• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Építsünk akváriumvezérlőt Arduino-ból

Megérkezett a relépanel, el is kezdtem próbálgatni viszont az tűnt fel hogy LOW-ra húz be a relé és HIGH-re enged el. Rosszul kötöttem be vagy mi lehet a gond?
 
Megérkezett a relépanel, el is kezdtem próbálgatni viszont az tűnt fel hogy LOW-ra húz be a relé és HIGH-re enged el. Rosszul kötöttem be vagy mi lehet a gond?
Ha jól emlékszem akkor az optos relé panelek azok ilyenek , mert én is így jártam.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI GRA-L09 eszközömről
 
Megérkezett a relépanel, el is kezdtem próbálgatni viszont az tűnt fel hogy LOW-ra húz be a relé és HIGH-re enged el. Rosszul kötöttem be vagy mi lehet a gond?
Több típus létezik, van olyan amelyiket alap zárt és alap nyitott helyzetre is köthető, illetve léteznek csak alap zárt (low level triger) és alap nyitott (high level triger) típusok is. Általában rá szokták szitálni a panelra.

Ahol tovább tart a zárt állapot mint a nyitott, kifejezetten ajánlott az alap zárt alkalmazása. Ilyen pld. a szűrő reléje.
 
Megérkezett a relépanel, el is kezdtem próbálgatni viszont az tűnt fel hogy LOW-ra húz be a relé és HIGH-re enged el. Rosszul kötöttem be vagy mi lehet a gond?

Nekem ilyesmi kék relé modulom van, csak négyes. Ezeken a modulokon többnyire az input jelszintet is tudod egy jumperrel állítani. Jobb alul a fekete kis bigyó L és H felirattal. Ez általában HIGH-on van, de nincs kizárva, hogy nálad épp fordítva küldték, ahogy itt a képen is:
sku_223429_1.jpg
A szűrőt, ahogy @nagyharcos is írta, érdemes az NC (Normally Connect) és a COM (Common) közé kötni, és így ha az IN kap egy HIGH-t, akkor fogja csak lekapcsolni.
Egy fénycsöves világítást viszont fordítva kell, az NO-ra (Normally Open) és a COM-ra, ami csak akkor lesz bekapcsolva, ha HIGH-t kap az inputra.

Ha nem ez a fajta, hanem az alábbi SSR (Solid State Relay) van (ami nem kattogós), akkor ott lehet, hogy nem fogsz tudni így variálni. Amennyire tudom, azok fixen high vagy low level-re kapcsolnak, de rá is kellene legyen ez írva a hátuljára.
sku_398272_1.jpg

Amúgy itt egy elég jó leírás az egész relés történetről: https://sites.google.com/site/summerfuelrobots/arduino-sensor-tutorials/2-channel-relay-module
 
Sziasztok!

Kicsit javítottam az AquaTimer library-n: sajnos a C++ban kicsit máshogy működik pár dolog, mint gondoltam, és emiatt a timer folyamatosan a SoftwareRTC-t próbálta használni.

Nem is töltöm ide fel a kódot, mert utólag nem tudom módosítani, inkább szedjétek le a githubról:
https://github.com/mbence/AquaTimer

Egy kicsit egyszerűsödött a használata is, pl. nincs szükség #define-okra, de a példaprogramokból minden pontosan kiderül.
Persze ha kérdés lenne, írjatok bátran! :)
 
Ilyen panelom van, szerintem nem tudom állítani hogy mire húzzon be a relé. JD-VCC és a VCC-nek össze kell hogy kötve legyen mert amúgy nem húz be a relé sehogy se. Elég idegesítő de ha nincs más akkor muszáj leszek fordítva megírni a programot rá.
975IMG_20171116_174754.jpg 866IMG_20171116_174804.jpg
 
Utoljára módosított:
A JD-VCC jumper arra való, ha teljesen le szeretnéd választani a relét az arduinotól. Ha leveszed, akkor egy külön táppal meg tudod hajtani a relé modult a JD-VCC és a GND lábakon. Ilyenkor elvileg a GND-t sem kell rákötnöd az arduinora, csak a jel kimeneteket. Ha visszateszed a jumpert, akkor az arduino tápja hajtja meg a relét is, nem kell külön táp, cserébe a relé zaja visszaszűrődhet az arduino felé.
 
A JD-VCC jumper arra való, ha teljesen le szeretnéd választani a relét az arduinotól. Ha leveszed, akkor egy külön táppal meg tudod hajtani a relé modult a JD-VCC és a GND lábakon. Ilyenkor elvileg a GND-t sem kell rákötnöd az arduinora, csak a jel kimeneteket. Ha visszateszed a jumpert, akkor az arduino tápja hajtja meg a relét is, nem kell külön táp, cserébe a relé zaja visszaszűrődhet az arduino felé.
Nekem az a tapasztalatom, hog mindenképpen külön táppal érdemes meghajtani ezt a fajta relépanelt, mert ha pl egy UNO-ról is kapja a tápot, akkor azt annyira megterhelte, hogy teljesen megzavarodott. Az óra pl mindenféle zagyvaságot mutatott a soros porton figyelve.
Külön tápnál a GND-okat össze kell kötni.
 
Nem az arduino-ról kapta a tápot mert úgy nem bírta a 4 relét egyszerre működtetni, de nem is akartam véglegesen úgy, csak amíg próbálgatom. A jumpert fent hagytam, a relé bemeneteknél a VCC-re és a GND-re ment a táp. Azt hiszem tényleg marad a programban a LOW és HIGH felcserélése.
 
Külön tápnál a GND-okat össze kell kötni.
Igen, bocsánat, @Victor mondja jól, a GND-t mindenképp össze kell kötni külön tápnál is! Az optocsatoló miatt lehet jelentősége a jumpernek, és hogy hova melyik tápot kötöd. De biztosan csak te tudod kipróbálni, mi csak elmélkedhetünk a dologról. :)
 
Nem az arduino-ról kapta a tápot mert úgy nem bírta a 4 relét egyszerre működtetni, de nem is akartam véglegesen úgy, csak amíg próbálgatom. A jumpert fent hagytam, a relé bemeneteknél a VCC-re és a GND-re ment a táp. Azt hiszem tényleg marad a programban a LOW és HIGH felcserélése.
Szia.

Az UNO lekezeli a 4 relét, egyszerre is, GND és +5Vra kösd be..
Mind a négy relén 3-3 csatlakozási pont van,mindegyiken a középső az egyik ág, a másik kettő közül te választod ki hogy alap nyitott vagy zárt a reléd. ( a csatinál láthatod is a jelölést :) )
Amennyiben külön tápot használsz, a gnd-t kösd be mindenképp az UNOba.

Tapatalkkal küldve az én EVA-L09 eszközömről
 
Utoljára módosított:
Szia.

Az UNO lekezeli a 4 relét, egyszerre is, GND és +5Vra kösd be..
Mind a négy relén 3-3 csatlakozási pont van,mindegyiken a középső az egyik ág, a másik kettő közül te választod ki hogy alap nyitott vagy zárt a reléd. ( a csatinál láthatod is a jelölést :) )
Amennyiben külön tápot használsz, a gnd-t kösd be mindenképp az UNOba.

Tapatalkkal küldve az én EVA-L09 eszközömről
Szia!
Csak 5V 1A tápra kötöttem, úgy nem bírt 3 relénél többet behúzni az arduino-n keresztül csak ha megkerültem, igaz egyszerre kapcsoltam a 4-et, élesben a kapcsolgatások úgy is el lesznek csúsztatva. Ez annyira nem lényeg, mert ha össze áll minden akkor úgyis külon tápon lesz, mert többen is írták hogy bezavarhat. A relé bekötések tiszták csak ez a vezérles nem, hogy LOW-ra húz be a relé HIGH-ra meg elenged, pont fordítva kéne.
 
Sziasztok!

Eléggé elakadtam, hátha valaki tud segíteni. :(
Megjöttek a dózispumpák,
IMG_20171117_195412.jpg
és össze is raktam az első motorral a rendszert valahogy így:
rfp30n06le-arduino-motor.png
12V hajtja meg egy IRFZ44N mosfeten keresztül a motort, 1N5819 Schottky diódával, 10k lehúzó ellenállással. A vezérlés szépen működik is. Az időt egy DS1307-es tinyRTC modultól kapom, ami I2C buszon kommunikál (Wire.h). A probléma az, hogy a motor olyan (elektromos) zajt csinál, hogy a DS1307 rendszeresen megdöglik, és ettől a Wire.h lib végtelen ciklusba kerül, lefagyasztva az egész arduinót. Találtam egy WSWire.h nevű library-t, amiben lekezelik az ilyen helyzeteket, és egy idő után kilép a ciklusból, hogy legalább a rendszer fusson tovább. Viszont az óra attól még elveszik, szóval nem annyira jó. Maga az arduinó egyébként nem resetel ilyenkor.
Mindez csak akkor történik, ha jár a motor. Nem mindig, de egy-két perc alatt reprodukálható. (Mondjuk elkezdi tolni a carbót, bedöglik, és benyomja az egész flakont a vízbe...)

Amit eddig próbáltam:
- 12V-os LED tápról meghajtva, L7805CV fesz szabályzóval csináltam 5V-ot. Leddel tök jó, motorral halál. Mindegy milyen kondikat tettem a lábaira.
- 12V-os táp -> LM2596 szabályozható DC-DC -> 5V dettó ugyanaz
- 12V-os táp csak a motornak, USB 5V az arduinóhoz, szóval két külön tápról meghajtva, csak a földeket összekötve, szintén ugyanúgy jelentkezik. Ez az a pont ahol már kezdem feladni.

Próbáltam a motorral párhuzamosan tenni 1uF, 10uF, 470uF-os kondikat, nem segített.
Próbáltam a DS1307 +5V-ja és a GND közé kisebb-nagyobb kondikat, nem segített.

Eddig motor nélkül kb. 3 hete teljesen stabilan ment ugyanezekkel a dolgokkal a ledes lámpa vezérlése. Szóval tanácstalan vagyok. A motor rossz? Vagy az óra modul?

Hogyan lehet ezt megoldani?
 
Sziasztok!

Eléggé elakadtam, hátha valaki tud segíteni. :(
Megjöttek a dózispumpák,
View attachment 43738
és össze is raktam az első motorral a rendszert valahogy így:
View attachment 43737
12V hajtja meg egy IRFZ44N mosfeten keresztül a motort, 1N5819 Schottky diódával, 10k lehúzó ellenállással. A vezérlés szépen működik is. Az időt egy DS1307-es tinyRTC modultól kapom, ami I2C buszon kommunikál (Wire.h). A probléma az, hogy a motor olyan (elektromos) zajt csinál, hogy a DS1307 rendszeresen megdöglik, és ettől a Wire.h lib végtelen ciklusba kerül, lefagyasztva az egész arduinót. Találtam egy WSWire.h nevű library-t, amiben lekezelik az ilyen helyzeteket, és egy idő után kilép a ciklusból, hogy legalább a rendszer fusson tovább. Viszont az óra attól még elveszik, szóval nem annyira jó. Maga az arduinó egyébként nem resetel ilyenkor.
Mindez csak akkor történik, ha jár a motor. Nem mindig, de egy-két perc alatt reprodukálható. (Mondjuk elkezdi tolni a carbót, bedöglik, és benyomja az egész flakont a vízbe...)

Amit eddig próbáltam:
- 12V-os LED tápról meghajtva, L7805CV fesz szabályzóval csináltam 5V-ot. Leddel tök jó, motorral halál. Mindegy milyen kondikat tettem a lábaira.
- 12V-os táp -> LM2596 szabályozható DC-DC -> 5V dettó ugyanaz
- 12V-os táp csak a motornak, USB 5V az arduinóhoz, szóval két külön tápról meghajtva, csak a földeket összekötve, szintén ugyanúgy jelentkezik. Ez az a pont ahol már kezdem feladni.

Próbáltam a motorral párhuzamosan tenni 1uF, 10uF, 470uF-os kondikat, nem segített.
Próbáltam a DS1307 +5V-ja és a GND közé kisebb-nagyobb kondikat, nem segített.

Eddig motor nélkül kb. 3 hete teljesen stabilan ment ugyanezekkel a dolgokkal a ledes lámpa vezérlése. Szóval tanácstalan vagyok. A motor rossz? Vagy az óra modul?

Hogyan lehet ezt megoldani?
Ez engem is erdekel nekem ugyan ezt hibat produkalja ha bekapcsol a felszinlezivo. Anelkul atom stabil.

Sent from my WAS-LX1A using Tapatalk
 
100nf-os kondik a pumpa táp labaihoz lehet segítenének

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI GRA-L09 eszközömről
 
100nf-os kondik a pumpa táp labaihoz lehet segítenének

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI GRA-L09 eszközömről
Most látom ,hogy próbáltad . Hát nem tudom ,de erre most már én is kíváncsi vagyok...hátha születik érdemleges segítség .

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI GRA-L09 eszközömről
 
Relézd meg a dózis pumpákat.
Végül is ez is egy megoldás. Nem gondoltam rá, de valószínűleg megoldja a dolgot, főleg, ha külön tápról hajtanám. Végső esetben ez lesz.

Amúgy most ott tartok, hogy tettem egy-egy 4,7Kohmos pullup ellenállást az SDA,SCL kimenetekre (A4,A5 a nanón) + a motorhoz egy 1uF-os kondit. Ezek nélkül "szerencsére" egy perc alatt tudom már produkálni a hibát. Most így már lassan 10 perce ki-be kapcsolgat a motor és még megy.

Mindjárt megpróbálom közös tápról hogy viselkedik.
 
Back
Oldal tetejére