• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Jah ok, azt hittem már növényen látható magnézium hiány miatt adagolnál.
Ambulián látom hogy világosabb hajtásvégek vannak, és fonalalgából átmentem agancsba, de nem hiszem hogy ez miatt. Legfőképpen a garnélák a fő célpont, és majd szeretnék nagynyomású CO2 rendszert összerakni, már csak a csövezés, az időkapcsoló és a reagens van hátra, viszont így is elég alacsony a ph-m, és szerintem ingadozhat is a ~3°d Kh miatt. Lehet kicsit rágörcsöltem a témára :D
 
Ambulián látom hogy világosabb hajtásvégek vannak, és fonalalgából átmentem agancsba, de nem hiszem hogy ez miatt. Legfőképpen a garnélák a fő célpont, és majd szeretnék nagynyomású CO2 rendszert összerakni, már csak a csövezés, az időkapcsoló és a reagens van hátra, viszont így is elég alacsony a ph-m, és szerintem ingadozhat is a ~3°d Kh miatt. Lehet kicsit rágörcsöltem a témára :D

pH megint olyan amivel nem nagyon foglalkozunk ha jó minőségű talaj van.
Ez alól csak az a kivétel ha egy garnélának, halnak spec igényei vannak.

A pH pl egy aktív talaj első évében folyamatosan változik. Nem láttam hátrányát növény oldalról az alacsonyabb pH szintnek az első 3 hónapban amikor tényleg nagyon alacsony tud lenni.
A CO2 bejátszását persze hozzá kell igazítani és ha kell utána menni később.
 
pH megint olyan amivel nem nagyon foglalkozunk ha jó minőségű talaj van.
Ez alól csak az a kivétel ha egy garnélának, halnak spec igényei vannak.

A pH pl egy aktív talaj első évében folyamatosan változik. Nem láttam hátrányát növény oldalról az alacsonyabb pH szintnek az első 3 hónapban amikor tényleg nagyon alacsony tud lenni.
A CO2 bejátszását persze hozzá kell igazítani és ha kell utána menni később.
Új amazoniával indítottam novemberben, és blue dreamek vannak benne Etelétől.
 
Sziasztok!

A véleményeteket szeretném kérni, a helyzet a következő:
Adott egy 250 literes (netto kb. 200 literes) akvárium, dzsungel jellegű növényvilággal, és meglehetősen sok, köztük nagyobb testű halakkal (ancik szaporodnak, egyéb elevenszülő fajok, azok is sokasodnak), ezeket azért időnként leadom ide-oda, hogy kontrolláljam a létszámot. A világítás 6x54W ATI lámpa, mindkét csatorna 45%-on járatva, napi 8 és fél órás üzemidővel. Nem is volt semmi komolyabb gond, mígnem elkezdtem adagolni a micro és macro tápokat, ahogy azt a rajtuk található javaslat szerint kell egy nagynyomásű CO2vel üzemeltetett, heti 50%-os RO vizes vízcserét kapó akvárium esetében (10 nyomás mindkettő cuccból naponta). Nem győztem kapkodni a fejem, annyi ecsetalga jelent meg. Próbáltam küzdeni, de erősen vesztésre álltam. A végén elkezdtem csökkenteni a tápozást (rájöttem hogy az ajánlás nyilván nem ekkora hal mennyiség mellett lett megalkotva), lementem napi 3 nyomásra, minden más paramétert meghagytam úgy ahogy eddig volt. Hálisten a javulás szemmel látható volt, és azóta is tart. Mégis kíváncsi volnék, mit gondoltok, melyik tápból adagoltam túl, ami az ecsetalga elszaporodásához vezetett? Én a microra gondoltam, hiszen ennek van (ha jól tudom) vas tartalma. Tudtok esetleg a fenti jellemzőket figyelembe véve egy olyan adagolási arányt javasolni amin a növények megkapnak mindent, de az algák még nem kezdenek el teret hódítani?

Előre is köszi, üdv,

Attila
 
Sziasztok!

A véleményeteket szeretném kérni, a helyzet a következő:
Adott egy 250 literes (netto kb. 200 literes) akvárium, dzsungel jellegű növényvilággal, és meglehetősen sok, köztük nagyobb testű halakkal (ancik szaporodnak, egyéb elevenszülő fajok, azok is sokasodnak), ezeket azért időnként leadom ide-oda, hogy kontrolláljam a létszámot. A világítás 6x54W ATI lámpa, mindkét csatorna 45%-on járatva, napi 8 és fél órás üzemidővel. Nem is volt semmi komolyabb gond, mígnem elkezdtem adagolni a micro és macro tápokat, ahogy azt a rajtuk található javaslat szerint kell egy nagynyomásű CO2vel üzemeltetett, heti 50%-os RO vizes vízcserét kapó akvárium esetében (10 nyomás mindkettő cuccból naponta). Nem győztem kapkodni a fejem, annyi ecsetalga jelent meg. Próbáltam küzdeni, de erősen vesztésre álltam. A végén elkezdtem csökkenteni a tápozást (rájöttem hogy az ajánlás nyilván nem ekkora hal mennyiség mellett lett megalkotva), lementem napi 3 nyomásra, minden más paramétert meghagytam úgy ahogy eddig volt. Hálisten a javulás szemmel látható volt, és azóta is tart. Mégis kíváncsi volnék, mit gondoltok, melyik tápból adagoltam túl, ami az ecsetalga elszaporodásához vezetett? Én a microra gondoltam, hiszen ennek van (ha jól tudom) vas tartalma. Tudtok esetleg a fenti jellemzőket figyelembe véve egy olyan adagolási arányt javasolni amin a növények megkapnak mindent, de az algák még nem kezdenek el teret hódítani?

Előre is köszi, üdv,

Attila
Nekem meg pont fordítva volt! Igaz, hogy nekem viszonylag kevés hal van a 243-literes akváriumban, viszont az ecsetalga igencsak ellepett minden anubias levelet és faágat ha ment a CO2 ha nem. Vettem tápozás oldalra vonatkozóan vízteszteket (kálium, foszfát, vas és nitrát). A macro tápot magam keverem szulfát porokból, a microt pedig egy Angliából rendelt porból. Tápszint mérés után kiderült, hogy igencsak elszúrtam a keverési arányt a macrónál, és alul tápoztam. Segítséggel kevertem egy új mixet, ami összetétel arányaiban hasonlít a GA macrójára, és elkezdtem 1,5x-ös adagolással adagolni, vagyis 18ml/nap ezzel és a microval is. Addig az ecset mellett zöld szakállalgám volt , ami hamarosan besötétedett, elhalt, újabb pedig nem keletkezett. Ecsetalga kicsit más tészta, ezt sajnos le kell carbozni, de itt sem keletkezett új telep. Méréseknél pedig szépen benn voltam az EI szerinti határértékekbe, vagyis bőven volt táp a vízben még vízcsere után is, hiszen erről szól ez a tápozás. Igazából azt kellene neked is csinálni, hogy megnézni hogyan is áll a tápszint a vízben. A sok hal inkább nitrát töbletet szok eredményezni, viszont az ecsetalga meg vashiány miatt jön elő (legalábbis nekem egyből erre kérdeztek rá mikor írtam a fórumra) Szerintem kb az lehetett, hogy megkóstoltattad a növényekkel a tápot amitől azok beindultak, csak elfogyott a kaja, ilyenkor viszont szenvednek és előjön az alga. Most meg ismét koplalnak mert nem adsz nekik enni, és ehhez állnak be. A flakonon található ajánlás ha jól tudom csak iránymutató, előfordul, hogy sok növény esetén többet kell adagolni, mint az én példám is mutatja, sőt van aki még ezen felül is adagol valamilyen tápot. Pont ezért van szükség a tesztekre. Az a tippem, hogy micro-t a vas miatt rendesen kell majd adagolnod, viszont macroból meg kevesebbet, hiszen a sok hal termeli a nitrátot, viszont lehet, hogy káliumot meg foszfátot külön kell adagolni majd. De olvastam olyant is, hogy volt aki csak microt adagolt mert a macro-t a halak megoldották.
 
Az automata tápadagolómnak szeretnék segíteni, hogy pontosabban tudja adagolni a tápot. A GA tápokat (Macro, Micro, Carbo) szabad vízzel higítani?
 
Lehet béna vagyok és nem jól használtam a keresőt, de le van valahol írva, hogy melyek az ideális tól-ig tápanyagértékek, vízparaméterek egy high tech növényes akváriumban?
Gondolok itt: NO2, NO3, PO4, Fe, K, pH, KH, GH, TDS értékekre.
Tudom minden akvárium más, de csak van egy tól-ig határ amin belül elfogadhatók az értékek.
Megköszönném ha valaki tudna egy linket adni vagy akár leírná, hogy melyek az ideális értékek.
 
Lehet béna vagyok és nem jól használtam a keresőt, de le van valahol írva, hogy melyek az ideális tól-ig tápanyagértékek, vízparaméterek egy high tech növényes akváriumban?
Gondolok itt: NO2, NO3, PO4, Fe, K, pH, KH, GH, TDS értékekre.
Tudom minden akvárium más, de csak van egy tól-ig határ amin belül elfogadhatók az értékek.
Megköszönném ha valaki tudna egy linket adni vagy akár leírná, hogy melyek az ideális értékek.
Itt nézz szét, egészen jó határértékeket láthatsz:)
https://akvakertesz.hu/threads/estimative-index-ei-tom-barr-noevenytapozasi-modszere.749/
 
Olvastam én is, de jó lenne ha meglennének még az ábrák. Sajnos Tom Barr fórumán sincsenek már fent a magyarázó ábrák.
 
Lehet béna vagyok és nem jól használtam a keresőt, de le van valahol írva, hogy melyek az ideális tól-ig tápanyagértékek, vízparaméterek egy high tech növényes akváriumban?
Gondolok itt: NO2, NO3, PO4, Fe, K, pH, KH, GH, TDS értékekre.
Tudom minden akvárium más, de csak van egy tól-ig határ amin belül elfogadhatók az értékek.
Megköszönném ha valaki tudna egy linket adni vagy akár leírná, hogy melyek az ideális értékek.
Tápozási oldalról, és az EI táblázatban lévő határértékeket veszem alapul (dupla kék oszlop)
360liter.jpg
 
ITT szeretném a segítségeteket kérni a naplómban, leírtam egy-két mérési eredményt és lehet, hogy ezek rávilágítanak a meglévő algásodásomra, azért jegyzem itt meg, mert témába vág valamelyest és szerintem ti tudtok segíteni!
 
Sziasztok!
72 literes hightech tápozása babrál ki velem. 1.3wpl napi 7óraban. Aktiv talajjal, gh5 kh1-2. CO2 dc szerint jó. 3órával hamarabb indul. Napi 3-3ml micro,macro megy bele. Mérések alapján a vasam 0.1 fölé még a 7.napon sem megy. No3 is 10-15. Po4 1.2mg/l. Ez az Ei-től messze van sok szempontból. Hiány tünetek nincsenek. Egy kis ecset pamacs van pár helyen. Van errelme emelni az adagolást hogy EI kozelébe kerüljenek a szintek? Vagy hagyni a fenébe?!
 
Sziasztok,

egy olyan kérdésem lenne, hogy megvettem ezt a kombinációt
http://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-diy-tapcsomag-10-kedvezmennyel.html

és a következöket számitottam ki:
https://photos.google.com/share/AF1...?key=YmZGSlZWM09sbFU3Y2xrXzVJZVlYNFk0RS03LTZn

Szóval a napi mennyiségek mint a Kálium és Foszfát, kb megegyezik a GA ajánlásával, de a Nitráttal kicsit gondban vagyok, mert 2 napja attettem pár sziámit, ottót es garnélát a medencébe, no meg 20db pirosfejü lazacot. Igy ugy voltam vele, hogy Nitrátbol inkabb menjen bele most kevés mint hogy gond legyen.
Szerintetek jó igy a napi adagolás 3 napos 30%os vizcserevel ahol az akvárium netto terfogata 160l? Vagy keves es nyomassak többet?

Köszi elöre is
 
Én nem spórolnék vele, mert könnyen jön az alga ha kevés a nitrát, (ezzel szívok én is :mad:)a halak amit termelnek az meg nem szok olyan sok lenni. Néztem a GA adagolási táblázatát, és ott heti 3x30%-os vízcserénél 1,6-os szorzóval kell növelni amúgyis a napi adagot.

@Beni ,@dexkill !
Szeretnék egy teszfolyadékot keverni kálium-nitratból, mert valahogy az a gyanúm, hogy amit nemrég Angliából rendeltem a igencsak gyenge minőség. (A GA-valahogy másabb, fehérebb, kristályisabb is volt) Arra gondoltam, hogy feloldanék fél vagy 1 liter vízben annyi port amennyi szerintetek szükséges mondjuk 10 mg/literhez, és ezt megnézném csepptesztel. Ha a szerint is jó, akkor rendben van a por, ha nem, akkor vacak. Csak persze mivel a por káliumot is tartalmaz, így nem tudom mennyit kellene a vízbe tenni, hogy meglegyen a nitrát szint.
Köszi előre is a segítséget!
 
Utoljára módosított:
Én nem spórolnék vele, mert könnyen jön az alga ha kevés a nitrát, (ezzel szívok én is :mad:)a halak amit termelnek az meg nem szok olyan sok lenni. Néztem a GA adagolási táblázatát, és ott heti 3x30%-os vízcserénél 1,6-os szorzóval kell növelni amúgyis a napi adagot.

@Beni ,@dexkill !
Szeretnék egy teszfolyadékot keverni kálium-nitratból, mert valahogy az a gyanúm, hogy amit nemrég Angliából rendeltem a igencsak gyenge minőség. (A GA-valahogy másabb, fehérebb, kristályisabb is volt) Arra gondoltam, hogy feloldanék fél vagy 1 liter vízben annyi port amennyi szerintetek szükséges mondjuk 10 mg/literhez, és ezt megnézném csepptesztel. Ha a szerint is jó, akkor rendben van a por, ha nem, akkor vacak. Csak persze mivel a por káliumot is tartalmaz, így nem tudom mennyit kellene a vízbe tenni, hogy meglegyen a nitrát szint.
Köszi előre is a segítséget!
KNO3 -> 101,1032 g/mol
Ebből az NO3 62,0049 g/mol, ez azt jelenti, hogy 10 g nitrátot 16,3057 g KNO3 tartalmaz. Neked 10 mg kell, logikusan ehhez 16,3057 mg KNO3-at kell feloldanod vízben, majd feltölteni 1000 ml-re az oldatot. Csak a miheztartás végett ez 0,0163057 g KNO3-at jelent, szóval konyhamérlegen nem lesz egyszerű, úgyhogy a helyedben 10 g/literes törzsoldatból hígítanám... :)
 
KNO3 -> 101,1032 g/mol
Ebből az NO3 62,0049 g/mol, ez azt jelenti, hogy 10 g nitrátot 16,3057 g KNO3 tartalmaz. Neked 10 mg kell, logikusan ehhez 16,3057 mg KNO3-at kell feloldanod vízben, majd feltölteni 1000 ml-re az oldatot. Csak a miheztartás végett ez 0,0163057 g KNO3-at jelent, szóval konyhamérlegen nem lesz egyszerű, úgyhogy a helyedben 10 g/literes törzsoldatból hígítanám... :)
Köszi a segítséget!
Ezt érdekes lesz akkor kikeverni, még ékszermérleg birtokában is.
Ez a higítási dolog nem világos. 1 liter vízhez akkor teszek 16,3 gramm kálium-nitrátot, majd ebből az oldatból veszek ki 1 decit, amit felhigítok 1 liter vízben?
 
Utoljára módosított:
Köszi a segítséget!
Ezt érdekes lesz akkor kikeverni, még ékszermérleg birtokában is.
Ez a higítási dolog nem világos. 1 liter vízhez akkor teszek 16,3 gramm kálium-nitrátot, majd ebből az oldatból veszek ki 1 decit, amit felhigítok 1 liter vízben?
Hááát, igazából nem 1 liter vízhez kell tenni, hanem feloldás után 1 literre kiegészíteni az oldatot vízzel. :) Jelen esetben ez kb elhanyagolható hiba egyébként, de 50-100 g por oldásakor már jelentős hibafaktor.
Szóval 16,3 g -> 1000 ml => 10g/l-es törzsoldat. Ebből 1 ml tartalmaz 10 mg-ot, tehát 1 ml-t kellene 1000 ml-re hígítani, ha egy lépésben csinálnád, azonban ez is az a kategória, amit otthon nem lehet pontosan megcsinálni, úgyhogy ebből 100 ml 1000 ml-re hígítva (1g/l), majd ismétled még 2X (100 mg/l és 10 mg/l), és így tudsz kapni ha ügyes vagy becslésem szerint egy 9,5-10,5 mg/l-es oldatot a végén.
 
Back
Oldal tetejére