• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Felső-polcos szűrő

cssanyi

Kertész tanonc
Sziasztok!
Tapasztalataitokra vagyok kíváncsi. Mennyire hatékony, mennyire éri meg.
Ha jók a tapasztalataitok, akkor megcsinálom.
 
Sziasztok!
Tapasztalataitokra vagyok kíváncsi. Mennyire hatékony, mennyire éri meg.
Ha jók a tapasztalataitok, akkor megcsinálom.
Saját tapasztalatom nincs, de az összes ilyen épített szűrőnek (legyen az alsó-, oldal- vagy felső polcos) igen jó a hatásfoka, hiszen általában a szűrt akvárium térfogatának el szokta érni a 30-70%-át, ami RENGETEG szűrőanyagot jelent (növényes akváriumok legtöbbjénél 5-10% körül szokott ez az érték lenni). Arra azonban nagyon fontos figyelni, hogy "áramszünet biztosra" kell ezeket építeni, tehát túlfolyókkal kell operálni, és a megfelelő vízpumpa is természetesen szerves eleme a berendezésnek!
 
Annak ellenére,hogy @Beni -nek nincs tapasztalata a lényeget leírta. Én még annyit tennék hozzá,hogy jobban oda kell figyelni rá mert könnyen eltömődik és nagyobb macera a takarítása. Szerintem ha építeni akarsz akkor inkább egy DIY külső szűrőt építs mert kb. ugyanannyiba kerül és könnyebb üzemeltetni.
 
Előttem szólók észrevételeivel egyetértve annyit tennék hozzá, hogy a szivattyút úgy választanám meg, hogy a szívó ágára egy szivacstömböt tehessek, ezzel megakadályozandó a gyors elkoszolódását, esetleges eltömődését, tönkremenetelét.
Egy kellően nagy emelőmagasságú, belső mechanikai szűrő erre akár alkalmas is lehet.
Én egy ismerősnél olyant láttam, hogy a szűrőjét hajtó szivattyú nyomóágát elágaztatta és az akvárium tetejére két kis (8-10 literes) akváriumba valamilyen növényt ültetett, amin lassan átáramolva a víz nitrát és foszfát tartalmát megkötötték a növények. A víz túlfolyós rendszerrel ment vissza az akváriumba.
Sajnos a növény fajtájára nem emlékszem, de mivel közvetlenül a tetőbe épített világítás mellett volt, teljes keresztmetszetében tele volt növénnyel mindkét kis akva.
Nála az algásodás meggátlása volt a cél egy amerikai sügeres (talán 2000 literes, ha jól emlékszek) akváriumban. Teljesen jól sikerült neki, algája nem volt.
 
Sziasztok én is egy felső polcos szűrőt terveztem a teknős akváriumom tisztítására, és ehhez kérném a segítségeteket illetve tapasztalataitokat.
A Móricka rajzomon próbáltam kicsit felvázolni a helyzetet. Az akvárium elhelyezkedése miatt csak felső polcos megoldás jöhet szóba. A vízpumpa ami a szűrő lelke egy Sicce Syncra Silent 0.5 multifunkcionális szivattyú (150-700l/h) 1,2 m max. emelési magassággal. Nálam a vízszinttől mért magasság ahova fel kéne lökje 42 cm. A szívóág 12/16 átmérőjű cső, a nyomó ág amire a gravitáció is rásegít egy 1" cső lenne egy vagy kettő, még nem tudom. Véleményetek szerint ezek a csőátmérők megfelelnek? Mivel a szivattyú a szűrő előtt van terveztem egy előszűrő/ülepítő részt is, amit könnyen tudok tisztítani anélkül hogy a bioszűrőhöz hozzányúlnék. (az még kicsit másképp fog kinézni, hogy tényleg ülepítsen:)) A szűrőnek a Proci féle 200-as csatornacsőt néztem ki. A kérdésem az lenne, hogy a szűrő töltetek megfelelően-e lettek elhelyezve? Mennyire levegősödne be a rendszer, lehet tennék bele a tetejére egy légtelenítőt, vagy sz egészet csinálhatnám akár nyitottra is és a tetején egy bypass cső ha elérné azt a szintet?
Sok helyen olvastam, hogy az alulról felfelé áramlás hatásosabb a szűrőnél, de én féltem, hogy a szivattyúm nem bírja felszívni a tetejére a vizet, de ha szerintetek működhet, nem zárkózom el tőle. Köszönöm előre is a segítséget,
Üdv,
András

XedjXzT3cpJX3Amj5E2zzQ_92vJ98H6BXRg4PS9X8guWNVDlc6F9hlMiqocg?width=1223&height=637&cropmode=none.jpg
 
Back
Oldal tetejére