• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Green lawn

joesalty

Főkertész
Teljesen kezdőként vágtunk bele kedvesemmel ebbe a növényes projektbe.
Nagyon tapasztalatlanok vagyunk még mindketten, de ahogy mondani szokás: jó pap...

Paraméterek:

Akvárium:
Aquatlantis Advance Led 60
60x30x30

Szűrő:
Mini Biobox2 (ami járt a kithez)

Világítás:
LED (6w szintén a kitben volt)

CO2:
Még nincs, de már úton van valahol a tengeren.

Talaj:
2,4l Dennerle NutriBasis 6in1
5l JBL Manado

Dekor:
2db kisebb Fingerwood
3db kisebb Dragon kő

Táp:
Easy Life EasyStart ( elvileg gyártói adagolás szerint, gyakorlatilag pedig....hááááát :) )
Easy Life EasyCarbo (napi 1ml)

Növények:
Jó kérdés, nem jegyeztem fel/meg a nevüket

Lakók:
még nincsenek, a terv a következő:
3-4 Octocinclus
3-4 Amano, Sakura garnéla
valamint rajban még valami

Ime az első kép közvetlenül az első feltöltést követően:

20161121.jpg

Itt követtem el az első hibát, túl sok start folyadékot tettem bele véletléenül. Pontosabban a 2,5 szeresét, ezért volt ennyire opálos. Az indítást követő napon 50%-os vízcsere történt, illetve a 2. napon (tegnap) 30%-os.
Ennek az eredménye:

20161123.jpg

A világítás napi 11 órában megy időzítővel, a levegőztető a villany lekapcsolását követően indul.

Egyelőre itt tartunk, a jövő még homályos(opálos) akár csak a víz... :)
 
Szia! Üdv Nektek a fórumon. Remélem örömötöket lelitek a kertészkedésben és biztos vagyok benne, hogy sok segítséget is kaptok. Olvassatok sokat a témában és kérdezzetek bátran.:)
 
Teljesen kezdőként vágtunk bele kedvesemmel ebbe a növényes projektbe.
Aha így kezdődik! :)

A hátsó magas növényeket el is lehet szépen vágni a föld felett 5 centivel és a nyesedéket le lehet ültetni. Szép sűrű bokor/sövény nevelhető így.
 
Üdv. a fórumon! :)
Fekete manado? :geek:

Hmmmmm.... Igazad lehet. Elfelejtettem felírni, csak emlékezetből írtam. Lehet valami Amazóniai cucc... :)
Mindegy, szép.

Ez attól függ, hogy mi. Pl. bacikultúra esetén semmi rosszat nem tettél, max a pénztárcád kímélted kevésbé.
Bacikultúra. Azért először a szívbaj kerülgetett a látvány miatt, de így pár nap után nem látom jelét a döglődésnek, szóval...kopp, kopp, kopp :)
 
Aha így kezdődik! :)
No igen, már látom a beszippantás jeleit magamon. Már most agyalok, hogy mit kellene csinálni, fejleszteni még.:D
A hátsó magas növényeket el is lehet szépen vágni a föld felett 5 centivel és a nyesedéket le lehet ültetni. Szép sűrű bokor/sövény nevelhető így.
Köszi a tanácsot! Ha egy kicsit megerősödik a növény mindenképp megkurtítom és visszaültetem.
 
No, mivel mégis csak napló:

Tegnap olvasgattam itt a fórumot és valamelyik topikban olvastam az oxigénes levegőztetésről (hidrogén-peroxid vs ólom)

Ezen felbuzdulva, körbekutattam otthon, hátha van peroxid, de sajna nem volt, ellenben Hyperol tabletta igen.
Fel is oldottam 10 darabot 1 dl vízben, bedobtam némi ólmot, rézvezetéket és vártam a csodát. Azt képzeltem, hogy heves reakció kezdődik.
Kezdődött is, csak épp a hevestől egy "picit" messze van... :)
A fém felületén a bedobást követően, lassan, nagyon lassan apró bubik jelentek meg és megkezdődött a kémiai folyamat.
Mivel már késő volt, gyorsan rákötöttem a levegőztető csőre és magára hagytam az egészet.
Reggel megnézve az akváriumban már látszott az eredmény (apró bubik a habkőből jöttek ki), hogy zajlik a folyamat a mélyben.
Kiváncsi vagyok meddig tart majd így.

Viszont be kell szereznem egy normális diffúzort, mert ez a habkő nem az igazi...
 
Szia!
Bátor ember vagy a kisérletezgetés miatt.:D
Nem érdemes mindenféle fémeket oldani és tartani az akváriumokban.
Levegőztetést felesleges dolognak tartom növényesben, (legfeljebb éjszaka menjen).
Bróbáld a vízfelszínt mozgatni,fodroztatni pont elég az élővilágnak.:)
 
No, mivel mégis csak napló:

Tegnap olvasgattam itt a fórumot és valamelyik topikban olvastam az oxigénes levegőztetésről (hidrogén-peroxid vs ólom)

Ezen felbuzdulva, körbekutattam otthon, hátha van peroxid, de sajna nem volt, ellenben Hyperol tabletta igen.
Fel is oldottam 10 darabot 1 dl vízben, bedobtam némi ólmot, rézvezetéket és vártam a csodát. Azt képzeltem, hogy heves reakció kezdődik.
Kezdődött is, csak épp a hevestől egy "picit" messze van... :)
A fém felületén a bedobást követően, lassan, nagyon lassan apró bubik jelentek meg és megkezdődött a kémiai folyamat.
Mivel már késő volt, gyorsan rákötöttem a levegőztető csőre és magára hagytam az egészet.
Reggel megnézve az akváriumban már látszott az eredmény (apró bubik a habkőből jöttek ki), hogy zajlik a folyamat a mélyben.
Kiváncsi vagyok meddig tart majd így.

Viszont be kell szereznem egy normális diffúzort, mert ez a habkő nem az igazi...

Nehézfémek, mint például az ólom mérgező. (Emberre is, de pl garnélákra a csapvízre megadott határérték alatt is)

Hydrogén peroxid-al (H2O2)-vel is ki lehet írtani elég sok mindent.

Szvsz egyik sem való akváriumba.
 
Nehézfémek, mint például az ólom mérgező. (Emberre is, de pl garnélákra a csapvízre megadott határérték alatt is)

Hydrogén peroxid-al (H2O2)-vel is ki lehet írtani elég sok mindent.

Szvsz egyik sem való akváriumba.
Lehet pontatlanul fogalmatam, nem az akváriumban van az ólom és a hidrogén-peroxid, hanem egy külső 1,5 literes palackban és az abból kijövő cső van bevezetve egy másik 0,5 literes palackba, amiben víz van és abból megy az oxigén az akváriumba.

De a megállapításoddal egyetértek: egyik összetevő sem való akváriumba... :)
 
Lehet pontatlanul fogalmatam, nem az akváriumban van az ólom és a hidrogén-peroxid, hanem egy külső 1,5 literes palackban és az abból kijövő cső van bevezetve egy másik 0,5 literes palackba, amiben víz van és abból megy az oxigén az akváriumba.

De a megállapításoddal egyetértek: egyik összetevő sem való akváriumba... :)

:)

Tényleg nem érdemes a levegőztetést túlaggódni. Növényes akváriumban nincsen rá szükség, csak problémás esetben (pl nagyon sok bomló anyag). De akkor meg a vízcsere egyszerűbb/jobb megoldás. A kereskedésben azért levegőztetnek, mert rengeteg hal van nagyon kevés vízben növények nélkül. Növény nélküli akvárium nagyon más módszereket kíván.

Ha oxigén szint tipikusan reggel a legalacsonyabb, akkor érdemes megnézni a halakat, pipálnak-e. Nálad erre nagyon kicsi lesz az esély.

CO2-t próbáld minnél hamarabb összerakni, mert low-tech high-tech között ugrálni elég nagy kihívás és elég gyorsan magába tud fordulni az akvárium. Azt a fűszerűséget (eleocharis?) megpróbálnám még szétválasztani és több helyre ültetni, így gyorsabban elterjedhet. Esetleg még pár növény segíthet... Ha nincs elég jól növő növény, alga könnyebben betámadhat.

Homály miatt se aggódj, gyorsan el fog tünni. Heterotróf baktérium boom okozza, eleinte teljesen normális. Ezek a baktériumok is oxigént használank, szóval elvileg elképzelhető, hogy problémát okozzon a halaknál, de erre ugyancsak elég kicsi az esély.
 
Utoljára módosított:
Egyelőre levegőztetek, de most már a "rendes" eszközzel.
Sajna ez a házi megoldás csak 2 napig működött, utána kimerült... :)
De sebaj, tanulásnak jó volt, legfőképp, mert olcsó volt.

Viszont megjelentek az első élőlények az akváriumban:
csigusz.jpg

(Bocsi a képminőségért, de telefonnal fotóztam és utólag vágtam ki.)
Ha jól sikerült beazonosítanom, akkor ez hólyagcsiga.
Ugye?

Csak azért kérdezem, mert negyedmagával volt jelen, de gyorsan eltávolítottam az akváriumból.
2 átment 2D-be, 2 pedig a vízcserével ment el vadászni a Dunába.
 
:)
CO2-t próbáld minnél hamarabb összerakni, mert low-tech high-tech között ugrálni elég nagy kihívás és elég gyorsan magába tud fordulni az akvárium. Azt a fűszerűséget (eleocharis?) megpróbálnám még szétválasztani és több helyre ültetni, így gyorsabban elterjedhet. Esetleg még pár növény segíthet... Ha nincs elég jól növő növény, alga könnyebben betámadhat.

No ebben, még van egy kis képzavar nálam, hogy mi a low és a high közötti valódi különbség.
Plusz sajnos sehol sem találok pontos leírásta a ledes lámpáról ami a kithez járt. Csak a W érték van meg, ami 10W, de a lumenről semmi. Így nem is tudom, hogy most sok, vagy kevés az a 11 óra amit megy a világítás.

Ahogy egyre többet olvasok, egyre több a kérdés és az érzés, hogy mennyire keveset is tudok erről az egészről...:)
 
2 átment 2D-be
Ez jó! :LOL:
mi a low és a high közötti valódi különbség
Hát próbálom tömören leírni; én a világítás szempontjából nézném. Kb. 0,5-0,6 W/l értékig low, és jell. elég a folyékony/szilárd növénytáp. Persze ide passzoló növények valók az ilyen akiba, azaz a kis igényűek.
A high az 1W/L vagy nagyobb fény és ehhez igazított tápozás, ami már kiegészül CO2-vel. Hisz a növény megindul(na) az erős fényre, de kell neki a kakaó, hogy ne nyurguljon, ne legyen hiánytünete, stb.
Ott van még a szűrés/vízcsere, ami high esetén erősebb/nagyobb. (erős fény -> könnyebb algásodás -> erősebb szűrés kell, stb..)
De ettől még simán lehet valakinek alacsonyabb fénye, de bedob egy kis CO2-t mert szeretne plusz nyújtani a növényeinek.
A Te LED pilácsodnál pedig a W értéke nekem semmit sem mond. Ott a lumen beszédesebb. Fénycsőnél is átszámolható lm-re a W/L.
 
Hát próbálom tömören leírni; én a világítás szempontjából nézném. Kb. 0,5-0,6 W/l értékig low, és jell. elég a folyékony/szilárd növénytáp. Persze ide passzoló növények valók az ilyen akiba, azaz a kis igényűek.
A high az 1W/L vagy nagyobb fény és ehhez igazított tápozás, ami már kiegészül CO2-vel. Hisz a növény megindul(na) az erős fényre, de kell neki a kakaó, hogy ne nyurguljon, ne legyen hiánytünete, stb.
Ott van még a szűrés/vízcsere, ami high esetén erősebb/nagyobb. (erős fény -> könnyebb algásodás -> erősebb szűrés kell, stb..)
De ettől még simán lehet valakinek alacsonyabb fénye, de bedob egy kis CO2-t mert szeretne plusz nyújtani a növényeinek.
A Te LED pilácsodnál pedig a W értéke nekem semmit sem mond. Ott a lumen beszédesebb. Fénycsőnél is átszámolható lm-re a W/L.

Örök hálám az érthető válaszért! :D
Így már kitisztult a kép a fejemben is.

Igen, sajnos nálam a W érték semmit se mond, max a fogyasztást :) Majd beszerzek valahonnan egy fénymérőt, hátha azzal okosabb leszek.
Jól tudom, hogy 30-40 lumen/liternél low, 70-100 lumen/liternél pedig high?
 
Örök hálám az érthető válaszért! :D
Így már kitisztult a kép a fejemben is.

Igen, sajnos nálam a W érték semmit se mond, max a fogyasztást :) Majd beszerzek valahonnan egy fénymérőt, hátha azzal okosabb leszek.
Jól tudom, hogy 30-40 lumen/liternél low, 70-100 lumen/liternél pedig high?

A növényes akváriumban elég sok minden a C (szén) körül forog. Növények tömegének 40%+-a szén és ebből az elemből nem áll túl sok rendelkezésre egy akváriumban.
Hiába raksz az akváriumba pár kiló brikettet, az nem fog segíteni. A növények a szént csak CO2 és HCO3- formában tudják felvenni. Ezért adagolnak CO2 gáz-t High Tech akváriumba. Low Tech esetén nincs CO2 gáz beoldva.

Emiatt a két rendszer alapjában véve különbözik. Növényválasztást, tápozást stb érdemes végiggondolni ennek függvényében.
 
Eltelt az első hét, és még élnek a növények, igaz nem fejlődtek, de nem is pusztultak ki....félsiker.

Tegnap a szokásos 30% vízcsere és egy kisebb átrendezés a technikában.
A szűrő átkerült a hátfalra, elé pedig bekerült egy Eheim skimmer. Mit nem mondjak, a legalacsonyabb fokozatosan is olyan "szelet" kavart az akváriumban, hogy csak lestem.
Mára azért már lecsendesedett, köszönhatően a szmötyinek amit összeszedett, de azért így is brutális.
Mondjuk jól át tudta forgatni a bacikat, amiket ma öntöttem bele.
Íme egy kép:
20161127.jpg
Az opálosság a baciknak köszönhető. gondolom holnapra azért kitisztul.

Valószínüleg a héten, szerdán vagy csütörtökön érkeznek az első lakók. 4-5 Oto.
Ezért holnap még lesz egy 30%-os vízcsere és szerintem átállok a 3 naponta történő 30%-os cserére.
Illetve, még mérni akarok vízminőséget a beszerzett JBL 6in1 teszterrel.
Nyilván nem a legpontosabb, de iránymutatást azért tud adni, hogy jól mennek-e a dolgok, vagy sem.

Egyelőre ennyi, kérem kapcsolja ki....

Szerk: Illetve az egyik fa elég szépen megfázott, taknyos mint állat. Szinte alig lehet levakarni róla. De majd az új lakók megoldják :D
 
Megvolt az első mérése a víznek:
Cl 0
PH 6,8
KH 6
GH 4 és 7 között
No2 0
NO3 0 és 10 között

A teszt szerint minden zöld, azaz jó!
Csapvíztől nem is rossz :)
 
Kedves Naplóm! :D

Mai nap kiadásra került a lakhatási engedély, így az első család, jelen esetben a házmester már be is költözött.
Otocinclus Béla, kedves felesége Jolán és a két gyerkőcük Karcsi és János már birtokba is vették a területet.
Elsőre egy kissé meg voltak szeppenve a lakás méretétől, eddig egy garzonban laktak 30-ad magukkal, de hamar túltették magkat a dolgon és jó házmesterként, elkezdték eltakarítani a költözéssel járó piszkot.

Itt egy előnyös fotó a Papáról:
20161130_1.jpg

Itt pedig Jolán takarít:
20161130_2.jpg

Egyelőre jól érzik magukat, remélem ez így is marad...

Ezen kívül még betelepítésre került egy kosárnyi, 10 tő, Ludvigia repens 'Rubin' (ha jól emlékszem)
Így egy picit színesebb lett az akvárium.
20161130_3.jpg
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére