• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Ez milyen alga?

Ez bizony telefonról is ecsetnek néz ki. A kövekről egyszerűen kapirgáld le. Neki lehet menni Carbos fecskendővel is, de az türelmesebb játék. Ugyanakkor az okot is igyekezz megtalálni, mert ellenben hamar ilyen lesz újra. A BBA topikjában részlezezve vannak a lehetséges okok.

Tapatalk-kal küldve...

Bocsánat a fotóért, gyorsban erre futotta éppen. a kefe nem hozza le, valami komolyabb módszerrel fogok akkor nekiesni, viszont ahogy mondod, az okot kell megtalálnom, biztosra szerettem volna menni hogy ez az ecset, és már neki is esek olvasgatni. Úgy vélem a fénycső csere elég durván megváltoztatta az akvárium egyensúlyát, a gyári odyssea fénycsövekkel semmi ilyen gondom nem volt, mióta pár hete bent vannak a sylvania csövek, azóta találkozom sok fura jelenséggel, parvulákon is van enyhén valami fura alga, ecset a nana levelit is megtámadta már.
Köszönöm az információt :)
 
Bocsánat a fotóért, gyorsban erre futotta éppen. a kefe nem hozza le, valami komolyabb módszerrel fogok akkor nekiesni, viszont ahogy mondod, az okot kell megtalálnom, biztosra szerettem volna menni hogy ez az ecset, és már neki is esek olvasgatni. Úgy vélem a fénycső csere elég durván megváltoztatta az akvárium egyensúlyát, a gyári odyssea fénycsövekkel semmi ilyen gondom nem volt, mióta pár hete bent vannak a sylvania csövek, azóta találkozom sok fura jelenséggel, parvulákon is van enyhén valami fura alga, ecset a nana levelit is megtámadta már.
Köszönöm az információt :)

Általában mindig az a kiváltó ok, amit utoljára változtatunk, nagy valószínűséggel nálad a fénycsövek cseréje. Érdemes a világítás időtartamát csökkenteni, vagy az armatúrát távolabb vinni az akváriumtól, hátha segít a problémán. Ecsetalgára étkezési ecetet ajánlok, nálam mindig azonnali hatást vált ki.
 
Általában mindig az a kiváltó ok, amit utoljára változtatunk, nagy valószínűséggel nálad a fénycsövek cseréje. Érdemes a világítás időtartamát csökkenteni, vagy az armatúrát távolabb vinni az akváriumtól, hátha segít a problémán. Ecsetalgára étkezési ecetet ajánlok, nálam mindig azonnali hatást vált ki.
Utolsó változásként a fénycsövek cseréje volt illetve a co2 emelése és ahogy olvastam pont ez váltja ki frankón ezt a nyavajás algát, az a baj hogy picit bele vannak a kövek ültetve a talajba így nem tudom hogy fogom kiszedni de megpróbálom a következő karbantartásnál mert siralmas ahogy már kinéznek, egyszerű kezelés nem lesz elég szerintem már amit vízen belül lehetne tenni. Lámpát feljebb emeltem mikor láttam fejlődni de lehet a co2 diffut át kell helyeznem mert közvetlen a kő mellett old és oda keveri vissza először a szűrő áramlása, lehet ez is egy kiváló ok. Köszönöm neked is a választ!

Tapatalk Sony Z2
 
Napi carbo adag fecskendőbe (ha van a közv. közelben kényes növény, akkor felesben higítva vízzel), szűrő leállít és víz alatt lassan ecsetre fecskendez. Pár perc múlva induljon csak a szűrő újra. Másnapra ecsetalga bepirosodik, algaevők megeszik.

Köszönöm a tanácsod, ki fogom próbálni holnap ezt a taktikát.
 
Köszönöm a tanácsod, ki fogom próbálni holnap ezt a taktikát.
Szívesen. Sok helyen le vagyon ám írva ez a módszer :) ;) nem saját ötlet. Közben ránéztem az akváriumodra is, úgy látom nincs érzékeny növény. És a 112 literre bőven használhatsz több karbót, mint 2 ml. Én negyven literre tolok ennyit, de még szerintem ott is van tartalék a veszélyes túladagolásig. Nem feltétlenül kell ráállnod a nagyobb dózisra tartósan, csak azért írom, mert 2 ml-rel nehéz sok felületet lekezelni. A szűrőleállításnál természetesen várd meg míg megáll a víz, úgy nem fog egyből teljesen elvegyülni a fecskendő tartalma és ki tudja fejteni a hatását a fertőzött területeken.
A magasabb fekvésű helyeken kipróbálhatod az ecsetelős módszert is, amikor is leereszted a vizet és egy rajzecsettel töményen felkenegeted az ecsetre a karbót. Ez még hatásosabb is lehet, csak a halak kifogása nélkül az alsó területeken nem tudod alkalmazni a vízszint miatt.
 
Szívesen. Sok helyen le vagyon ám írva ez a módszer :) ;) nem saját ötlet. Közben ránéztem az akváriumodra is, úgy látom nincs érzékeny növény. És a 112 literre bőven használhatsz több karbót, mint 2 ml. Én negyven literre tolok ennyit, de még szerintem ott is van tartalék a veszélyes túladagolásig. Nem feltétlenül kell ráállnod a nagyobb dózisra tartósan, csak azért írom, mert 2 ml-rel nehéz sok felületet lekezelni. A szűrőleállításnál természetesen várd meg míg megáll a víz, úgy nem fog egyből teljesen elvegyülni a fecskendő tartalma és ki tudja fejteni a hatását a fertőzött területeken.
A magasabb fekvésű helyeken kipróbálhatod az ecsetelős módszert is, amikor is leereszted a vizet és egy rajzecsettel töményen felkenegeted az ecsetre a karbót. Ez még hatásosabb is lehet, csak a halak kifogása nélkül az alsó területeken nem tudod alkalmazni a vízszint miatt.

Igen, olvastam már sok helyen ahogy említed is, próbálkozom is a dologgal, már, viszont a carbo adagot lehet duplázni fogom, GA ajánlás is elég jól mutatja hogy meddig lehetne elmenni 50 literenként és ki is fogom használni a határokat hogy megszabaduljak ettől a fajta algától. Egy-két hónapon belül jön a rescape, manten kövekkel hegység alkotás montecarlo növényzettel és még biztosan lesz egy-két szebb növényke amit még nem álmodtam meg, de minden éjjel próbálok koncentrálni az új scape megalkotásában :D Viszont addig mivel már előjött ez a fajta alga is, próbálok küzdeni ellene hogy még több tapasztalatom legyen minden téren az akvarisztika terén. Kb 4-5 hónapja űzöm a hobbit de minden nap tanít valamit az ember számára. :)
Holnap meló után szűrő leállítás és megpróbálom a carbos megoldást jól szétoszlatni a köveken, bár már írtam fentebb hogy a hétvégén a nagytakarításkor meg vízcserekor lehet hogy kiveszem a kérdéses köveket és jól letakarítom őket. Meglátom ezt a verziót még, sajna lehet nem lesz idő rá, melózni kell hétvégén is :(
 
Sziasztok.
Egy kis segítséget szeretnék kérni. A képen látható fura szőrcsomók lennének az ecset algák? Seyriu köveket kezdi elég jól ellepni, nem tudom mit kéne tennem ellene sajnos.
View attachment 27444

Tapatalk Sony Z2
A Green Aqua oldalán megtalálod az algatípusoknál :

http://www.greenaqua.hu/hu/blog/alga-tipusok/

Ecsetalga – Audouinella sp. (Black beard algae, BBA)

"Fekete, vöröses vagy szürke, egy pontból kiinduló kis szőrcsomók. Szereti az erősen áramló részeket. Kemény vízben kalcium épül a szálakba, ilyenkor az algaevők nem szívesen nyúlnak hozzá. A sziámi algaevő és az Amano garnéla fogyasztja. Erősen megvilágított akváriumban a CO2 hiánya vagy nem egyenletes eloszlása okozza, ennek a rendbetétele jelenti a végső megoldást. Gyenge fénynél segít, ha csak pihentetett vizet használunk a vízcseréhez. A friss csapvíznek magas az oldott CO2 tartalma, ez kedvez az algának, de a lassabb növények már nem tudják kihasználni.

Ez az egyik legnehezebben elpusztítható alga, a legtöbbször csak a csomók kézi - egyenként történő időigényes - lekaparása segít rajta. Ehhez az általunk ismert egyetlen jó célszerszám az ADA Pro picker. A szerves szénforrás adagolása minden esetben hasznos az ecsetalgák ellen, különösen helyi kezeléssel kombinálva. Vegyszeres irtás után vörösre színeződik."
 
https://goo.gl/photos/QFVmuGwxwQDm679d9

Ez milyen alga?
Többféle van.

Legutóbb barna alga volt, mivel egy hónapja váltottam akasztós szűrőre, a fedél fejjebb került. 45 mm-ről 100 mm-re. A lámpatartó még gyártás alatt, addig kókányoltam valamit, hogy lentebb kerüljön.

Legutóbbi vízcserénél letöröltem mindenhonnan a barna algát, ahonnan tudtam. A fény azóta közelebb van a felszínhez (25-32 lumen/liter).

Eddig nem volt macro tápom, azt kb 4 napja adom.

A Cryptocoryne wendtii braun levelein olyan, mintha megint barnás lenne, de mindig megjelenik ilyen fehér pókháló szerű valami is rajta, ami összegyűjti a koszt is. Sajna sok a növényi bomladék is. Minden héten aljzattisztítás van, de nem tudok annyit leszívni. Kéne egy visszaforgatós aljzattisztító...

Időnként olyan, mintha a barna alga szálasodna meg, de annyira el tud fajulni, hogy igazából már az összes hínáromat kinyírta. Most is talán azon látszik a legjobban a jelenség. Idővel olyan, mintha barna haj lenne belőle...

A Microsorium pteroptus (?) levelein megjelent zöld szőr, némi agancs. Ezeket Carbo-val szoktam ecsetelni.

Nettó 30 liter. Napi 0,5 ml TF Planter, 1,5 ml TF macro, és 1,5 ml Easy Carbo megy bele.

Eheim Liberty 200 szűr 0,8 liter Mátrix Trop-al, szivaccsal, vattával (1 hónapja).

Most toltam bele Nitrivec-et is.

Mióta emeltem a fényerőt, az üvegre azóta (2 napja) nem látom visszatérni a barnát...

Nyitok majd neki egy naplót is, ha lesz időm.
 
Szívesen. Sok helyen le vagyon ám írva ez a módszer :) ;) nem saját ötlet. Közben ránéztem az akváriumodra is, úgy látom nincs érzékeny növény. És a 112 literre bőven használhatsz több karbót, mint 2 ml. Én negyven literre tolok ennyit, de még szerintem ott is van tartalék a veszélyes túladagolásig. Nem feltétlenül kell ráállnod a nagyobb dózisra tartósan, csak azért írom, mert 2 ml-rel nehéz sok felületet lekezelni. A szűrőleállításnál természetesen várd meg míg megáll a víz, úgy nem fog egyből teljesen elvegyülni a fecskendő tartalma és ki tudja fejteni a hatását a fertőzött területeken.
A magasabb fekvésű helyeken kipróbálhatod az ecsetelős módszert is, amikor is leereszted a vizet és egy rajzecsettel töményen felkenegeted az ecsetre a karbót. Ez még hatásosabb is lehet, csak a halak kifogása nélkül az alsó területeken nem tudod alkalmazni a vízszint miatt.

Hatásos lett a carbo-s kezelés, lassan de biztosan sikerül elérnem hogy elkopjon az ecset, még van bőven de az amanok segítségével enyém lesz ez a csata (egy éjjel folyamán a lekezelt részt szépen lecsipegetik) :D Változtattam az áramlási irányon és a co2 eloszláson is, egyelőre nem látom hogy visszatérne. Szoval lett tapasztalat ezzel a fajta algával is, azzal együtt a parvulákat is megtalálta valami fonal szerűség vagy nem tudom, visszavágtam de nem igen tudom azt eltüntetni, azzal is van még egy küzdelmem.
 
Sziasztok!

Ha valaki tudna segíteni, nagyon hálás lennék.
Kezdőként sikerült január elején beindítanom egy 30L-es Dennerle Nano Cube akváriumot.
Felette van egy ADA Aquasky led lámpa (30cm)
Alatta egy Eheim Classic 250 szűrő biológiai töltettel.
Napi 6 órát megy a világítás.
Van palackos co2, Aquario difivel.
Táp: Green Aqua Micro+Macro+Seachem Excel 1,5ml/nap
Heti 50% vízcsere lágy vízzel.
Algaevők: 8 Amano, 4 oto.
Sötét sarokban van, de mégis bármit csinálok (már volt egy 3 napos blackout is, ami 90% ban segített) újra visszajön a zöld algám, köveken, leveleken üvegen mindenhol. A növények sem nőnek túl gyorsan.
Nem bizto, hogy a megfelelő topic, ezért sorry. Nagyon bosszant, mert úgy gondolom minden adott egy szép akihoz.
 
Sziasztok!

Ha valaki tudna segíteni, nagyon hálás lennék.
Kezdőként sikerült január elején beindítanom egy 30L-es Dennerle Nano Cube akváriumot.
Felette van egy ADA Aquasky led lámpa (30cm)
Alatta egy Eheim Classic 250 szűrő biológiai töltettel.
Napi 6 órát megy a világítás.
Van palackos co2, Aquario difivel.
Táp: Green Aqua Micro+Macro+Seachem Excel 1,5ml/nap
Heti 50% vízcsere lágy vízzel.
Algaevők: 8 Amano, 4 oto.
Sötét sarokban van, de mégis bármit csinálok (már volt egy 3 napos blackout is, ami 90% ban segített) újra visszajön a zöld algám, köveken, leveleken üvegen mindenhol. A növények sem nőnek túl gyorsan.
Nem bizto, hogy a megfelelő topic, ezért sorry. Nagyon bosszant, mert úgy gondolom minden adott egy szép akihoz.
Növények?
Képet ha tolsz róla az segít.
Vagy indíts egy naplót.

Igazából a fény-táp-co2-szűrés egyensúlyt kell megtalálni.
Azonosítsd be, milyen algád van, olvass utána mi okozza, és találd meg, szüntesd meg a kiváltó okot.

CO2 adagolás esetében erős fény szükséges, több tápanyag, megfelelő szűrés.

Igazából a blackout is csak az alga eltávolításában segít (szerintem), ha a kiváltó okot nem szünteted meg, visszajön.

De én is kezdő vagyok [emoji4]
 
Sziasztok!

Ha valaki tudna segíteni, nagyon hálás lennék.
Kezdőként sikerült január elején beindítanom egy 30L-es Dennerle Nano Cube akváriumot.
Felette van egy ADA Aquasky led lámpa (30cm)
Alatta egy Eheim Classic 250 szűrő biológiai töltettel.
Napi 6 órát megy a világítás.
Van palackos co2, Aquario difivel.
Táp: Green Aqua Micro+Macro+Seachem Excel 1,5ml/nap
Heti 50% vízcsere lágy vízzel.
Algaevők: 8 Amano, 4 oto.
Sötét sarokban van, de mégis bármit csinálok (már volt egy 3 napos blackout is, ami 90% ban segített) újra visszajön a zöld algám, köveken, leveleken üvegen mindenhol. A növények sem nőnek túl gyorsan.
Nem bizto, hogy a megfelelő topic, ezért sorry. Nagyon bosszant, mert úgy gondolom minden adott egy szép akihoz.
Használtam ezt a szűrőt ilyen akváriumban,annak jónak kell lennie. Nálam nincs CO2, ezt a lámpát nem ismerem sajna. Tudni kéne milyen és mennyi növényed van.
Indíts egy naplót -Naplók/új téma indítása. Képek beillesztéséhez segítség :https://akvakertesz.hu/threads/segitseg-a-kepek-beillesztesehez.299/page-10#post-231747
Üdv a fórumon és jó olvasgatást.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére