• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fonál alga

Ecsetalga 3 dolog miatt van általában.

1. Nincs CO2
2. Sok a CO2
3. Sok a kosz az akváriumban amit a szűrőd esetleg fel is kavar.

Fonál:

1. Sok fény
2. Nincs elég CO2
3. Nem megfelelő a biológiai szűrés, kevés az áramlás és rossz a CO2 eloszlás.

Szerintem sok a táp amit adagolsz. 1-1ml elég lenne, de lehet elég lenne ez az 1-1 kétnaponta is. Tudom vízcsere meg minden, de egy kis akváriumban, mint a tied nincsenek olyan sprinter növények, ami igényelné a dupla EI-t még sűrű vízcserék mellett sem!

Érdemes lenne megnézni, hogy nem e mozgatod nagyon a vízfelszínt. Kis akváriumoknál ez az egyik legnagyobb baj. Ami egy nagy akváriumnál nem annyira okoz problémát, egy kicsinél igen. Egy kicsit nagyobb mozgatással minden CO2 kimegy az akváriumból. Pláne, ha difit használsz.

Próbálj visszavenni a tápból, lecsavarni a szűrő áramoltatásból ha nagyon mozgatja a felszínt. A napi Carbo adagot leállított szűrőnél közvetlen fecskendezd rá az ecsetre addig is 2-3 alkalommal a héten. Ez az ecsetet hazavágja. Ha megvagy a fonálra lehetne H2O2-t adni szintén lekapcsolt szűrővel. Ha nagyon fonalas egy ekkora akváriumra simán rámehet 15ml is a 3%-os oldatból direktbe fecskendezve a fonalas részekre.

Figyeld majd, hogy az alacsonyabbra kapcsolt szűrőnél nincsenek e problémák. Pl lehet hirtelen sok CO2 marad a vízben és talán még kicsit vissza is kell venned. De csak akkor állíts rajta, ha látod, hogy sok.

A világításod ne menjen többet, mint 7 óra! A sűrű vízcserék jók, és remélhetőleg 1-2 hét alatt visszaáll a rend. Utána még mindig lehet CO2-t finomhangolni.
 
yerodin said:
Sziasztok!

Elég érdekes problémám van,egyszerre van fonál és ecset algám.Nem tudom, hogy mit tudnék csinálni, mert ha jól emlékszem, ennek a kettőnek a kialakulásához kb. ellentétes feltételek szükségesek(CO2).25l-re 18 wattal világítok, naponta 2ml micro macro megy,meg fél ml carbo.Nagynyomású co2 difivel.A co2 és a carbo szintet nem nagyon merem emelni a garnélák miatt.Ja és heti 2 vízcsere,mostanában 2 naponta, hátha így könnyebb lesz emgszabadulni tőlük!Ha valaki tud segíteni, hogy mi lehet a probléma,ne habozzon!Köszi előre is!

Szia Yerodin!
Én is ezekkel az algákkal küzdök/küzdöttem elég sokáig, én sem értettem, hogy miért !van egyszerre mind a kettő..sajnos a co2-m nagyon ingadozott, ezt sikerült beállítani egy teljesen egyenletes beoldásra, pont arra a határra, amit a növények és a halak/garnélák is komáznak :) Carbo-t is adagolok, de közvetlen az ecsetalgára fecskendővel, ami szépen el is szürkül, a garnélák pedig elpusztítják a maradékot.
Másik változás, hogy heti egyszer cserélek 50-50% csapvíz, lágyvíz kombóval, ami szerintem közrejátszhat a megoldásban, mert azóta kezd eltűnni minden :)
Fontos még, hogy folyamatosan távolítsd el az algákat, elég sok időt elvesz, de megéri!
Ja és az elején visszavettem a világítást 4-5 óra közé, mert a fonalalga csak úgy kezdett eltűnni!
Remélem tudtam valamit segíteni ;)
 
Köszi szépen mindkettőtöknek!Akkor a szűrő befolyó csövét lejjebb viszem,Co2-t egyelőre nem bántom, és a fényt visszaveszem 5 órára( most 8on van),a tápozást meg csökkentem.
 
Fonál algára egyébként egy sztori. Csak hogy nyoma is maradjon ;)

Hajlamosak vagyunk lazázni a sokadik akvárium esetén is sokmindent rutinból nyomni.
Elmaradnak a víztesztek, mert szemre és tapasztalatból úgy gondoljuk mindent tudunk már, meglepetés nem érhet....

Az ADA a sokadik akváriumot telepíti és ha megnézitek mindig ott vannak a teszteredmények főleg az indulási időszakban. Van amit nem lehet rutinból tolni.

Mi már másodjára szívtuk meg az alacsony pH miatti algásodást. Leginkább fonál jelentkezik ilyenkor.
Legutóbb az új akváriumnál történt ilyen eset. Kikerültek a HC növények, és a kb 40 kg Seiryu is. Sosem volt fonál probléma abban az akváriumban, de a visszatelepítés után 4-5 hétig nagyon nehezen lehetett megszabadulni tőle. Szokásos alga kezelések és karbantartások csak részleges eredményt hoztak.

Kb 1 hete gondoltuk, hogy rámérünk már a pH szintre, mert hasonló okból volt már fonalasodásunk korábban. A pH 6.3 volt.
A sűrű kezdeti lágy vizes vízcserék és a Seiryu kövek elhagyása miatt kicsit megborult az egyensúly és a víz túl lágy lett.
A Seachem poraival azonnal korrigáltuk a pH-t és 1-2 nap alatt helyreállt a rend.

A víz az algásodás idején is tiszta volt szemmel nem látszik, hogy a bio szűrés nem dolgozna. A fonál fény miatti megjelenése nem volt indokolt, mert ugyanebben az akváriumban a HC-t is fonál mentesen tudtuk tartani. Eleinte egyébként az újrahasznált aljzat és a felkeveredésre gondoltam, de ennél sokkal egyszerűbb volt a történet. Az aljzat semmilyen problémát nem okozott.

Szóval fonál esetén ha lágy vizet használtok érdemes erre is ránézni. Illetve akkor is ha a halacsok esetleg szokatlanul viselkednek. Pl nem úsznak rajban stb.
 
Sziasztok!
Akkor lehet, hogy nekem is ez kavart be? Eddig nem használtam ozmó vizet, és minden rendben volt. Most kétszer volt csere 30% tiszta ozmóval, és egy csomó fonál alga megjelent. Megmértem a ph-t és olyan 6,3-6,2 körüli volt. Most lecseréltem a víz felét sima vízzel, nem ozmóval, szerintetek eltűnik az alga?

Köszi
 
rolexx said:
Valaki a fenti dologra választ adni? Köszönöm

Ez a lagy viz kemeny viz ide-oda ugralas sem segit. Kicsit adagolj hozza csapvizet es megoldja a ph-t. Az alacsony ph fonalat hoz ez tuti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na ez úgy látszik, hogy segít megoldani a problémát. Az alga kezd két nap alatt láthatóan visszavonulni, most hogy már nem olyan alacsony a ph, és a víz is cserélve van, de nem ozmóval.
 
Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni.
4 napja megemeltem az aki világítását 4x39W- ra napi 6 órában és megjelent a zöld fonálalga. :( Igaz nem durván, de egy két növény levelén és az aki üvegén itt- ott foltokban kb. fél cm- es hosszúságban. Eddig 2x39W- al világítottam napi 7 órában, semilyen algám nem volt. :D
Az aki adatai: dec. 20- án indítottam. 143 liter, most 3 naponta cserélek 1/3 vizet, tápozás 12 ml Green Aqua Macro és micro, 7 ml EL carbo. CO2 3 bubi/s
Remélem mindent leírta amit kell...
Arra gondoltam, hogy csökkentem a világítás időtartamát 5 órára, persze a CO2-t is ehhez igazítanám.
Várom a javaslatokat!!!

Köszönöm a segítséget!

:wave:
 
Csavarj a CO2 beoldáson, mert eddig nem volt probára téve a kevés fényeddel. Most előjön, hogy nem megfelelő a beoldás, vagy a CO2 keringetése.
 
viktorlantos said:
Csavarj a CO2 beoldáson, mert eddig nem volt probára téve a kevés fényeddel. Most előjön, hogy nem megfelelő a beoldás, vagy a CO2 keringetése.

Köszi Viktor!

Akkor csavarok a CO2- n. ;) Szerintem a keringetés megfelelő, mert frankón szemmel látható a bubik körkörös vándorlása az aki teljes hosszában és szélességében.
:wave:
 
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Szóval, mint már az előzőekben írtam múlt héten megjelent a zöld fonálalga az akimban. A CO2 szintet végre sikerült beállítanom. Viktor mondta, hogy legyek türelemmel és el fog tűnni a kis mocsok. :twisted:
Szóval nem növekedett az alga mennyiségem, de még nem is húzódott vissza. Az aki hátoldalán és a Brasiliensis- en látható, de nem egyáltalán durva a jelenség.
Azt szeretném kérdezni, hogy merjek- e emelni a világítás időtartamán 1 órával, vagy esetleg féllel??? :roll:
Ezen a héten kedden kellett volna az eredeti terv szerint tolnom a pilácson plusz egy órát, de nem mertem, nehogy marhára bealgásodjak...
Mit tegyek? Várjak, míg teljesen eltűnik az alga és csak utána emeljek a fény időtartamán, vagy nyugodtan most is megtehetem???

Kérlek segítsetek! :oops:

Köszönöm! :wave:
 
Amíg nem tűnik el teljesen, addig egy időtartam emeléssel elég könnyen megszaporodhat a fonálalga, szóval én azt tanácsolom, várj még vele :)
 
dekalabda00 said:
Amíg nem tűnik el teljesen, addig egy időtartam emeléssel elég könnyen megszaporodhat a fonálalga, szóval én azt tanácsolom, várj még vele :)

Köszi a tanácsot! ;)
 
Sziasztok!

Sajnos még mindig küzdök a fonál algával. Ma megmértem a vízparamétereket: pH 7,1; KH 16; NO3 25; PO4 1.
Az akim 140 literes, világítás 7 órában megy 4*39 W- al.
Tápozás Green Aqua Macro és Micro napi 10-10 ml, EL Carbo 8 ml naponta, EL Fosfo 7 ml naponta.
A CO2- t két napja külső reaktorral oldom be. A beoldás a villany felkapcsolása előtt 4 órával indul, a DC színe lime zöld.

Arra gondoltam, hogy lekezelem a fertőzött részeket H2O2 3 %- os (hidrogén- peroxid) oldattal, mert míg ki nem irtom addig csak szépen terjeszkedik... :evil:

De mennyit kell adagolni közvetlenül a fertőzött területre? Hetente hány alkalommal? Na és persze hol lehet a szert beszerezni?

Köszönöm a segítséget! :wave:
 
A képeket meg majdnem elfelejtettem! :oops:

14653263_1eeb8727d9f00f0810feb23f94530805_m.jpg


14653267_1e4b08831107cd5555035818e5a9ac76_m.jpg


14653271_3cd6eadc644174cc2d365dde06977a71_m.jpg
 
Sziasztok!

Nekem az áramoltatással kapcsolatban lenne kérdésem. Nem tudom eldönteni hogy az algásodásnak az túl erős flowhoz van köze, vagy éppen fordítva a túl kicsi flow okozta rossz co2 eloszlás okoz gondot. Nekem 120 l-es akváriumra kb 1200 l/h-ás szűrás jut, kerámia difivel oldom a co2-őt. Ahhoz hogy a drop csekker megfelelő co2 szintet mutasson fentebb kellett tekerjem a co2-őt, így viszont a nagyobb bubik, amiket a kerámia nem tud elég apróra porlasztani összegyűlnek a víz felszínén, nap végére mire hazaérek habbá gyűlnek össze a vízfelszín azon részén, ahol nem mozog a vízfelszin (pl. lili pipe mögötti rész, akvárium üvegfalánál vékony csíkban). Mivel sehol nem olvastam, hogy a hab a sörön kívül az akváriumnál is jól néz ez ki , ezért beüzemeltem egy coraliat a vízfelszín felé irányítva így a víz mozgása eltűnteti a nagyobb co2 buborékokat a vizfelszínről. Így viszont elég erősnek tűnik a víz mozgása, félek hogy a túl erős flow, itt-ott ugyanúgy algát fog okozni. Van esetleg tapasztalat ilyen téren? Köszi.
 
sízsak said:
Sziasztok!

Nekem az áramoltatással kapcsolatban lenne kérdésem. Nem tudom eldönteni hogy az algásodásnak az túl erős flowhoz van köze, vagy éppen fordítva a túl kicsi flow okozta rossz co2 eloszlás okoz gondot. Nekem 120 l-es akváriumra kb 1200 l/h-ás szűrás jut, kerámia difivel oldom a co2-őt. Ahhoz hogy a drop csekker megfelelő co2 szintet mutasson fentebb kellett tekerjem a co2-őt, így viszont a nagyobb bubik, amiket a kerámia nem tud elég apróra porlasztani összegyűlnek a víz felszínén, nap végére mire hazaérek habbá gyűlnek össze a vízfelszín azon részén, ahol nem mozog a vízfelszin (pl. lili pipe mögötti rész, akvárium üvegfalánál vékony csíkban). Mivel sehol nem olvastam, hogy a hab a sörön kívül az akváriumnál is jól néz ez ki , ezért beüzemeltem egy coraliat a vízfelszín felé irányítva így a víz mozgása eltűnteti a nagyobb co2 buborékokat a vizfelszínről. Így viszont elég erősnek tűnik a víz mozgása, félek hogy a túl erős flow, itt-ott ugyanúgy algát fog okozni. Van esetleg tapasztalat ilyen téren? Köszi.

A túl erős flow sem jó, mivel így nem tudják felvenni a növények a CO2- t, de persze a gyenge sem sem. Egy viszonylag erős és egyenletes áramlásra van szükség. ;)
A hab az aki tetején nem túl jó ha van, szerintem nem megfelelő a beoldásod. Próbálj meg a difivel és a kiömlő vízsugárral játszadozni, hogy minél tökéletesebb legyen a beoldásod (a lehető legkevesebb bubi jusson a felszínre) és közben figyeld a Drop Checker színét, hogy már a pilács bekapcsolásakor szép lime zöld legyen. Egyéb okosat nem tudok tanácsolni... :geek:

Sajnos még én is küzdök a fonál almámmal!!! :evil:
De nem adom fel. Itt a türelem a legfontosabb erény!!! :thumbup:
 
Back
Oldal tetejére