• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fénycsövek tipusai, jellemzői, összehasonlítás

nah közben épp ADA-t olvastam, hogy hogynem :p
szóval Amano pl azt mondja, hogy az ő NA csöveiket is 6-12 hónap után cserélni kell. Sőtt azt is mondja, hogy bár te lehet nem érzékeled, fényerőből sokat veszít a lámpa.
És olyan fajok mint pl a Crypto ami érzéken a fény változásra károsodni fog. Úgyhogy egy drága layoutot le lehet ezzel is amortizálni.

Ugyanitt a fémhalogénről is azt írja, hogy bár 4000 óra az élettartam, vagy 4000 óra vagy 1 év után cserélni kell azt is, hogy folyamatos élénk színed és fényerőd legyen.
Pedig az ADA is gyártó, megtehetné, hogy ráírja, hogy majd 3 év múlva cseréld mert olyan jók a lámpáink ;)

Végszónak természetesen itt is igaz, hogy sokan ennél tovább fogják használni ezeket, mert úgysem számít.
De egy növényes akvárium amiben nagy valószínűséggel értékes növénypark van az ajánlás alapján éves csere javasolt.
 
Sziasztok!

Már egy ideje próbálok dönteni, hogy milyen csövekre cseréljem az elhasználódott 10000K csöveimet.
Nem nagyon találtam azonban olyan oldalt ahol jól össze lehet hasonlítani a szóba jöhető csöveket.
Vagy a rengeteg adat között elveszik a lényeg vagy hiányos az infó.
Ezért nagyon örültem mikor ezt az oldalt megtaláltam.
Remélem nem ismétlek egy korábbi linket.

http://www.theplantedtank.co.uk/lighting.htm
 
Hali!

Pedig itt már többször lett említve.
Én a Philips kivételével kevergettem a csöveket.
Nekem a 865-880 párosítás jött be.A grolux lecserélése után jobban nőttek a növények, a színvilága sem tetszik.

Sztem ez szubjektív egyéni ízlés is lehet.A 840-es alatt is nőttek a növények, de az akvárium nagyon sárgás volt.Egyébként az új színvilágot is meg lehet szokni, ha kibírod a "szoktatás" idejét, és mérgedben nem cseréled vissza a régit. :)
 
Akkor bocsesz.

Te milyen arányban keverted?
Mert én is pont ezt a két fajtát akarom keverni. Nekem 4 csövem van. Nem tudok dönteni a 2db 865 2db 880, és a 3db 865 1db 880 közt.

jojo said:
Hali!

Pedig itt már többször lett említve.
Én a Philips kivételével kevergettem a csöveket.
Nekem a 865-880 párosítás jött be.A grolux lecserélése után jobban nőttek a növények, a színvilága sem tetszik.

Sztem ez szubjektív egyéni ízlés is lehet.A 840-es alatt is nőttek a növények, de az akvárium nagyon sárgás volt.Egyébként az új színvilágot is meg lehet szokni, ha kibírod a "szoktatás" idejét, és mérgedben nem cseréled vissza a régit. :)
 
Sztem vegyél egy 6500K-eset meg egy 8000K-eset, és nézd meg, hogy mutat az akvárium fölött. Ha túl sárgás neked, vegyél még 2 db 8000 K-eset. Ha túl kékes: még 2 db 6500 K-eset.
 
Igaza van oRphEus-nak, tényleg nem baj, hogy többet veszel, mert egyrészt tartaléknak tökéletes, sőt szükséges, a másik ha nincs tartalékod, és venni akarsz akkor az üzlet válasza, hogy "nincs készleten de már megrendeltük".Na most vársz erre több hetet?

És ha tönkre is megy az biztos szombat délután lesz amikor már amúgy sincs nyitva az üzlet ahol kapni lehet...de ha nyitva is van, ott meg amúgy sincs raktáron..... :)

Én is felesbe használom.
 
Csababá said:
"Azonos" hosszúságú (és típusú) T8, T5HE és T5HO fénycső Lumen értéke érdekelne.
Akkor javaslom nézz körül a Sylvania vagy az Osram honlapján.
 
Csababá said:
"Azonos" hosszúságú (és típusú) T8, T5HE és T5HO fénycső Lumen értéke érdekelne.
Itt nézz szét: http://webshop link moderálva/tungsram/lista/47d56 ... fenycsovek
T5 HO-t érdemes venni, hisz pl. 60 centi hosszúságban HE 21W, HO 24 W.
 
Köszönöm, de sajnos Lumen értékeket nem találtam. A HO csövekhez spec armatúra van? Én (szerintem HE) bútorvilágítókat használok, ahol a 60 centis csak 14 Watt. "Sajnos" több, nem növényes akvárium világítását kellene megoldanom.
 
Te jó ég...
végigolvastam ezt a fórumot.
Egy jóember feltette a kérdést: miért kell 6500 Kelvines fénycső, miért nem jó már színű
A "mert csak,mert mindenki ilyet használ" típusú válaszon kívül mást nem találtam.

Én például meg vagyok győződve, hogy a 4000Kelvines csövek sokkal jobbak a növényes akvarisztikai célokra.
Mérésekkel alá tudom támasztani. Ennek ellenére a tudatlanok kedvéért:
Azért kellett anno magasabb kelvines cső, mert a T8 technológia, és az előtte lévő T12 technológia esetén ugyanabban a hosszban sokkal kevesebb Lument tudott leadni egy melegebb fényű cső. A T5 csöveknél szerencsére ez nem így van.

Nyugodtan tegyél be a két daylight (6500k) mellé egy 4000, esetleg 3000K es csövet, (3 cső esetén) (4 csőből kettőt simán lecserélnék meleg fényűre) a 200Lumen fénykülönbséget meg felejtsd el. Az egyenletesebb spektrum előnyei jobban megtérülnek, mint az a hiányzó 200lumen...
A másik irány a 10000 kelvin felé elmozdulás, az jelentkezni fog a fényáram növekedésben, de meggondolandó, hogy mennyit akar az ember algákkal küzdeni.
Szerintem nem éri meg.


peace
 
Csababá said:
Köszönöm, de sajnos Lumen értékeket nem találtam. A HO csövekhez spec armatúra van? Én (szerintem HE) bútorvilágítókat használok, ahol a 60 centis csak 14 Watt. "Sajnos" több, nem növényes akvárium világítását kellene megoldanom.

3 fajta T5 cső van,
HO: High Output: sok fény, sok villanyból
HE: High Efficieny: nagy hatásfok, egységnyi villanyból sok fény a sima csőhöz képest
és ugye van a sima.

Nincs spec armatúra, mivel a T5 csövekhez elektronikus előtét kell, ezek közül a jobban "felismerik" hogy milyen csövet tettél bele, és úgy vezérlik a szabályozást.
Osram QTI elektronikus előtéthez hozzápakolhatsz akármilyen T5-t. Sőt úgy tudom a Philips előtét is tudja már.

peace
 
aaa said:
Csababá said:
Köszönöm, de sajnos Lumen értékeket nem találtam. A HO csövekhez spec armatúra van? Én (szerintem HE) bútorvilágítókat használok, ahol a 60 centis csak 14 Watt. "Sajnos" több, nem növényes akvárium világítását kellene megoldanom.

3 fajta T5 cső van,
HO: High Output: ugyanannyi villanyból sok fény, de csökentett élettartam
HE: High Efficienty: nagy hatásfok, egységnyi villanyból sok fény a sima csőhöz képest
és ugye van a sima.

Nincs spec armatúra, mivel a T5 csövekhez elektronikus előtét kell, ezek közül a jobban "felismerik" hogy milyen csövet tettél bele, és úgy vezérlik a szabályozást.
Osram QTI elektronikus előtéthez hozzápakolhatsz akármilyen T5-t. Sőt úgy tudom a Philips előtét is tudja már.

peace
 
további kérdéseket a fórumomon megválaszolok, de nem irom ide hol, mert kimoderálják.
 
aaa said:
további kérdéseket a fórumomon megválaszolok, de nem irom ide hol, mert kimoderálják.

Na a ledes szaki visszatért. Még azóta sem láttam akidat, pedig ígérted nem? Na mindegy. :D
 
Ohh nocsak! :D
Lehet át kéne tenned máshova, nehogy baj legyen belőle itt a világítás témában! Mondjuk naplózd! :D :thumbup:
 
Hali!

Na én nem azért használok 6500 és 8000 Kelvines csöveket, mert "csak" és azért "mert mások is ezt használják", meg ugyebár most ez a "trendi".

Én már végigskáláztam hosszú éveken keresztül sok csövet és ezt találtam a legalkalmasabbnak a növények szempontjából.Azt nem állítom, hogy az esztétikai szempontból is OK. a dolog mert azért volt már nekem jobban tetsző "színvilág"az aksimba...Csak nem volt ilyen jó eredmény.
Sokszor használtam 2700-3000- 4000 Kelvines csöveket hosszú évekig.
Kb 16 éve használok 6500 Kelvines csöveket (igaz akkoriban még csak T8 volt) és akkoriban még híre sem volt a mai divatnak.

A 4000 kelvines csövek ehhez a mostani 865 és 880-as csövekhez képest csak hangulatvilágítás.
Persze van élet egy sima 40 (60-75 -100) wattos izzó alatt is, és igen szép aksijaim voltak anno, ilyennel megvilágítva.
 
Back
Oldal tetejére