• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fonál alga

Köszi, ezeket az intelmeket és "gyógymódot" már elég sokszor olvastam. Nyilván arra próbálok rájönni, hogy ezek közül melyik(ek), mi nem stimmel(nek)?
Naplóm nincs.
A technikai részletekbe se mennék bele, mert látom, hogy toderiket (és talán másokat is) zavarja, ha a fonal alga problémát próbáljuk minden irányból kivesézni.
Köszi a segítséget. :notworthy:

Jobb lenne a saját naplódba kivesézni. Mert az akváriumodhoz kapcsolódó problémákhoz tartozik.
Ha minden akváriumot itt diagnosztizálunk 1 millió hozzászólás lesz és elveszik a hasznos tartalom az általánosságokról és okaikról.
 
Köszi, ezeket az intelmeket és "gyógymódot" már elég sokszor olvastam. Nyilván arra próbálok rájönni, hogy ezek közül melyik(ek), mi nem stimmel(nek)?
Naplóm nincs.
A technikai részletekbe se mennék bele, mert látom, hogy toderiket (és talán másokat is) zavarja, ha a fonal alga problémát próbáljuk minden irányból kivesézni.
Köszi a segítséget. :notworthy:
Hát nyiss naplót. :D Ott sokan ráugranak majd a témára. Csak egy kis leírás és egy fénykép kérdése az egész.

A kérdés halmazom pedig nem konkértan arra vonatkozott, hogy ebből majd én vagy bárki más megmondja a tutit, de valamelyest jobb lenne ha többet tudnánk az akváriumodról és a akvarista szokásaidról. Az esetek döntő többségében a tulajdonos jön rá az okokra a többiek csak segítenek a gondolatébresztésben.
 
Az egyensúlyt kell megtalálni és nem egy okot keresni.
Tudom, hogy ez nagyon általános és ezerszer elhangzott már, de nem véletlenül.
Ezért van az, hogy sokkal többet kelle tudnunk az akváriumodról, hogy ötleteket tudjuk adni.
A napló lenne a jó irány.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Első körben csökkentsd a világítás idejét, akár 4-5 órára is!
A túletetés is sanszos. Adj sokkal kevesebb kaját! A garnélákat nem kell félteni, mert mindig találnak maguknak valamit, főleg ha van algád.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni fonál alga ügyben, mivel nem igazán tudok rájönni, hogy mi okozza az algásodást. Sajnos hiába szedem ki újra megjelenik, úgyhogy valami nem stimmel. :(
Akvárium adatok:
- Méret: 180l
- Indítás: 5 hete
- Szűrés: TetraTec 700 + Eheim 2075
- Világítás: 4x39W 7 órát + 2x39W 1 órát
- CO2: 3 bubi/s, reduktorral 1,5 órával a világítás előtt kapcsol be és 1 órával a lekapcsolás előtt áll le. Éjjel levegőztetés.
- Vízcsere: heti 50%
- Táp: Micro/Macro 8-8ml/nap, Carbot is nyomok bele általában kétszer-háromszor egy héten a kövek tisztán tartására.
- pH: 6,9
- kH: 5
Köszi a segítséget :)
40003038804_6aecc2e183_k.jpg
38903299220_9b25b36fd6_k.jpg
 
Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni fonál alga ügyben, mivel nem igazán tudok rájönni, hogy mi okozza az algásodást. Sajnos hiába szedem ki újra megjelenik, úgyhogy valami nem stimmel. :(
Akvárium adatok:
- Méret: 180l
- Indítás: 5 hete
- Szűrés: TetraTec 700 + Eheim 2075
- Világítás: 4x39W 7 órát + 2x39W 1 órát
- CO2: 3 bubi/s, reduktorral 1,5 órával a világítás előtt kapcsol be és 1 órával a lekapcsolás előtt áll le. Éjjel levegőztetés.
- Vízcsere: heti 50%
- Táp: Micro/Macro 8-8ml/nap, Carbot is nyomok bele általában kétszer-háromszor egy héten a kövek tisztán tartására.
- pH: 6,9
- kH: 5
Köszi a segítséget :)
View attachment 50883
View attachment 50884
Milyen magasan van a lámpa?
A plusz 2 cső biztosan nem segít, elég a 4.
 
A lámpa nincs függesztve, az akváriumon ül.
A +2x39W-ot úgy értettem hogy 8 órát világítok 4x39W-al és még felet az elején és felet a végén 2x39W-al. :)
 
A lámpa nincs függesztve, az akváriumon ül.
A +2x39W-ot úgy értettem hogy 8 órát világítok 4x39W-al és még felet az elején és felet a végén 2x39W-al. :)
8 óra sok. Próbálkozz 6,5-7 órával.

Nálam 6-6,5 órát világít a lámpa 14:00-20:00-ig, a növények makk egészségesek és nincs semmilyen algám.

Naponta adagold a carbót. A tápot lehet szakaszosan nagyobb adagokban bár az sem szerencsés, a carbót nem.

Reggelre milyen színű a DC-d?

Milyen algázóid vannak? Merthogy ha sikerül is megtalálni az optimális beállítást 1 hónap mire eltűnik ez a sok alga ha nincs aki lelegelje.

Amanó , süncsiga, Oto? Akármilyen garnéla?
 
8 óra sok. Próbálkozz 6,5-7 órával.
Rendben, akkor kicsit rövidítek a világításon.
Naponta adagold a carbót. A tápot lehet szakaszosan nagyobb adagokban bár az sem szerencsés, a carbót nem.
Tehát akkor még az is jobb , hogyha egyáltalán nem adagolok Carbot, mint szakaszosan? Csak alga irtásra használtam, ha nem muszáj nem adagolnám külön.
Reggelre milyen színű a DC-d?
Teljesen kék.
Milyen algázóid vannak?
15 db Oto és 10db Amano
 
Rendben, akkor kicsit rövidítek a világításon.

Tehát akkor még az is jobb , hogyha egyáltalán nem adagolok Carbot, mint szakaszosan? Csak alga irtásra használtam, ha nem muszáj nem adagolnám külön.

Teljesen kék.

15 db Oto és 10db Amano

:) carbó kell naponta. Szakaszos jobb mint a semmi. Fonal alga ellen kimondottan fontos és nem csak helyileg. Egyszer 2 hétig átváltottam napi adagolásról 2 napontára. Azonnal megjelent a fonal alga.

Azért mert van egy sterilizáló hatása ami az alga spórákat megöli a vízben, meg azért mert jobban nőnek az akvárium növényei és elhasználják a nyomelemeket az alga elől. Naponta kell! Sőt ha nem 24 órást használsz hanem Easy carbót akkor a világítás kezdetén kell.

Ha teljesen kék reggelre akkor ott valami nem okés. Vagy a 3 bubi kevés vagy túl hamar kapcsolod le. A szakadozó CO2 algásodáshoz vezet. Állandónak kell lennie.

Éjjel nem használnak túl sok Co2-t. Próbáld később lekapcsolni. Mondjuk egyszerre a világítással.
Azt írtad, hogy "reduktorral" használod a CO2-t, ez nem elírás? Mintha azt írnád csővel használod, mindenki azzal használja. Nem reaktort akartál írni?
Azért nehéz innen távolról megjósolni mit kell rajta változtatni mert nem tudom, hogy a DC napközben kellően zöld, világos zöld-e. Valamint ha reaktrod van akkor ott keletkezik-e gáztér ami lekapcsolás után még egy óra míg feloldódik.

10 amanó az már valami de elférne ott 50 is. Persze tudom sok pénz.
 
:) carbó kell naponta. Szakaszos jobb mint a semmi. Fonal alga ellen kimondottan fontos és nem csak helyileg. Egyszer 2 hétig átváltottam napi adagolásról 2 napontára. Azonnal megjelent a fonal alga.

Azért mert van egy sterilizáló hatása ami az alga spórákat megöli a vízben, meg azért mert jobban nőnek az akvárium növényei és elhasználják a nyomelemeket az alga elől. Naponta kell! Sőt ha nem 24 órást használsz hanem Easy carbót akkor a világítás kezdetén kell.

Ha teljesen kék reggelre akkor ott valami nem okés. Vagy a 3 bubi kevés vagy túl hamar kapcsolod le. A szakadozó CO2 algásodáshoz vezet. Állandónak kell lennie.

Éjjel nem használnak túl sok Co2-t. Próbáld később lekapcsolni.
Inkabb hamarabb kapcsolnam be. Mondjuk a vilagitas indulasa elott 2-3 oraval. A vilagitas lekapcsolasa elott 1 oraval kapcsolnam le a gazt.



Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
carbó kell naponta.
Easy Carbot használok, akkor beállítom napi adagolásra azt is :)
Ha teljesen kék reggelre akkor ott valami nem okés.
Nem igazán értem mi ezzel a probléma. A CO2 egy órával a lámpa lekapcsolása előtt leáll, a reaktorban (igen, elírtam bocsi :D) még kb. negyed óráig oldódik a maradék. Este 9-kor lekapcsol a lámpa, utána egy órával indul a levegőztetés reggelig, így reggelre persze kék a DC. Ez miért gond?
nem tudom, hogy a DC napközben kellően zöld, világos zöld-e
Igen, szerintem elég világos, a pH - kH táblázat alapján is elég a gáz.
 
Easy Carbot használok, akkor beállítom napi adagolásra azt is :)

Nem igazán értem mi ezzel a probléma. A CO2 egy órával a lámpa lekapcsolása előtt leáll, a reaktorban (igen, elírtam bocsi :D) még kb. negyed óráig oldódik a maradék. Este 9-kor lekapcsol a lámpa, utána egy órával indul a levegőztetés reggelig, így reggelre persze kék a DC. Ez miért gond?

Igen, szerintem elég világos, a pH - kH táblázat alapján is elég a gáz.
Azert gond ha reggelre kek a dc mert igy nem kiegyensullyozott a co2-d. Ha reggelre kihajtod a vizbol, amikor feloltodik a lampad nemsokra ra elindulna a fotoszintezis, de meg nincs eleg mennyiseg a vizben. A legjobb ha a lampad felkapcsolasakor mar a megfelelo mennyiseged be van oldva.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
10 amanó az már valami de elférne ott 50 is.
Sajnos pár a kezdeti takarás ellenére is meglépett :( Most már szerencsére nem szökdösnek, de nem szeretnék megint kísérletezni velük. Algázó gébet gondoltam még hozni, de csak ha a parvula benőtte a talajt, hogy ne rendezze át az akváriumot :)
Inkabb hamarabb kapcsolnam be. Mondjuk a vilagitas indulasa elott 2-3 oraval. A vilagitas lekapcsolasa elott 1 oraval kapcsolnam le a gazt.
A lekapcsolás most is így van, viszont érdemes annyival korábban bekapcsolni a CO2-t? Fél órával a lámpa felkapcsolása után mértem a pH 6,9, KH 5-ös értékeket, tehát elvileg már az elején megfelelő a CO2-szint.
 
Sajnos pár a kezdeti takarás ellenére is meglépett :( Most már szerencsére nem szökdösnek, de nem szeretnék megint kísérletezni velük. Algázó gébet gondoltam még hozni, de csak ha a parvula benőtte a talajt, hogy ne rendezze át az akváriumot :)

A lekapcsolás most is így van, viszont érdemes annyival korábban bekapcsolni a CO2-t? Fél órával a lámpa felkapcsolása után mértem a pH 6,9, KH 5-ös értékeket, tehát elvileg már az elején megfelelő a CO2-szint.
Ha ez igy van akkor ok. A kek dc-bol indultam ki.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Sajnos pár a kezdeti takarás ellenére is meglépett :( Most már szerencsére nem szökdösnek, de nem szeretnék megint kísérletezni velük. Algázó gébet gondoltam még hozni, de csak ha a parvula benőtte a talajt, hogy ne rendezze át az akváriumot :)

A lekapcsolás most is így van, viszont érdemes annyival korábban bekapcsolni a CO2-t? Fél órával a lámpa felkapcsolása után mértem a pH 6,9, KH 5-ös értékeket, tehát elvileg már az elején megfelelő a CO2-szint.
Akkor marad az én verzióm, miszerint kicsit tovább maradjon bekapcsolva.

Reggelre nem lehet kék mert akkor ingadozik a CO2.
 
Reggelre nem lehet kék mert akkor ingadozik a CO2.
Itt a "reggel" alatt mit értesz? A reggeli órákat (7-8 óra) vagy amikor felkapcsol a világítás (14 óra)? Éjszaka, délelőtt amikor nem ég a lámpa a levegőztetés miatt kék a DC, de ez miért okozna problémát? A világítás felkapcsolásakor már megfelelő a CO2 szint és nem ingadozik a lámpa leoltásáig.
 
Itt a "reggel" alatt mit értesz? A reggeli órákat (7-8 óra) vagy amikor felkapcsol a világítás (14 óra)? Éjszaka, délelőtt amikor nem ég a lámpa a levegőztetés miatt kék a DC, de ez miért okozna problémát? A világítás felkapcsolásakor már megfelelő a CO2 szint és nem ingadozik a lámpa leoltásáig.
Semmikor sem lehet kék. Mivel éjjel nem használnak jelentős CO2-t a növények, ha zölden hagyod este mikor leoltódik a villany akkor reggelre is zöld lesz. Nem fog távozni.

Egy kevés magától kimegy a vízből, de annak nincs jelentősége. Ha levegőztető megy akkor jelentősen sok kimegy a vízből.

A CO2 ingadozás algához vezet. Tehát kék állapot nem jöhet létre semmikor.

Idézek a Green Aqua honlapjáról:
"A fonalas algák alapvetően CO2 hiányra, vagy CO2 fluktuációra (egyenetlen CO2 szint, rosszul beállított időkapcsoló, stb.) utalnak. A zöld szakáll alga is ilyen."

2-3 féle alga szívesen nő ha nincs CO2.
 
Aha, akkor szerintem ez lesz a megoldás. Még régebben olvastam, hogy az éjszakai levegőztetés jót tesz a halaknak, növényeknek és a szűrőbaciknak is (és ez valószínű tényleg így van); viszont ahogy látom ezt leginkább csak low-tech akváriumokban csinálják ahol nem tudja kizavarni a CO2-t a vízből. A szén-dioxid ingadozást azt hittem csak a világítási periódusban kell elkerülni, de ezek szerint a nap folyamán semmikor se jó ha változik.
Kikapcsolom az éjszakai levegőztetést, kicsit rövidítek a világításon és meglátjuk sikerül-e kiűznöm a fonalat.
Köszönöm a segítséget! (y)
 
Aha, akkor szerintem ez lesz a megoldás. Még régebben olvastam, hogy az éjszakai levegőztetés jót tesz a halaknak, növényeknek és a szűrőbaciknak is (és ez valószínű tényleg így van); viszont ahogy látom ezt leginkább csak low-tech akváriumokban csinálják ahol nem tudja kizavarni a CO2-t a vízből. A szén-dioxid ingadozást azt hittem csak a világítási periódusban kell elkerülni, de ezek szerint a nap folyamán semmikor se jó ha változik.
Kikapcsolom az éjszakai levegőztetést, kicsit rövidítek a világításon és meglátjuk sikerül-e kiűznöm a fonalat.
Köszönöm a segítséget! (y)
Figyeld meg az akvariumodban mukodo reakciokat. Ha a fenyed jo, co2 szint jo, tapozas jo, akkor a fotoszintezis idejen olyan szintu oxigen bubizasba kezdenek a novenyek, ami rengeteg oxigent old be. Nem ugy mint egy porlaszto ko ami ahogy kijon belole a bubi, ugy tavozik is felul, hanem gyongyoznek a novenyek a bubitol, es folyamatosan oldodik be. Ennel tobbre nincsen szukseg.

Tapatalkkal küldve az én MI 6 eszközömről
 
Back
Oldal tetejére