• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Felmérés a fórumhasználatról

Jobban szeretünk barkácsolni, mint növényes akváriumot építeni?

  • Igen

    Votes: 15 20.0%
  • Nem

    Votes: 34 45.3%
  • Csajozni (pasizni) szeretek a legjobban.

    Votes: 26 34.7%

  • Total voters
    75
scooby said:
Jah a téma feldobójának büntető feladat
Keymaker csináljon egy low tech akit minimál költségvetésből :) Scooby

Ezt támogatooooom. :) :lol: :lol: :lol: Mennyi lenne az az összeg, amiből ki kell neki hozni?Na itt a bökkenő,hogy ezen is vitáznánk egy ideig.

Szerintem túl van lihegve ez az egész.Úgy is mindenki annyiból hozza ki az akiját,amennyiből neki telik."A növényezés az akvarisztika magasabb szintje"
Ez teljes mértékben igaz és nem sznobság.Ha valaki nem nő fel a feladathoz,nincsen gógyija, hiába olvasgat itt és máshol,ha nem látja meg az összefüggéeket,nem tudja azokat alkalmazni,soha nem lesz dzsungel az akijában.Vannak itt egy páran,akik ebbe a kategóriába tartoznak.Itt most nem a morgós,még ittmaradt,vagy eltávozott társainkat értem :!:
Bevallom őszintén,Key nanoja engem is sokkolt.De az milyen sokk lett volna,ha Ő monjuk csinált volna egy alulszűrt,alullvilágított,stb. akit.Akkor hiába "pofázott" volna,most nem figyelne rá semki,nem lenne hitele a szavának.Bisztos vagyok benne,ha bárki meglátja,hogy Key a hozzászólók között van,oda kattint először,még akkor is,ha tele van a .... vele.






"A Petsi emberek....". szokták itt mondani mifelénk,...."az egy külön ország"..........................elképzelni sem tudják,hogy vidéken milyen szegénység van.
És tudtjátok,mi városiak..........elképzelni sem tudjuk,hogy falun milyen nyomorúságos az élet.
 
A negatív kritikát én sem értem, sőőt. Inkább már-már túl pozitív hozzászólásokat olvastam egyébként átlagosabb akvákra. Egy egészséges (ön) kritika senkinek sem árt, annál inkább használhat megfelelően tálalva.
 
Nem értem ezt a nagy ellentétet Key és a DIY között. A cél ugyanaz, csak az eszközök mások...

Eddig átsiklottam a hasonló hsz-ek/topikok fölött, de... A HAC-t ki is nyerte meg? N-dee. DIY reaktor, DIY világítás, 35 literes hordó... Így is lehet... :thumbup:

Én azokra jobban felnézek akik DIY cuccokkal képesek elérni azt az eredményt, amit mások 'csak' ADA-val tudnak.
 
Na azért volt értelme ennek a topicnak :thumbup: !
Sok dologra fény derült, és sok félreértés tisztázódott és sok ember véleménye tükröződött!

Hurrá ez jó volt mára :lol: !
Jókedvre derített!

Üdv w-rig!
 
peti44 said:
Nem értem ezt a nagy ellentétet Key és a DIY között. A cél ugyanaz, csak az eszközök mások...

Eddig átsiklottam a hasonló hsz-ek/topikok fölött, de... A HAC-t ki is nyerte meg? N-dee. DIY reaktor, DIY világítás, 35 literes hordó... Így is lehet... :thumbup:

Én azokra jobban felnézek akik DIY cuccokkal képesek elérni azt az eredményt, amit mások 'csak' ADA-val tudnak.

Érdekes téma ez a DIY HAC 1. hely. Megmondom őszintén nagyon nem pontoztuk és nem néztük ki mivel csinálta az akiját.
1 dolog számított. Hogy a legjobb, legszebb aki legyen az első. NDee akváriuma fantasztikusra sikerült. Ő az egyik remek példa arra, milyen az ha valaki a növényeire és a berendezésre fókuszál. Nem a technikára. Ezért szép minden akváriuma.

DIY technikákat használt részben? igen. Lehetett e volna jobb amit csinál? Biztosan. A berendezés is és a körítés is. Lenézem/felnézek rá mert alkalmazott DIY technikát? Nem. Miért? Mert az akváriumainak látványa az ami megragad és amiért beszélünk róla. NDee kezébe egy fa kalapácsot adsz, azzal és megcsinál egy ilyen akit ;) Ettől még nem esnék hasra, de az akváriumai gyönyörűek és ez a lényeg.

A DIY dolgokra ha fújni lehet elsőként tuti az esztétikáját mondanám. Nem is fair egy házi szerelésű dolgot egy formatervező műhely és gyártósor vagy kézműves mesterek munkájával összehasonlítani.
De ezek a technikák legtöbbször láthatatlanok. Jó példa erre ha rágondolunk NDee akijaira, nem az jut eszünkbe milyen szűrés, világítás, tápozás, beoldás volt. Hanem milyen fantasztikus volt az akvárium. De ha lehetőséget kapnánk megmutatni milyen amikor igazi tálalásban van az elkészített műve, éreznéd a különbséget ;)

De a topikhoz visszakanyarodva NDee-nél is jól látszik az arányokból az, hogy sokkal többet tudunk az akváriumairól (napló, fotók stb), mint arról hogyan épített meg egy két technikát.
Rengeteg időt töltött a növényeivel, a berendezésekkel és ez látszik is. Enélkül nem lehet szép akváriumokat kreálni. Napló fotozás berendezés. Vásárolt, vagy DIY, kit érdekel? ;) Szép akikat akarunk nézni!
 
Azt hiszem az utolsó hozzászólások pontot tettek a minőségi cucc és a DIY dilemmára.
Nekem is az a véleményem, hogy lehet barkácsolással is szép akit fenntartani, de lehet minőségi technikával is szenvedni, a fontos, hogy ismerjük az akváriumunkban lejátszó folyamatokat, tisztába legyünk melyik eszköz miért szükséges, ismerjük az élőlények igényeit, stb.
Ha megfelelő ismeretekkel rendelkezünk, akkor képesek vagyunk összerakni és fenntartani szép és jól működő növényes akikat, akár vásárolt a technika, akár magunk dobjuk össze az igényeknek megfelelően, mint ahogy a példák is mutatják. Még egy fontos dolog, meg kell alaposan ismerni az akvakertészet alapvető szabályait, a korlátok nélküli növényes akvárium működtetés feltételeit. Ha a feltételekből pénz hiányában engedünk (pl. nincs CO2, vagy kevesebb világítás, stb.), akkor sem kell feladni az akvakertészetet, csak tisztába kell lenni a korlátainkkal és le kell mondani bizonyos dolgokról (például bizonyos növényekről).
Megfelelő ismeretekkel felvértezve és korlátainkat pontosan behatárolva nagyon szép akváriumot lehet működtetni kisebb költségvetésből is.

És hogy én miért nem naplóztam még az akváriumaimat (pedig van öt is, ebből kettő már növényes), egyszerűbb okai vannak.
Első ok, kevés az időm, de ez azért megoldható probléma.
A másik ok racionálisabb, nincs meg a megfelelő fényképezési feltételeim, gondolok itt a tudásra és a technikára. Én a gépet csak családi fotózásra használom, a technikám kőkori. A HAC versenyre is kölcsönkértem egy masinát. A sügéres akváriumomat is nehezen tudtam feltenni egy sügéres fórumra, ahol nagyos erős minőségi cenzura van.
De nyár elején tervben van egy jobb brige gép vásárlása és tanulmányozom az akvárium fotózás technikáit és szeretném bemutatni a növényes büszkeségeimet.
 
Hali!

Talán én be merem vallani, hogy jobban szeretek barkácsolni, mint akvakertészkedni.Most itt ülök, nézem az két növényes dzsungelt, és úgy döntök, hogy inkább kimegyek építeni a papagáj röpdét, mintsem, hogy meg kelljen nyírni a a négy milliárd Hemianthus m.-t meg a riccia-t és 1 órán keresztül vadászni a levágott darabokat...
Már kezdem unni az egészet.(akkor sem hagyom abba, ez az unalom életem végéig megmarad)

Mentségemre szolgáljon, hogy itt a saját nem elhanyagolt kertem, és egy parkosított kert aminek gondozását bevállaltam.Már hányingerem van, kezdek rosszul lenni a kertészkedés szótól.
S, hogy miért is nem hagyom abba a növényes aksizást?Mert számomra elképzelhetetlen a nappali növényes akvárium nélkül.Mindig is lesz.

Soha nem leszek dobogós a HAC-on, mert annyira nem érdekel a dolog.Egy bizonyos szintig igen, de aztán vége.Legyen egy elfogatható aksim, amivel nem kell szégyenkeznem, de dicsekedni sem lehet vele.Egy középszerű akvárium kielégít..esetleg egy négyes szint...


Mint minden az életemben.Soha nem szerettem se a mintaházakat, a mintakertet, a mintaaksit.Egy középszerű ember vagyok középszerű teljesítménnyel, középszerű autóval, középszerű aksival.Egy AGA verseny győztesére talán 1 másodperccel sem fordítok több figyelmet mint a 10-re.Soha az életben nem volt bennem versenyszellem.Amit teszek, azt a magam gyönyörködtetésére teszem, nem szeretem azt sem, hogy mások elismerik a művemet, hidegen hagy.

Inkább legyen mindenből több de sokkal gyengébb minőség, mint egy valamiből de az csúcsminőség.Ahogy apósom mondaná,"az se jó, ha nagyon jó!" Nyilván ez az én sajátosságom persze biztos vannak még hasonló cipőben akik"több vasat tartanak a tűzben" de valljuk be de csúcsminőséget tartani 3 akváriumnál, ebből 1 tengeri, 6 papagáj,1 nagy ház, 1 nagy kert 2 autó, 2 kamasz gyerek, 1 nyári utazás esetében csak akkor lehet, ha az ember rengeteget keres.Azaz én rengeteget keresek, csak nem találok. :)
(mindezt nem dicsekvésből írom, aki ezt gondolja, az rosszul gondolja)

Ez az a "mindenből 1 kicsit" típus.Van egy adott keret, ebből kell gazdálkodni.És 1 valami javára én nem fogok a többiről lemondani, számomra annyit nem ér a növényes akvarisztika prof. szintű művelése.Sokat megér, de nem mindent, annak ellenére, hogy az életem része. Fogalmazhatjuk úgy is, hogy nem vagyok egy "fan".(30 év növényes múlttal sem!)

De, most amit írok nem a "savanyú a szőlő" alapon jegyzem meg.

Anyagi helyzetem talán megengedné az ADA cuccot de nekem egyszerűen nem tetszik!Minden csilivili steril hatás, semmi otthonosság nincs benne.Merev rideg az egész.Olyan az egész mint egy kórházi műtő.A szűrő?Egyszerűen randa, egy henger a rozsdamentes szemeteskukára felrögzítve.(Az Eheim is így kezdte).Az már más kérdés , hogy a lakás stílusába be sem illene.De ettől függetlenítek.

És hogy világminőség? Igen. Én ültem már sok drága sportautókban, értsd akár Ferrari, Lamborgini, de sok bennük a puritánság.Nem felelnek meg az én elképzeléseimnek, és az ízlésemnek.Ha kapnék egyet rögtön eladnám.Még egy kört se mennék vele.Utálom őket.

Nem felelnek meg a az üvegbeömlők, a D.C.-k, a hőmérők stb.Legyen minden rejtve. Nekem ne lehessen semmit se látni, ami mű az aksiba.
Jobban megfelelnek a rusztikummal körbevett környezet, pl. egy bútor ami kővel, burkolólappal, vagy bármivel el van takarva, még az akvárium élét sem akarom látni.Még egy Optiwhite aksiét sem..!A fölé lógatott armatúrák? Kiábrándítóak.Ez akár legyen több százezres Giesemann, vagy ATI.

Ha lenne ilyen cuccom úgy eltakarnám, mint a vihar.Az jó lenne, hogy a "szürke eminenciás" rejtőzne a kulisszák mögött, csak ne lássam!

Viszont ha nem a technikát nézem akkor már engedékenyebb vagyok az élőlények "milyenségével, árával" ha szabad így fogalmaznom.Na azért már adnék zsét.Egy jó korallért, egy kutyafejű boáért, egy fennek-ért már kiadnék 2.e.EU-t.(persze abban az esetben ha az asszonynak be tudnám adni, hogy csak 200 volt, és ami a legfontosabb ha engedné) Hiába van dugipénzem a cuccok árára, bármily meglepő, vannak méretbeli sajátosságok ami nem feltűnő.Ha tudná, hogy a 3 akvárium árából mit vehettünk volna....Ugye az aksik, 20-70-80 liter körüliek ezeknek a technikája kicsi.De gondoljunk bele, egy 200-as aksihoz már bármit veszek az feltűnő.Egy hordónyi Eheim szűrőre, és egy 6 kilós CO2 palackra 1 ATI lámpára már csak meg kérdezné, hogy kicsi csillagom, hát ez meg mennyi volt?Na most aztán vedd fel a pókerarcot " oszt mongy valamit.."Kész a balhé.A kicsiknél észre sem vette a külső szűrőt, a CO2 cuccot,stb-t.
(tibicuknak könnyű, magának mindent elnézhet :) )

Nagyon remélem, hogy Key nem veszi ezt lehurrogásnak vagy irigykedésnek, már csak azért sem mert nyilván tett valamit azért, hogy ilyen cucca legyen.

Nagyon sokszor, rokonaim is megjegyzik egy két gazdag barátaimról, hogy könnyű nekik, mert gazdagok.Én ilyenkor mindig megkérdezem, hogy pl. Papa, Mama, Anyu (vagy bárki) Te mit tettél annak érdekében, hogy megszerezd azt ami neki van?Ő nyilván tett valamit! Lehet, hogy csalt, lopott, hazudott, vagy dolgozott de tett valamit!
Néha a munkatársaim is irigykednek, és mondják , hogy könnyű nekem.Mondom nekik, hogy persze Te amikor kettőkor végzel, mész a kocsmába,(mert előbb meglóg) de én meg még négyig dolgozom és utána kezdődik a második műszak a kertápolás este 8-ig.Néha a belem lóg ki. Nem iszom, nem cseszem el a pénzt semmire.(na jó néha szivar, és pipa)

Persze vannak akik lakóhelyük miatt, v. munkahelyük miatt korlátozottak az anyagiakban.

Úgy érzem megint a "Saját,szubjektív gondolataimba" illet volna ez az egész, mert végül is burkoltan megint az anyagiakon lett a hangsúly, és a sznobságon.

Hiába fiúk, ez egy ilyen világ, hozzá kell szokni, ez örök sláger lesz.
Persze ezt még lehet ragozni, és magyarázkodni de végül is nem olyan rossz erről beszélni, még ha egyeseknek kínos is de valamennyire megértjük a másik gondolkodás módját.Csak egy a fontos, hogy ez ne haraggal történjen, ne irritáljon senkit se ha Key akár egy millát is rászán az aksijára.

De tudom valakit mindig fog irritálni........... :(
 
jojo said:
Csak egy a fontos, hogy ez ne haraggal történjen, ne irritáljon senkit se ha Key akár egy millát is rászán az aksijára.
De tudom valakit mindig fog irritálni........... :(

Érdekes megközelítése ez ennek a topicnak, főleg, hogy a legtöbben épp azt nehezményezték, hogy valamiért olyan az érzésük, van mintha Key lenézné őket mert DIY cuccokkal próbálják helyettesíteni azt amit esetleg nem tudnak megvenni,vagy nem szeretnének rá szánni anyit amennyiből egy átlag család egy hónapig is elél.
És nem irritál itt senkit, hogy Key-nek millás aksija van, irígykedni irígykedünk ,mert mind szeretnénk ennyit költeni arra ami a hobbink, ami lenyűgöz,és azt szeretné az ember fia, hogy ne az legyen a fontos, hogy mivel érjük el a célunkat, hanem, hogy mi a végeredmény.

Jobb lett volna Viktor gondolataival lezárni a topicot!

És most lehet megint én leszek az ellenszenves fickó, de Jojo!
Nem vagyok pszichológus, de mind az amit írsz akkora zagyvaság és akkora düh van benne, hogy nehezemre esik elhinni, hogy neked nem számít az elismerés és megelégszel a középszerűvel is.
 
Ez azért van mert nem ismersz!

Düh? Mitől lenne.?Hát elég nyugodt ember vagyok.Sem elkeseredettség nem beszél belőlem sem flusztrált nem vagyok, sőt igen vidám természetű az alaptermészetem.Nem vagyok sehol sikertelen, ami gondot okozhatna.

Sokan nem is próbálják mind a két oldalról megközelíteni a témát.

Én megteszem.Próbálok pártatlan maradni, mindkét félnek "belebújni a bőrébe".

És abszolút nem leszel ellenszenves, mert tudom, hogy ezekből az irományokból sokszor nem az jön le, ami a valóság, ezért félreérthető.
Tényleg nem érdekel mások dicsérete.

Látjátok ezért javasoltam többször a személyes találkozót, mert jobban megismernénk egymást.De valahogy nem akaródzik a társaságnak.. :(
Persze a vidékieknek tudom, hogy nem olyan egyszerű de talán ha többen összefognának.
 
jojo a te eseted lehet kicsit más mint a nagy átlag. te egy nyughatatlan arc vagy aki egy fél állatkertet tartana és időnként tart is otthon ;) mesélted a kígyókat, a tengeri akikat, most papagáj röpde stb. így teljesen megértem, hogy nálad pl a növényezés nincs az első helyen. szerintem amit írtál rendben van. te egy mindenevő vagy és minden egyenlő figyelmet kap. más mint az az ember aki ezt az egy hobbit űzi és a meló és a mókuskerék után esetleg ez az ami leköti az idejét pár évig, vagy tovább. ezért esetleg erre költ, ezt csinosítgatja, nincs rosszul a nyírástól stb.

tényleg a topik nagy része a szubjektív gondolatokról szól, de néha kell ilyen is. mindenkinek más a fontos, más az értékrend, más az anyagi háttér, stb. szerintem nincs ezzel baj. épp ezért nem szeretem, ha mindig az anyagiak jönnek elő amikor naplókról vagy barkácsról beszélünk. a topik témája is az volt, hogy szerelsz vagy berendezel-akvarizálsz inkább.

bár nem szereted mutogatni, azért a te akidat is szívesen néznénk, legalább tudjuk jojo mit nevelget titokban :thumbup:
 
zigur said:
És most lehet megint én leszek az ellenszenves fickó, de Jojo!
Nem vagyok pszichológus, de mind az amit írsz akkora zagyvaság és akkora düh van benne, hogy nehezemre esik elhinni, hogy neked nem számít az elismerés és megelégszel a középszerűvel is.
Bizony,nagyon nem ismered jojot.És még sok-sok más,hasonló (egészséges)lelkülettel megáldott akvaristát sem.Csak nem mindenki reagál(már)ezekre a provokatív dolgokra....Inkább metszegetünk csendben és együtt örülünk a családdal az akváriumunknak.A középszerűnek.
 
zsotyi said:
]
.És még sok-sok más,hasonló (egészséges)lelkülettel megáldott akvaristát sem.Csak nem mindenki reagál(már)ezekre a provokatív dolgokra....Inkább metszegetünk csendben és együtt örülünk a családdal az akváriumunknak.A középszerűnek.
Ez így igaz, nagyon jól mondod! :thumbup:
 
Vik Te most összefoglaltad az egészet. :thumbup: És igazad van.Ráadásul diplomatikus vagy. Hiába neked az első a béke. :)

Képeket meg azért nem rakok fel mert finoman szólva kb. olyan élvezhetetlenek lennének mint a HAC fotóim, vagyis rosszak.Hát ha lenne egy jó gépem akkor már rég lenne naplóm.De csak 3 középszerű gép van itthon és ezekkel nem lehet normális képet készíteni.
 
Szerintem nem kell annyira hiper super gép egy napló indításához én speciel egy Lumix DMC-FZ5 el lövöm a képeket és szerintem elmegy az elfogatható kategóriába :)
 
Bár ez már off de a fiamé Lumix DMC-Fx10 de ezzel nem lehet zöld ágra vergődni, se a lányom kis Olympus-ával, ez én régi Kodak EasyShare CX 7220-al különb képeket készítettem.Középszerűek, hiába no...azért a tiéd már komolyabb.
 
keymaker said:
Kezdem a végeredménnyel: Aki jó akikat rak össze az általánosságban nem a DIY topicban aktív! Hanem jó akikat rak össze. És az akvarisztikáról beszélget a fórum többi részén.
Továbbá aki ilyen összefüggéseket lát, és ezekből következtetéseket von le, annak itt a helye. :twisted:
Ahogy az elhangzott, a csináld magad megoldásokat a spórolás és/vagy barkácsmánia ösztönzi. Az előbbit már bőven kitárgyaltátok, így az utóbbihoz fűzök egy gondolatot. Szerintem a második csoport tagjai egyrészt állandóan kihívásokat keresnek, másrészt az unalom elől menekülnek. Attól tartanak, hogy mi lesz, ha egyszer elkészül, avagy van-e élet a tökéletes akváriumon túl? Tudniillik, ha elérnék azt a szintet, ahol már csak a látványt kellene élvezni, akkor az egy idő után zavarná őket. Ha csak gyönyörködni akarnának, vennének egy képet a falra. Persze ez a gondolkodásmód minden más szakmában, hobbiban megtalálható, jó példa erre a DIY autószerelő, aki mindennap hekkel valamit az öreg járgányon.
Egyébként a hozzászólások és a topicok alapján elsősorban a műszaki kivitelezést értjük DIY alatt, pedig ide tartozik többek közt a saját készítésű tápoldat vagy az ugyanígy regenerált műgyanta.
 
Én megértem Jojot.
Én sem törekedek mindig a legjobbra, inkább többféle dolgot próbálok ki.
Megkedveltem az akvakertészetet, a leglátványosabb ága az akvarisztikának, de nem tudok lemondani például az afrikai sügéreimről, főleg, hogy legtöbbje már saját nevelésű. Nekem is több akim van, ráadásul eléggé tudok ragaszkodni dolgokhoz, vannak nekem 12 éves halaim is.

Ahogy látom, jó fényképezőgépe sincs mindenkinek, olcsó kompakttal pedig akváriumot fényképezni elég nehéz, ezt már régen megtapasztaltam. És egy "családi fotós" nem biztos, hogy aki fotózásért drága gépet vásárol.

Keynek el kell fogadnia, hogy nem vagyunk egyformák (még szerencse), más céllal, anyagi körülményekkel, intenzitással, "kézügyességgel" közelítjük meg az akvakertészetet és tartunk fenn szép akikat, melyek nem biztos, hogy a versenyeken nyernek. De nekem elég az, ha az ismerősöknek leesik az álluk és hitetlenkedve csodálkoznak, hogy ilyen akváriumok is léteznek. (Megjegyzem, hogy nálam az akvárium mindig is színfoltja volt a lakásnak)
 
jojo said:
... tudom, hogy ezekből az irományokból sokszor nem az jön le, ami a valóság, ezért félreérthető.

Jojo!

Abszolúte igazad van és ezért a részért lelkemre ölellek! ;)

Többiek! Egészséges lelkületű középszerűek! :lol:

Én mondtam, hogy jobb lett volna Viktor gondolataival zárni a kört, de csak futunk még néhányat! :lol:

viktorlantos said:
Vásárolt, vagy DIY, kit érdekel? ;) Szép akikat akarunk nézni!
 
Néha igenis kell a barkács - már jó értelemben véve. Sok dolog van, amit NEM lehet (értelmesen) gyári cuccal megoldani, ezért is vannak az alsó polcos szűrők a nagy nevű profiknál is. Esetenként láttam már otthoni barkács cuccot jobban működni, mint a hasonló gyárit. Igaz, ez utóbbi lassan változik, ahogy a barkács tapasztalatok beépülnek a gyári cuccokba...

Alap igazság: kész aki nincs - növényesben legalábbis.

Tehát a növényes akváriummal kapcsolatban is el lehet mondani: "az út a fontos, nem a cél..." !!!

Az, ha valakinek csak pénze van, nem elég. Mint ahogy az sem, ha csak barkácsolni hajlandó/tud. Mindenkinél megvan a saját egyensúlya ebben a dologban. A lényeg úgyis az akvárium és a növények látványa... ;)

Ráadásul sokszor a barkácsolás hoz olyan tapasztalatokat, tudást, ami később nagy értékkel bír.
 
Back
Oldal tetejére