• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Felvonás nagyban Low Tech

szasza91

Nézelődő
Sziasztok!

Már kiskorom óta folyamatosan volt akváriumom, de mondanom sem kell, hogy nem hasonlított az itt összeállított remekművekhez. Mióta felköltöztem Budapestre itt is beüzemeltem 2 darab Low Tech kb 30 literes növényes Akváriumot, melyet garnélák számára tartottam fen. A növények tápozását a garnélák oldották meg CO2 pedig házilag készült, világítás pedig 30 literenként 15 watt hideg fehér kompakt fénycső biztosította. Az eredményekkel teljesen megvoltam elégedve, mert egy pár hóna alatt dzsungel lett az akváriumban. Azóta viszont egy nagyobb távollét miatt az akváriumok megszűntek.

Most ki nem hagyhatatlan lehetőség adódott a számomra, mivel kapnék egy rokonomtól (megvette, de sajnos nem tudja jelenleg felhasználni) teljesen bérmentve egy 240 literes akváriumot. A tartó szekrény már tervben van, mivel amúgy is kell egy komód a lakásba, viszont azon kívül most nem lenne 100 ezrem a teljes összeépítéshez.

Mivel már régóta szeretnék egy nagyobb akváriumot, nem szeretném elhalasztani ezt a lehetőséget, így szeretném szépen lassan felépíteni a saját kis víz alatti birodalmat.Ehhez lennének kérdéseim.

Terv:
Akvárium -> Adott
Világítás -> Led szalagból plusz hozzákészített rozsdamentes lemezből hajlított tok. Ahogy számoltam kb. 70 watt lenne a teljesítménye. szerintem kijönnék 15000 forintból
CO2 -> nem tervezzem egyenlőre
Szűrés -> külső szűrő remélem használtan tudok jó áron vásárolni hozzá
Berendezés egyenlőre még nemtervezett.

Elsődlegesen felmerülő kérdéseim:

Mennyire lehetne ilyen adottságok mellett egy szépen berendezett akváriumot összehozni? (nem gondolok dzsungelre)
Hogyan lehet algásodás mentesen tartani a növényeket + az akváriumot, (A régi 30 litereseknél ez gondvolt)

Egyenlőre még tervezgetek, számolgatok, de szívesen fogadok tanácsokat, milyen növények(igénytelenebbek), vagy esetleg ha valakinek van eladó szűrője, dekor fái, ajlzat, minden érdekel.

Üdv.
Szabolcs
 
Szia!
Üdvözöllek a "low tech világban". Szerintem ebben a műfajban is lehet remek akváriumokat összehozni. Remélem Beni nem haragszik Ő naplóit ajánlom elolvasásra.
Próbálkozom egy kicsit én is. Happy Pool 200l bejegyzésemben találsz növény listát is.
A világítás kicsivel lehetne erősebb, Komoly szűrés is kell már egy ekkora medencéhez, sok biológiai szűrőanyaggal. Legalább Manado talaj kéne bele. Dekor milyen lenne : szőlőtőke, red moor, vasfa?
Kérdezhetsz nyugodtan, ha tudok segítek, de itt a fórumon mindenki jó indulatú, segítőkész. Hajrá.;):)
 
Szia!
A szűrésnek ez sajnos kevés lenne. GA oldalán olvasgathatsz mekkora akvához milyen teljesítményű javasolt. Nálam 80W/200l=0,4 fény világít. ez sem sok.:) A tied még ennél is kevesebb.
Red moor jó választás. Akváriumod méreteit jó lenne tudni a talaj kiszámításához. Legalább 5-6cm legyen a vastagsága. Szélesség x mélység x (5-6cm)= ?
Van még kérdés jöhet.
 
Utoljára módosított:
Hát, sejtettem, hogy kevés, de sajna a nagyobb kb 2szer drágább lenne, azzal pedig tuti ugrana a projekt. Világításnál igazából azért gondolkoztam 80 w LED-ben, mert a kompakt fénycsövekhez képest nagyobb lumen számmal rendelkeznek, és ha jól tudom, nem a watt számít hanem a lumen. De úgy tervezem, hogy tápegységgel bővebben rászámolnék, és ha kell csak vennék plusz 1 méter szalagot vagy 2-t, és kiegészíteném. Majd meglátjuk. Az akvárium nagysága pedig a "Szabvány" 120x40x50.
 
6 cm talajjal számolva kb 29l kéne. Led technológiában nem vagyok otthon sajnos. Ebben nem tudok segíteni. Ajánlatom Quad T5 2x54W-os fénycsőarmatúra, low tech-be elég.
Alap igazság nagy akvárium nagyobb költség. Ebben így kell gondolkodni az elején.(y)
 
És vélemények a DIY külső szűrőkkel kapcsolatban? Pl. Vízpumpa+ Hordó a megfelelő szerelvényekkel kialakítva?
 
Szerintem sokkal olcsóbban nem jönne ki egy ekkora akváriumra. Kéne hozzá minőségi vízpumpa, biológiai szűrőanyag, meg miegymás, meg rengeteg idő. Bár itt a fórumon olvashatsz ezekről sokat. (valakinek sikerült, valakinek nem). A szűrésen leginkább áll vagy bukik a dolog. Azt mondják túlszűrt akvárium nincsen.:p
 
Sziasztok!
Csak tervezgetek, és nézelődök, mire lesz is belőle valami, az még 1-2 hónap.
Szerintetek ez mennyire lenne jó? LED szalag | SMD 7020 | 72 led/m | 2520 lumen | akvárium LED világítás | merev | fehér fény
A számomra necce, hogy 4500-4700 Kelvines.
És vajon mi a jobb, két erős (30W) Led szalag vagy több felelolyan erős (12W-15W), ami jobban eloszlana?
 
Utoljára módosított moderátor által:
Ahogy számolgattam, inkább DIY külső szűrőre gondoltam, nem áll távol tőlem a barkácsolás, nem lesz gond a megvalósításával.
 
Ha rám halgatsz ne kapkodd el :) , apránként szerezd be az összes hozzávalót és olvasgass. Inkább egy év múlva legyen egy jól működő akid mintsem most gyorsan lelkesen osszedobsz egyet a jelenleg rendelkezésedre álló technikával . . . szívsz egy csomót az algákkal aztán úgyis megveszel mindent (külsőszűrő, világítás, RO stb). Nekem több mint 3 évbe telt mire víz került az akváriumba. :ROFLMAO:
 
Hát nem szeretném elkapkodni, de az akvárium adott lenne, és nem akarom üresen tárolni a komódon, ezért gondoltam, hogy elkezdeném LOw Techben, egyenlőre csak pár növénnyel + hlakkal home made szűrővel + home made világítással, aztán folyamatosan szépítgetném. Egyelőre RO és CO2 kimaradna csak egy minimal akváriumot rendeznék be. A jó hír, hogy nem egy 240 literre kell terveznem csak 160 asszem.
Egyedül az algáktól félek.
A tervezett beindítási idő kb 3 hónap, de szeretném majd dokumentálni. És biztos lesz még pár kérdésem :)
 
Back
Oldal tetejére