• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Függesztett 4*24w T5 armatúrám

Gelfiro

Kertész szaki
Sziasztok!

Gyanítom, nem én vagyok az egyetlen, akinek problémát okozott a standard akvárium mérete és a világítások méretezése közötti különbség. Engem eléggé zavart, hogy a 80 cm hosszú akváriumomra a neoncsöves világítás vagy rövid (a x*24w -os 58-59 cm, a következő méret a 39w-os pedig 90 cm feletti, így igen csak lelóg az akváriumról.
Így felmerült bennem, mi lenne ha megpróbálnám magam megépíteni a kívánt hosszban.
A választásom egy 4*24w-os, eltolt csövezésű lámpa lett, amit először ültetett világításnak terveztem, később a minden szempontból praktikus függesztett változat mellett döntöttem.
Először is, magát a lámpatestet kellett valahogy elkészíteni. Sok fórumot, képet néztem a neten, milyen is lenne az ideális, praktikus és természetesen kivitelezhető is a lehető legkisebb anyagi ráfordítással. Egy ismerős bádogos elkészítette Lindab lemezből a 79*20*6 cm-es házat és egy "szerelőpanelt" is kértem, amire szerelvényezek és ez kerül be a lámpatestbe. Ezt tükörfóliával bevontam, a fényvetők majd rákerülnek később a csövekre. Közben megrendeltem a neoncsöveket, a foglalatokat. Mikor minden elkészült és megérkezett, jött a kivitelezés. Először 2 db meglévő Ody lámpa trafóját terveztem bekötni, praktikus mivel elrakhatom a szekrényben. Itt több bonyodalom is adódott. Az első, maga a trafó csatlakozója. Égen-földön nem lehetett találni a 4 tüskés tűzőcsatos csatlakozót. Sebaj. Trafó szétszed, csatlakozó kiiktat majd normál 4 eres kábel beköt. Természetesen nem működött a dolog. Ekkor elég sok akvarista társ segített a maga módján. Videókat készítettek a meglévő lámpájukról miközben szétszedték, fényképeket küldtek, stb. Sajnos nem állt össze. Ekkor egy nagyon jó barátom odaadta a lámpáját és szó szerint apró darabokra szedve kiderült, a kis ferde szemű barátaink a lámpatestben egy kondit forrasztottak az egyik vezetékre. Ezt is beiktattam, természetesen semmi sem működött. Több alkalommal átnéztük, kimértük, valamiért nem akarta az igazságot.
Ekkor mérgemben vettem két előtétet. Itt sajnos változtatni kellett az eredeti elképzelésen és improvizálnom, mivel eredetileg a lámpa tervezésénél nem a lámpatestbe került volna a trafó, így ennek a helyével nem számoltam. A rendelt előtét bekötésénél max. 50 cm lehet a trafó és lámpa közötti távolság, így a lámpatest hátuljára kerültek fel, egy zárt kábelcsatorna dobozban. A kábelkivezetéseknél a lámpatestben gumigyűrűk kerültek, elkerülve a fém-vezeték közötti későbbi kölcsönhatás kiküszöbölését.
A szerelvényezés után jött a vezetékek bekötése majd egy gyors próba az összeállítás előtt. Minden tökéletesen működött.
Nosza akkor a végleges összeszerelés, bekötés és a próba.
A végeredmény a lenti képeken látható.
Végül egy gyors számvetés, mennyibe is került ez:
Bádogos munka - Lámpatest elkészítése, szerelőlap 3000 Ft.
Fénycsövek - 4*850 Ft - 3400 Ft.
Előtét (2 db) - 4400 Ft.
Csavarok, vezeték, gumiszelencék és foglalatok 1000 Ft.
Összesen 11400 Ft.
Ehhez még jön egy függesztő állvány, ami jövő héten készül el, majd naplózom azt is.

387vilagitas.jpe

811vilagitas1.jpe

312vilagitas2.jpe

634vilagitas3.jpe

762vilagitas4.jpe

899vilagitas5.jpe

324vilagitas6.jpe

665vilagitas8.jpe

218vilagitas9.jpe

570vilagitas10.jpe
 
Ügyes.
Nekem is ez volt a problémám és szintén így, eltolt csövekkel oldottam meg. Sajnos ez nem volt a legjobb megoldás, mert pont ott világított jobban (középen), ahol amúgy is több a fény az akváriumban. Így a széleken méggyengébb lett a fény a közepéhez képest.
A megoldás egy saját készítésű ledszalagos lámpa lett. Ez legalább dimmelhető, van napfelkelte és naplemente effekt és úgy állítom ahogy akarom.
Ez persze mégegy variálható tényező, ami bonyolítja az egyensúly megtalálását, de én szeretem a kihívásokat.[emoji6]
3b4a590441ba2957bf80dc34d5c3cb69.jpg


Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Pár napja végre az új világítás dübörög az akvárium felett. A felfüggesztés is bevált. Az alapot barkácsboltban vásárolt 20mm-es alumínium karnisrúd szolgálta. Az álló lábakba műanyag dugó, az összekötést pedig fűtésboltban kapható KP könyök adta, ennek a belső furata szintén 20mm gyárilag. (Valóságban 18-19mm) Így egy kis reszelés és miden a helyére került. Sajnos az itthon lévő sorkapocs kicsinek bizonyult a dróthoz így egyenlőre szükségmegoldásként ilyen primitív módon van rögzítve. A lényeg hogy működik. Most azon agyalok, hogy egyszerűen állíthatóvá tegyem a magasságot, ne kelljen csavarokkal bajlódni icon_e_smile.gif

120cameringo_20170323_062.jpe
 
Back
Oldal tetejére