• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélák veszélyben

outro

VIP kertész
Legjobb napló
Szervusztok!

Szeretném tanácsotokat kérni a következő témában. A minap szemlélgettem a 30 lityós akimat, amibe nem olyan rég, pontosabban 1 hete kerültek új garnélák. (Yellow fire garnéla, 7 db) Döbbentem vettem észre hogy több garnélámnak is hiányzik a bajusza, és kiszúrtam egy szerencsétlent akinek 3 lába is hiányzott :(
Teljesen bepánikoltam mert nagyon a szívemhez nőttek egy hét alatt is ezek a kis jószágok. Persze azonnal elkezdtem agyalni hogy melyik halam gondolhaatja úgy, hogy finom falat lehet a garnélahús, de teljesen tanácstalan vagyok. Hogy miért? Felsorolom a halakat.
--"Galaxy razbora" Ők is nemrég érkeztek az akiba, nagyon nehezen tudom elképzelni hogy ezek a halak kóstolgassák a garnikat, főleg hogy a hatból 3 még olyan aprócska hogy a nagyobb leveles táp darabokat is alig tudják megenni.
--Otocinclus affinis Egy darab van belőle de kétlem hogy egy ilyen algaevő hal bántaná őket.
-- 1 DB Anci. Ő márt kicsit kinőtte az akit, le is fogom cserélni hamarosan, de erről sem tudom elképzelni hogy agresszív lenne.
--Crossocheilus siamensis. Ez az ormányos márna szintén kicsit kinőtte az akit, szintén algaevő de egy kicsi agresszivitást tapasztaltam nála. Szokta néha üldözni a Galaxykat is.

Most vagy 2 órát vizslattam az akváriumot, hátha rajtakapom valamelyik halamat az atrocitáson de nem láttam semmit eddig.

Van valakinek ötlete, tapasztalata hogy melyik hal lehet a ludas? Szentgyo véleményét már kikértem gyorsan telefonon, tőle vannak a ganik is, de ő is csak tippelni tudott. Ő is mint én a sziámi ormányosra tippel. Úgy gondoltam hogy olyan halakat tartok amik az akvárium méretéhez illetve az élővilágához illenek, de ezek szerint valami csak nem klappol. :?
Kíváncsi vagyok a véleményetekre....
 
Re: Garnélák veszélyben.

Ha a sziámi már nem kicsi, akkor bármi előfordulhat.

Én azt vettem észre hogy a meleg miatt nagyobb az étvágyuk a halaknak. Ez lehet hülyén hagzik, de sokkal nagyobb tülekedés van a kaja után mint a téli időszakban.

Nálam kb 1.5 hete volt iszonyat horror ilyen témában. Egy komplett pleco-t felfaltak. Akkor az Amano garnira, a Labeo bicolor-ra és a sziámikra gondoltam mint "takarítók". Sosem láttam a sziámikat más halakat megtámadni, de kajáért elég agresszívek tudnak lenni.

Szűrőd nem tépheti meg őket?
 
Re: Garnélák veszélyben.

Egy eden 501 szűri a vizet. Szerintem az nem tud kárt tenni bennük. Én a sziámira gyanakszom egyre erősebben. Mostanában egyre agresszívebb. Gondolom nem tesz jót neki hogy egyedül van. Sajnos a párja elpusztult még jó rég. Plusz meg is nőtt az utóbbi időben. Etetésnél meglehetősen agresszíven zavargatja a kisebb halakat. El tudom képzelni hogy megkergette a garnélákat is. Minden esetre most karanténban van szerencsétlen. Meglátom mi lesz, azt hiszem visszaviszem a kereskedésbe.
 
Re: Garnélák veszélyben.

Valszeg ő a bűnös. Ettől függetlenül ha szívókosaras a szűrőd egy szivacsot érdemes lenne feltenni. Jobb a békesség. Nálam a kis Eheim Eco Pro is csinált már galibát. 2 esetben volt hogy az üveg beszívóm vékony bemetszése mentette meg egy kardinális életét, de egy nannostromus halat is képes volt odaszippantani magához. Ha szűrőkosár kett volna valszeg ők már nem élnek.
 
Re: Garnélák veszélyben.

Én inkább az anci-ra gondolnék mert nálam a nagy hím anci nemcsak a C. Sterbai-kat veri meg de a vörös neon csapat is tart tőle okkal...
 
Re: Garnélák veszélyben.

Értem. Igazából az ancit is le akarom cserélni. Valóbban nem való ilyen kicsi akváriumba. Nagyon gyorsan kinövi és az apróbb növényeket is kitúrja könnyen. Remélem hogy megoldódik a problémám. Nagyon sajnálnám a garnéláimat. Tudom a Galaxyról nem sok tapasztalat van még ,mivel elég új hal de azért megkérdezem. Volt már valakinek olyan tapasztalata hogy ezek a kedves kis halak vérengző fenevaddá változtak át és garnélákat mészároltak? :D :D Feltételezem nem, de ha mégis akkor írja meg nekem légyszi. :D
 
Re: Garnélák veszélyben.

A Galaxy-ról nem tudok sokat, nem tartottam, de ha a méretéből indulunk ki, akkor nem hinném, hogy tudna fájdalmat okozni a garniknak. :) Én tartok az anci nevelő akiban redeket, és ott a 3 centis ancik és bunyóznak néha velük. Én ezért gondolom, hogy az anci is lehetett, de azért a sziámi is gyanús. :) Szerintem mindkettőnek gazdát kéne találni, mert tényleg nagyok ebbe az akváriumba. Ha kellenek 2-3 centis ancik a nagy helyére szívesen adok. ;)
 
Re: Garnélák veszélyben.

Hali Peti!

Köszönöm az ancifelajánlást de látom szombathelyi vagy. Tartok tőle hogy a halak eljuttatása macerás lenne. Azért köszönöm még egyszer a felajánlást, de azt hiszem most hanyagolni fokom egy kicsit az ancitartást. Majd ha egyszer lesz egy jó nagy akváriumom......ej de jó lenne már :) :roll:
 
Re: Garnélák veszélyben.

Hy outro :) Szerintem az Anci lessz a bűnös.. Nekem a sziámiormányos még az 5mm ivadék garnélát se bántja, ellenben az Ancik azok imádnak ált. Cigánykodni :D :lol:
 
Re: Garnélák veszélyben.

Köszi a tippeket. Egyelőre mind a kettő gyanúsítottat eltávolítottam. :) Azért arra kíváncsi lennék hogy az anci hogy tudja a tapadókorongos szájával lecsipkedni a garnélák bajuszát. :)
 
Re: Garnélák veszélyben.

outro said:
Azért arra kíváncsi lennék hogy az anci hogy tudja a tapadókorongos szájával lecsipkedni a garnélák bajuszát. :)

Nálam a kisancik nem csipkednek le semmit, csak "neki mennek" a garnéláknak. Még nem történt semmi baj, meg ilyet is csak ritkán látok az akváriumban.
 
Re: Garnélák veszélyben.

Az anci és az otocinclus nem bántja a garnélákat, nem fogja levadászni őket.
 
Re: Garnélák veszélyben.

Én sem azt mondom hogy a halad (Shrimp hunter) mert nem a garnéla a célpont .. csak ált. az anci (főleg ha nem együl van) szokott vitázni kajánál, és akkor érheti a garnikat sérülés.. ;) ;) ;)
A küvetkező vásárolt garnéla(túrádnál) remélem nem lessz ekkora veszteséged...
Másoknál is olvastan jól meg van a garnéla az Ancival...Csak néha szétcsap köztük a kajánál :lol:
160667.jpg
 
Re: Garnélák veszélyben.

Remélem elhárítottam a veszélyt. :( Szentgyo szerinted túlélik a dolgot a garnélák? Megnéztem őket és mind megvan még, csak hát itt ott hiányzik egy bajusz vagy egy láb. Hogy a fene vinné el......Nem kicsit voltam ideges....
 
Re: Garnélák veszélyben.

Minden valószínűséggel túl fogják élni, ha kibírják a vedlésig, akkor ugyanolyan szép és egészséges garnéláid lesznek, mint 3 hete voltak ;)
 
Re: Garnélák veszélyben.

Szuper, akkor bizakodom. Ilyenkor sajnálom hogy nem vagyok garnéla. Ha letépik a bajuszomat az még csak csak visszanő de a lábam nem hiszem :D :D : :D :lol:
 
Re: Garnélák veszélyben.

No ide meg el is felejtettem írni. Jelenthetem hogy a garnélák átvészelték a nehéz napokat. Sajnos egy a hét példányból elpusztult. Ami érdekes, hogy pont az aminek semmi látható baja nem volt. Értem itt azt, hogy megvolt minden végtagja :D Félelmetes egyébként, hogy milyen regenerálódó képességük van. Volt egy szerencsétlen amelyiknek minden lába hiányzott. Biztos voltam benn hogy el fog pusztulni, de csak nem akarta feladni a harcot és mohón falatozott egész nap. Kb másfél hét elteltével döbbentem vettem észre hogy kinőttek a lábai. Bár vékonykák voltak és láthatóan lassabban mozgott velük de végül teljesen rendbejött.
Sajnos nem derült ki, hogy melyik hal volt a ludas, de azt hiszem egyelőre hanyagolom mind a kettő tartását.
Köszönöm a tippeket és a segítséget mindenkinek! :cool:
 
Re: Garnélák veszélyben.

Ma borzalmas dolog történt.. takarítás közben az egyébként fedett akváriumom mögött találtam két garnéla holttestet, a színük alapján feltehetőleg nőstényeket.. Hogyan történhetett ez?? Légpumpás szivacsszűrőm van ami felnyomja ugyan a vizet, de mért ugrottak ki? Ma ahogy elnéztem őket rengeteg ifjonc kaparászik az akvárium falán fent, mintha keresnének vmit.. sőt láttam olyat ami félig kimászott az üvegen aztán visszacsobbant.. van ötleted Szentgyo, h ezt mért csinálhatják? Mellette rendesen esznek és a hetenkénti vízcseréjük is megvan
 
Re: Garnélák veszélyben.

Ha Amano akkor ez természetes. Ha más akkor vagy megijedtek valamitől, vagy a vízzel volt probléma.

Nálam ma 2 Amano volt a földön. Párban indultak el szerencsét próbálni :(
 
Re: Garnélák veszélyben.

viktorlantos said:
Ha Amano akkor ez természetes.

Én ezt úgy javítanám ki, hogy nem természetes, de gyakrabban előfordul mint más garnéláknál. Akkor lépnek, ha a vízzel van valami probléma. Nekem a 25 literesemből még egyszer se koccoltak, de sok embernél már előfordult.
 
Back
Oldal tetejére