• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

Nagyon jól hangzik, hogy nem kell görcsölni az NO3 szint miatt low techben (EI vel máshol sem), de hogy csináljátok?
Próbáltam low tech akváriumban GA tápokkal ajánlás szerint tápozni az eredmény 80mg/l NO3 és 0 közeli PO4 lett (tudom hogy az aktív talaj húzta le, de ennek EI szerint nem kellene számítania). Próbáltam csökkenteni az NO3 adagoláson és több PO4-et adagolni, így ha nem mértem állandóan ,el is fogyott az NO3. Heti mérésekkel egész jól be tudom lőni az adagolást de anélkül 3 hetenkénti vízcsere mellet valamerre nagyon elmászik. Ha nem törődöm a szintekkel a NO3/PO4 arány mindig elmászik és az algáim nem tudják hogy EI módszernél ez nem számít. Hogy csinálhatnám jobban?
 
Nagyon jól hangzik, hogy nem kell görcsölni az NO3 szint miatt low techben (EI vel máshol sem), de hogy csináljátok?
Próbáltam low tech akváriumban GA tápokkal ajánlás szerint tápozni az eredmény 80mg/l NO3 és 0 közeli PO4 lett (tudom hogy az aktív talaj húzta le, de ennek EI szerint nem kellene számítania). Próbáltam csökkenteni az NO3 adagoláson és több PO4-et adagolni, így ha nem mértem állandóan ,el is fogyott az NO3. Heti mérésekkel egész jól be tudom lőni az adagolást de anélkül 3 hetenkénti vízcsere mellet valamerre nagyon elmászik. Ha nem törődöm a szintekkel a NO3/PO4 arány mindig elmászik és az algáim nem tudják hogy EI módszernél ez nem számít. Hogy csinálhatnám jobban?

Ok van egy alapvető probléma. Igyekszünk mindenféle elméleteknek megfelelni egyszerre miközben a környezet amiben dolgozunk megváltozott.
  • Ezért pl a mikor kezdjünk el tápozni?
  • Mi az ideális pH?
  • Tartani kell a 4-5-ös keménységet különben instabil lesz a víz.
  • A nitrát foszfát algásodást okoz
És még egy csomó más régi bevált dolog nem alkalmazható minden esetben.

Az agyagos talajokkal a sok jó mellett azt is megkaptuk, hogy picit túlságosan belenyúlnak a vízparaméterekbe adott esetben a tápanyagszintbe (po4).

Ha ilyen magas a nitrátod azt jelenti, hogy túl van tolva a táp. Vedd vissza a felére, harmadára. Low techben elég a harmada is. Az is brutális sok tápanyagot ad.

PO4 nulla. Ha kinullázza a talaj akkor ez van. A boltban sokkal több fénynél és CO2 mellett is állandó jelenség. Minimális esetben vesszük észre, hogy a foszfát hiánya látható eredménnyel járna. Ezért teljesen ad-hoc szemre heti 1-2 alkalommal adunk foszfátot.
Ha látszik a növényeken, hogy szebbek lesznek, jobban fotoszintetizálnak akkor van értelme. Egyébként nincs. Ilyenkor nem is adagolunk.

Ezért a foszfát nitrát arány is felesleges küzdelem az agyagos aljzatokkal. A talaj elszív mindent. Ezek után erősen túladagolod a foszfátot majd telítődik a talaj és jön a baj.
Én pl nem szeretném minden nap mérni a foszfát szintet 20 akváriumban. De otthoni körülmények között az egy is sok.

Szerintem el lehet engedni a nitrát foszfát arányt ha nem látsz valóban látható eredményt a foszfát adagolással.
Én nagyon ritkán látok. Akkor is leginkább a mohákon és időnként a gyepen pl parvula. Mindez egy túlhajtott rendszerben. Akkor low techben kizárt, hogy látható eredménye lenne.
 
Ok van egy alapvető probléma. Igyekszünk mindenféle elméleteknek megfelelni egyszerre miközben a környezet amiben dolgozunk megváltozott.
  • Ezért pl a mikor kezdjünk el tápozni?
  • Mi az ideális pH?
  • Tartani kell a 4-5-ös keménységet különben instabil lesz a víz.
  • A nitrát foszfát algásodást okoz
És még egy csomó más régi bevált dolog nem alkalmazható minden esetben.

Az agyagos talajokkal a sok jó mellett azt is megkaptuk, hogy picit túlságosan belenyúlnak a vízparaméterekbe adott esetben a tápanyagszintbe (po4).

Ha ilyen magas a nitrátod azt jelenti, hogy túl van tolva a táp. Vedd vissza a felére, harmadára. Low techben elég a harmada is. Az is brutális sok tápanyagot ad.

PO4 nulla. Ha kinullázza a talaj akkor ez van. A boltban sokkal több fénynél és CO2 mellett is állandó jelenség. Minimális esetben vesszük észre, hogy a foszfát hiánya látható eredménnyel járna. Ezért teljesen ad-hoc szemre heti 1-2 alkalommal adunk foszfátot.
Ha látszik a növényeken, hogy szebbek lesznek, jobban fotoszintetizálnak akkor van értelme. Egyébként nincs. Ilyenkor nem is adagolunk.

Ezért a foszfát nitrát arány is felesleges küzdelem az agyagos aljzatokkal. A talaj elszív mindent. Ezek után erősen túladagolod a foszfátot majd telítődik a talaj és jön a baj.
Én pl nem szeretném minden nap mérni a foszfát szintet 20 akváriumban. De otthoni körülmények között az egy is sok.

Szerintem el lehet engedni a nitrát foszfát arányt ha nem látsz valóban látható eredményt a foszfát adagolással.
Én nagyon ritkán látok. Akkor is leginkább a mohákon és időnként a gyepen pl parvula. Mindez egy túlhajtott rendszerben. Akkor low techben kizárt, hogy látható eredménye lenne.
Milyen bajt okoz amikor telítődik a talaj PO4 el? Az NO3/PO4 arányt azért próbálom 10 körül tartani mert akkor láthatóan kevésbé zöldül az üveg és a kövek. Ezt eddig viszont csak heti mérésekkel sikerült.
 
Milyen bajt okoz amikor telítődik a talaj PO4 el? Az NO3/PO4 arányt azért próbálom 10 körül tartani mert akkor láthatóan kevésbé zöldül az üveg és a kövek. Ezt eddig viszont csak heti mérésekkel sikerült.

Ha telítődik, és megszűnik az elszipkázás a hozzáadagolás miatt túllövöd a PO4-et. Ami simán felmegy 3ppm fölé. Addig ugye nem volt látható jele, hogy öntöttük bele a foszfátot.

A túladagolás miatt voltak már visszajelzések garnéla pusztulásról, de megfigyeltünk olyat is amikor staurogyne gyep 1 nap alatt az összes levelétől megszabadult. És csak a szár maradt utánuk.
 
Ha telítődik, és megszűnik az elszipkázás a hozzáadagolás miatt túllövöd a PO4-et. Ami simán felmegy 3ppm fölé. Addig ugye nem volt látható jele, hogy öntöttük bele a foszfátot.

A túladagolás miatt voltak már visszajelzések garnéla pusztulásról, de megfigyeltünk olyat is amikor staurogyne gyep 1 nap alatt az összes levelétől megszabadult. És csak a szár maradt utánuk.
Azt hiszem ezt a túllövés sikerült most elérnem az egyik akváriumunknál :) (életben maradt mindenki odabent)

Az aktív talajnál hogyan kell elképzelni ezt a tápanyag felvételt?
Le is tud adni a vízbe tápanyagot? Tud e olyat csinálni hogy valamely a táp adagolástól független ok miatt elkezdi ontani magából a tápanyagot (NO3 szinttel tapasztaltam olyat mintha ez történne).
 
Azt hiszem ezt a túllövés sikerült most elérnem az egyik akváriumunknál :) (életben maradt mindenki odabent)

Az aktív talajnál hogyan kell elképzelni ezt a tápanyag felvételt?
Le is tud adni a vízbe tápanyagot? Tud e olyat csinálni hogy valamely a táp adagolástól független ok miatt elkezdi ontani magából a tápanyagot (NO3 szinttel tapasztaltam olyat mintha ez történne).
A talajok fel tudnak venni tápanyagokat, a PO4 felvétel a legismertebb ezek közül. Ugyanakkor egy idő után mindenképp telítődnek, a pufferkapacitásuk eltűnik, és nem szólnak bele semmibe, ténylegesen csak talaj funkciót látnak el. Ugyanakkor ott van a hígulási kényszer, tehát minden anyag a töménytől inkább a hígabb felé próbál vándorolni. Ha egy telített talajnál hirtelen lecsökken valami tápanyag a vízben, simán elképzelhető, hogy "utánaengedi" amit addig fogott.
Az akváriumok tápozása talán a legkomolyabb kihívás, amivel növényes akváriumoknál találkozik az ember. Ha valakinek nincs elég tudása és rutinja a jelek észrevételében, és annak korrigálásában, az mindenképp használjon vízteszteket. Heti 1 mérésnél nem kell több, és ha a kapott eredményeket társítod a látottakhoz, akkor 1-2 év után már a levelek alakjáról, méretéből, színéből is lehet tudni, hogy mi van a tápozással...
 
Sziasztok! tudom hogy nem a legjobb topicba írok de fontos lenne. El kell utaznom 3 napra, ezalatt más nem tudja megoldani az akváriumok tápozását, az a baj még a micro-t(profito) is napi adagban adom mindenhova ezért ha pl egy 10 milis fecskendőbe felszívom a szükséges tápokat micro-t macro-t és carbo-t és úgy valaki beadná az jó volna? szóval nem gond ha összekeverem a tápokat? mert így akkor 4 fecskendővel megúsznám ha minden külön raknék meg 12 kellene :D az meg már félek bonyodalmat okozna és kitudja mi lenne a vége... :D
 
Tudtommal még a microt meg a macrot se szabad összekeverni, nem hogy a hármat együtt ;), Szerintem nem gond ha a három napi micro,macro adagot beadod, de ha nem, akkor se hiszem, hogy nagy gond lenne, hiszen eleve túltápozunk. Volt, hogy a nagy kényelemben nem figyeltem és elfogyott a táp az adagolóból, akkor sem történt tragédia. Carbot meg ugye nem érdemes, mert hamar lebomlik. De úgy láttam a Seachemnek is van hasonló terméke, és az már nem bomlik le olyan gyorsan.
 
Utoljára módosított:
és az elmenetel napján normál adag tápot adsz vagy kicsit emeltet?
Normál táp. Aztán úgyis vasárnap jövünk, vízcsere és akkor a 3 pumpálás helyett kapnak 4-et. Bajt nem okozott eddig.

Zöld pötty az van, de ezzel a setuppal szerintem mindig meg is lesz. Nem tudok tőle megszabadulni. A foszfát már kb, 2mg/l, de nem ez baja úgy tűnik. Gyanítom a lassú növekedésú növények nem szeretik a "klímát" azért pöttyösödnek. Mivel máshol nincs, csak az anubiason. Annak meg sok a fény nyilván. Szóval mire ezt leírtam meg is van a válasz. Mindegy, ez a te kérdésed szempontjából offtopic csak úgy eszembe jutott.
 
Normál táp. Aztán úgyis vasárnap jövünk, vízcsere és akkor a 3 pumpálás helyett kapnak 4-et. Bajt nem okozott eddig.

Zöld pötty az van, de ezzel a setuppal szerintem mindig meg is lesz. Nem tudok tőle megszabadulni. A foszfát már kb, 2mg/l, de nem ez baja úgy tűnik. Gyanítom a lassú növekedésú növények nem szeretik a "klímát" azért pöttyösödnek. Mivel máshol nincs, csak az anubiason. Annak meg sok a fény nyilván. Szóval mire ezt leírtam meg is van a válasz. Mindegy, ez a te kérdésed szempontjából offtopic csak úgy eszembe jutott.
hát én holnap elmegyek, adok akkor normál tápot, fényt vissza veszem 8.5 óráról 6.5 órára és akkor szerda csütörtök nincs táp, pénteken meg egy 1.5x adagot nyomok be
 
Egy kis segítséget szeretnék kérni Tőletek!
Profitoról akarok áttérni GA mic-macra.
A szitu:
40literes akvárium
36w világitás/8 óra
eheim 2422 szűrés
enviroment talaj,red moor,szőlőtőke,lávakő
carbo 0,8 ml/nap
harangos co2
profito 3ml/7-10 nap(ahogy sikerül:),4 ml lenne az adagolási útmutató alapján,csak a taiwan garnélák miatt óvatoskodok),ezt szeretném leváltani,mert van egy kis növénypanaszom.
vízcsere 7-10 naponta(akkor tápozok),30 %
Csak kötözhető növényeim vannak:
Bucephalandra(két-három tőnek kifehéredik a levele)
Anubias
Microsorium
Mohák(picit barnulnak,lehet a mulm megül benne)
Taiwan garnéla van még(100-150?).

Minimális algám van,de nem zavaró.Inkább a növényeknek szeretnék kedvezni az átállással.A növénylista alapján és a körülményekhez képest érdemes váltani low tech vonalon?Ha igen,milyen adagolást ajánlotok?
Az adagolási táblázatban 30% heti vízcserénél 0.6 ml/nap/20 liter.Nekem megfelelne az 1 ml/nap?
Köszönöm előre is a válaszotokat!!!
Végigolvashatnám a topikot,de nem:)!Ezzel ne piszkáljatok!Most ne!Meg amúgy se!
 
Egy kis segítséget szeretnék kérni Tőletek!
Profitoról akarok áttérni GA mic-macra.
A szitu:
40literes akvárium
36w világitás/8 óra
eheim 2422 szűrés
enviroment talaj,red moor,szőlőtőke,lávakő
carbo 0,8 ml/nap
harangos co2
profito 3ml/7-10 nap(ahogy sikerül:),4 ml lenne az adagolási útmutató alapján,csak a taiwan garnélák miatt óvatoskodok),ezt szeretném leváltani,mert van egy kis növénypanaszom.
vízcsere 7-10 naponta(akkor tápozok),30 %
Csak kötözhető növényeim vannak:
Bucephalandra(két-három tőnek kifehéredik a levele)
Anubias
Microsorium
Mohák(picit barnulnak,lehet a mulm megül benne)
Taiwan garnéla van még(100-150?).

Minimális algám van,de nem zavaró.Inkább a növényeknek szeretnék kedvezni az átállással.A növénylista alapján és a körülményekhez képest érdemes váltani low tech vonalon?Ha igen,milyen adagolást ajánlotok?
Az adagolási táblázatban 30% heti vízcserénél 0.6 ml/nap/20 liter.Nekem megfelelne az 1 ml/nap?
Köszönöm előre is a válaszotokat!!!
Végigolvashatnám a topikot,de nem:)!Ezzel ne piszkáljatok!Most ne!Meg amúgy se!
A GA honlapján van táblázat.
http://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-macro-novenytap-1000-ml-utantolto.html
 
Az adagolási táblázatban 30% heti vízcserénél 0.6 ml/nap/20 liter.Nekem megfelelne az 1 ml/nap?!
A GA mico-t és macro-t ugye CO2-vel tuningolt akváriumhoz fejlesztették ki. Valamikor olvastam, hogy ezek a "harangos CO2" dolgok nem valami hatásosak, ilyen oldalról pedig akkor nyugodtan megpróbálhatod kevesebb adagolással mint az a ajánlott. Ez az 1ml naponta jónak tűnik, de majd figyeld a növényeket. Nekem ugyan saját készítésű tápjaim vannak, de kb én is a 2/3-át adagolom a kiszámítottnak, és nem látok hiánytüneteket.
 
Sziasztok. Annyit olvastam, hogy mar kapradzik a szemem.:geek: Green Aqua Micro macrot hasznalok, van valami ha egyszerre teszem be a kettot az akiba vagy inkabb hadjak szunetet a 2 tap kozott.
 
Back
Oldal tetejére