• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HAC 2010 1. hely Forgotten Grove - oRphEus 250 literes akváriuma

Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Én kétszer jártam így,de nekem ki is folyt.Igen,leültem a fórum elé. :) Aztán csak a csobogás hangjára lettem figyelmes.Nem is néztem hátra,csak rögtön szaladtam elzárni a csapot.Nincs teljesen vízszintben az aki,sajnos(kb.fél centi difi),így az egyik oldalon folyt kifelé csak.Mind a kétszer viszonylag kis gubanccal sikerült megúszni.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Hehe, így járnak a lusta emberek... :D

Én a nagy aksiknál is kannáztam, és most is kannázom, pedig van néhány tartalékpumpám és jó néhány méter slagom. Szívás, de egészségileg megéri. ;)

(csak annak bocsájtható meg aki nem tudja tárolni azt az 5-6 db. 20 lityis marmonkannát :) )

Tanulság-- a lustaság "vízbalesetekkel" jár. :)
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Én egy 2000lp kis szivattyúval töltöm vissza a vizet, úgy van beállítva, hogy csobogjon egészen addig amíg nem töltődik fel az aki 90%-ig, ettől a a pontól kezdve van kb 10 percem, hogy felismerjem nem hallom a csobogást. :p
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Nekem is sikerült egyszer eljátszani a szobaelöntős akváriumtisztítás témát! :D
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Helyzetjelentés:

Még mindig van némi algám, black brush a köveken és a cyperus levelein, és ami bosszantóbb, fonalalga a mohán, illetve a parvula szálai között. Többekhez hasonlóan én is azt figyeltem meg, hogy az alga főleg azokon a növényeken koncentrálódik, amelyek a legerősebb áramlást kapják. Most kicsit variálok az áramláson, arra jutottam, hogy lecserélem az esőztetőket. Egyelőre nem üvegre, hanem a szűrőcsonkra szerelhető kiszélesedő műanyag fejre (hm... ennek van van valami neve..?), amely a lilyhez hasonlóan nem kis sugarakban koncentrálja az áramlást, hanem egy szélesebb sugárban tolja ki a vizet, így a nagyobb átmérő miatt csökken a kiáramló víz sebessége, a vízsugár szétoszlik, viszont a vízhozam megmarad. Mindezek mellett beállítottam éjszakára egy légpumpát is, fojtva. A CO2-ből is visszavettem, mert kicsit elmászott az adagolás, a CO2 szintem jóval 30 ppm fölött volt. Most 9-10-es KH mellett 6,8-7 a pH, így talán a szűrőbaktériumoknak is jobb lesz.

A választott kompozíciónak is kiütköztek a hátrányai. A középen emelt dombon (szigeten) a sok kő miatt elég vékony a talajréteg, sajnos a HC ezt nem tudta egyenletesen befutni, foltokban megmaradt, foltokban meg felszakadt, ezt megpróbálom valami más növénnyel befuttatni. Valamennyi talajt még tudnék rátölteni, de azt sem szeretném, ha nagyon eltűnnének alatta a kövek, mert akkor nem sok értelme volt ennyit legózni velük. :crazy:

Időközben bekerült egy 40 fős fekete neon csapat is, illetve van bent 15 amano garnéla, 5 otocinclus és egy csapat red cherry is. Egy kakadu pár még tervben van, de egyelőre (! ;) ) ezt elnapolom. Növények terén is volt némi változás, bekerült egy adag echinodorus tenellus, saggitaria subulata, és egy szép m. pteropus narrow is, Tropicás mind.

A másik gondom a tápanyagszint állandó ingadozás volt (időhiány, lustaság, feledékenység, stb.), erre most már jobban figyelek, de hosszabb távon mindenképpen dózispumpa lesz a megoldás.

A CO2 palackom elég gyorsan kifogyott, kb. 1,5 hónapot ment, és vége volt. Ezen eleinte meglepődtem, de kicsit számolgatva rájöttem, hogy a változásokat figyelembe véve ez lesz a menetrend, mert egy 250 + egy 91 literes akit lát el az 5 kg-os palack. A 91 literes aksiba anno kb. fél évig elég volt az 5 kg, így viszont a kettőnek már 3,75xtöbb CO2 kell (6 hónap/3,75=1,6). Ez azért elég sokat rádob az éves fenntartási költségre, nem beszélve a gyakori szétszerelésről, cseréről és összeszerelésről... Emiatt folyamatban van egy második 5kg-os palack beszerzése, így legalább nyugodtan lehet majd cserélni.

Egyelőre (! ;) ) ennyi, majd beszámolok, hogy segítettek-e a változtatások az alga ellen.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

A CO2 palackod túlságosan hamar elfogyott. Valahol hibádzik a rendszered - szerintem. Vagy a palackban volt már eleve kevesebb töltet, vagy valami csatlakozásnál szivárog nagyon finoman a gáz, vagy pazarló a rendszered. ;)

Egy 5Kg-os palack a 240 literesemen legalabb 3 hónapig megy, de inkább több. Ha ennél sokkal gyorsabban fogy le, mint nálad is, akkor valami gebasz van.

Palack vásárlás miatt én anno 1db 5kg-os palackot vettem. És amikor fogyóban van egyszerűen becseréltetem egy másikra. A már ismert hegesztő boltban. A nagy palackoknál az a jó, hogy a végén az utolsó napok is elég kinyújtottak. Nem az van, hogy tegnap még 55 volt a nyomás ma meg nulla. Nálam kb 1-2 hét alatt történik ez a folyamat. Így időben tudsz gondoskodni a cseréről.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

viktorlantos said:
A CO2 palackod túlságosan hamar elfogyott. Valahol hibádzik a rendszered - szerintem. Vagy a palackban volt már eleve kevesebb töltet, vagy valami csatlakozásnál szivárog nagyon finoman a gáz, vagy pazarló a rendszered. ;)
A töltet tuti megvolt 5 kg, mert lemérettem vásárlás előtt. Lehetséges, hogy volt valahol szivárgás, mert elég sok a csatlakozó a rendszerben a megosztás miatt. Bár elvileg le lettek ellenőrizve, de megnézem még egyszer.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Kollega!

Egye(n)lőre :D gratula (szerintem kettenlőre is :lol: ). Olvasva a paludárium meghatározását "rájöttem", hogy víz alatti paludáriumot alkottál. A "gondok" meg azért vannak, hogy megoldjuk őket. E tekintetben meg nem féltelek.

...aki holtig tanul
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Egyelőre nem üvegre, hanem a szűrőcsonkra szerelhető kiszélesedő műanyag fejre (hm... ennek van van valami neve..?), amely a lilyhez hasonlóan nem kis sugarakban koncentrálja az áramlást, hanem egy szélesebb sugárban tolja ki a vizet, így a nagyobb átmérő miatt csökken a kiáramló víz sebessége, a vízsugár szétoszlik, viszont a vízhozam megmarad.

Pont ilyet akarok szerezni, elárulod honnan szerzed be, jöhet pü-ben is.

A saggitaria subulata- val nekem voltak negatív tapasztalataim, ha igazán jólérzi magát és nálad jól fogja ;) akkor nagyon agresszíven terjeszkedik. Messzire nyúló indákat növeszt és nem a talaj fölött mint a tenellus, hanem mélyen a talajban és onnan tör fel. Nagyon nehéz ezeket a hajtásokat kordában tartani, összefüggő sűrű stem-be is belemászik.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Geris said:
oRphEus said:
Egyelőre nem üvegre, hanem a szűrőcsonkra szerelhető kiszélesedő műanyag fejre (hm... ennek van van valami neve..?), amely a lilyhez hasonlóan nem kis sugarakban koncentrálja az áramlást, hanem egy szélesebb sugárban tolja ki a vizet, így a nagyobb átmérő miatt csökken a kiáramló víz sebessége, a vízsugár szétoszlik, viszont a vízhozam megmarad.
Pont ilyet akarok szerezni, elárulod honnan szerzed be, jöhet pü-ben is.
A régi Evo (Atman) szűrőmhöz adtak egy ilyent, egyelőre ezt tettem fel az egyik szűrőre, de ma délután megyek ez ügyben "az Atman magyarországi forgalmazójához" ( :) ), hátha van náluk. Ha sikerül szerezni majd írok.

Geris said:
A saggitaria subulata- val nekem voltak negatív tapasztalataim, ha igazán jólérzi magát és nálad jól fogja ;) akkor nagyon agresszíven terjeszkedik. Messzire nyúló indákat növeszt és nem a talaj fölött mint a tenellus, hanem mélyen a talajban és onnan tör fel. Nagyon nehéz ezeket a hajtásokat kordában tartani, összefüggő sűrű stem-be is belemászik.
Köszi az infót. Elvileg könnyen kezelhető helyre került, de majd odafigyelek rá. :)
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

oRphEus said:
Többekhez hasonlóan én is azt figyeltem meg, hogy az alga főleg azokon a növényeken koncentrálódik, amelyek a legerősebb áramlást kapják. Most kicsit variálok az áramláson, arra jutottam, hogy lecserélem az esőztetőket. Egyelőre nem üvegre, hanem a szűrőcsonkra szerelhető kiszélesedő műanyag fejre (hm... ennek van van valami neve..?), amely a lilyhez hasonlóan nem kis sugarakban koncentrálja az áramlást, hanem egy szélesebb sugárban tolja ki a vizet, így a nagyobb átmérő miatt csökken a kiáramló víz sebessége, a vízsugár szétoszlik, viszont a vízhozam megmarad. Mindezek mellett beállítottam éjszakára egy légpumpát is, fojtva.

Ha nem sikerül beszerezned, toldjál rá (egyelőre :D ) az esőztetőkre még egyet-egyet, tehát hátul teljes hosszban 2 cső egymás alatt.
Szerintem megoldaná a túlzott flow-t, és teljesen egyenletes maradna.


viktorlantos said:
A CO2 palackod túlságosan hamar elfogyott. Valahol hibádzik a rendszered - szerintem. Vagy a palackban volt már eleve kevesebb töltet, vagy valami csatlakozásnál szivárog nagyon finoman a gáz, vagy pazarló a rendszered. ;)

Egy 5Kg-os palack a 240 literesemen legalabb 3 hónapig megy, de inkább több. Ha ennél sokkal gyorsabban fogy le, mint nálad is, akkor valami gebasz van.

Nálam a 112 literbe 4 hónapig bírja az 5 kilós... :crazy:
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Érdekes, szerintem is biztosan szivárog valahol... nálam most az 5kilós a 7. hónapja megy 200Lre.
Van ilyen szivárgás ellenőrző hab (nem tudom mi a neve) esetleg érdemes egy olyanra beruházni és befújni vele minden csatlakozást.

Tipp: Nem lehet hogy a mágnesszelep és a reduktor között nincs rendben valami, ami üzemi állapotban nem vehető észre, ám amikor este kikapcsol és megnő a nyomás akkor ereszt?
Esetleg nem megfelelő cső.. bár gondolom rendes co2 csövet használtok.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

atti76 said:
Ha nem sikerül beszerezned, toldjál rá (egyelőre :D ) az esőztetőkre még egyet-egyet, tehát hátul teljes hosszban 2 cső egymás alatt.
Szerintem megoldaná a túlzott flow-t, és teljesen egyenletes maradna.
Köszi, ez jó ötlet, ha nincs a keresett elem, kipróbálom ezt.

Zbacsi said:
Érdekes, szerintem is biztosan szivárog valahol... nálam most az 5kilós a 7. hónapja megy 200Lre.
Van ilyen szivárgás ellenőrző hab (nem tudom mi a neve) esetleg érdemes egy olyanra beruházni és befújni vele minden csatlakozást.
Tipp: Nem lehet hogy a mágnesszelep és a reduktor között nincs rendben valami, ami üzemi állapotban nem vehető észre, ám amikor este kikapcsol és megnő a nyomás akkor ereszt?
Esetleg nem megfelelő cső.. bár gondolom rendes co2 csövet használtok.
Át fogom vizsgálni a rendszert még egyszer, köszi a tippeket.

A mágnesszelep és a reduktor között egy papillon átalakító (egy fém csatlakozó elem) van, klingerit tömítésekkel. Ezeket lecseréltem, illetve a reduktor gumitömítését is minden palackcserénél cserélem, de ezeket is ellenőrizni fogom, mind üzemi, mind kikapcsolt állapotban.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

oRphEus said:
A mágnesszelep és a reduktor között egy papillon átalakító (egy fém csatlakozó elem) van, klingerit tömítésekkel. Ezeket lecseréltem, illetve a reduktor gumitömítését is minden palackcserénél cserélem, de ezeket is ellenőrizni fogom, mind üzemi, mind kikapcsolt állapotban.

Nálam is ugyanez az átalakító van. Lehetséges, hogy ez lenne a bűnös?
Üzemi nyomásnál nem volt sehol szivárgásom - szappanos habbal nézve. Talán kikapcsolt állapotban lehet a gebasz...
Az ilyen esetlegesen minimális szivárgást mivel lehetne kimutatni?
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

atti76 said:
oRphEus said:
A mágnesszelep és a reduktor között egy papillon átalakító (egy fém csatlakozó elem) van, klingerit tömítésekkel. Ezeket lecseréltem, illetve a reduktor gumitömítését is minden palackcserénél cserélem, de ezeket is ellenőrizni fogom, mind üzemi, mind kikapcsolt állapotban.

Nálam is ugyanez az átalakító van. Lehetséges, hogy ez lenne a bűnös?
Üzemi nyomásnál nem volt sehol szivárgásom - szappanos habbal nézve. Talán kikapcsolt állapotban lehet a gebasz...
Az ilyen esetlegesen minimális szivárgást mivel lehetne kimutatni?

Én anno sima mágnesszeleppel is így jártam. Tömítő pasztával lekezeltem mindkét végét. Sajnos a fém meneteknél előfordulhat ilyesmi.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

A palack nekem is gyanús. Persze lehet, hogy most én leszek a másik véglet, de 2009. májusában vettem 5kg-os palackot, mely akkor már 112 literes akvát hajtott. 96W T5 HO és sok stem mellett sárgás-zöld szinten tartottam a co2 szintet. JBL bubiszámlálón 80-90 bubi/perc volt a co2 áramlás.

2010. szeptember elején átlépve az 50bar-os lélektani határt, kezdett csökkenni a szint. Azóta is megy, hagytam had merítse ki teljesen, legalább meglátom mennyire kell ilyenkor kapkodni.
Nos nem kell. Most jár 15-20 bar környékén 3 hét után. A kimenő óra 2-ről 2.5 barra emelkedett ami normális működés, hiszen differenciál szabályozás van a reduktorokban. A kimenő bubik száma nem emelkedett túlzottan.
Szóval 1 év 5 hónap. :shock:

Hozzáteszem, a 2kg-os palackom nálam is 3 hónapon belül kifogyott. Ott valami gond lehetett, mert átszámolva 5kg-ra, a mostaninak 7 és fél hónap alatt kellett volna vége lennie. Ehelyett nagy örömömre jóval tovább bírta.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Hali!

Szépen fejlődnek a növények, olyannyira, hogy rengeteget ki kellett szednem a fotózás előtt.

A vallisneria nana elég nehezen tartható kordában, sokkal hosszabbra is megnő, mint a cyperus, legközelebb nem fogom alkalmazni. A bolbitisek nagyon szépen fejlődnek, szinte nincs is elfeketedett levelük, csak szép egészséges. Óriási leveleket hoznak, és már-már egészen bizarr méretű rizómákat. :) A HC-vel megszenvedtem, mire a kövek tetején található kevéske talajt befutotta, de végül sikerült, már egész szépen összeállt az is.

Alga sajnos még mindig van, némi fonál a mohában, egy kis ecset a köveken, illetve néha-néha egy kis rhizo is megjelenik a parvula egyes részein. Az áramlást is megvariáltam, most lily pipe van rácsatlakoztatva mindkét beömlőre (egyelőre nem üveg, csak a zöld műanyag fej), illetve bekerült két koralia nano is, bár lehet, hogy ez kevés lesz, és kelleni fog a nagyobb. A tápozást időközben sikerült stabilizálni dózispumpával, még a fénnyel fogok variálni, ha az sem jön be akkor megpróbálkozom egy blackouttal.

Igazodva a trendhez, képet csak HAC után rakok fel. ;)
 
Back
Oldal tetejére