• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Estimative Index alapú tápozás (Green Aqua Macro és Micro)

dekalabda00

Tapasztalt kertész
Re: Mg-i tápszerek

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy lehet-e egy vízben feloldani a macro tápanyagokat?(KNO3, KH2PO4, K2SO4,MgSO4)
Vagy hogyan lehetne csökkenteni az üvegek mennyiségét?(esetleg kettőt-kettőt egybe keverni)

előre is köszi: Zsolt
 
dekalabda00 said:
Sajnálom, hogy oda írtam, de nem akartam új témát indítani.Legközelebb körültekintőbb leszek!

az első hibáért nem jár még fejletépés, de a kovetkező hiba után te kevered majd a tápokat key helyett :D
 
Üdv!

Megkaptam a Green Aqua-s tápsókat! :mrgreen:

A kérédésem az lenne, hogy elég kicsi az akvárium a halak mennyiségéhez képest, ami ugye az 50%-os vízcserék ellenére is hamar magas nitrát szintet eredményez, ha nem használom a SZAT-ot. A halaknak ártaémas szintet azért nem érem el, de az ecsetalga nagyon élvezi. Szerintetek EI trágyázásnál mennyiben okoz gondot a SZAT jelenléte?
Ti adott helyeztben hogy használnátok? Szakaszosan? Állandóan? :?:
 
Hali!

Ha jó a bio szűrésed akkor nemigen kéne a szat.Ha jóval meghaladja a 30 ppm-et akkor használhatod de sztem.a heti vízcserénél nem igen fordulhat elő.Talán az lenne a legegyszerűbb ha sűrűbben mérnéd és beállítanád úgy a szűrést, hogy inkább adni kéne, mint elvenni..Világos, hogy ezt leírni könnyebb mint kivitelezni.De mégis....Azt nem tudom, hogy jó-e a szakaszos működtetés, de jobb lenne a removerek kihagyása.Nekem is volt de kivettem,nem látom hátrányát.
Milyen tesztet használsz a nitrát méréshez?
 
djapor96 said:
A kérédésem az lenne, hogy elég kicsi az akvárium a halak mennyiségéhez képest, ami ugye az 50%-os vízcserék ellenére is hamar magas nitrát szintet eredményez, ha nem használom a SZAT-ot. A halaknak ártaémas szintet azért nem érem el, de az ecsetalga nagyon élvezi.
A nagyobb baj az, hogy a sok hal sok Ammóniát is termel, ezt nem bírod mindenféle mesterséges cuccal kiszedni. Az alga viszont imádja. Az ecsetalga tehát nem a Nitrátot, hanem az ammóniádat élvezi. :) (Az ecsetalga a CO2 hiány jele is.)

Sajnos nem tudok mást mondani: a halállományt mindenképpen csökkenteni kell. Ha teheted, próbálj meg pár halat elajándékozni.

djapor96 said:
Szerintetek EI trágyázásnál mennyiben okoz gondot a SZAT jelenléte?
Mivel a nitrát ellen dolgozik, ezért fölösleges a SZAT. Alapvetően elhibázottnak tartok minden mesterséges beavatkozást a körforgásba. Ilyenek a SZAT, az aktív szén, az algaölő vegyszerek, stb.

djapor96 said:
Ti adott helyeztben hogy használnátok? Szakaszosan? Állandóan? :?:
Adott helyzetben nagyon óvatosan használnám, mert a tápanyagok nemcsak a növényeket hanem az algákat is táplálják, tehát a már meglévő algád is robbanásszerű növekedésnek fog indulni a megfelelő mennyiségű tápanyag jelenléte miatt. Először az alga kiváltó okát kell megszüntetned, ez pedig a sok hal termelte Ammónia és a CO2 hiánya.
 
keymaker said:
djapor96 said:
A kérédésem az lenne, hogy elég kicsi az akvárium a halak mennyiségéhez képest, ami ugye az 50%-os vízcserék ellenére is hamar magas nitrát szintet eredményez, ha nem használom a SZAT-ot. A halaknak ártaémas szintet azért nem érem el, de az ecsetalga nagyon élvezi.
A nagyobb baj az, hogy a sok hal sok Ammóniát is termel, ezt nem bírod mindenféle mesterséges cuccal kiszedni. Az alga viszont imádja. Az ecsetalga tehát nem a Nitrátot, hanem az ammóniádat élvezi. :) (Az ecsetalga a CO2 hiány jele is.)

Sajnos nem tudok mást mondani: a halállományt mindenképpen csökkenteni kell. Ha teheted, próbálj meg pár halat elajándékozni.

djapor96 said:
Szerintetek EI trágyázásnál mennyiben okoz gondot a SZAT jelenléte?
Mivel a nitrát ellen dolgozik, ezért fölösleges a SZAT. Alapvetően elhibázottnak tartok minden mesterséges beavatkozást a körforgásba. Ilyenek a SZAT, az aktív szén, az algaölő vegyszerek, stb.

djapor96 said:
Ti adott helyeztben hogy használnátok? Szakaszosan? Állandóan? :?:
Adott helyzetben nagyon óvatosan használnám, mert a tápanyagok nemcsak a növényeket hanem az algákat is táplálják, tehát a már meglévő algád is robbanásszerű növekedésnek fog indulni a megfelelő mennyiségű tápanyag jelenléte miatt. Először az alga kiváltó okát kell megszüntetned, ez pedig a sok hal termelte Ammónia és a CO2 hiánya.

CO2 hiány nincs, mert az a tartós teszt szerint is max-on van. A riccia, gömbmoha, anubias bubizik. A robbanásszerű ecsetalga szaporodás a SZAt használat megszüntetésekor kezdődött... Ez nem azt jelenti, hogy nem adok igazat, csak én ezt vettem észre!
 
djapor96 said:
CO2 hiány nincs, mert az a tartós teszt szerint is max-on van. A riccia, gömbmoha, anubias bubizik. A robbanásszerű ecsetalga szaporodás a SZAt használat megszüntetésekor kezdődött... Ez nem azt jelenti, hogy nem adok igazat, csak én ezt vettem észre!

Meg fogsz lepődni, hogy milyen sokszor gondolják az akvaristák a zöld drop checker láttán, hogy rendben van a CO2 szint, pedig nincs... Ezzel nem azt mondom, hogy nálad is ez lenne a helyzet, de ha ecsetalgád van, akkor CO2 probléma is lehet. Ezt soha nem szabad kizárni, a CO2 mindig túljár az akvarista eszén. Az, hogy a növényeid bubiznak, jót jelent. Egyébként az ammónia jelenléte a növények szempontjából nem káros, sőt, kimutatták, hogy a növények könnyebben kivonják a nitrogént az ammóniából mint a nitrátból. A gond az, hogy az alga is szereti az ammóniát, miközben a nitrát hasznosításával gondjai vannak. Ez a mi szerencsénk - akvaristáknak.

A növényes akvarisztikában nem az a célunk, hogy az alga szaporodását megakadályozzuk. Ez lehetelen is lenne, hiszen a már megjelent alga ugyanúgy hasznosítja a tápanyagokat mint a növények, és mivel van tápanyag bőven, tud is fejlődni rendesen. Erre jó példa, hogy még több nitrát még több algát eredményezett nálad.

A cél az, hogy a mindenhol spóra formájában jelen lévő algákat meggyőzzük, hogy bizony itt nem érdemes virágzásnak indulni, maradjanak csak spóra formájában. Ezt pedig csakis ammóniaszegény környezetben lehet elérni. Ezért írtam, hogy a kiváltó okot kell megszüntetni, nem a SZAT dolgon agyalni és tüneti kezeléseket csinálni.

A kiváltó ok pedig a sok hal, és nem megfelelő szűrés. Figyelmedbe ajánlom a brittek által kidolgozott benépesítési szabályt. Új akváriumban (1 hónapig halak nélkül ment) 2 cm / 4 liter halat lehet betenni. Bejáratott akváriumba - 6 hónap elteltével (!) - 4.5 cm / 4 liter halat (figyelembe véve, hogy 4 db. 1 cm-es hal kevesebb mint 1 db. 4 cm-es hal). Ezzel nyilván lehet vitatkozni. Én sem tartom be, nálam 6.4 cm / 4 liter van, de én 80% vizet cserélek heti kétszer az ammónia eltávolítása miatt és 25x-ös megforgatású szűrőt használok, amelynek a térfogata az akvárium méretének (20 literes) a 11.5%-a (2,3 literes a szűrő).

Kérlek, számold ki, hogy neked hány cm halad van 4 literben és hány százaléka a szűrő-térfogatod az akvárium méretének, és kérlek, tedd közzé okulásképp. ;)
 
keymaker said:
Kérlek, számold ki, hogy neked hány cm halad van 4 literben és hány százaléka a szűrő-térfogatod az akvárium méretének, és kérlek, tedd közzé okulásképp. ;)

10%-a a nettó akváriumméretnek a szivattyú és összesen... őőő.. kb. 68 cm a hal van a nettó 45 literes aksiban....
 
Nem igazán értem az egészet, addig ok hogy a lassú átfolyás és a nagy szűrőtérfogat és töltet miatt jó biológiai szűrést végez az egész, de a szerző arra hivatkozik, hogy a nitrát szintet is csökkenti amit nem igazán hiszek el neki, ha tényleg csak siporaxot biolabdát és lávakövet rakott a csőbe. Mellesleg a dózispumpa élettartama 3000000 forgás, ami folyamatos működés (20rpm) mellett 104 napra jön ki. A dózispumpák nem folyamatos mőködésre lettek kitalálva, csak napi pár perc üzemre. Ha nem szeretnél évente 3 darab 20.000 ft-os dózispumpát venni akkor szerintem tegyél le a dologról, vegyél inkább Eheim pro3e-t, ha tényleg van ennyi feles pénzed, abban legalább nem fogsz csalódni.
 
vartan said:
Nem igazán értem az egészet, addig ok hogy a lassú átfolyás és a nagy szűrőtérfogat és töltet miatt jó biológiai szűrést végez az egész, de a szerző arra hivatkozik, hogy a nitrát szintet is csökkenti amit nem igazán hiszek el neki, ha tényleg csak siporaxot biolabdát és lávakövet rakott a csőbe. Mellesleg a dózispumpa élettartama 3000000 forgás, ami folyamatos működés (20rpm) mellett 104 napra jön ki. A dózispumpák nem folyamatos mőködésre lettek kitalálva, csak napi pár perc üzemre. Ha nem szeretnél évente 3 darab 20.000 ft-os dózispumpát venni akkor szerintem tegyél le a dologról, vegyél inkább Eheim pro3e-t, ha tényleg van ennyi feles pénzed, abban legalább nem fogsz csalódni.

Alatta a fórumában már van módszer a dózispumpa kihagyására. A külső szűrő kiömlőjére mehetne egy SERA állítható T. Így a nyomó ágat leszabályozva jutna víz a nitrát szűrőbe.
Ilyet: http://www.sera.hu/?base=webshop&type=product&id=2724

A nitrátszűréshez vodkát, cukrot adagolnak a szűrőhöz!
 
Hali!

Ez a denitrátor végül is nitrátmentes vizet "állít" elő tehát nincs benne ammonia.Nekem is volt több megoldással ilyenem de írtam is ott a cikk alatt, hogy ez teljesen felesleges. Időt,pénzt, energiát belefektetek miközben berakhatnám az aksiba a szat gyantát mondjuk a "Plant"-ot ami 25-ös nitrát szintet hagy, vagy csak szakaszosan működtetem, ha már kell.Sztem sokkal egyszerűbb a halakkal való ésszerű telepítés.Én is leredukáltam a halak létszámát, minthogy egy denitrátort állítsak be.Én inkább használnék egy AmmoEx-et, minthogy már megint egy ilyen kütyüvel gyarapítsam az alsó szekrény már így is elég nagy kupi van ott.(mint sokunknál)Már megint egy nyűggel több, etetni, beállítani, ez annak jó aki nem tud mit kezdeni a sok szabadidejével...Mint írtam nekem is volt, de eladtam, v. megszüntettem és nem érzem hiányukat, és nincs is rá szükség.Talán sügeresben........Ráadásul már a szat gyanta is feleslegessé vált.
 
Valami nagyon rossz irányba halad ez a beszélgetés itt, az EI fórumon ;)
Leírom vastag betűkkel, nehogy szem elől tévesszétek :) :

A nitrát mindenféle szűrő (vagy egyéb) anyaggal való eltávolítása a vízből nemhogy felesleges, hanem a növényekre nézve egyenesen káros hatású. Fölöslegesek a gyanták, denitrátorok, fölösleges a hókuszpókusz, fölöslegesek az erőfeszítések.

A magas (akár 50-60ppm) nitrát szintek sem okoznak egészségkárosodást a legtöbb élőlénynél. Ez kipróbált és igazolt tény, amivel fölösleges vitatkozni. A tények makacs dolgok.

A Macro és Micro tápok útmutató szerinti adagolásával valamint a heti rendszeres vízcserékkel minden ilyen irányú veszélyt elháríthatunk, az akváriumban az NO3 szintet 30 ppm körül tarhatjuk. Stabilan.


A halakkal való túlnépesítés nem a nitrát, hanem az ammónia szempontjából veszélyes. Az ammóniát szintén vízcserékkel (és megfelelő szűréssel) és nem mesterséges beavatkozással - kémiai reakciókkal távolítsuk el a vízből.
 
djapor96 said:
A nitrátszűréshez vodkát, cukrot adagolnak a szűrőhöz!
Ezt valaki ki tudná fejteni nekem, nem igazán értem. Egyébként tegyük fel, hogy tényleg elszaporodnak az oxigén szegény környezetben a denitrifikáló baktériumok. Ha nem tévedek azok nem csinálnak mást, mint (konyhanyelven fogalmazva) kiveszik az oxigént a nitrátból és sokkal veszélyesebb nitritté alakítják.
 
Nitrifikáló (salétromképzo baktériumok) : A nitrogéntartalmú szerves anyagok bomlásakor képződő ammóniát nitritté (No2) majd nitráttá (No3) alakítják át és a közben felszabaduló kémiai energiát szén és egyéb anyagok asszimilálására használják fel.
Denitrifikáció : A nitrifikáció lejátszódását követően azonban a nitrogén még mindig jelen a van a vízben: a nitriten keresztül nitráttá oxidálódó nitrogénvegyület eltávolítása a denitrifikációval történhet meg. Ez utóbbi folyamat azonban eltér az eddigiektől: a denitrifikációt ugyanis oldott oxigénben szegény környezetben lehet megvalósítani.
 
Hát ezt nem tudtam, azt hittem nitritet csinál. Akkor tényleg jó lehet ez a cucc, de minek a vodka?
 
Hali!

Etetni a baktériumokat, de a szőlőcukor is használatos.És lehet, hogy a cucc jó, de felesleges, most ne kezdjen mindenki a gyártásába.
 
Back
Oldal tetejére