• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Giving hand

Hú közben nagyon érdekes dolgot találtam egy régi fotóalbumomban, lehidaltam tőle. Mutatom, a kép 2016. szeptember 2.-án készült:

xXN0jZJ_Oyp7HtSeQiIxCDvl-_h-ySDZiWrjjUmYF5cJZdfJJtEY0xsEk7N4egXp8i9UVQTbumOj5far0zyZAVQ=s1070-no.jpg

Az a durva, hogy ezen a képen a Giving hand alapmotívumát képező fa látható, majd félévvel azelőtt, hogy február közepén beleszerettem és megvásároltam. Mivel nagyon ritkán szoktam fotózni boltokban, ezt azt jelenti, hogy szeptemberben egyszer már beleszerettem, de fájó szívvel otthagytam, majd teljesen elfelejtettem, volt akkora mákom, hogy senki más nem vette meg, végül februárban újra megtaláltam és újra beleszerettem...

Agyam eldobom, komolyan :wideyed:
 
Nem volt szerencsés napom, reggel munkába indulás előtt 20 perccel elment az áram az egész lakásban. Visszafogott lelkesedéssel fogadtam ezt a váratlan fordulatot. A rosszabbik része az volt, hogy nem is sikerült gyors megoldást találni, fájó szívvel ott kellett hagynom a szűrőbaktériumokat, hátha a villanyszerelő gyorsan odaér és megmenti őket. Végül kb. 5 órán keresztül nem ment a szűrő, ami már túl van a kritikus időn. Munka után Seachem Stability-vel igyekeztem enyhíteni a fájdalmat, most pár napig újra adagolni fogom, abban bízva, hogy ez elegendő. Ekkorra már a víz egyébként kicsit opálos volt :mad:. Bízom benne, hogy ez malőr nem borítja meg nagyon a dolgokat.

Közben az első amanó vedlések is lezajlottak, a Reni pedig egyre látványosabban nyúlik felfelé.

Még időben elkaptad. Én nem voltam ilyen szerencsés, jópár éve nyaralás közben volt a szűrő meghibásodás növényes-kavicságyas low-tech akáriumomban. Összes Hemigrammus bleheri -m elpusztult (kb 10 darab), a többi hal megúszta. Ez volt a leggyengébb láncszem a halaim közül. Mindig márkás technikát használtam, nem itt volt a gond.

Ezért is mentem utána Low Tech vonalon NPT (El Natural) irányába. Mivel ezekben az akváriumokban tipikusan nincs biológiai szűrő (ha van valami, akkor is elsősorban fizikai szűrés a cél), ezért nincs is minek elromlani. Korábban is hittem abban, hogy a növények tisztítják a vizet, de úgy gondoltam, a szűrő nem árt, legfeljebb csak vésztartalék. Ez valószínűleg nincs így, ha már benne van az akváriumban, akkor mindig egy potenciális kockázat, akár tele van növénnyel, akár nincs.
 
Még időben elkaptad. Én nem voltam ilyen szerencsés, jópár éve nyaralás közben volt a szűrő meghibásodás növényes-kavicságyas low-tech akáriumomban. Összes Hemigrammus bleheri -m elpusztult (kb 10 darab), a többi hal megúszta. Ez volt a leggyengébb láncszem a halaim közül. Mindig márkás technikát használtam, nem itt volt a gond.

Ezért is mentem utána Low Tech vonalon NPT (El Natural) irányába. Mivel ezekben az akváriumokban tipikusan nincs biológiai szűrő (ha van valami, akkor is elsősorban fizikai szűrés a cél), ezért nincs is minek elromlani. Korábban is hittem abban, hogy a növények tisztítják a vizet, de úgy gondoltam, a szűrő nem árt, legfeljebb csak vésztartalék. Ez valószínűleg nincs így, ha már benne van az akváriumban, akkor mindig egy potenciális kockázat, akár tele van növénnyel, akár nincs.

Mindig is érdekelt ez az El Natural vonal, de nem érzem még magam elég felkészültnek. Talán pár év után belevágok egy ilyen projektbe.

A szűrő valóban potenciális kockázat, szerencsére nem vagyok egy nyaralós típus, ha szabadságon vagyok, örülök, hogy végre itthon lehetek :D. Legfeljebb 1-2 napra ruccanok ki, annyi idő alatt meg low-techben nem történik akkora nagy katasztrófa (vagy eddig megúsztam, pedig az irodai akváriumoknál volt már úgy hétvégi áramkimaradás, hogy nem tudtam róla és csak hétfőn szembesültem vele).
 
Az akvárium vize lassacskán tisztul, de még nem vagyok elégedett a helyzettel. A kövek fehér részein megindult a zöld pontalga, de még abban a fázisban van, ami igazából jól is mutat :)

Ma belefutottam az újbudai Fressnapfban két pici algázó gébbe, nem tudtam otthagyni őket, így már négyen vannak. Ez a kettő elég kis nyamvadt, remélem összeszedik magukat.

Jövő héten úgy néz ki, lesz neonrazbórám, juhé!

Még pár pinokkió garnélát kéne újítanom, mert nagyon magányos ez az egy darab így egyedül, bár nem látszik rajta, egész nap a Giving Hand ujjain matat, néha átröppen egyikről a másikra.
 
Na majd amikor megjön a gébek bátorsága és túrnak mint az állat, nem fogod ennyire szeretni őket. :D

Sundadanio meg jó hal, de mivel vadon fogott, brutál legyengülve és lefogyva fognak megérkezni hozzád, készülj fagyi ciklopszal meg jófajta nano halkajával, mert az elején még válogatósak is. :(
 
Na majd amikor megjön a gébek bátorsága és túrnak mint az állat, nem fogod ennyire szeretni őket. :D

Egy 400 literesben volt egyszer egy rakás ilyen gébem, azok elég jólneveltek voltak, remélem ezek se a züllött típusok :cautious:

Köszönöm a sundadanio-s tippet!
 
Mennyit világítasz? Minden cső megy? Nekem minden növényem nyúlik felfelé, gondolkodok, hogy emelek a fényerőn. CO2 nélkül nem mertem megtolni a fényt még :/
 
Mennyit világítasz? Minden cső megy? Nekem minden növényem nyúlik felfelé, gondolkodok, hogy emelek a fényerőn. CO2 nélkül nem mertem megtolni a fényt még :/
Ezzel kapcsolatban vannak aggodalmaim. Úgy vettem ezt a négycsöves Odyssea-t, hogy csak két cső lesz bekapcsolva, aztán ha egyszer lesz CO2, akkor mehet fullon. Ámde indításkor egy őrültebb pillanatomban inkább rátoltam az egészet, "what could possibly go wrong" alapon :cool:.

Direkt sok növénnyel indultam, hogy ne legyenek algagondok. Kicsit azt érzem, most pattanásig feszült a helyzet, de egyelőre a növényeknek nagyon tetszik. Viszont mint a gébes képeken látszik, a köveken a zöld pontalga is vígan elvan. Párszor kapartam már az üvegről is, ami ennyi idő alatt szerintem sok. Figyelem mindennap a helyzetet, emeltem is már egyszer a karbón (+ a tápokon), ahogy írtam. Lehet, hogy ráfázok, de egyelőre hagyom a 4 csövet :D.

A világítás most napi 10 órában megy, ez lesz az első, amiből lenyesek, ha szükséges.
 
Ma metszettem kicsit a rotalából és a difformisból is, utóbbi nagyon szeretne oldalra terjeszkedni. Ezt egyelőre nem hagyom neki, mert az erectusoktól elvenné a fényt. Inkább azt szeretném elérni, hogy szépen kinőjön az akváriumból. Úgy tűnik, nincs nagyon ellenére, pár "ága" szépen terjeszkedik a víz fölött. A rotalával is vannak hasonló terveim, ott egyelőre még sikertelenül, de az idő nekem dolgozik :).

A christmas moha kicsit "penészedett" olyan helyeken, ahol vízből kilátszó ágakra raktam, ezeket a részeket a mohából eltávolítottam. A tervet (mohát kinöveszteni a vízből) nem adtam fel, menni fog az.
 
A helyzet egyelőre változatlan, továbbra is fullon megy a világítás, 10 órában. A növények tobzódnak, a pontalga egyre határozottabban lepi el a kövek fehér részeit, ahogy az a képeken is látszani fog. A fő gyökeren is megjelent, nagyon szép mélyzöld árnyalatot adva ezzel neki. Az üvegről is kaparni kell kábé hetente, de most még nem veszem vissza a tempót, kíváncsi vagyok, mi történik. Kicsit még emeltem a karbón, most 7ml megy naponta, a makrót visszavettem 5ml-re.

Ma este bekerült 10 király arc Malaya garnéla, átigazoltak @kopikon156 kollégától, köszönöm ezúton is.

A hygrophila egyre lelkesebben veszi birtokba a vízfelszín feletti területet, a rotala kilógó részei továbbra is elszáradnak, de én ráérek. Legújabb szerelmem a Hydrocotyle verticillata, szerzek majd és meg fogom próbálni a kilógó ágakra felfuttatni, reméljük a lelkesedés kölcsönös lesz.

A Monte Carlo kedvemre való módon fejlődik, majdnem minden foltot elfedett már, kivéve egy helyen, ahol egy lejtőről a garnélák és a gébek fáradhatatlanul gereblyézik rá az amazóniát, de szerintem hosszú távon az MC így is nyerni fog.

És akkor pár gyors és gyenge kép a mai állapotokról:

F_1ld3HtkhOI204UuITd7fVxiO15ZXC_ek2LL4FqBgS_IihRkwLU_fzu6d4mxv6Crh6He0M_I9KXFBQdD=w1427-h1070-no.jpg UHPdg67c-FhOftPu3zretnItVvC01L5wU00YjFTATji0WKqj_RqnYsgQDf2Qw5QVtSbl9DfCSX-kKBubOj=w803-h1070-no.jpg aafF4G9IQiWfkXl_S0-fy1CNM1LcWM0ymC9cRBCIKhds01L6JBtRox5gO6Cmi70WnImKKU-UbrKnArsTJ=w1427-h1070-no.jpg
 
Szombat délelőtt kiugrottam Green Aqua-ba és hoztam Hydrocotyle verticillata-ból egy cserépnyit. Mindenhol azt olvastam, hogy igényes növény, szereti a sok fényt. Szóval nem kifejezetten low-techbe való. Ennek ellenére teszek vele egy próbát, aztán legfeljebb nem jön be. Eleve a vízfelszín közelébe képzeltem el, vagy akár a felszín fölé, ott pedig azért intenzívebb a fény. Kisebb darabokra szedtem, betűzögettem pár stragégiailag fontosnak látszó pozícióba. Majd elválik, szeretni fogja-e.

PXX_ojdzDp4Hr0vOC0UMyvRhp2Z2nmvby3yntzMvurhWEOgMLtg0Pof86trfxiR61zJAiFVfTUDs5nhWV=w1427-h1070-no.jpg

Ma metszettem rotalát, hygrophilát, pogostemon erectust (utóbbit vissza is dugdostam, nagyon szép növény). Alaposan letisztítottam az üvegről az algát mindenhol. A szűrőben perlont cseréltem, bár az akvárium még nincs egy hónapos, de már előtte is ment egy hónapot a szűrő, amikor a fákat áztattam. Össze is szedett elég sokat a fák taknyából. Lényeg a lényeg, érezhetően jobb most az áramlás.

A zöld pontalga az eddigi folyamatos fejlődést egyelőre szünetelteti, sőt visszaszorulni látszik. Szerintem a gébek kezdték aktivizálni magukat a kezdeti lámpaláz elmúltával. A megemelt karbó nem lehet, még csak pár napja álltam át napi 6ml-re. Ha már gébek, itt éppen együtt bandáznak mind a négyen, formációba rendeződtek (a bal szélső még mindig nyamvadt szegény, nem tudom, megmarad-e, bár egy kicsit jobban néz ki, mint amikor hoztam):

7w3qpKmeP1gAPxYQt-gTllGt_gAvP4Hx_AkD0XfWO52LMW4_HH1eItlZhIk_KQsCasA8WwS9CaotFdiK5=w1427-h1070-no.jpg

További remek hír, hogy kaptam egy cimborámtól 12 darab csoki sakurát, néha a nanóból is átrakok egy-egy teljesen fekete példányt, most olyan húszan lehetnek, persze ez a szám majd alaposan nőni fog, mert ha iparkodnak, maguknak iparkodnak. Így már elég vegyes a garnéla bagázs, vannak amanók, malayák, a csokik, plusz az egy darab pinokkió, akinek egyelőre nem találtam játszótársakat.
 
Back
Oldal tetejére