• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Garniga!

Ha kiírtod őket minimális az esélye annak, hogy újra megjelenjenek. Nálam is voltak, és a kezelés után szépen eltűntek. Csak ezért nem kell beruháznod ennyi mindenre. Persze csak előnyödre válik a külső szűrő és az RO készülék, ha mégis úgy döntesz, de a scutariellákhoz sok közük nincs szerintem.

Teljesen egyetértek ;)
Nagyon jó látni, mennyire sok időt és energiát fordítasz a kis garnikra. Ebben a helyzetben biztosan kicsit, meg vagy ijedve, gondolom első akvárium és első "incidens" :)
Mondjuk kívánom, hogy ne is legyen túl sok, de tényleg kár volna, ha hirtelen felindulásból vennél egy külső szűrőt és/vagy RO-t.
Nem tudom pontosan mit, honnan szereztél be, de az ismeretlen eredetű dolgokra próbálj figyelni.
Jobbulást a garniknak! ;)
 
Teljesen egyetértek ;)
Nagyon jó látni, mennyire sok időt és energiát fordítasz a kis garnikra. Ebben a helyzetben biztosan kicsit, meg vagy ijedve, gondolom első akvárium és első "incidens" :)
Mondjuk kívánom, hogy ne is legyen túl sok, de tényleg kár volna, ha hirtelen felindulásból vennél egy külső szűrőt és/vagy RO-t.
Nem tudom pontosan mit, honnan szereztél be, de az ismeretlen eredetű dolgokra próbálj figyelni.
Jobbulást a garniknak! ;)

Köszi! :)
Igen, első incidens, biztosan látszik a reakcióimból. Várok akkor még nagyobb vásárlásokkal. Még legalább 2db 40literes akváriumot szeretnék, de majd ebben az évben eldől, hogy sikerül összehozni a dolgokat. A növényválasztásaim tökéletesek lesznek :D, anubias biztos lesz, azt talán nem bírják megenni. Így belegondolva a szűrő + Ro készülék kombó már egy másik akvárium majdnem felszerelve. Sajnos hajlamos vagyok arra, hogy egyből megvegyek szinte bármit, amiről úgy gondolom, hogy jót tesz a garnéláknak. Mint amikor megvettem azt a sok eledelt + levelet + ... Egyébként külső szűrőnek az OASE termékeit néztem. Szerinted az jó választás lenne majd egyszer? Mondjuk 2 akváriumot szűrnék egy nagyobb teljesítményűvel, ha lehet.
 
Azt kell eldönteni, hogy mi az elsődleges a garnéla vagy a növény. Ha a garnéla akkor a szűrő vásárlás jelen esetben annyira nem lényeges hiszen alga nincs, garnélák megvannak. Tehát a vized nagy valószínűséggel jó, de persze tesztekkel rámérhetsz. Szóval akkor az RO készülékre szavaznék GH boosterrel. Így tiszta, és ásványi anyagokkal teli vizet tudsz csinálni, ami a garnéláknak és a növényeknek is jó. Ha növényezni szeretnél a továbbiakban inkább akkor az RO készülék mellé kellhet egy erősebb szűrés is, CO2 rendszer stb. stb.

Nem beszélve arról, ha lágyvizes garnélákat szeretnél az újabb aksikban akkor még egy pont az RO mellé. Viszont ha még nem akarsz rá költeni az is várhat, hiszen a neocaridinák nem igénylik az alacsony GH/KH-t. A pH-ra mondjuk kíváncsi leszek ha leméred. :)

Garnéla mindenek felett :D Neocaridinákat szeretnék még ( Green Jade 1000 %), illetve Pinokkió garnélát, mert az olyan furán néz ki, ezért olyan is kell :) És egy akvárium lenne algázó gépeknek, azok nagyon tetszenek. Amolyan algás lenne. De az is biztos, hogy, ha lesz RO, akkor lesznek lágyvizi garnélák is. Holnap mondok ph értékeket.
 
Én úgy tudom, hogy a hydrák épp a jó vízminőség hírnökei.

Most már teljesen összezavarodtam. De akkor ez megnyugtató valamilyen szinten. A scutariellának olvastam most utána, a hydrának nem. Azért néztem is, hogy ez hihetetlen, egyszerre 2 baj is megjelenik az akvában.
 
Köszi! :)
Igen, első incidens, biztosan látszik a reakcióimból. Várok akkor még nagyobb vásárlásokkal. Még legalább 2db 40literes akváriumot szeretnék, de majd ebben az évben eldől, hogy sikerül összehozni a dolgokat. A növényválasztásaim tökéletesek lesznek :D, anubias biztos lesz, azt talán nem bírják megenni. Így belegondolva a szűrő + Ro készülék kombó már egy másik akvárium majdnem felszerelve. Sajnos hajlamos vagyok arra, hogy egyből megvegyek szinte bármit, amiről úgy gondolom, hogy jót tesz a garnéláknak. Mint amikor megvettem azt a sok eledelt + levelet + ... Egyébként külső szűrőnek az OASE termékeit néztem. Szerinted az jó választás lenne majd egyszer? Mondjuk 2 akváriumot szűrnék egy nagyobb teljesítményűvel, ha lehet.

Jókat olvastam róla, nekem nem volt még soha(EHEIM,JBL van). Biztosan megoldható egy nagyobbal szűrni többet, de kompromisszumokat kell majd kötni, kérdés hogy így is megéri-e...
 
Most már teljesen összezavarodtam. De akkor ez megnyugtató valamilyen szinten. A scutariellának olvastam most utána, a hydrának nem. Azért néztem is, hogy ez hihetetlen, egyszerre 2 baj is megjelenik az akvában.
Remélem Neked van igazad mert nálam is feltűntek! :)... Egyébként én is így olvastam itt a fórumon, az is lehet hogy Tőled

Sent from my XT1254 using Tapatalk
Amikor először megjelent nálam, akkor én is nagy hisztit rendeztem. A scutariella, illetve nagy mennyiségben a planária már tényleg baj, de azok is kezelhetők.:)
 
Még egy kicsi segítséget szeretnék kérni. Megvan a Gyrodol szer, de a leírásába az van írva, hogy a vízhez adását mindig reggelente kell elvégezni. Nos, már másik garnélán is látok ilyeneket, bár már nem a fejükön vannak. Vakaróznak is, látszik hogy le akarják vakarni magukról. Én elkezdeném már most a kezelést, de nem tudom, jó ötlet lenne-e. Gondolom ilyenkor már készülődnek az alváshoz és lelassul az anyagcseréjük stb, ezért kell reggelig várni. Ti is elkezdenétek igaz? Amíg nincsenek még annyira sokan. Hydrák elszaporodtak, hiába nyiffantottam ki őket ma is, még mindig vannak. Beletúrtam a földbe és olyan 1cm-es férgek is vannak már :(
 
Még egy kicsi segítséget szeretnék kérni. Megvan a Gyrodol szer, de a leírásába az van írva, hogy a vízhez adását mindig reggelente kell elvégezni. Nos, már másik garnélán is látok ilyeneket, bár már nem a fejükön vannak. Vakaróznak is, látszik hogy le akarják vakarni magukról. Én elkezdeném már most a kezelést, de nem tudom, jó ötlet lenne-e. Gondolom ilyenkor már készülődnek az alváshoz és lelassul az anyagcseréjük stb, ezért kell reggelig várni. Ti is elkezdenétek igaz? Amíg nincsenek még annyira sokan. Hydrák elszaporodtak, hiába nyiffantottam ki őket ma is, még mindig vannak. Beletúrtam a földbe és olyan 1cm-es férgek is vannak már :(
Hát nálam a garnélák nappal hereverésznek éjjel meg igen aktívak!
gyrodol a jbl-töl van? adhatod nekik bármikor! nem találtam adagolásnál infot hogy nappal kell kezdeni!
 
Ez a mai is szép hosszú nap volt! Mit ne mondjak, nehezebbnek tűnt beszerezni ezt a Gyrodolt, mint gondoltam volna. Pesten szinte minden boltot végigtelefonáltam, ami másfél óra távolságra volt tőlem. Egyik helyen csak annyit mondtak telefonban, hogy egy helyen próbálkozzak, ez nem más mint a GA. Lényeg a lényeg, sikerült dupla áron hozzájutnom az utolsó darabhoz. Potom 4800ft volt a legkisebb kiszerelés. Vettem mellé pH tesztet is, amin szintén meglepődtem. Igen, jól gondoljátok, mindenen meg tudok lepődni :D Neptun pH tesztet szerettem volna, de csak panzi fish pH tesztet tudtak adni 600ft-ért, ami szerintem jó árban volt. És itt jött a vicces rész. A dobozban a leírásra az van írva, hogy neptun ph indikátor :D Végül is azt kaptam, csak más dobozban. Annyi még a bibi, hogy nincs a színskálán a mért eredmény. 7.5-ig van skálázva, de a miénk 8-as lehet, mivel sötétkék színű. A csapvíz, a forrázott víz is sötétkék, a laica kancsón átszűrt is. Megmértem az esővizünket is, az 6.5-ös pH értéket mutat. Szóval végül is nem vártam meg a holnap reggelt és bevetettem a csodaszert. Hihetetlen, hogy mennyire meggyőző már most is. Amikor hazaértem a sikertelen beszerző utakról, nekiestem végigtelefonálni minden boltot, ami szóba jöhetett, de előtte ránéztem az akváriumra. Elszomorodtam rendesen, mert tele volt újabb kis hydrákkal. Hurkapálcával szétnyomkodtam őket, már amelyiket lehetett, mert összehúzzák magukat, mint a csigák. Belekotortam a talajba, nem is tudom miért tettem, csak jött egy megérzés, hogy kotorkálj. A talajban 1cm hosszú, fehér mm vékony fürge mozgású férgek voltak. Olyan 10db legalább. Nem, nem kezdtem el hisztizni, inkább egy kisebb hiszti roham kapott el. A JBL Gyrodol Plus 250-ben lévő leírás szerint javasolt használat előtt 50%-os vízcsere, amit meg is ejtettem. Szanaszét turkáltam a talajt és a mulmozóval kiszedtem pár férget is, nem hiszem, hogy megtaláltam mindet, de a nagyját igen. Hydrákat is eltüntettem, bár a gyrodol használat után újra előjöttek a semmiből. Az első napon 50liter vízhez 10ml-ert kell adagolni, így nekem 6ml-er jött ki a 40literes akváriumra. Ez úgy jött ki, hogy 15 liter vizet cseréltem, tehát 30liter víz lehet nettóban az akváriumban. 30literre számoltam ki, picit inkább kevesebb legyen, mint több. Arról nem is beszélve, hogy a garnélarák át van húzva a dobozon és azt írják a papírra, hogy garnélák, kagylók, csigák, korallok esetében nem alkalmazható. Emiatt nem is aggódtam annyira, mivel többen sikeresen alkalmazták már. Na jó, egy picit még most is bennem van a para. A 6ml-ert úgy adtam a vízhez, hogy 2ml, majd vártam 15 percet, aztán megint 2ml és szintén negyed óra múlva ment az utolsó 2ml. Végig néztem közben féltett garnéláim reakcióit. Ez a szer nagyon sűrű, fehér színű, nehezen oldódik. Egy pálcával elkevertem, hogy hamarabb feloldódjon. Jelenleg az akvárium vize 24C fok. A garnélákat nem zavarta szerencsére, egyik fele úszkált, másik fele a mohák körül pihent. Érdekes módon kezdik visszanyerni a narancssárga színűket. És jöjjenek a vízparaméterek. Kb. 15-20perc múlva mértem, amikor már feloldódott rendesen.
Gh 18
Kh 14
pH 8
Most 48 óráig benne kell hagyni ezt a szert, majd 30%-os vízcserét kell végrehajtani. Lehetőleg ne etessünk ez idő alatt, ez is egy tanács.

IMG_20180216_201951.jpg
 
Utoljára módosított:
És kissé ki vagyok most is. 9 garnélát számoltam. 1 elpusztult :cry:
A többi szemmel láthatólag jól van, nem látok rajtuk eddig semmit se. Viszont egy másikféle féreggel találkoztam, nem olyan nagy, mint amit tegnap írtam. Talán még 1mm hosszú sincsen, le is fotóztam. Nem tűnik planáriának. A kis úszó ostorosok, vagy mik, amik jóakarattal is 1mm nagyságúak továbbra is sebesen úszkálnak. A szemem előtt találkozott kettő a talajban és szaporodtak talán. Összeakadtak és úgy maradtak egy kis ideig. Hydráim jobban érzik magukat, mint eddig :cry:, a szemem előtt szaporodott az egyik, szintén lefotóztam. Nem tudom, hogy örüljek-e neki, mert ritka pillanat lehet, de idegesítő. Főleg azért, mert elkapott egy ilyen kis ostorost, ami vergődött egy kicsit, aztán kiszabadult és tovább úszott. Legalább levadásznák őket, de nem. A garnélák ugranak egyet, ha hozzájuk érnek. Az elhullott garnéla páncélzata érdekesen nézett ki, mint, ha vedlés után lett volna. Igaz pont ott átlátszó nyomokban, ahol a kis élősködők voltak. Lehet azok nem bírták a szert és mászkáltak, azért ilyen. Vagy pedig vedlés után/előtt volt szegényke és ezért viselte meg gyrodol nevű gyógyszer. És kész horror volt, épp néztem közelebbről a páncélját, amikor rátalált a másik garnéla és elkezdte enni, majd elijesztettem, hogy ne már. Persze ki is vettem a vízből. És mindenről még kép is készült. A kis ostoros izék a talajban laknak, most nem kotortam bele a talajba féreg után kutatva, de előbb utóbb megteszem és teszek is fel értékelhetőbb képet. Sajnos még nem fix makróobjektívvel nyomom, illetve az a kis nagyító a végén is elvesz egy picit a fényerőből.
 
Back
Oldal tetejére