• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Érdekes halak

artegor

Tapasztalt kertész
néha talál az ember különleges halakat az interneten. kérlek osszátok meg, engem kifejezetten érdekelnek
kezdetnek itt van egy videó:
RM9o4VnfHJU
 
sziasztok kedves akvakertészek!
az érdekes halakhoz írok, mert nem találtam jobb topicot. Olyan alapvető problémám van, hogy nem értem még, a Co2-vel dúsított vízben a halak ugyanolyan egészséges közegben vannak? Úgy értem bármely hal, aki az O2 dús közeget szereti.
És azért a különleges halak topicba írok, mert mindenki húzza a száját, hogy (aranyhalat) tennék tervezett növényes akváriumomba. Csakhogy a tojás volt előbb, nem a tyúk-
és kedves Nigro! Neked üzenem, ha olvasod, hogy gyönyörű a honlapod, egyszerűen álomszép és egy egyetemnyi tanulnivalóval..Gratulálok hozzá!

Még csak most ismerkedem a növényes akváriumokkal. Nekem most lesz egy kb 300 literes akváriumom és megpróbálom a lehetetlent, két halacska otthona lesz sok növénnyel (és csak csendben jegyzem meg, hogy a két halacska aranyhal történetesen, mert ezért mindenki megkövez, de hozott anyagból dolgozunk, mert ők az én kicsinyeim). Sokak szerint a körülményeket tekintve növényes akvárium létrehozása lehetetlen..
Nagyon örülnék ha valaki választ adna nekem néhány fontos kérdésre, hogy tisztábban lássak: ezek szerint élhet halacska némi co2 adagolás mellett, hiszen látni példát erre, meg szaporulatra is. A célom az lenne, hogy nem halakkal telenyomni a 300 litert, hanem csak 2 hal lenne, viszont ez így nagyon üres, ezért gyep és más növények nagy számban.

Hogyan tudnám azt a legfinomabb eszközökkel megoldani, hogy
1. legfontosabb a hal egészsége, ha túladagolásnak lenne esélye, akkor bele sem kezdek, az katasztrófa lenne, nem csupán baleset
2. hogyan adjak annyi co2-t ami kissé segít a növényeknek, nem tökéletes eredmény, de kis zöldellő bujaság látható, nem pedig tátongó 300 liter..
élesztős módszerrel? ezt hogy szabályoznám, hogy ne haljanak meg a halaim?
vagy a mérőmódszeres, hát nem tudom, már olyan 80ezer felé járunk, amennyibe az akvárium kerülni fog, ez nekünk nagyon sok
3. kiválasztottam szép növényeket, megpróbálok jó sokat beültetni, ha kihúzgálják, egészségükre, nyilván nem tud műalkotás lenni majd az én akváriumom, de.. mi az amit megtehetek, hogy közelítsen ahhoz és szemet gyönyörködtessen? 2 hal és 300 liter üresen az inkább sírásra adna okot nem örömre.
4. élhet hal és növény ugyanolyan egészségesen?

nagy örömömre szolgálna, ha segítene nekem valaki ezekben a "különleges" dolgokban.
még megjegyzem: 2 évesek már a halacsok és sosem volt sok növényem, csak egy anubias, ezért nem tudom mennyire forgatnák fel az akváriumot.
 
Na akkor gyürkőzzünk neki.

1. Az aranyhalaid növényevők. Ebből az következik, hogy gyeped aranyhalas akváriumban nem lesz.
2. Az aranyhal hideg vízi hal, míg a növények többsége jobban díjazza a a 26-28 fok körüli hőmérsékletet.
3. Olyan, hogy némi CO2 adagolás nincs. Vagy adagolsz, vagy nem adagolsz. A növény nem egy olyan dolog, aminek azt mondhatod, hogy most akkor fogyókúra van. A növényeknek a szén-dioxid olyan, mint neked a levegő. Életszükséglet. Ha nincs, nem fejlődik, nem szaporodik, megbetegszik, elpusztul.
4. A két aranyhal 300 literre viszont dícséretes. Így kérem lehet aranyhalat tartani.
5. Ha már élesztős CO2 rendszerben gondolkozol, ne gondolkozz túlzottan finom eszközökben sem. Az se olcsóbb, mint egy nagynyomású CO2 rendszer.
6. A növények CO2 igényeinek eleget téve, elméletben nem adagolhatsz túl, viszont az aranyhal tényleg nagyon oxigén igényes jószág (ez de hülyén hangzott, én is nagyon oxigén igényes vagyok...). Közép út nem létezik CO2 adagolásban, mint azt már írtam. Ez olyan, mintha téged beraknának egy kis szobába, ahol kapsz napi egy köbméter oxigént, aztán oszd be...
7. Az élesztős CO2 nem egy szabályozható dolog. Kikevered a löttyöt, egy darabig megy, utána elfogy belőle a gáz. Aztán kezded elölről. Maximum annyit tudsz tenni, hogy teszel rá egy kis csapot, de ha nem engeded ki a palackban lévő nyomást, az egy idő után kiengedi saját magát, aztán lehet takarítani az élesztős cukros ragadós szmötyit mindenhonnan.
8. A növények közül nincs esélyed válogatni. Nagyjából 3-4 fajta van, amiből válogathatsz, pl az Anubiasok, mindenképpen olyan dolgok, amiket nem legelnek le az uszonyosok. A gyepnek való növények beültetésével annyit érnél el, hogy egy darabig nem kellene etetned a halaidat. Tehát mégegyszer: hőmérsékleti igény egyezés a halakkal, ne egyék meg a halak, és ne legyenek nagyon sok CO2-t igénylőek. Ezzel azért eléggé leszűkítetted a kört.
9. Miért ne élhetne? Amint látod, a legtöbbünknél gyönyörű egészségesek a halak, betegségről, pusztulásról szinte szó sincs a fórumon. Bika szűrés, megfelelő CO2 beoldás, elegendő fény, jó tápanyagok.
10. Én a helyedben mindenféleképpen valamilyen low-tech dologban gondolkoznék, nagy dekorációs elemekkel. Pl egy szép fás akvárium sok anubiassal nagyon szép lehet, és a halak se legelik le...

Nagyjából ennyi így első neki futásra.
 
A szakirodalom említi még a jávai mohát esetleges növényként,mely idővel rátelepszik a dekorációra,fákra,és jól bírja hidegebb vizet is.
Mindenképp nagyszemű aljzatot válassz (ami eleve kizárja a gyep létesítését) mert rengeteg kakit csinálnak,és így könyebb kiszívni a keletkező mulmot.Mivel sok nyálkát is termelnek,elengedhetetlen a nagy teljesítményű szűrés.
 
Sziasztok!
Gondoltam elég elfeledett ez a topik és teszek fel néhány képet a legújabb kedvenceimről.

Édesvizi kis tűhal - Enneacampus Ansorgii.
A leírásokkal ellentétben nem kell nekik sós víz, a növénytápsókat, EasyCarbot is jól bírják és a növényeket sem túrják ki. :)
Valamint nagyon érdekes, hogy a hímek "szülik" meg a kicsiket. :)

18537059_7eba8e10808421e61d9b92aa1a41b674_m.jpg

18537061_2b7b1914168f82b6d7c6b48551b77122_m.jpg

És az egyik legkisebb :)


18537055_c98eb4f25fe68e064057270603ef271d_m.jpg
 
Köszi! :) Szeretik az áramlást, általában az áramlattal úsznak a picik. De azért a túl erős nem jó, mert olyan gyorsan kavarog az étel, hogy nem tudják elkapni
 
Milyen vízben tartod őket?

Hőmérséklet: 25 C, PH:7, KH: 7-8

Ugyan olyan vízben tartom őket, mint a többi halaimat, együtt úszkálnak velük a növendék Microrasbora kubotaik és néhány kifejlett Boraras Brigittae.
 
Szóval semleges kémhatású. Igazából erre voltam kíváncsi, mert ugye afrikai hal, így a savas vizet nem biztos, hogy szeretné. Az meg ezen a fórumon elég gyakori :)
 
Back
Oldal tetejére