• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Guidance

Szaki

Főkertész
Sziasztok! :)

Lassan elérkezik a várva-várt pillanat, amikor is elkezdem megvalósítani az első tervezett scape építésemet.
Igyekszem minden sikert és buktatót naplózni, hátha ez a scape elvezet egy magasabb szintre. :)

Ami biztos:
  • Marad a 160l, csak az arányok változnak: 100x40x40 lesz az új üveg.
  • Marad a fauna, marad a szűrő.
  • JBL Aquabasis plus és Amazonia lesz alatta.
  • Lávakő és red moor lesz a dekor.
  • Növényekből javarészt az eddig nevelgetettek maradnak, persze majd még keresek 1-2 újdonságot is.
  • CO2 továbbra sem lesz, csak Excel.
  • 4x39-es Quad fogja pirítani 2 vagy 3 csővel.
  • Lesz aljzatemelés a jobb oldalon.
Hardscape vázlat:

28272233024_95de4c083c_z.jpgNew scape1 by Gábor Szakács, on Flickr

Növényesítés vázlat, stemek nélkül:

28858761106_b494b86f25_z.jpgNew scape planted by Gábor Szakács, on Flickr

Bármilyen tanácsot (főleg az emeléshez) és kritikát továbbra is szívesen fogadok. :)
 
100/100-as kezdő elképzelés (onnan tudom mert én is így kezdtem, és még jó sokan itt a fórumon) -- ne csináld!
Ez így nagyon asszimmetrikus lesz, olyan lesz mintha két akvárium lenne egybe építve, és valamelyik oldalra "borul" a kép (általában a kő felé). Persze, kerülni kell a kínos szimmetriát, de azért jó van egy általános balance a kinézetben, ami jobbról van az visszaköszön balról is, stb --- máskülönben nagyon könnyen ültetett (= nem természetes) benyomást kelthet a cucc.

bon voyage! :)
 
Hajrá! :)
Várom már, hogy ezúttal mit raksz össze. :)
Ha esetleg megint megpróbálkoznál a Stau-val, fel tudok ajánlani pár tövet! ;) (Vagy a Pogo Helferi-vel voltál bajban?)
 
100/100-as kezdő elképzelés (onnan tudom mert én is így kezdtem, és még jó sokan itt a fórumon) -- ne csináld!
Ez így nagyon asszimmetrikus lesz, olyan lesz mintha két akvárium lenne egybe építve, és valamelyik oldalra "borul" a kép (általában a kő felé). Persze, kerülni kell a kínos szimmetriát, de azért jó van egy általános balance a kinézetben, ami jobbról van az visszaköszön balról is, stb --- máskülönben nagyon könnyen ültetett (= nem természetes) benyomást kelthet a cucc.

bon voyage! :)

Jogos, kicsit egyberaktam az eddigi benyomásaimat... :D
Az a helyzet, hogy iwagumit nem szeretnék, így lehet, hogy az aljzatemelés helyett oda egy kisebb lávakővel körbevett red moor-t teszek és akkor két szigetes elrendezés lesz.
A kövek réseibe meg mehetnek a középtéri növények, hátulra stemek, előre a HM.

Még olyanon gondolkodok, hogy mennyire nyúljanak egybe a fák, egy híd jól nézhet ki. @Dukenukem hidas elképzelése elég menő, csak megfelelő fákat kell allokálni. :)

Hajrá! :)
Várom már, hogy ezúttal mit raksz össze. :)
Ha esetleg megint megpróbálkoznál a Stau-val, fel tudok ajánlani pár tövet! ;) (Vagy a Pogo Helferi-vel voltál bajban?)

Stauval kínlódtam sokat, igen. :)
Lehet elfogadok majd pár tövet, ha megkínálsz vele, hátha a megfelelő aljzat jobban arra sarkallja, hogy maradjon életben. :)
 
Még olyanon gondolkodok, hogy mennyire nyúljanak egybe a fák, egy híd jól nézhet ki. @Dukenukem hidas elképzelése elég menő, csak megfelelő fákat kell allokálni.
Közepesebb kevésbé ágas-bogas fát keress, én mondjuk a kertből szedtem ki egy kiszáradt körtefáról, és csak legózni kell :)
 
Közepesebb kevésbé ágas-bogas fát keress, én mondjuk a kertből szedtem ki egy kiszáradt körtefáról, és csak legózni kell :)

Sajna nincs kertem, így red moor az irány. :)
GA-ban szerencsére elég nagy a választék, lehet legózni velük gazdagon. :)
 
Inspiráció után keresgélve futottam bele ebbe a GA-s képbe @tibicuk térelválasztós bejegyzésében:

24402810_a8c1c69e2def8ece4d2b489c3ae13730_xl-jpg.16151.jpg

@letsgodisco tanácsát megfogadva valami ilyesmi lenne az elképzelés low-tech kialakítással.

Két sziget red moor lávakövekkel körbeépítve, a kövek réseibe középtéri növényekkel.
Fákra kötözött micro-k, bolbitis-ek és anubias-ok.
HM gyep.
Zen. :)

Jelen állás szerint szeptember végén indul a móka. :)
Stay tuned. :D
 
Hajrá, remélem összejön! (y):)
Lágyvizezel? Ha jól tudom, a Bolbitis-ekhez erősen ajánlott.

Köszi, igyekszem! :)
Nem, csapzok. :)

Nagyon ecsetesedik nekem, bár tény, hogy telibe kapja a fényt a jelenlegi helyén.
Az átállás alatt a mostani tankban lesznek elszállásolva a növények és az állatok is, azalatt remélhetőleg meg tudom ejteni a Carbo-s fürdetést, a többit meg az amanokra bízom. :)
Legrosszabb esetben anti-bolbitizálom a scape-et. :)
 
Én épp most tapasztalom az Amano-hadsereg erejét. Nagyon látványos, de persze csak ha tartod a létszámot (minden 5 literre 1 amano). 4-en vannak nálam 20literre, és a kedvenc Buce-mat már 70%-ban letakarították csütörtök óta, pedig tényleg nagyon ecsetes volt. :) Persze ehhez az is kell, hogy ne kapjanak más kaját.:D
 
Nálam tucatnyi van csak a 160l-re, majd veszek még. :)
Sajnos a cory-k miatt megy néha granulátum is kajának, azt meg szeretik elorozni és veréb módjára felparkolni egy magaslati pontra lakmározás céljából. :)

Viszont az Excellel kezelt ecsetet pár nap alatt bepuszilják így is, olyan extrémebb helyekről is, mint a befolyócső, vagy a mellette lévő hőmérő. :)
 
Előzetes számítások az aljzathoz:

Táptalaj 2-2 centi 'behúzással': 96 x 36 x 2 = 6912 cm3, vagyis 7l. ---> 2 zsák JBL Aquabasis Plus
Amazonia kis túlbecsléssel, egyenletes emelkedéssel (nem az lesz): (5 + 12) / 2 x 40 x 100 = 34000 cm3, 34l. ---> 4 zsák Amazonia. Ha szűkösre veszem, akkor 3 is elég, hiszen elöl egyenletes 5-6 cm vastag talajon lesz a HM gyep, a talajt meg lehet lávakő zúzalékkal emelni.
Még morfondírozok ezen.

Lávaköveket az Amazonia-ba fogom benyomni, nem építek velük fix hardscape-et geotextillel és hasonlókkal, esetleg majd az ezutáni scape-be. :)

Növény ötletek:

Hátulra: Myriophyllum Mattogrossense, Ceratophyllum Demersum Foxtail, Hygrophila polysperma Rosanervig (nő, mint a gomba), Bacopa Monnieri (szintén), Rotala rotundifolia (jól nő, de 40+ cm mélyen nem kap elég fényt szerintem). Ezekből az első kettő új,a többi van. Ki kéne találni, melyikek legyenek... finomabb textúrákkal lehet, jobban nézne ki, vagyis a hygro és a bacopa kiesne.http://www.greenaqua.hu/hu/ceratophyllum-demersum-foxtail.html
Fára: a már meglévő Microsorum narrow, Bolbitis heudelotii és Anubias Barteri v. nana, esetleg ezekhez 1-2 friss adag vásárlása (sima Micro Pteropus esetleg, vagy kisebb Anubais).
Fa elé / kövek közé: meglévő crypto wendtii/beckettii, pogo helferi (nagyon jól érzi magát nálam, rengeteg van belőle, de olyan helyre kell rakni, ahol nem dominálja a látványt annyira, pl. HM gyep mögé).
Előre: HM gyep, esetleg közé itt-ott Marsilea hirsuta, bár nem nagyon akarja jól érezni magát, remélem csak a kvarchomok a baja...
Aranymetszésbe és két oldalra, ha marad hely a fáktól: Echinodorus tenellus

Jöhetnek a kritikák! :)
 
@aquAta kolléga jóvoltából megérkezett a 4x39W-os Quad pirító. :woot::whistle:
Nemsokára az üveg is meglesz, GA-s kívánságlista összerakva. :)
Tűkön ülés ON. :D
 
Megvolt este az első vízcsere, egyelőre minden rendben.
Néhány limnobium gyökér gondolja csak úgy, hogy lefoszlik és beleakad mindenbe. :)
A fauna két vödörben él jelenleg, a halak a 20l-esben, a garnélák meg egy 10-esben némi carbozott növényzet társaságában.

Sajnos első este elfelejtettem bekötni a halaknak a levegőztetőt és így 3-3 neon és hemi kifeküdt. :(
Levegővel sokkal virgoncabbak lettek szerencsére, mindenki jól van.
Garniknak a skimmert kötöttem be, hogy mozgassa a vízfelszínt, egyelőre ők is jól viselik a vödörlétet. :)
 
Második vízcsere is megvolt, a vízparaméterek gyorsteszttel nézve is drasztikusan javulnak az Amazonia miatt (pH 6.8, GH, KH egyszámjegyű).

Megjelent a fehér takony a red moor-okon, remélhetőleg a hétvégén be tudom költöztetni az algaevő brigádot, akik majd letakkerolják.

1-2 hygrophila feljött a talajból, visszanyomtam őket a helyükre.

A bacopák felegyenesedtek kókadtságukból, a myrio-k is kezdenek magukra találni.

A HM pedig szárnyal, még 1 hét se telt el, de lehet, már csattogtatnom kell az ollót, hogy lent tartsam és gyepesedjen.

A paraméterek egyébként nem nagyon változtak az előző tankhoz képest, de a teljesség kedvéért:

Technika
100x40x40, sima üveg, fekete ragasztás
Odyssea Quad 4x39W, 3.5-3.5 órát világít a két oldala jelenleg, 15-22 óra között.
Beállt Tetra EX 1200, Seachem Matrix, EHEIM Substrat Pro, némi Ista QG, 2 szivacs, 100ml Seachem Purigen, perlon
17mm üveg ki- és befolyók, üveges mestertől
EHEIM skimmer (még a garnikat tartja életben)

Aljzat
5l JBL Aquabasis Plus (elégnek bizonyult a 1.5-2 cm vastagsághoz)
27l ADA Amazonia

Dekor
3db red moor (2 nagy, 1 kicsi)
5-6kg lávakő
2 db műanyag Dennerle jelző a völgy megtartásához hátul

Tápozás
4-4-4ml/nap Green Aqua Micro Macro, Excel
2-4ml/nap Ferro

Vízcsere
Első hét: 2 naponta 50%
Második hét: 3 naponta 50%
Később: hetente 50%

Növények
Limnobium laevigatum
Anubias barteri v. nana
Microsorum Pteropus
Microsorum Pteropus 'Narrow'
Saggitaria subulata
Echinodorus tenellus
Pogostemon helferi
Hemianthus micranthemoides
Marsilea hirsuta
Bacopa monnieri
Hygrophila polysperma 'Rosanervig'
Myriophyllum matogrossense
Cryptocoryne becketti
Cryptocoryne wendtii

Halak, garnélák, puhatestűek
Hemmigramus bleheri
Paracheirodon axelrodi
Labeo bicolor
Corydoras aeneus
Otocinclus affinis (az az egy, ami megmaradt a tízből... :( )

Neocaridina heteropoda 'Red Cherry'
Caridina multidentata
Atyopsis moluccensis

Anentome helena


Első hét végén mérek majd cseppteszttel mindent, ha nincs nitrit-nitrát tüske, beteszek egy cserkót állatorvosi ló gyanánt. Ha kibír 24 órát, megy be a többi gerinctelen, ha ők is bírják, akkor a halak is.

Kérdés: mivel vödörből halászni nem túl jó móka, van valakinek ötlete, hogyan lehetne a legegyszerűbben beköltöztetni a faunát? Én arra gondoltam, hogy mivel az Amazonia elvitte a vízparamétereket, ezért az akváriumból bekeverném lassan az új vizet a vödörbe, kvázi beszoktatásként, majd lassan beönteném a vödör tartalmát a tankba. Vagy ez túl drasztikus és inkább pecázzak?
 
Utoljára módosított:
Kérdés: mivel vödörből halászni nem túl jó móka, van valakinek ötlete, hogyan lehetne a legegyszerűbben beköltöztetni a faunát? Én arra gondoltam, hogy mivel az Amazonia elvitte a vízparamétereket, ezért az akváriumból bekeverném lassan az új vizet a vödörbe, kvázi beszoktatásként, majd lassan beönteném a vödör tartalmát a tankba. Vagy ez túl drasztikus és inkább pecázzak?
A hozzászoktatásos módszer a bevett (minél nagyobb a különbség a két víz között, annál kisebb lépésekben), de a szállító vizet NEM öntjük bele az akváriumba.
Általában az élőlények érzékenységétől függően 1-2 óra alatt ez megoldható.
 
Back
Oldal tetejére