• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Finally Free - 90x45x45 (182 l)

Korán kellett kelnem, picit túl is lőttem az első ébresztővel...
Így kávé mellé egy kis esszéírásra is futotta :)

Hétvégén tökölök még egy sort a scape elejével is és megmutatom, mire jutottam. Ez lesz a keményebb dió. Megint iszapolás

Vízalatti tereprendezés:

Nem akartam nagyon feldúlni az elrendezést, de beláttam, hogy a középső 3-as kőcsokor nem igazán működik.
Működne, ha kicsit forgatnék az egész csoporton. De a két főkövem már nem mozdulhat, így a harmadikat kellett likvidálnom ill. átterelnem máshová. Az alap elképzelésen nem szerettem volna ismét változtatni, vagyis legyenek középen furcsán álló hatalmas sziklák, vegyék őket körbe hegyes kisebbek és legyen némi aszimmetrikus dőlése a terepnek is.

A talajom eleve sokat tömörödött és iszaposodott a korábbi rendezgetések folyamán, a köveket is jól magába ágyazta. Ezt tudtam. Ezért felkészültem, hogy azok kiemelése iszapfelhőt fog húzni maga után.
A vizet nem láttam értelmét leengedni, hiszen pont az első "sekély" rész rendezéséről van szó. Bár könnyebb lett volna a - leeresztéssel csökkentett - kevesebb "sárosodó" vizet nagy mennyiségű tisztával felengedni a végén, mégsem ezt választottam, hiszen 1. nem akartam az állatokat sem kivadászni, sem kínozni a sártengerrel a kevéske vízben, 2. nem tudtam, mennyi időt fog igénybe venni a művelet - amíg víz nélkül maradnának a hátsó/felső növények.

Vagyis leállítottam a szűrőt és óvatosan kihúztam egy - közepes - követ a talajból. A vákuum miatt szinte kicuppant a sáros talajból. Hozta is a sarat rendesen. Van egy talajporszívóm, amit egy 10 ml-es fecskendőből és egy vékonyabb (talán 6/9) csőből csináltam. Ezzel próbáltam meg a talajmenti "porfelhőt" leszívni, mielőtt teljesen elkeveredne a teljes vízmennyiséggel. Többé kevésbé sikerült, de azért már korántsem volt Seachem Purigen-tiszta :) a víz.
Így haladtam sorban a kövekkel. Volt, hogy csak arrébb tuszkoltam őket (azt hittem, így is simán eltalálom a helyüket :banghead:), ez is sűrűsítette a sötét füstöt. Közben lejött annyi víz, hogy a szűrőt nem tudtam volna csobogásmentesen elindítani, így utántöltés és pihenő következett, míg hagytam dolgozni a szűrőt, hogy lássam is rendesen hogy mit csinálok.
Maga a rendezkedés nem tartott - leszívással, feltöltéssel együtt - fél óránál tovább, annál viszont sokkal tovább, míg újra kitisztult a terep (legalább annyira, hogy teljes mélységében lássam a layoutot).
Második körben előzőek szerint kikaptam mindent, amiről úgy gondoltam, hogy mozdulnia kell. Beleértve a közép-előtéri növényzet nagy részét is. Sima ügy, gyorsan ment. Itt már nem is finomkodtam annyira hiszen tudtam, hogy a ködölést nem úszom meg. Friss vízzel feltöltés, tisztulni hagyás.
Ennyire futotta hétvégén :( Nem tudtam sajnos több nekifutásra időt szakítani.

A következő kör tegnap következett, mikor is
1. a frontüveg mentén - kb fél cm sávban - fellazítottam és lecseréltem a tömörödött talajt. Ez már amúgy is érett. Elég sziszifuszi munka volt, felületes is voltam vele.
2. újrahúztam a terepet :) Ez annyit jelent, hogy a kövek - tervezett - helyeinél kisebb gödröket ástam a kemény talajba, majd ezekbe és vékonyan a teljes felületre új tropica powdert csorgattam a tölcséres módszeremmel (összesen fél liter fogyott el).
3. újabb egyórás szűrést követően bepakoltam a köveket az új helyükre. A friss talajjal töltött gödrökbe már simán belementek - nem úgy a régi tömörödött részekbe, ezért kellett a kis gödrök ásása. Kis igazgatás, ismét átláthatatlan sötétség :)
4. ma hajnalra letisztult a víz, pár perc alatt még gyorsan igazgattam egy picit a köveken. Most már nem végeztünk hely-, csak alig helyzetváltoztató mozgást :)

A halak hősiesen viselték a folyamatos matatást és ködölést, még csak nem is riadoztak, csak mindig átúsztak a nyugis részekre. Úgy tűnik, kezdenek megnyugodni végre (kopp-kopp). Mondjuk szerencsétlenek sokszor nem is láthatták mi történik körülöttük, még egymást is csak alig-alig :)
Szóval így lett az effektív 3 órás munkából 3 nap.... de legalább egyúttal megvolt a kötelező vízcsere és front menti talajtisztítás is.
Ami hátravan: kimentett növények visszadugdosása, szűrőcsövek takarítása, perlon csere. Utóbbiakat gondolom nem kell indokolnom, pff. Mindez egy újabb 1-2 órás munka, ezt már végre szeretném egyben letudni. Ma, vagy holnap....
 
Utoljára módosított:
Végigolvastam az elbeszélést, nekem a végéről hiányzik a konklúzió. Jobb lett-e, tetszik-e most neked? Hogy érzed, ez már a tökéletes végső állapot lesz?
 
Hm :)
Igen, most tetszik. A tökéletestől azért elég messze van. Amúgy első ránézésre nem is sokat változott ám. Majd meglátod :)
Később majd még finomítom dekorhomok beszórással és apró kövekkel, utóbbiakat már a kész hc-be akarom beszúrkodni - vagyis remélhetőleg pár hét múlva.
A hátsó részek egyébként már majdnem teljesen kész is vannak. Itt már csak annyi hogy a fissiket lassan meg kellene nyírnom/tépkednem, hogy a riccardia fel tudjon valamelyest zárkózni.
 
Bármennyit is ostoroztunk az átrendezéseid miatt, el kell ismerni, hogy utána mindig jobb lett a kép. A mostani nem is átrendezés, csak finomítás. Majd ha kész leszel vele várunk egy képet, melyen a korábban berakott főkő mögötti kisebb kő is látszani fog, mert azt a beszúrt részlet kép alapján nem tudtam értékelni. A halaid nyugodtsága az akvárium méretei miatt is lehet, mert az enyémben bármit is matatok, nem így reagálnak. Gondolom amiatt lehet, hogy nem tudnak kellő távolságba vonulni a veszély forrásától. Tegnap beszereztem én is kisebb nagyobb sziklákat, megpróbálom a jelenlegi képet kicsit frissíteni, kiegészíteni velük.
 
Fotó jön, amint visszaültettem.

Tudom, hogy sokan értetlenül állnak a rendezgetéseim előtt, de van erre néhány - talán elfogadható - magyarázatom :)
Az ilyen alacsony-növényes minimálabb akváriumnál az ilyen átrendezés nem nagyobb munka (jó esetben), mint a nagy növények folyamatos nyírása a stemes akikban. Az már más tészta, hogy melyik mennyire élvezetes vagy látványos...
Ezen kívül ezekkel a "scaperkedésekkel" talán közelebb kerülök ahhoz, hogy a következő berendezést elsőre tudjam majd úgy csinálni, hogy később ne kelljen azt nagy mértékben bolygatni. Remélhetőleg egyre jobban ráérzek a technikájára.

Tegnap beszereztem én is kisebb nagyobb sziklákat, megpróbálom a jelenlegi képet kicsit frissíteni, kiegészíteni velük.
Persze így, hogy néhány hetente frissítesz egy képet az akváról, nehezen megunható számunkra. Élőben viszont mi történik? Néha kicsit megnyírod a hc-t (újabban a mohákat is), szálanként megigazítod az előtéri növényeket aztán ennyi. Na meg persze a kevésbé boldogító egyéb kötelező körök (kövek sikálása stb.).
Az ilyen szép akvárium gyorsan az ember szívéhez nő, na meg persze nem is lehet 3-4 havonta újraindítani. Ilyenkor kell újabb ötleteket bevetni, szóval én is támogatom a tervedet.
 
Fotó jön, amint visszaültettem.

Tudom, hogy sokan értetlenül állnak a rendezgetéseim előtt, de van erre néhány - talán elfogadható - magyarázatom :)
Az ilyen alacsony-növényes minimálabb akváriumnál az ilyen átrendezés nem nagyobb munka (jó esetben), mint a nagy növények folyamatos nyírása a stemes akikban. Az már más tészta, hogy melyik mennyire élvezetes vagy látványos...
Ezen kívül ezekkel a "scaperkedésekkel" talán közelebb kerülök ahhoz, hogy a következő berendezést elsőre tudjam majd úgy csinálni, hogy később ne kelljen azt nagy mértékben bolygatni. Remélhetőleg egyre jobban ráérzek a technikájára.


Persze így, hogy néhány hetente frissítesz egy képet az akváról, nehezen megunható számunkra. Élőben viszont mi történik? Néha kicsit megnyírod a hc-t (újabban a mohákat is), szálanként megigazítod az előtéri növényeket aztán ennyi. Na meg persze a kevésbé boldogító egyéb kötelező körök (kövek sikálása stb.).
Az ilyen szép akvárium gyorsan az ember szívéhez nő, na meg persze nem is lehet 3-4 havonta újraindítani. Ilyenkor kell újabb ötleteket bevetni, szóval én is támogatom a tervedet.
Nem kell ám mentegetőzni az átrendezgetés miatt.Volt idő mikor Én voltam ebben az etalon itt a fórumon [emoji16]
Én megértelek teljes mértékben,annyi hogy a fás akváriumokat könnyebb alakítgatni,a kövest sajnos nehezebb,Én is ebben a cipőben topogok jelenleg [emoji4]
Várom a képeket,mindig mikor látok egy bejegyzést a naplóban megörülök hogy kép jön [emoji3]
 
Nem kell ám mentegetőzni az átrendezgetés miatt.Volt idő mikor Én voltam ebben az etalon itt a fórumon
Tudom, váltottunk már erről szót. Példaképem! :)

a fás akváriumokat könnyebb alakítgatni,a kövest sajnos nehezebb
Legnagyobb szopás, ha talajmozgással jár a történet. Kövesnél is leginkább akkor gáz, ha jól beledöngölted a köveket a talajba..

Várom a képeket,mindig mikor látok egy bejegyzést a naplóban megörülök hogy kép jön
Egy kicsit sok ebben a naplóban a sallang, de ez is csak a kezdeti nehézségek és lelkesedés miatt van. A következőt majd igyekszem képregényesebbre csinálni :) (ha lesz) és a terjedelme is csak rajtatok fog múlni...
 
Nem is tudom, hogy ebben az akváriumban jelenleg a 480kg kő e a több, vagy a beépített tapasztalat. :)
Mondtam én hogy két akvárium kell neked. Egy az élőlényeidnek, egy meg a 180 literbe nehezen férő maximalizmusodnak. ;)
CRS-ek hol rettegték végig az eseményt?

Tapatalk-kal küldve...
 
Üdv!

Először is had gratuláljak az akváriumodhoz, mert nagyon állat lett! Elég sokáig tartott mire végigolvastam az egész naplót, mert az időm korlátozott volt, de sok hasznos infóval lettem gazdagabb, így ezúton is köszönetet szeretnék mondani :) A kitartásod és maximalizmusod példa értékű az olyan lusta manuszoknak, mint én. Ahogy olvastam néha te is "beleuntál" a sok matatásba, de végül mégis erőt véve magadon belefogtál és megcsináltad. ;) Ez nagyon szimpi nekem és próbálom eltanulni tőled ezt a hozzáállást. A DIY "mániád" meg egyenesen lenyűgöző! Sok dolognak én is nekiállok, de valahogy mindig félúton idegbajt kapok és az lesz a vége, hogy édesapám segítségével születik meg a végső megoldás :)

A scapedet tekintve sajnos építő jellegű dolgot nem tudok hozzátenni, lévén, hogy totál kezdő vagyok, és az első növényes szárnycsapásaimat próbálgatom, csak azt, hogy nekem már a legelső verzió is nagyon tetszett, de a "sokadik" felépítmény is gyönyörű. Azért meg különösen irigyellek, hogy az alga majdhogynem maximálisan elkerült. Bár így menne ez mindenkinél! :(

U.I.: Egy fotót igazán mutathatnál a jelenlegi állapotról, úgy vélem sokan szívesen látnák!

További sok algamentes hónapot és töretlen kitartást kívánok!
 
@Cheesee Először is köszönöm a kedves szavakat. Örülök ha találtál hasznos infókat, a kitartásod hiányát máris cáfolnám - hiszen végigolvastad a naplót :) - ami kezdetnek nem kevés, sőt..
Az a helyzet, hogy a múltkori előtér-szétkapás óta nem nagyon volt időm, sem növényem az újraültetéshez. Minden más szépen üzemel tovább.
 
@Jopet erre akkor tudnánk egész pontosan válaszolni, ha feltennél már végre egy teljes akváriumot ábrázoló képet a naplódba.
Na akkor erre itt válaszolok.

Jó rég nem írtam. Az akváriummal sem történt sokminden. Csupán pár rossz fordulat (mint az üveg-kagylósodásos példa), meg hozzá nem nyúlás. Ugyanis az van, hogy költözöm. A legutóbbi előtér szétkapás után alakultak ki a dolgok, azóta elvették minden időmet az ezzel kapcsolatos teendők (előkészületek, némi felújító munka stb.), na meg szimplán a nyár :)
Mivel a költözést nem biztos hogy túl fogja élni a setup, semmi kedvem nem volt vacakolni vele, főleg azután, hogy lezúgott a baloldali dombtető. Korábban már említettem erre irányuló félelmemet, meg is történt. A baloldali előremeredő szikla a dombtetőn gondolt egyet és lebukfencezett - magával rántva a layout szélső 5-6 centijét, itt mindent tarolt. Ezt rendbeszedni víz alatt már nem lehetett, hiszen ehhez teljesen le kell ereszteni a vizet, előtte kipecázva az összes állatot. Ekkor döntöttem úgy, hogy ezzel akkor már megvárom a költözést. Ugyanígy a többi hiányosság elrendezésével is akkor már.

Ezekről a dolgokról még írni sem volt nagyon kedvem, kivételesen kerülni szerettem volna a noszogató-segítő-érdeklődő hozzászólásokat, azok megválaszolását.
A költözés a napokban fog megtörténni. Az akvárium költöztetésére megvan a haditervem, meglátjuk sikerül-e. Bizakodó vagyok. Ha meg mégsem, akkor a berendezkedést követően majd indul valami új.
Előtte azért majd lövök egy fotót, hogy láthassátok hol fejezte be a pályafutását, avagy honnan kell új erőre kapnia.
 
Egyszerűen csak megette az ecset. De szép történetet kerekítettél mellé :):p

Sajnálom, hogy az események félbevágták a történetet :(
 
Na akkor erre itt válaszolok.

Jó rég nem írtam. Az akváriummal sem történt sokminden. Csupán pár rossz fordulat (mint az üveg-kagylósodásos példa), meg hozzá nem nyúlás. Ugyanis az van, hogy költözöm. A legutóbbi előtér szétkapás után alakultak ki a dolgok, azóta elvették minden időmet az ezzel kapcsolatos teendők (előkészületek, némi felújító munka stb.), na meg szimplán a nyár :)
Mivel a költözést nem biztos hogy túl fogja élni a setup, semmi kedvem nem volt vacakolni vele, főleg azután, hogy lezúgott a baloldali dombtető. Korábban már említettem erre irányuló félelmemet, meg is történt. A baloldali előremeredő szikla a dombtetőn gondolt egyet és lebukfencezett - magával rántva a layout szélső 5-6 centijét, itt mindent tarolt. Ezt rendbeszedni víz alatt már nem lehetett, hiszen ehhez teljesen le kell ereszteni a vizet, előtte kipecázva az összes állatot. Ekkor döntöttem úgy, hogy ezzel akkor már megvárom a költözést. Ugyanígy a többi hiányosság elrendezésével is akkor már.

Ezekről a dolgokról még írni sem volt nagyon kedvem, kivételesen kerülni szerettem volna a noszogató-segítő-érdeklődő hozzászólásokat, azok megválaszolását.
A költözés a napokban fog megtörténni. Az akvárium költöztetésére megvan a haditervem, meglátjuk sikerül-e. Bizakodó vagyok. Ha meg mégsem, akkor a berendezkedést követően majd indul valami új.
Előtte azért majd lövök egy fotót, hogy láthassátok hol fejezte be a pályafutását, avagy honnan kell új erőre kapnia.
Sajnálom, hogy ez lett a sorsa, mert szép, különleges scape volt:cry:, megérdemelte volna, hogy beérjen a munkád és valakit jól megizzassz egy versenyfotó készítésével, mert az tuti, hogy nem egyszerűen fotózható volt.:)
Képet most már dobhatsz, hogy megpróbálhassunk vigasztalni legalább;)
 
@bonita23 Javítottam a videó linket.
Ezt azért úgy nézzétek, hogy:
Mindig is érdekelt ez a videószerkesztősdi, csak annyira hulladék sz.gépem volt hogy esélytelen volt rajta ilyesmi. Pár hete viszont felújítottam egy kicsit (most már csak 8-10 év lemaradásban van) és az volt az első dolgom, hogy megtámadtam a telefonnal az akváriumot. Nulla előkészület a medencében és az első progit használtam ami elém került. Ez volt az első vágásom, kb 3 órát pepecseltem vele :) ebben ugye benne van az ismerkedés is. Azóta csináltam már más videót is (egyelőre nem az akváriumról), most már gyorsabban mennek a dolgok. Viktornak a szöveget is már pikk-pakk beleraktam tegnap éjjel a hivatkozottba.
Erre ma mit látok? Tényleg ismét megjelent itt-ott egy kis ecset :)
 
Nem is reagáltam, mert csak reggel autóban láttam a vidit :) De mindig tudtam hogy kell előcsalogatni egy kis pixelmorzsát :)

Szupi az akvárium remélem a szétszedés előtt azért még látunk belőle többet is.
 
Többé-kevésbé egyben sikerült átköltöztetni az akit. 5-6 cm vizet hagytam benne, hogy az a pár állat is túlélhesse, akit nem sikerült levadásznom. Az első/alsó részben elmozdultak kis kövek, ill. a bal oldali domb tovább roncsolódott. Ezen kívül semmi baj nem történt, de nem kis szívás volt az egész.
Éjszaka végeztünk a költözéssel, nem töltöttem fel vízzel a medencét, hanem ment a párásítás. Most pici vizet engedtem még rá, nehogy elfogyjon a levegője a néhány fős faunának. Kb. harmadáig van vízzel a medence a magasabb részek miatt tovább párásítok.
A régi és új lakásban is rengeteg még a dolgom, a napokban nem fogok tudni időt szakítani arra hogy rendbe szedjem az akváriumot.
Szerintetek mit csináljak? Hagyjam így letakarva, félig párásítva? Ha felengedem vízzel, félek tovább igazodik a dombtető. Viszont ez a rész van tele mohával, gondolom ők nem díjazzák az emerse/submerse váltogatásokat. A szűrőket átmenetileg a kisebb akvában járatom, a halak/garnélák vödörben vannak, levegőztetővel.
Van egy 60 l hordóm plusz kannák, ebben van a hiányzó víz.

Elképzelhető verzióim:
1. Teljesen leengedem a vizet és párásítok, állatok vödörben.
2. Feltöltöm és járatok mindent rendesen, majd mikor időm engedi, kezdek mindent elölről (pecázás, víz le stb.)
3. Hagyom így feles üzemben, esetleg fény nélkül.

Az lenne a cél, hogy minél kevesebb időt kelljen szánnom az élővilág életben tartására, de persze fontosabb hogy tényleg életben is maradjanak. Ha előbb nem, jövő hétvégén biztosan szorítok rá időt.
 
Back
Oldal tetejére