• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa GreenCliff

Lumen

Nézelődő
Légy üdvözölve kedves Kollegina, Kolléga!


Már lassan másfél éve olvasgatom passzívan ezt a fórumot, miközben rengeteget tanultam. Elhatároztam, hogy a következő projectemet, ami történetesen egy wabi tál, már én is dokumentálni fogom. Vágjunk is bele!

Egy ideje szemeztem már a gondolattal, így tudatosan az IKEA-ban vettem egy Blomster névre keresztelt 26/5,5 cm-es üvegtáltálat. A nagy keresőben láttam is már wabit ilyen üvegben, így gondolom, kezdésnek nekem is jó lesz. Tapasztalatot gyűjteni mindenképpen!

27830872303_324cc13ca4_b.jpgA tál by Lumen, on Flickr

A technikai része igazából "csak" egy megfelelő fényforrásból áll. Én egy hatalmas kompakt fénycsövet választottam. A színhőmérséklete természetesen 6500 Kelvin, a színvisszaadása 8-as. E27-es fejelése van, és a fényárama (most tessék kapaszkodni!) 4000 lumen. A fogyasztása tűrhető, 65W.

28414653226_6321112a0b_b.jpgLámpa by Lumen, on Flickr

Igazából a méretével vannak gondjaim. Csak egy függesztett lámpába fér(ne) bele. Egyelőre csak egy csuklós íróasztali lámpában van (teljesen kilóg belőle), de folyamatban van egy zártabb megoldás keresése.

Ami a világítás idejét illeti: jelenleg 8:30 - 20:30-ig van programozva, ez 12 óra "napfürdő".

Technikának számít még az időkapcsoló. Kábé másfél éve a Tescoban vettem 2 digitális időkapcsolót – nem emlékszem már pontosan mennyiért. Tökéletesen végzi a dolgát, pontos. Ha lesz rá érdeklődés, majd lefotózom.

Következik az aljzat. A tálat 1 cm-ig feltöltöttem vízzel, és megmértem a térfogatát, így kijött, hogy fél liter táptalajra van szükségem. Tropica márkájú lett, és ástam el benne kincset is: néhány szem Seachem Matrix csücsül benne, majd betemettem az egészet 4 cm (2 liter) Tropica általános (normál szemcsés) talajjal.

28414644506_aa4430872b_b.jpgSzűrés by Lumen, on Flickr

Lassacskán lehet ültetni is. Csipeszt elő! Növénylista:

- Myriophyllum matogrossense
- Rotala rotundifolia
- Rotala indica
- Vesicularia ferriei 'Weeping'
- Ludwigia repens 'Rubin'
- Ammania sp. Bonsai
- Rotala macrandra
- Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
- Eleocharis parvula 'mini'

A mohát egy vöröses-barnás megkövesedett fára kötöztem rá, innen ered a "scape" elnevezése is: Green Cliff. Tudom, wabiba nem szokás követ tenni, de egy próbát megér. Ha nagyon nem lesz jó, ígérem, kiveszem. :)

27830354764_8c9ccbdffd_b.jpgIndulás 1. by Lumen, on Flickr
28342025582_1efce89883_b.jpgIndulás 2. by Lumen, on Flickr

Egyelőre ennyi. A telefonos, gagyisztikus képekért bocsi, majd igyekszem jobbakat csinálni fényképezőgéppel is a továbbiakban. :)
Köszönöm megtisztelő figyelmedet!
 
Szia!

Igazából a méretével vannak gondjaim. Csak egy függesztett lámpába fér(ne) bele. Egyelőre csak egy csuklós íróasztali lámpában van (teljesen kilóg belőle), de folyamatban van egy zártabb megoldás keresése.

Szintén az Ikea-ban, lehet kapni elég alacsony áron szürke íróasztali lámpát, annak kerek a búrája is, érdemes lenne megnézned, hogy abba nem férne-e bele.

Egyébként ha jól emlékszem, láttunk már wabiban követ, és nem volt rossz, sőt... :)
Viszont valahol azt is olvastam, hogy moha csak a talajon marad meg, fentebb sárgul. :(

Nem említetted, de azért remélem nem felejtetted el lefedni a wabi-t. :)
Sok sikert kívánok neked hozzá! :)
 
Köszönöm! Nem, természetesen nem felejtettem el lefedni. Majd délután, ha hazaérek, kicsit "megszellőztetem" a spriccelés közben. Az izzóval kapcsolatban: hatalmas a mérete. 22 cm hosszú és 10 cm átmérőjű. Ahogy én nézegettem, legalább valami függeszthető búra kellene neki. Ha találok valami jó méretűt, akkor megbarkácsolom. Ami a mohát illet: oda fogok rá figyelni nagyon, és ha sárgulni kezd, akkor egy emelettel lejjebb költöztetem. :)
 
Nos... Eltelt néhány nap az indítás óta. Jelentem, jól vannak a növénykék. Greg Filth tanácsára levettem a szikláról a mohát. Naponta minimum 2x spriccelem a wabit (ioncserélt víz) és esténként kicsit szellőzik is néhány percig. Víz pótlásra még nem nagyon volt szükség a takarás miatt, de azért egy pici kellett. Ezt a lowtech akim tápozott vízével oldom meg (Micro, Macro, Carbo). Most, hogy nincs benne a kő, egy kicsit könyebb letakarni: egy ugyanolyan tálat tettem rá fordítva, ami így tökéletesen zár. És üveg lévén, jobban átengedi a fény is, mint eddig a gyűrött folpack. :) Majd még ma megpróbálok képekkel is jelentkezni! ;)
 
Üdv a szabolcsiak közt. :)
Tetszik a tál várom a folytatást. :)

Tapatalkkal küldve az én LG-H420 eszközömről
 
Köszönom! Ígértem egy képet ma estére. Íme. Nagy változás nincs, csak a szikla lett kivéve.
28519545805_1b518e36c6_b.jpg
wabi by Zoltán Szőke, on Flickr
28519545805_1b518e36c6_b.jpg
 
Én a követ bent hagytam volna, vagy max valami ágra cseréltem volna:)
A Seachem mátrixok mit csinálnak a föld alatt? Van azoknak ott jelentőségük?o_O
 
Több wabis naplóban is olvastam, hogy a talajba tesznek szűrőanyagot, egyesek épp Matrixot. Gondoltam, ártani nem árt. :) Őszintén szólva fogalmam sincs, hogy van-e jelentősége.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére