• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Építsünk akváriumvezérlőt Arduino-ból

Köszi!

Krisztán, ezt megtudjuk építeni. Szerintem kb fél óra alatt ki is tudjuk próbálni összedugdosva.

Egy kicsit had szóljak bele a beszélgetésbe segítő szándékkal. Az OP-AMP operational amplifier magyarul műveleti erősítő. Lehetne az adott feladathoz használni, de szerintem felesleges.
Több lehetőséget látok a 10V-os pwm előállítására:
A fet drainje 10V-os stabilizált feszültségforrásból kapja a tápot,
A PWM max kitöltési tényezője 10V-nál van,
Zéner diódával állítanék elő 10V-ot és azzal táplálnám a fet-et (ez meg kellene vizsgálni, hogy elég árammal el tudja látni az előtétet vagy sem).

Én az első vagy második variációt választanám attól függ mit szeretnék. Az elsőhöz hardver kell (dc/dc szabályozható tápot tennék), de ez a szép és biztonságos megoldás.
A második rugalmas és könnyen konfigurálható ugyanakkor biztosítani kell a pwm kimenetet, hogy logikai 1-ben nem maradhat sokáig a kimenet (még újraindulás után sem, amikor még nem pwm-re van definiálva a láb).
 
  • Like
Reactions: TZ
Egy kicsit had szóljak bele a beszélgetésbe segítő szándékkal. Az OP-AMP operational amplifier magyarul műveleti erősítő. Lehetne az adott feladathoz használni, de szerintem felesleges.
Több lehetőséget látok a 10V-os pwm előállítására:
A fet drainje 10V-os stabilizált feszültségforrásból kapja a tápot,
A PWM max kitöltési tényezője 10V-nál van,
Zéner diódával állítanék elő 10V-ot és azzal táplálnám a fet-et (ez meg kellene vizsgálni, hogy elég árammal el tudja látni az előtétet vagy sem).

Én az első vagy második variációt választanám attól függ mit szeretnék. Az elsőhöz hardver kell (dc/dc szabályozható tápot tennék), de ez a szép és biztonságos megoldás.
A második rugalmas és könnyen konfigurálható ugyanakkor biztosítani kell a pwm kimenetet, hogy logikai 1-ben nem maradhat sokáig a kimenet (még újraindulás után sem, amikor még nem pwm-re van definiálva a láb).

Nem a műverősító a lényeges, hanem a low pass filter része, mert nekik nem megszaggatott jel kell hanem analóg.
Az hogy utána műverősítő,bipoláris tranzisztor vagy unipoláris van teljesen mindegy.
 
  • Like
Reactions: TZ
Egy kicsit had szóljak bele a beszélgetésbe segítő szándékkal. Az OP-AMP operational amplifier magyarul műveleti erősítő. Lehetne az adott feladathoz használni, de szerintem felesleges.
Több lehetőséget látok a 10V-os pwm előállítására:
A fet drainje 10V-os stabilizált feszültségforrásból kapja a tápot,
A PWM max kitöltési tényezője 10V-nál van,
Zéner diódával állítanék elő 10V-ot és azzal táplálnám a fet-et (ez meg kellene vizsgálni, hogy elég árammal el tudja látni az előtétet vagy sem).

Én az első vagy második variációt választanám attól függ mit szeretnék. Az elsőhöz hardver kell (dc/dc szabályozható tápot tennék), de ez a szép és biztonságos megoldás.
A második rugalmas és könnyen konfigurálható ugyanakkor biztosítani kell a pwm kimenetet, hogy logikai 1-ben nem maradhat sokáig a kimenet (még újraindulás után sem, amikor még nem pwm-re van definiálva a láb).

Köszi!

Az a nehéz ebben a topikban, hogy elképesztően eltérő szinten vagyunk jártasak a témában, így nyilván nagyon nehéz segítséget adni a másiknak, hiszen nehéz kitalálni, hogy a kérdező igazából mit ért meg az egészből és mit tud megvalósítani. Tehát nem azért írom most a következő mondatot, mert kikérem magamnak, hanem csak a saját szintem belövése végett:

:)

Ott már tartok, hogy 10V-os pwm-et tudok csinálni FET segítségével. 12V-os led vezérlőt csináltam is, (szépen le is húztam ellenállással valami olyasmi megfontolásból amit a második esetre írtál, erre Endre tanított). De azt gondolom, hogy ehhez a feladathoz valahogy a szögletességet ki kell simítani. Itt a megfogalmazásomon érezhető, hogy tudásom határterületén járok. :) Viszont értem amit ismét Endre írt, kondenzátorral ezt ki lehet "simítani". Esetleg a méretezésben segíthetnétek még, hogy mit kell mondanunk a kondenzátor boltban. :D
 
Köszi!

Az a nehéz ebben a topikban, hogy elképesztően eltérő szinten vagyunk jártasak a témában, így nyilván nagyon nehéz segítséget adni a másiknak, hiszen nehéz kitalálni, hogy a kérdező igazából mit ért meg az egészből és mit tud megvalósítani. Tehát nem azért írom most a következő mondatot, mert kikérem magamnak, hanem csak a saját szintem belövése végett:

:)

Ott már tartok, hogy 10V-os pwm-et tudok csinálni FET segítségével. 12V-os led vezérlőt csináltam is, (szépen le is húztam ellenállással valami olyasmi megfontolásból amit a második esetre írtál, erre Endre tanított). De azt gondolom, hogy ehhez a feladathoz valahogy a szögletességet ki kell simítani. Itt a megfogalmazásomon érezhető, hogy tudásom határterületén járok. :) Viszont értem amit ismét Endre írt, kondenzátorral ezt ki lehet "simítani". Esetleg a méretezésben segíthetnétek még, hogy mit kell mondanunk a kondenzátor boltban. :D
méretezéshez (google első. lehet van jobb is, de max a gui más :D )

PWM voltagera is figyelj nem mindegy a kondi toltésnél a 3v3 vagy az 5v
 
  • Like
Reactions: TZ
Sziasztok!
Karácsonyra ígértem a Nextionos vezérlőmet, de elpepecseltem vele. Most még néhány hiba javítása van hátra, na meg sok teszt. A megán a program 2200 sor fölöttvan már és a globális változóim is megesznek 73% memóriát, így sok mozgásterem sajnos nincs. Ízelítőnek két kép a tesztről, illetve feltöltöttem a datára a HMI fájl-t, hátha valaki ihletet merít belőle már most, vagy ellát esetleg valaki valami jótanáccsal :). Sajnos a nextionon felvett szám típusú változók a megán deklarálva zabálják a memóriát (nagyon hiányzik a nextoinról a bool változó). Akartam még SD-t is beletenni, meg esetleg grafikonos megjelenítést, de szerintem ezek már a mega korlátai miatt nem férnek bele... Ha kész, közzéteszem a teljes anyagot.
http://data.hu/get/10262571/Akvarium_vezerlo_VTA_v.0.95.HMI
http://data.hu/get/10262576/IMG_20170118_115135.jpg
http://data.hu/get/10262577/IMG_20170118_114725.jpg
Szia, én is bíbelődöm vele vagy 3 hónapja. Nekem csak a 2,8"-os van és sajnos az Unót már kinöttem, hamar megettem a 2 kbyte-ot rendeltem egy megát remélem elég lesz! Jelenleg ds3231 fut rajta ill. Dózis pumpa progija.Beállítható a pontos idő, az adagolás kezdeti ideje, pl. Reggel 08:00 hàny ml-t adagoljon, kiírja hány ml van még hátra és kiírja az eddig összesen beadagolt mennyiséget, ami egy gombbal törölhető!
Jelenleg ennyi, remélem a mega hamar megjön és akkor tudom a többi funkciót is programozni!

Tapatalk-kal küldve az én GT-S7275R-el
 
Köszi!

Az a nehéz ebben a topikban, hogy elképesztően eltérő szinten vagyunk jártasak a témában, így nyilván nagyon nehéz segítséget adni a másiknak, hiszen nehéz kitalálni, hogy a kérdező igazából mit ért meg az egészből és mit tud megvalósítani. Tehát nem azért írom most a következő mondatot, mert kikérem magamnak, hanem csak a saját szintem belövése végett:

:)

Ott már tartok, hogy 10V-os pwm-et tudok csinálni FET segítségével. 12V-os led vezérlőt csináltam is, (szépen le is húztam ellenállással valami olyasmi megfontolásból amit a második esetre írtál, erre Endre tanított). De azt gondolom, hogy ehhez a feladathoz valahogy a szögletességet ki kell simítani. Itt a megfogalmazásomon érezhető, hogy tudásom határterületén járok. :) Viszont értem amit ismét Endre írt, kondenzátorral ezt ki lehet "simítani". Esetleg a méretezésben segíthetnétek még, hogy mit kell mondanunk a kondenzátor boltban. :D

Az ellenállás-kondenzátor párosra gondolsz? Aluláteresztő szűrő a hivatalos neve. A méretezése elvileg frekvenciafüggő, de pwm-nél a nagy kondi a nyerő (mondjuk körülbelül C=1-10uf, R=1-10kOhm). Van neten méretező.
Nálam sem teljesen tiszta, hogy hogyan fogalmazzak és, ahogy írod valószínűleg mindenki más szinten van ezért nehéz eltalálni a megfelelő szavakat. Viszont abban szerencsénk van, hogy a google mindent tud, csak a megfelelő szavakkal kell ellátni.
 
Az ellenállás-kondenzátor párosra gondolsz? Aluláteresztő szűrő a hivatalos neve. A méretezése elvileg frekvenciafüggő, de pwm-nél a nagy kondi a nyerő (mondjuk körülbelül C=1-10uf, R=1-10kOhm). Van neten méretező.
Nálam sem teljesen tiszta, hogy hogyan fogalmazzak és, ahogy írod valószínűleg mindenki más szinten van ezért nehéz eltalálni a megfelelő szavakat. Viszont abban szerencsénk van, hogy a google mindent tud, csak a megfelelő szavakkal kell ellátni.
Minden hozzászólást elolvasol? :D
 
hát nálam nem ment el az a baj :D
közeb jól mért, közbe írta h -127 szóval akkor nem :D

6m távolságban kellene mérnie, szóval messze az UNO-tól
 
hát nálam nem ment el az a baj :D
közeb jól mért, közbe írta h -127 szóval akkor nem :D

6m távolságban kellene mérnie, szóval messze az UNO-tól

Honnan kapja a táplálást a szenzor? Ha a 6m-ről, akkor érdemes lenne megmérni, hogy a szenzornál tényleg 5V van-e vagy útközben esett.
Milyen kábelt használsz? Árnyékolt kábelt szükséges használni, mivel nem differenciális jelről van szó.

Nálam anno kb. 15m volt a szenzor és az MCU között, úgy, hogy csavart kábelen ment (UTP) és onnan is kapta a táplálást. Viszont nem volt kitéve zavaró hatásnak, mint például relék.
 
UNO-rol kapja a tápot. de ha a csavart meg árnyékolt érpár a lényeg akkor nem gond Cat6a SFTP-vel megoldom. muszály lessz máshova is akarok mérést s van h 20mis lehet a táv :D
 
UNO-rol kapja a tápot. de ha a csavart meg árnyékolt érpár a lényeg akkor nem gond Cat6a SFTP-vel megoldom. muszály lessz máshova is akarok mérést s van h 20mis lehet a táv :D

Ha UTP kábellel csinálod, akkor a többi érpárt is földelt le vagy húzd fel tápra, a lényeg, hogy egyik se lógjon a levegőben.
Mondjuk azt hiszem én kicsit megszegtem akkor a specifikációban leírtakat, de már nem emlékszem miben pontosan.
 
Help

Hogyan tudom a jelet fogni kb 6m-es Ds18B20 senzorról?
Üdv! Az adatlapja azt irja, kell egy kb 5k felhúzó ellenállás a buszra. A 6m nem kéne megfogja, de még a 15 sem szerintem. Csavart érpár mindig jó megoldás, amúgy nézd meg ezt, azt irja lehet külső táp nélkül is parazita módon a buszról táplálni. 5. oldal eleje, 8.oldal vége. Mondjuk erre semmi szükség itt..:D csak érdekességként. A -127 valami programbeli konverziós balhé lesz, mert a cuccos -55től +125C-ig mér.
 
Mi adja az 5 Voltos PWM jelet?

Tapatalk-kal küldve az én GT-S7275R-el
Üdv, hogy beleszólok :) 5v PWm-ből egy +10Vtáppal és egy fetes félhíddal a legjobb az eredmény. 0-10V jel lesz belőle. A gugli talál ilyet is. Első találat a képek között. Ennk adsz +10V és a kimenet a tiéd. Ez még a félhídtól is egyszerűbb, 1 fettel.
 
Üdv! Az adatlapja azt irja, kell egy kb 5k felhúzó ellenállás a buszra. A 6m nem kéne megfogja, de még a 15 sem szerintem. Csavart érpár mindig jó megoldás, amúgy nézd meg ezt, azt irja lehet külső táp nélkül is parazita módon a buszról táplálni. 5. oldal eleje, 8.oldal vége. Mondjuk erre semmi szükség itt..:D csak érdekességként. A -127 valami programbeli konverziós balhé lesz, mert a cuccos -55től +125C-ig mér.

Akkor kipróbálom 5K-val, me nekem 10k-val megy 1,5m-en
a -127-et azért írja me nincs eredmény amit kijelezhet, most is ha lehúzom akkor ezt írja, visszadugom akkor a rendes mért értéket.

THX
 
Akkor kipróbálom 5K-val, me nekem 10k-val megy 1,5m-en
a -127-et azért írja me nincs eredmény amit kijelezhet, most is ha lehúzom akkor ezt írja, visszadugom akkor a rendes mért értéket.

THX

Elvileg minden kommunikáció egy reset-tel kezdődik. Valameddig lent kell tartani a vonalat és válaszol rá a szenzor. Ezt meg lehet nézni esetleg.
 
Sziasztok. Van egy felesleges (tévesen rendelt) pH mérő modulom kínából. Szonda nincs. Vadi új, gyári kínai fóliában :). Ha valakit érdekel, keressen. Én kemény 13 EUR-t fizettem érte, és ennyiért meg is válnék tőle. Én is ilyet használok (tesztelek) már egy ideje (nem tűnik rossznak). Postázom is ha kell.
 
Back
Oldal tetejére