• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Erdő az akváriumban

viktorlantos

Alapító
Admin
Az idei ADA contest-en elég sok erdős téma volt. Kicsit talán több is, mint kellene, de kétségtelenül különegesek voltak.
De hogyan is épül fel egy ilyen erdei akvárium?

Amano mondta egyszer, hogy a távolkeleti akvaristák jobban követik az ő stílusát, mint az európai, amerikai társaik.
Ahogy Amano is ezek a srácok is a természetből merítik a legtöbb ihletet.

Akik kicsit komolyabban foglalkoznak a berendezéssel, meglehetősen sokáig tervezgetnek és a berendezett akvárium képe is sokáig változik a hónapok alatt míg elnyeri végleges formáját.

A maláj fórumon futottam bele egy ilyen aki dokumentálásába.
Meglehetősen tanulságos. Aki valaha szeretne hasonlót annak kötelező, de egyébként is érdekes írás rengeteg fotóval:

http://www.my-mac.net/forum/viewtopic.p ... 50&start=0

Türelem, kitartás csak ezt tudom mindenkinek ajánlani. Nem 1 hónap alatt kell akvárium csodát építeni. Nem ez az első akvárium amit a malájoknál látok, hogy fél évig vagy tovább készül. Alga problémák, finomítások, növény cserék. És a végeredmény gyönyörű.
 
Én csak azt tudom erre mondani,hogy nálunk most kezdődött a növényezés.Sokan még csak ott tatunk,hogy az első növényes akit építjük.A növények megfigyelésénél tartunk,minél több növénnyel az akiban.Vannak persze profik,akik már nem az elsőt építik,csak úgy bedobálják az akiba a köveket.A magyar kreativitást ismerve roham léptekkel haladunk.Szerintem egy versenyen a lényeg,hogy sokkolni kell a zsűrit.Olyat kell eléjük rakni,ami teljesen új,addig nem láttak.A legutóbbi verseny és ez az akvárium is ezt tükrözi.(Mint tapasztalt versenyző mondom ezt nektek. ;) )
 
Igazából az előkészületek fogtak meg. Az hogy elkezdett inspiráló erdei fotókat nézegetni, majd a legjobbakat kinyomtatta, megnézte a növények egymáshoz viszonyított arányát. A növény típusokat és hogy miért néz ki erdei hangulatnak az adott fotó.

És valahogy ebből próbálta leképezni az egészet. Azért az első időkben nem mondta volna róla senki, hogy ebből egy ADA top verseny aki lesz.
Szerencsére tudta mit szeretne, valamennyire látta maga előtt hova fejlődik majd az akvárium. A finomítások pedig tényleg gyönyörű látványt varázsoltak belőle.

Sajnos ahogy ő is írja ez versenyre készült. Elérte azt a pontott ahonnan csak nehezen lenne fenntartható az állapot, rengeteg karbantartással, vagy már csak romolhat a kép. És ekkor dózerolta le 7 hónap után.

Valószínű utána a fával is gond lett volna és sok növényt nem tudott volna ilyen szinten kordában tartani.
 
De jó látni egy ilyen profi akvárium elkészítésének folyamatát!
Egyetértek, hogy ezen a szinten fontos egy újdonságnak számító, kreatív ötlet. Ezek az egyenes, párhuzamosan elrendezett fadarabok nem jellemzők az akvakertészetben, legalábbis eddig.
Tetszik, ahogy céltudatosan valósította meg az általa kinézett erdei részletet, és ügyesen ültette át akváriumi körülmények közé.
Kár az akiért, én szívesen foglalkoztam volna vele még egy-két évig, ha a nappalimban lenne.

Nekem különben furcsa, hogy egy akváriumot versenyre ápolgatunk, majd utána teljesen eltüntetjük. Jelen pillanatban úgy vagyok vele, hogy magamnak, (ílletve a környezetem csodálatára) készítek akváriumot és ha jól sikerül, akkor esetleg publikálom, vagy versenyre nevezek vele. De lehet, hogy ez később változik.

NZoli
 
Sajnos erre is igaz mint minden verseny alapú dologra, hogy egy bizonyos szint felett nem tudod évekig tartani az adott akváriumot.
Vagy mert extrém sok időt kíván vagy egyszerűen a növények nem teszik lehetővé.

Nem mindenki versenyre épít, ez csak arra jó, hogy megértsük, hogy születnek az ilyen akik.

Folyamatosan egy komoly szinten tartani olyan sok idővel jár, hogy ezt meló és család mellett lehetetlen űzni.

Megértem azt is aki sokáig szeret gyönyörködni egy egy akváriumban, és azt is aki az újdonság a kihívás és a kreativitás miatt állandóan új akváriumot készít. Vagy versenyzés miatt vagy mert egyszerűen rengeteg kipróbálni való dolog van még.
 
Eszembe nem jutna egyenes farönköket szurkálni az akváriumba. És mégis milyen fantasztikus lett a végeredmény. Persze eleinte böszme ronda volt. :)
 
Mikor megláttam ezt az akit,rögtön megfogott,nekem ez a favorit,az egyik.Elkezdtem kutakodni a neten képek után,ami erdőt vízpartot ábrázol.Ugyan ezeket a képeket én is megtaláltam.Ezek többnyire képernyő védők,van egy rakat belőlük fenn.Álmomban nem gondoltam volna,hogy Ő is ott kutakodott.
Ami tetszik az egészben,hogy szépen befutotta már a "gyep" az akit,neki mégsem volt jó,mert nem azt a látványt nyújtotta,amit ő elképzelt.A talajt egy részét kiszedte,másikat rakott.Ebből a szempontból kifejezetten jó az a háló,mert valamennyire elválasztja a táptalajt a felső rétegtől.
 
Érdekes volt végig követni a felépítését az akvának, bár nekem nem igazán a kedvencem az 1. fotóért végzet akvakertészet. Szerintem fontos a fentarthatóság, talán ezért is tetszik inkább a mostanában hanyagolt holland akvárium.
Ennek elenére szivesen látnék további, ilyen profi szintet dokumentelt, építéseket.
Remélem a HAC nevezői közt is lesznek olyanok, aki utólag megosztja velünk a szülés nehézségeit :)
 
Az idei ADA contest-en elég sok erdős téma volt. Kicsit talán több is, mint kellene, de kétségtelenül különegesek voltak.
De hogyan is épül fel egy ilyen erdei akvárium?
Viktor,hät ezen sajna ätsiklottam.Meg TÖBB ILYET.Ilyenekböl lehet tanulni.Ha van rä mod jöhet meg!
 
Az elején tényleg úgy indult, hogy meg nem mondtam volna, hogy ebből top medence lesz, és mégis a végére nagyon összeállt az egész.
Arra is jó példa, hogy már az indításnál minden meglegyen, mert a "fokozatosan beszerzem" elmélet a versenyakváriumoknál (de talán szinte minden tudatos, profi akváriumnál) kivitelezhetetlen.
Ezért nem megoldás a "kevés növénnyel indítok", meg a "majd lecserélem a szűrőközeget később" technika.
Egy dolog volt furcsa benne: szerintem a "homokos utat, ösvényt" nem tervezte bele, különben minek növesztette addig a helyére a növényeket?
Én biztos nem így csináltam volna, ha előre tudom, hogy oda egy "path" kell. Mindannyian tudjuk, hogy egy működő akváriumnál felszedni akár egy kis részét a talajnak, micsoda mocsarat eredményez, ha csak nem szívta le csővel :) de azt a növények miatt kétlem.
No meg az első fotókon, amikor a "hozzávalókat" fotózta, ott sem látom a homokot ;)
Mostantól hívjatok csak Sherlock nato -nak!
 
Hadd vitatkozzak Veled!
IMG_6608.jpg

IMG_6733.jpg

IMG_7520.jpg

Ha ezt a három képet végignézed, akkor nem kérdés a kérdés!
Arra, hogy miért nem az elején alakította ki az ösvényt, talán jó válasz sok kollega küzdelme a dekorhomok algásodásával/koszolódásával.
Ha kialakítás előtt belepakolt olyasmi műanyagokat, amit Te is használsz a növénytalaj és a dekorhomok elválasztására, akkor a növények kiszedése után szépen slaggal le lehet szedni a talajt, bepakolni a dekorhomokot, aztán műanyag lapok ki és mehet a finom munka.
Egyébként a kész akvárium az én szememben nem egy top kategória. Az idei versenyen is láthattunk bőven 100-on kívül ennél komolyabb műveket. ...szerintem...
 
Szerintem itt a tervezest,es a kivetelezest kell nezni!A Dekor homok elöre megtervezett huzäs Volt a reszeröl.Nem hiäba rakta bele az elvälaszto lapokat!Megtervezte,megcsinälta,es ez mind tudatossan felepitet scape!
 
Szerintem itt a tervezest,es a kivetelezest kell nezni!A Dekor homok elöre megtervezett huzäs Volt a reszeröl.Nem hiäba rakta bele az elvälaszto lapokat!Megtervezte,megcsinälta,es ez mind tudatossan felepitet scape!
Ezzel mind nincs is egy percig sem vita, itt @Beni és én is a természetességet hiányoljuk. Technikailag amit megoldott, az nem kérdés.
 
Most lehet, hogy engem megköveznek, de az miért művészi az, ha lemásolnak egy erdőrészletet az akváriumba? Teljesen természetellenes ezt utánozni. Engem például zavar, ha egy vízi közegben egy lombhullató, vagy más egyéb erdő/rét/sziklás hegység köszön vissza.
Szerintem sokkal kreatívabb, egyedibb, ha egy versenyző olyat alkot, amit saját maga hoz létre és a víz alatti világot domborítja ki.
 
Back
Oldal tetejére