• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fénycsövek tipusai, jellemzői, összehasonlítás

Woctrax said:
Így van Emperor_ !:)
Másik ötletem (ha megvalósítható) átalakítani ezt a világítást 120 cm -esre ( a foglalatok elmozdításával )
Aki már készített világítást, esetleg segíthetne, hogy az elektronikai részén változtatni kell-e (ha igen miben) , vagy ha befér már a hosszabb fénycső akkor működne alapba is? ( azt hiszem át kell mennem DIY részre, mert nagyon eltértem a témától... )


Vannak olyan előtétek, amelyek több méretű fénycsövet kiszolgálnak, de gondolom nem ilyen van a gyári armatúrákban. Ha cserélsz ajánlom az osram előtét osram csövekkel, nekem jók a tapasztalataim velük. Igaz nekem PowerCompact van.
 
Köszi a válaszokat Mindkettőtöknek!
Úgy érzem ez az átalakítás nyárra marad mert lassan vége a vizsgaidőszaknak ( nekem szünet volt :) )
Addigis teszek egy csövet a másik mellé, ezekben gondolkodom:
Philips Aquarelle vagy Osram Lumilux 860 ; alapul véve hogy növényes cső a másik.

A kérdés közben eldőlt, Aquarelle volt a boltban.
 
Hali!Lenne egy kérdésem:van nekem itthon pár T5-ös csövem: GE Star Coat F14W/830 HE 90239 .Beindítottam kompaktcső elektronikáról,a 14 watthoz képest brutális fénye van.Kicsit sárgás.Jó ez növényes és általában akváriumi célokra?Előre is köszi! :?: :?:
 
Azt tudom,h az a jó,de ugye ez van :):) A szín nekem nem annyira durva,pillanatnyilag a floriban a rovaremésztők felett világít,azok jól néznek ki vele.Igazándiból az érdekelt,h nincs-e káros hatása a növényekre,fejlődnek-e tőle tovább?Köszi a gyors választ! :D
 
Sziasztok!
Én egy kezdő akvarista vagyok, és növényes akváriumot szeretnék. Karácsonyra kaptam is egy 112 l-es akit, melyhez műanyag tető és abban 2db 18 w- os T8- as fénycső van. Hamar tönkrement, kicseréltem Serasra. De még így sem fejlődnek úgy a növényeim ahogy kellene... sőt. Sokáig azt hittem én csinálok vmit rosszul, mire nagy nehezen rájöttem, hogy a gyári világítás nem megfelelő... hmmm ki gondolná??? Most viszont szeretnék T5-ös fénycsöveket, ezért kissé át kell fabrikálni a tetőt. A baj csak az, hogy ez így nem lesz olcsó megoldás. De ha végre sikerülne, akkor megérné. Az első kérdésem pedig ez... hogy tényleg a világítás nem megfelelő?? Mert ha megcsináltatom, és a növényeknek mégsem lesz jó.. vagy algásodni kezd.. annak nem örülnék. A másik pedig hogy az akvarista.hun sokan írják, hogy t5-ös fénycsövet használnak. Fontos, hogy Seras vagy valamilyen márkás akvárium fénycső legyen? Egy egyszerű T5-ös fénycső nem lenne megfelelő?? Legalább amíg rendbe jövök anyagilag a tető átalakítás után.
 
Hali!

A gyári szettekben tényleg gyatra a világítás, ezt tényleg tuningolnod kell ha növényes akváriumot akarsz.

A szűrők terén is smucigok mert nemigen adnak hozzá egy megfelelő külső szűrő.Ekkora aksihoz már illene.

A tuningolás nem lesz olcsó az igaz, de ez van.
De, egy egyszerű cső megfelelne pl. Osram T5 865 vagy 880-as jelzésű.

Ezt az "anyagilag rendbejövök" kijelentést gondold át mert a világításon, és a szűrésen kívül nem ártana egy jó táptalaj, talaj, növény, jó tápok és CO2 adagolás.


Azért ezek így már együttesen nagyon nem olcsók.



Ha ezeket nem tudod finanszírozni akkor tanulmányozd Diana W.módszerét.
http://akvarisztika.budapet.hu/2009/01/ ... -elmelete/
 
20 000 óra

A LED-es témában előkerült a fénycsövek élettartama.
Philips MASTER TL5 HO 24W/865 1SL gyári adatlapjában van ez az adat, megadnak egy görbét amiben a fényerő csökkenését jelzik, az életkor függvényében. 20 000 óránál 90%-os a fényerő csökkenése. A gyártó honlapján utána lehet nézni, bárki letöltheti PDF-ben.

A CAU oldalán van egy cikk amiben a T8-as fénycsöveknél 3 hónapot adnak meg, a T5-nél pedig fél évet, mit a csere idejét. Én túlzásnak tartom ezt.

Egy műszerrel bármikor ellenőrizhető egy ilyen adat. Miért égetné magát egy gyártó avval, hogy valótlan adatot ad meg?
 
Emperor_ said:
20 000 óra

A LED-es témában előkerült a fénycsövek élettartama.
Philips MASTER TL5 HO 24W/865 1SL gyári adatlapjában van ez az adat, megadnak egy görbét amiben a fényerő csökkenését jelzik, az életkor függvényében. 20 000 óránál 90%-os a fényerő csökkenése. A gyártó honlapján utána lehet nézni, bárki letöltheti PDF-ben.

A CAU oldalán van egy cikk amiben a T8-as fénycsöveknél 3 hónapot adnak meg, a T5-nél pedig fél évet, mit a csere idejét. Én túlzásnak tartom ezt.

Egy műszerrel bármikor ellenőrizhető egy ilyen adat. Miért égetné magát egy gyártó avval, hogy valótlan adatot ad meg?

Hát ezt nem tudom, de 30ezer órát is láttam már néhány csövön. Lehet a csövek gyártása is sokat fejlődött a régi leckék óta, de én tényleg azt gondolom, hogy 1 év aktív használat után a csövek meglehetősen leamortizálódnak. Működni működik, de nem hinném hogy azt adja vissza amit kellene. Ha valaki kiméri arra kiváncsi lennék.
 
Annyival egészíteném még ki, hogy ez a fénycső egy általános világítási célú fénycső. Hogy nálunk akvaristáknál is nagyon jól bevált, az egy másik kérdés :D .

A direkt akvarisztikai célra gyártott fénycsövek esetén pedig elég zűrös a helyzet. Erősen gyártó függő, hogy megadnak e egyáltalán élettartam adatot!

A Hagen például megad 15 000 v 20 000 órát T8 esetén, a Sera lazán odaveti cseréld ki évente, a Sylvania is évi cserét ajánl. A többi gyártónál nem néztem ilyen adatot.

Mérési eredmények engem is érdekelnének, főleg a spektrum kép és fényerő változása.
 
Emperor_ said:
20 000 óránál 90%-os a fényerő csökkenése.
A fényerő csökkenése egy dolog, de én úgy tudom, hogy a színspektrum is hajlamos torzulni egy idő után, ami szintén nem feltétlenül előnyös.
 
Hali!

A német akvaristák megy úgy általában tőlünk nyugatra, nem voltak restek mérni a fényerő csökkenést a T5 csöveknél.(érthető én sem adok ki pénzt a műszerre de majd elviszem valahová, vagy kölcsönkérek ilyet)

Igaz ugyan, hogy a tengeri akvaristák vették észre, hogy valami nem smakkol a koralloknál, és ekkor kezdtek méricskélni.Ne felejtsük el, hogy azok az állatok sokkal jobban reagálnak a fényváltozás több formájában, tehát ők azért cserélik 2-6-8-12 havonta a csöveket.Itt is van eltérés mint látható, van aki azért mert biztosra akar menni, vagy annyira kényesek az állatok, hogy ilyen sűrűn cserélgeti és nem bízza a véletlenre a dolgot.

A fényspektrum torzulás is okozhat gondot, de nálunk nem tudom, hogy valóban kellene évenként cserélni a csövet, ez, és a fényerő csökkenés miatt.Azért cserélgetjük mert más mondja? Az is rendben van , hogy valaki észreveszi a fényerő csökkenést, amit esetleg biztos be is tud bizonyítani, mert nem kell más mint egy, 2 vagy több csöves armaturában kicserél 1-et újra.Biztos lehet látni a bemelegedése után a különbséget.

De vette már valaki észre, hogy a növényei a fénycső miatt nem fejlődnek kellő képen?

Gyanítom, hogy a növények ebből a szempontból sokkal toleránsabbak mint a kényesebb vízi szervezetek.Egy átlagos aksinál mindenképp mert többen írnak néhány éves fénycsövekről, és nincs gond a növényekkel.A fényigényes növényeknél már nem tudom, mert erről senkinél nem találtam leírást, gondolom itt mindenki lecseréli a csöveket közel évente, mert így szokás.
Didiyman kollégánk leírta, hogy a kis aksija felett 10 éve megy egy kompakt világítás, látható probléma nélkül.(igaz ez nem T5, és úgy emlékszem, hogy csak átlagos növényes.)

Én mától, (azaz mittudom én mióta, 3-4-5 hónapja cseréltem csöveket) indítom a "projectet" bizonyítás képen, majd jelzem, hogy mikor nem fejlődnek a növények ez miatt.A mérést is valahogy megoldom.(ez a teszt tetszik, semmit nem kell csinálnom, és még spórolok is vele :D )
 
jojo said:
Hali!
....
De vette már valaki észre, hogy a növényei a fénycső miatt nem fejlődnek kellő képen?

Gyanítom, hogy a növények ebből a szempontból sokkal toleránsabbak mint a kényesebb vízi szervezetek....

Én általában nem várom meg az egy évet, főleg, hogy azok a csövek, amiket én használok nevetségesen olcsók, a spec. akvarisztikai csövek árához képest. A növények növekedésében nem látom a változást előtte. Na de utána.... ;)
 
Én viszont mindkét esetet megéltem.
Azt is amikor becsavarva egy új csövet 1 év után látni lehetett a különbséget az akvárium tetőben. És azt is, hogy az új cső becsavarása után nagyobb volt bubizás.
Mérni sem egyszerű ezt sem. Sok változótól függ és hogy valóban mennyire amortizálódnak a csövek, de én azóta cserélem rendszeresen.
 
Tehát akkor ezt már itt is észrevettük.

Akkor viszont le a gyártókkal! :evil: Miért nem közlik, hogy ez csak általános használatnál igaz, Te hülye, ha akvárium fölé rakod akkor már változnak a paraméterek és itt nem érvényes a 20000 óra?
(Na jó, van amelyik ráírja)
 
jojo!

Mint mérnök ember nem értem miért gondolod azt, hogy akváriumi használat esetén másképpen használódnak el a fénycsövek?

Ez egy zárt eszköz (a fénycső), a körülmények annyiban befolyásolhatják, hogy mondjuk lerakódik rá a só (tengeri esetén).

Szerintem egy zárt armatúrában (ha mondjuk általános világításra használunk egy fénycsövet), "rosszabb" körülmények vannak, mint egy akvarisztikai lámpatestben (amik ugye nyitottak általában) , gondolok itt a magasabb hőfokra.
 
jojo said:
Tehát akkor ezt már itt is észrevettük.

Akkor viszont le a gyártókkal! :evil: Miért nem közlik, hogy ez csak általános használatnál igaz, Te hülye, ha akvárium fölé rakod akkor már változnak a paraméterek és itt nem érvényes a 20000 óra?
(Na jó, van amelyik ráírja)

Ezért is írtam szerintem, hogy kamu. Ez az óraszám max azt mutatja meg meddig mehet el a cső teljes "kiégés"-ig. Megadják a fénycső álalános élettartamát.
Pistike vígan használja majd lehet míg kiég. De ha figyelünk rá mi jó a tengeri koralloknak, vagy a növényeknek akkor cserélünk.

És itt nem is nagyon érzek különbséget akkor ha a fénycső egyből kapja a felfröcsögő vizet, vagy ha zárt lámpatestben van. Mindkét esetben ugyanazt az elhasználódást érzékeltem.
Csak a felfröcsögő változatnál több karbantartás kellett, hogy tiszta legyen.
 
Emperor


Nem azt gondolom, hogy jobban használódnak a csövek.Az emberi szem nem veszi észre, ezeket a változásokat olyan hamar, mint az általunk tartott élőlények.
Egy több éves csövet az emberi szem még mindig "vakítónak" lát, talán csak a tényleg valami 10 éven felülit lát egy kicsit gyengének.

Nem azt írtam, hogy jobban elhasználódnak, hanem, hogy a gyártóknak fel kéne tüntetni, az akvarisztikai csöveken, azaz inkább valami termékismertetőn (mint írtam van amelyik ezt írja, (de a többség nem figyelmeztet), hogy "emberek figyelem, a csöveknél ennyi és ennyi az amortizáció évente, ennyi a fényerő csökkenés, ennyi a spektrumtorzulás".(itt esetleg paraméterek lennének) Azt sem nagyon tüntetik fel, hogy mi az ideális hőmérséklete a csőnek működés közben.
Egy magyarázat kellene, hogy "a növényeidnek T. vásárló azért kell évente új cső mert ezek és ezek a problémák jelentkezhetnek."
Ugyanakkor meg azt olvassa az ember, hogy ezek elketyegnek 20.000 órát.Na ezt az ember nem tudja hová tenni, na most 1 év vagy v. 20.000 óra?./én igen, de más nem biztos/



A zárt akvarisztikai armatura dolog meg ....hát azért nagyon sok müa. tetős világítás van...(végül az is zárt egy picit, de ott meg a víz hűti, igazad lehet. :)

Egy- két komolyabb cég foglalkozik ilyen tájékoztatással.Ezt is inkább a külföldi fórumokon meg a cég honlapján olvasom.
 
jojo!

Ez esetben valamit félreértettem :? .

Szerintem is közölni kéne a gyártóknak ezeket az adatokat, pláne egy akvarisztikai célú fénycsőnél.
 
Back
Oldal tetejére