3563.JPG Ujabb baj!:((
Segitsetek kerlek!!

Van 10 neonhalam, es az egyik kulon valt, egesz nap kulon van, a viz tetejen van folyamatosan.
Valami baja lehet??! :(
 
Tobbek kozott van par plattim. Kozuluk az egyik ugy nez ki mar vagy 2 hete, mint ha megevett volna egy szem borsót egeszben. Latszolag nincs semmi baja, ude szep narancs szinu, epek az uszoi, vidaman uszkal a tobbiekkel.
Valtozatos az etrendje, lemezes, szaritott, granulatum, fagyasztott. En nem eszem ilyen szepen :) Nincs tul etetve, heti egy böjt nap amikor semmit sem kap. Eloszeretettel csipeget a novenyekrol is ezt-azt, megis ugy nez ki mint egy lufi. Szerintem ha csapágygolyót szornek be, azt is megenne. Hiaba mondom neki, hogy ne egyel mert dagadt vagy, nem hallgat ram :)
Mi lehet az oka?
Ikrazas az milyen idobeli lefolyasu? Bar azt sem tudom him-e vagy nosteny.
Narancs szinu fekete uszokkal fekete szemekkel. Mellette vannak narancs szinu es narancs szemuek is.
Otlet?
 
Sikeresen darakóros lett a halállomány. Vettem malachitzöldet a kezelésükre, de dilemmában vagyok, hogy mivel teszek jobbat:
a "nagy" akváriumban kezelem a halakat, amiben garnélák is vannak, de itt félek, hogy a bacikat kinyírom a szűrőben
vagy
átteszem a halakat egy kisebb 30 literes akiba, ahol nincs semmi, csak levegőztetés. és a nagy akiban meg csak a garnélák maradnak.
Persze, mindkét megoldásnál a hőmérsékletet a jelenlegi 24-ről felemelem 28 fokra, az utóbbinál mindkét akiban.

Szerintetek melyikkel járok hosszú távon jobban?
 
Sikeresen darakóros lett a halállomány. Vettem malachitzöldet a kezelésükre, de dilemmában vagyok, hogy mivel teszek jobbat:
a "nagy" akváriumban kezelem a halakat, amiben garnélák is vannak, de itt félek, hogy a bacikat kinyírom a szűrőben
vagy
átteszem a halakat egy kisebb 30 literes akiba, ahol nincs semmi, csak levegőztetés. és a nagy akiban meg csak a garnélák maradnak.
Persze, mindkét megoldásnál a hőmérsékletet a jelenlegi 24-ről felemelem 28 fokra, az utóbbinál mindkét akiban.

Szerintetek melyikkel járok hosszú távon jobban?

-- saját vélemény, nem biztos, hogy minden igaz, ami itt szerepel --

Mindekképpen szedd ki a növényes akváriumból a halakat! Csak a halakat kezeld, garnélákat NE. Ne legyen talaj stb ahol a kezelés történik, üres akvárium megfelelő.

Pár naponta cserélj vizet és ügyelj arra, hogy a kezelés ideje alatt a Malachit zöld koncentráció elég legyen. Levegőztető menjen.

Ha nincs hal a növényes akváriumban, csak garnéla, akkor a darakór magától kipusztul belőle, de ezt meg kell várni. Érdemes azt az akváriumot is felfűteni annyira, hogy a növények, garnélák stb bírják. Ez gyorsítja a folyamatot.

Ha érzékeny halaid vannak (apróbb lazacok, pl neon, vagy pl botia fajok, stb), malachit zöldet lehet, hogy nem fogják szeretni. Ha a többi hal viszonylag jó állapotban van, a betegséget időben észrevetted (nem nehéz...) akkor jó eséllyel kibirják a malachit zöldet. DE garancia nicsen, és a koncentráció lényeges, hogy a parazitákat még elpusztítsa, de a halakat már ne.

Ha érzékeny halaid vannak, lehet, hogy más, szolídabb kezelést érdemes alkalmazni. Például bizonyos hőmérséklet felett darakór nem szaporodik. Mivel nem tud szaporodni, ezért kipusztul.

A lényeg, hogy az utolsó parazita is elpusztuljon, különben minden kezdődik újra. Lehet, így jutott el hozzád is a darakór, ha a kereskedésben nem vitték végig a megfelelő kezelést.

Sajnos elég sok halkereskedésből is be lehet a darakórt szerezni, ezért karanténozni mindig érdemes.

Malachit zöldet ne nyalogasd, kezedre ne menjen és lehet, hogy megszinezi a szilikon csíkokat. Tartsd be mindenképpen a leírásában szereplő dolgokat.
 
Utoljára módosított:
-- saját vélemény, nem biztos, hogy minden igaz, ami itt szerepel --

Mindekképpen szedd ki a növényes akváriumból a halakat! Csak a halakat kezeld, garnélákat NE. Pár naponta cserélj vizet és ügyelj arra, hogy a kezelés ideje alatt a Malachit zöld koncentráció elég legyen. Levegőztető menjen.

Ha nincs hal a növényes akváriumban, csak garnéla, akkor a darakór magától kipusztul belőle, de ezt meg kell várni. Érdemes azt az akváriumot is felfűteni annyira, hogy a növények, garnélák stb bírják. Ez gyorsítja a folyamatot.

Ha érzékeny halaid vannak (apróbb lazacok, pl neon, vagy pl botia fajok), malachit zöldet lehet, hogy nem fogják szeretni. Ha a többi hal viszonylag jó állapotban van, a betegséget időben észrevetted (nem nehéz...) akkor jó eséllyel kibirják a malachit zöldet. DE garancia nicsen, és a koncentráció lényeges, hogy a parazitákat még elpusztítsa, de a halakat már ne.

Ha érzékeny halaid vannak, lehet, hogy más, szolídabb kezelést érdemes alkalmazni. Például bizonyos hőmérséklet felett darakór nem szaporodik. Mivel nem tud szaporodni, ezért kipusztul.

A lényeg, hogy az utolsó parazita is elpusztuljon, különben minden kezdődik újra. Lehet, így jutott el hozzád is a darakór, ha a kereskedésben nem vitték végig a megfelelő kezelést.

Sajnos elég sok halkereskedésből is be lehet a darakórt szerezni, ezért karanténozni mindig érdemes.

Malachit zöldet ne nyalogasd, kezedre ne menjen és lehet, hogy megszinezi a szilikon csíkokat. Tartsd be mindenképpen a leírásában szereplő dolgokat.

Köszi a tanácsot, akkor külön szedem a halakat és megemelem mindkét akiban 28 fokra a víz hőmérsékletét.
Egy hét gondolom elég lesz a karanténra, persze közben azért 1-2x vízcsere+ folyamatos levegőztetés

A halállomány a következő:
4 Oto
10 Hamisneon
10 Hengeli razbóra

Egyelőre csak a neonokon vettem észre a jeleket (fehér foltok), de a többi is furán viselkedik, pl az Otok néha elkezdenek mint a veszett egér úszni. Gondolom viszket nekik.
Remélem kibírják a kezelést a kisebb akiban...
 
Köszi a tanácsot, akkor külön szedem a halakat és megemelem mindkét akiban 28 fokra a víz hőmérsékletét.
Egy hét gondolom elég lesz a karanténra, persze közben azért 1-2x vízcsere+ folyamatos levegőztetés

A halállomány a következő:
4 Oto
10 Hamisneon
10 Hengeli razbóra

Egyelőre csak a neonokon vettem észre a jeleket (fehér foltok), de a többi is furán viselkedik, pl az Otok néha elkezdenek mint a veszett egér úszni. Gondolom viszket nekik.
Remélem kibírják a kezelést a kisebb akiban...

Hát, ilyen halaknál probléma lehet. Neonokat nemrég vetted? Egy kis összeesküvés elmélet: lehet, hogy a kereskedésben már észrevették, hogy darakórosak, és nem vitték végig a kezelést, csak addig, amíg a pöttyök eltűntek. Neonok nem szeretik a hosszú Malachitzöldes kezelést. Persze ez lehet, hogy rosszindulatú okoskodás. Lehet, hogy a hőmérséklet emelését jobban bírják és már önmagában ez is segíthet.

Lehet, hogy ilyen érzékenyebb halaknál más kezeléssel próbálkoznék. Neon nemtudom hány fokot bír. Diszkoszhal 28 fokon elvan, és ahol diszkoszhal él, neon is? Minnél magasabb a hőmérséklet, annál rosszabb a darakórnak.

Lényeg, hogy az összes parazita elpusztuljon. Ha marad, akkor minden szépen, lassan kezdődik újra, már - a megelőző kezeléstől - legyengült halakkal.

Amire még érdemes figyelni, Darakór átvihető hálóval, növényekkel stb már fertőzőtt akváriumból. Szóval, ha a kereskedés 1 db hálót használ és az nincs fertőtlenítve, akkor lehet, hogy már jó sok darakórt szétszórtak a kedves vásárlók között.
 
Utoljára módosított:
Hát, ilyen halaknál probléma lehet. Neonokat nemrég vetted? Egy kis összeesküvés elmélet: lehet, hogy a kereskedésben már észrevették, hogy darakórosak, és nem vitték végig a kezelést, csak addig, amíg a pöttyök eltűntek. Persze ez lehet, hogy rosszindulatú okoskodás. Neonok malachit zöldet nemigazán szeretik, kezelés ezért is nehezebb. Lehet, hogy a hőmérséklet emelését jobban bírják és már önmagában ez is segíthet.

Lehet, hogy ilyen érzékenyebb halaknál más kezeléssel próbálkoznék.

Lényeg, hogy az összes parazita elpusztuljon. Ha marad, akkor minden szépen kezdődik újra, már - a megelőző kezeléstől -legyengült halakkal.

Amire még érdemes figyelni, Darakór átvihető hálóval, növényekkel stb már fertőzőtt akváriumból. Szóval, ha a kereskedés 1 hálót használ és az nincs fertőtlenítve, akkor lehet, hogy már jó sok darakórt szétszórtak.

Mindegyik halat ugyan ott vettem.
Először a 4 oto érkezett, utána másfél héttel az összes többi, a garnélákkal egyetemben.
Ennek már lassan 3 hete és épp ezért fura, hogy most jelent meg a kór és nem korábban.
Vízparaméterek nem változtak, egyedül ami változtt, az az, hogy elkezdtem tápozni a növényeket. de ennek nem hiszem, hogy köze lenne ehhez.
Mindegy, halakat különszedem és majd meglátjuk mi lesz....
 
Mindegyik halat ugyan ott vettem.
Először a 4 oto érkezett, utána másfél héttel az összes többi, a garnélákkal egyetemben.
Ennek már lassan 3 hete és épp ezért fura, hogy most jelent meg a kór és nem korábban.
Vízparaméterek nem változtak, egyedül ami változtt, az az, hogy elkezdtem tápozni a növényeket. de ennek nem hiszem, hogy köze lenne ehhez.
Mindegy, halakat különszedem és majd meglátjuk mi lesz....

Ha kevés a darakór, lehet, hogy kell a parazitáknak jópár szaporodási ciklus, hogy látható tünetek legyenek. Ha visszanézed a hozzászólásokat, látsz egy ábrát, ahol 10 nap körül volt a teljes ciklus. DE ennek a pontos ideje függ jópár dologtól. Hőmérséklet fontos. Ha csak a kopoltyúban van, akkor nem is látod, de már jellegzetesen dörgölőzhetnek a halak.

Az üres növényes akváriumodnál meg kell várnod, hogy az utolsó "theront" is elpusztuljon (lásd ábra), mert ha az talál egy gazdát (pl túl hamar visszarakod a halakat), akkor pár héttel később lehet, hogy megint Darakórt kezelhetsz.

A lényeg, hogy csapvízben nincs, és gazda (hal) nélkül egy idő után nem él tovább. Magyarul egy üres akváriumba csak kívülről kerülhet be.

Egy halastó más.
 
Utoljára módosított:
Ha kevés a darakór, lehet, hogy kell a parazitáknak jópár szaporodási ciklus, hogy látható tünetek legyenek. Ha visszanézed a hozzászólásokat, látsz egy ábrát, ahol 10 nap körül volt a teljes ciklus. DE ennek a pontos ideje függ jópár dologtól. Hőmérséklet fontos. Ha csak a kopoltyúban van, akkor nem is látod, de már jellegzetesen dörgölőzhetnek a halak.

Az üres növényes akváriumodnál meg kell várnod, hogy az utolsó "theront" is elpusztuljon, mert az talál egy gazdát (pl túl hamar visszarakod a halakat), akkor pár héttel később lehet, hogy megint Darakórt kezelhetsz.

A lényeg, hogy csapvízben nincs, és gazda (hal) nélkül egy idő után nem él tovább. Magyarul egy üres akváriumba csak kívülről kerülhet be.

Egy halastó más.
Nálam 24 fok az "alap" hőmérséklet, így lehet, hogy 3 hét kellett a kialakuláshoz.
Viszont olvasgatva itt a fórumon és máshol is, ajánlják a víz sózását, 0.1%-0.3% ra (1-3g/l).
Mivel említetted, hogy a neonok nem igazán tolerálnák a malachitzöldet, így elgondolkodtam, hogy a nagy akiban alkalmaznám a sózást és a hőmérséklet emelést egyszerre. Így 1-2 hét alatt vége lenne a kórnak.
Ilyen töménységben elvileg a növények és a garnélák is kibírnák. ELVILEG...
Hülye ötlet, vagy lehet benne ráció?
 
Nálam 24 fok az "alap" hőmérséklet, így lehet, hogy 3 hét kellett a kialakuláshoz.
Viszont olvasgatva itt a fórumon és máshol is, ajánlják a víz sózását, 0.1%-0.3% ra (1-3g/l).
Mivel említetted, hogy a neonok nem igazán tolerálnák a malachitzöldet, így elgondolkodtam, hogy a nagy akiban alkalmaznám a sózást és a hőmérséklet emelést egyszerre. Így 1-2 hét alatt vége lenne a kórnak.
Ilyen töménységben elvileg a növények és a garnélák is kibírnák. ELVILEG...
Hülye ötlet, vagy lehet benne ráció?

Az a baj, hogy a sok sót a növények sem szeretik, és kevés só meg lehet, hogy nem elegendő. Ha a hőmérséklet nem elég magas, és a sókoncentráció pedig túl alacsony, csak gyorsabban fog a darakór szaporodni és rosszabb lesz a helyzet. Mindenképpen kiszedném a halakat, ha sózok, ha nem. Talaj, növények, szűrő... ez mind elég erősen befolyásolhatja a megfelelő koncentrációt. Szerintem amúgy jó ötlet, ha malachit zöldön kívüli opciók után nézel ilyen halaknál... viszont a kezeléssel nem várakoznék.

Szerintem az üres akváriumban, ha elég meleg a víz, nem tarthat olyan nagyon sokáig a dolog (1-2 hét?). Nézd meg az ábrát. Az nem számít, hogy a halakon mennyi ideig van, hiszen azokat kiszeded. Ha saját akváriumom lenne, 9-10 nap után már visszaraknám a halakat, ha hőmérséklet 27-28 fokos. De ezt ne vedd 100%-os információnak. Én így csináltam 3x-is és működött.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére