• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HAC 2010 1. hely Forgotten Grove - oRphEus 250 literes akváriuma

Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Gratulálok Orpheus!
Erre tényleg megérte várni! :D :thumbup: :clap:
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Még délelőtt én is fel akartam rakni egy "megskalpolt" változatot,de Key megelőzött.Ha elvonaszkodtatok a tecnikától,brutálisan jó az összkép.Egyedi,szerintem jobb annál,amit Balázs "idézett".A Dragon kövek elrendezése egészen zseniális.Sok sikert hozzá.Gratulálok!
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

tibicuk said:
(..)szerintem jobb annál,amit Balázs "idézett".A Dragon kövek elrendezése egészen zseniális.Sok sikert hozzá.Gratulálok!
Egyetértek. Szerintem is jobb! A stem-ek kiugranak, a parvula megfekszik, a csövek eltűnnek és ez az év akija! ;)
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Gratulálok oRphEus!
:shock:
Fantasztikus lett az akváriumod, látszik hogy mindent alaposan megterveztél. Tényleg jó igy egyben látni hogy milyen technikai háttér kell egy szép növényes akvárium müködtetéséshez.
Remélem azért rendszeresen ellátsz minket fótókkal, hogy mi is gyönyörködhessünk benne!
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

:thumbup: :thumbup: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :thumbup: :thumbup:
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Nem bírom ki,felrakom az enyémet is.Bocs,hogy lenyestem a tetejét.Így sokkal jobban néz ki.

8421989_9f37178c169557d47a0470913956d5b2_l.jpg
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Szia Orpheus!
Én is csak gratulálni tudok,az új csodához,és csak annyi lenne egyenlőre a kérdésem,hogy ugye a felszínleszívó a nagyobbik szűrőre van kötve,és hogy ebbe ugyanúgy be megy a 16/22-es leszívó csonk,és hogy neked kinyit e az alján a kis súly,vagy direktbe elbírja ezt a nagy teljesítményt is??
Sok sikert az új akidhoz! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Én is gratulálok,nagyon jó elrendezés sikeredett. :clap: Nagyon bejön ez a japós sziget elrendezés, ilyet szerettem volna az újraindított nagy akimba, de így, hogy a tiedet nézem nem nagyon tudnám überelni. Remélem fotókat gyakrabban közölsz a fejlődésről.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Wow :shock: Gratulálok én is Hunor, gyönyörű akit sikerült összehoznod, egy kis idő és még gyönyörűbb lesz :)
Még egyszer gratulálok. A többit már leírták mások :) :thumbup: :clap:
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

A fórum legrégebb óta várt akija! Lenyűgözőő :clap:
Milyen haditerved van a mohák ágon tartásához?
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

tizizi said:
A fórum legrégebb óta várt akija! Lenyűgözőő :clap:
Milyen haditerved van a mohák ágon tartásához?

Szerintem damil vagy hajháló.
Én ezeket a segédeszközöket ismerem a tárgyakra való növényrögzítéshez!
Én a vasfámra damillal kötöztem oda a vizipáfrányomat.
Észrevétlen megoldás! :thumbup:

Jani.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Jani 614 said:
tizizi said:
A fórum legrégebb óta várt akija! Lenyűgözőő :clap:
Milyen haditerved van a mohák ágon tartásához?

Szerintem damil vagy hajháló.
Én ezeket a segédeszközöket ismerem a tárgyakra való növényrögzítéshez!
Én a vasfámra damillal kötöztem oda a vizipáfrányomat.
Észrevétlen megoldás! :thumbup:

Jani.

Esetleg ADA mohakötöző? :roll: ;)
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Vagy egy kis pillanatragasztó az apróbb fajtákhoz. Persze meg kell nézni melyik a jó. Volt szó róla korábban a fórumon.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Huh, úgy tűnik nem csak a post lett maratoni, hanem a reakciók száma is. :)
Köszönöm mindenkinek az elismerő szavakat és a dicséretet! :oops: :)

Azért az alapos tervezés mellett egy kis szerencse is kellett a dologhoz. Egyrészt abban, hogy az alga eddig nem indított offenzívát a friss setup ellen, másrészt abban, hogy a megfelelő alapanyagokhoz hozzájutottam. Eredetileg egy fás, központos elrendezést terveztem, de egy ausztriai út alkalmával a bécsi Zierfischben tudtam válogatni a Red Moorok közül és igen jó formájú fákra akadtam, így inkább a több fás „erdő-hatás” felé vettem az irányt. A kövekkel is szerencsém volt, viszonylag hosszabb és szép formájú Dragon kövek érkeztek a GA-tól, amelyeken egyből láttam, hogy lapos elrendezést kívánnak, így ez is orientálta a végeredményt, így sikerült egy olyan kompozíciót összehozni, amivel elégedett vagyok, és a reakciók alapján úgy tűnik nektek is bejön. :)


Felmerült néhány kérdés, megpróbálok ezekre válaszolni.

viktorlantos said:
Indításnál méregetted a vizet? Használtad az indító cuccokat? Seachem stb?
Az indító cuccokat használtam, és nagyon elégedett vagyok a Seachem vegyszereivel. A baktériumkultúra kialakulását a Seachem Stability és az ADA Bacter Ball segítették, a vízelőkészítés Prime-mal történik. A Manado miatt kicsit felhős volt a víz eleinte (pedig nem kétszer mostam ám át...!), így bevetettem a Clarity-t is, és igen hatásosnak bizonyult. A beöntés pillanatában rendesen beködösíti a vizet, de 1-2 óra alatt szépen letisztítja. Ajánlom mindenkinek. A vízértékek közül az ammónia és a pH szintet a Seachem tesztjei mérik az előlapon. Úgy tűnik használt, hogy a szűrők már két hetet jártak egy hordóban az említett indítókkal turbózva, mert az ammóniát jelző teszt nem mozdult a biztonságos sárgáról, és az alga sem jelezte különösebben, hogy ammónia többlet lenne az akiban.

A vizet nem igazán méregettem, mivel sajnos pont most az indítás alatt lettem iszonyatosan elhavazva, így nem tudtam minden részletre odafigyelni, de egyelőre úgy néz ki megúsztam alga nélkül. Volt egy kevés a hydro és a staurogyne levelein, de az Easy Carbo fecskendőzés segített.

A víz egyébként elég kemény, 12-es KH és kb. 18-as GH értékeket mértem. Sajnos ez meg is látszik vízkőcsík formájában az akváriumon, illetve a növények is jelezték, hogy máshoz vannak szokva. Ugyanis pl. a bacopát a kis akváriumból tettem át ideiglenesen, ami lágyvizes, vagy legalábbis jóval lágyabb a víz. Nyilván nem csak a vízkeménység változása éreztette hatását, de tény, hogy sokkal kisebb leveleket hoz, mint amit a lágy vízben megszoktam. El akartam kerülni a vízlágyítást, mert 250 liternél már elég sok macerával jár, jóval egyszerűbb a JBL vízcsere-csapjával leszívni és feltölteni az akit, de lehet, hogy mégis amellett döntök.


Luna said:
Ha a háttérnövények nyírása is olyan jól sikerül, mint az elrendezés, akkor nagyon ütős kis kompozíció lesz.
Igyekszem majd. :) Bár a stemek csak ideiglenesen vannak bent, úgy tervezem, hogy a háttér nagy részét a cyperus és/vagy a vallisneria nana fogja kitölteni, azokat meg inkább ritkítani kell majd. De még ez is változhat.


robokuty said:
A szerény költségvetéshez képest nagyon szép .:lol: grat
Értem én. :lol: De az a durva, hogy ha nem figyeltem volna közben az árakra is, csak a minőségre, akkor simán rá lehetett volna tenni még pár százast... Pl. Sunpower helyett Powermodul vagy ADA Solar, sima síküveg helyett opti aki (ezen mondjuk legközelebb már nem spórolok), JBL e1500 helyett Eheim 2080… stb. Persze nem kevés pénzt emésztett fel így sem, de úgy érzem a minőség mellett a költséghatékonyság is érvényesülni tudott.


w-rig said:
Ui:bizti a szívem csücske lessz az akid, egy ekkora volt az álmom dehát nekem nem sikerült jól működtetni ezért is öröm látni, hogy neked sikerül!
Üdv w-rig!
Köszi, de azért ezzel még várjunk egy cseppet, mert csak most jön a neheze a dolognak, a fenntartás (és optimális formába hozás).


keymaker said:
Kell használnod a bypass-t a reaktoron? Nálam a bypass nélküli verzió van, kíváncsi vagyok mit fog a két 2080-as flow-jával művelni...
Egyelőre nem volt rá szükség. Bár a szűrő elég erős, a reaktorban lévő hálót pl. lenyomta a felső egyharmadból, de a beoldás jó és nem kerülnek ki buborékok az akiba. És a hangját sem hallani. De majd még tesztelem.


keymaker said:
Egyetlen apró kritika (de úgyis tudod... ;) ) - a fotózás és világítás mikéntjén dolgozni kell
Persze. :) De örülök, hogy egyáltalán arra volt időm, hogy ezt a két sorozatot megcsináljam. Ahhoz képest nem érzem olyan rossznak a képeket, de ha versenyre készül majd fotózás természetesen nagyobb hangsúlyt kap majd mindkettő. (Apropó verseny: mikor is lesz H.A.C. 2010 versenykiírás..? :) )


keymaker said:
viszek egy rendes Canon gépet és pár lámpát ha meghívsz ;)
Erre még visszatérhetünk, ha eléri az akvárium a megfelelő formáját. :)


keymaker said:
+ engem kifejezetten zavar a technika az akiban, különösen ez a szivárványszínű izé az előlapon, de ez a te vízjeled, korábbi fotóidon is láttam már. :D
Igen, valóban kicsit sok a csövezés, de idővel cserélem üveg cuccokra. A felszínleszívó egyelőre jó szolgálatot tesz, valamiért nálam enélkül mindig van felszíni filmréteg. (A másik akiban is, bármit próbáltam.) Remélem az üvegekkel össze tudom hozni úgy az áramlást, hogy ne legyen gond. Vagy majd megpróbálom aktív szénnel eltüntetni.

Az a „szivárványszínű izé az előlapon" a Seachem ammónia és pH tesztje, természetesen egy idő után lekerülnek azok is.. :)


Jani 614 said:
Gondolom az ideiglenes növényeket az alga ellen raktad be?
Remélem minimális algával meguszod az inditást.
Így van, gyors növekedésű stemeket (bacopa, egeria, illetve ceratopteris) raktam be pont emiatt. Eddig úgy néz ki bevált a dolog, volt némi alga, de csak minimális. Bár a fényerő természetesen még nincs maximumon, egyelőre négy fénycső megy a hatból, és a lámpa is kicsit magasabbra van emelve. Ezzel még lesz majd kísérletezés.


outro said:
Érdekes faelrendezést választottál végül. Nekem volt egy-kettő amik a tervezési fázisban bemutatottak közül jobban tetszettek.
Köszi a véleményt, egyben biztatnék mindenkit, hogy ne rejtse véka alá az esetleges negatív kritikáját vagy nemtetszését sem, akár a kompozíció egészét, akár csak részleteit illetően. Kíváncsi vagyok ezekre is.

Igen, elég sokat gondolkodtam a fák elhelyezésén, több változat is tetszett, de úgy gondoltam, hogy ezzel – és a mohák megfelelő elhelyezésével - lehet majd a leginkább elérni a fa-imitálást. Meglátjuk… :)


outro said:
A sziklaszirt viszont fergeteges lett. Szuper elrendezés. Nagyon eltaláltad a kövek irányait is. Szuperül vezetik a tekintetet.
Köszi, mint írtam valamennyire a véletlenen, a kövek alakján múlt a dolog. Amint megkaptam őket kézbe vettem, és a formájuk és textúrájuk alapján egyből tudtam, hogy a vízszintes elrendezés lesz a nyerő. Szerencsére tényleg olyan formájú köveket kaptam, hogy 1 kivételével az össze illeszkedett a koncepcióba. (Sőt az az egy is inkább csak helyhiány miatt maradt ki.)


outro said:
Az egyetlen negatívum az számomra is a technika látványa. Ha már tényleg ilyen igényesen megtervezted és ennyi anyagit is áldoztál rá akkor két üveg pipa igazán belefér még. Meglátod ég és föld lesz. ;) :D
Persze, mindenképpen üvegre akarom cserélni a pipákat.


Sgábor said:
(...) csak annyi lenne egyenlőre a kérdésem,hogy ugye a felszínleszívó a nagyobbik szűrőre van kötve,és hogy ebbe ugyanúgy be megy a 16/22-es leszívó csonk,és hogy neked kinyit e az alján a kis súly,vagy direktbe elbírja ezt a nagy teljesítményt is??
A felszínleszívó a nagyobbik szűrőn van, és megfelelően teszi a dolgát, bár úgy vettem észre ez a típus nem alkalmazkodik olyan jól a vízszintingadozáshoz, mint a másik konstrukció, aminek a skimmer része középen lebeg. A 16/22-es csonk jó hozzá, a kis súly pedig kinyit az alján, szóval ott is szív.


Tomi said:
Nagyon bejön ez a japós sziget elrendezés, ilyet szerettem volna az újraindított nagy akimba, de így, hogy a tiedet nézem nem nagyon tudnám überelni. Remélem fotókat gyakrabban közölsz a fejlődésről.
Ugyan… :oops: Érdemes megpróbálni, mert szerintem sok lehetőség van ebben a vízszintes, szirt-szerű elrendezésben.


inadsz said:
tizizi said:
Milyen haditerved van a mohák ágon tartásához?
Esetleg ADA mohakötöző? :roll: ;)
Nyert. :) Bár a damil sem rossz, de vízben dolgozni vele majdnem lehetetlen. Nem mintha az ADA mohakötözőt víz alatti munkára találták volna ki, de egy fokkal mégiscsak egyszerűbb azzal rögzíteni a mohát. Bár a növényeket a fákra nagyrészt még szárazon kötöztem rá, de egyelőre többféle mohát is használtam (spikey, flame, singapore, weeping), meglátom, hogy melyikből lehet a leginkább kihozni a "lombkorona-hatást", és azt kötözöm rá a legtöbb magasabb részre. Ez is még elég képlékeny.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Egy hosszú két napos hétvégi szülinapozás, és mire visszatérek a gép elé lám...
Gratulálok Hunor, nagyon klassz lett! :thumbup:
Látom, a parvula miatt inkább a hátlapon kaptak helyet az esőztetők. A reaktorban a műanyag hálót nem préseli be nálad a nyomás a csőbe?
A többiekkel ellentétben nekem így technikával is tetszik, de az üveges variációra is kíváncsi leszek.
Még egyszer :thumbup: :wave: :clap:
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

atti76 said:
Egy hosszú két napos hétvégi szülinapozás, és mire visszatérek a gép elé lám...
Gratulálok Hunor, nagyon klassz lett! :thumbup:
Látom, a parvula miatt inkább a hátlapon kaptak helyet az esőztetők. A reaktorban a műanyag hálót nem préseli be nálad a nyomás a csőbe?
A többiekkel ellentétben nekem így technikával is tetszik, de az üveges variációra is kíváncsi leszek.
Még egyszer :thumbup: :wave: :clap:
Köszi!
Igen, a parvula dőlésszögén szépen látszik - illetve inkább akkor látszott, amikor még emers volt - a két körkörös áramlási zóna. A hálót mint írtam is valamennyire lenyomja az áramlás, de a reaktorom aljába van beépítve keresztbe egy piros műanyag T-elem (ami bubiszámlálóként is funkcionál), így az megakadályozza, hogy benyomódjon lent a csőbe.
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

A mi Hunorunk ismét egy izgalmas és csodálatos kompozícióremeket helyezett elénk, köszönjük! S természetesen nem kevésbé gratulálok is hozzá!! :thumbup: :clap: Negatív kritikaként talán annyit, hogy karanténba kell majd raknom a topikodat, nehogy a kicsi feleségem megláthassa az akvárium költségeit, hiszen magamnak sem vallom be a saját aksimra fordított összegeket ;). Viszont nem szegi kedvem ez sem, mitöbb a medencéd és a látvány kialakítása sokunkat további tettre sarkall. Kívánom, hogy az algák kerüljenek, mint a pestisest vagy Fótiast! ;) :thumbup:

FYI
AGA Closing date: Szeptember 25!
 
Re: oRphEus 250 literes akváriuma

Hali Orpheus!
Minden elismerésem a tiéd, kiválóan sikerült ez az aki! :thumbup:
Amikor a hardscapet raktad össze már akkor is nagyon megtetszett ez a szigetes elrendezés, és én is elgondolkodtam valami hasonló akiban, de tény, hogy ehhez a kompozícióhoz ezek a Dragon kövek nagyon jól passzolnak!
Megkérdezhetem, hogy a képek milyen típusú géppel lettek lőve, mert nekem nem sikerül egy igazán jó képet készítenem!
A tervezett növényeket mikor gondoltad telepíteni, gondolok itt a helferi-re, mert azzal igazán jól fog mutatni! :D
További algamentes napokat kívánok!
 
Back
Oldal tetejére