• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Environment Aquarium Soil aljzat

Ennek a talajnak az állagáról valaki aki már használja tud mondani valamit?
Azért kérdem, mert az Ista Shrimp Soil talajjal jól megszívtam. Azt sem kell mosni, nem is tettem, erre beleöntöttem az aksiba 6 kg talajt és kb. 2 kg port. Ez azt eredményezte, hogy kidobtam összes növényt, a szűrőt 4 órán keresztül pucoltam, az aksival együtt. Olyan lemoshatatlan porréteg lepett el mindent, hogy egyszerűen nem tudtam vele mit kezdeni.
Kivettem próbaképpen egy litert a talajból, amit kíváncsiságból finoman megpróbáltam átmosni. Eredménye egy fél kiló fekete sár lett. A golyócskák vagy teljesen eltűntek vagy fekete kaviár méretűre zsugorodtak. Tehát sem mosás nélkül, sem pedig mosással nem lett volna jobb.
Felvettem a kapcsolatot a forgalmazóval, akik visszatérítették a talaj árát, de ez nem lett megoldás a sok növény pótlására, a bosszúságra és egyéb költségekre.
Ezt csak a tanulság miatt írtam le, s azért, mert nem szeretnék hasonlóképpen járni más talajjal, s nem szeretném, ha más is így járna.
 
Nálam ugyan még mindig DSM módban van, tehát víz nincs rajta, csak maga a talaj van feltöltve vele, de ettől nem változott a szerkezete, por egy gramm nem volt a zsákban, nagyon szép, természetes (nem szabályos és különböző méretű) golyókból áll és úgy is maradt nekem vízzel feltöltve is.

Az Amazonia porosabb volt, ha azt esetleg láttál már, ahhoz lehet viszonyítani.
 
Csatlakozom az előttem íróhoz. Feltöltés után nekem egyáltalán nem ködölt, pedig csak második nap indult a szűrő (előtte nem mostam át).
Golyók köszönik szépen megvannak, és valóban nem egyen méretűek, hanem eltérő nagyságúak.
 
Ennek a talajnak az állagáról valaki aki már használja tud mondani valamit?
Azért kérdem, mert az Ista Shrimp Soil talajjal jól megszívtam. Azt sem kell mosni, nem is tettem, erre beleöntöttem az aksiba 6 kg talajt és kb. 2 kg port. Ez azt eredményezte, hogy kidobtam összes növényt, a szűrőt 4 órán keresztül pucoltam, az aksival együtt. Olyan lemoshatatlan porréteg lepett el mindent, hogy egyszerűen nem tudtam vele mit kezdeni.
Kivettem próbaképpen egy litert a talajból, amit kíváncsiságból finoman megpróbáltam átmosni. Eredménye egy fél kiló fekete sár lett. A golyócskák vagy teljesen eltűntek vagy fekete kaviár méretűre zsugorodtak. Tehát sem mosás nélkül, sem pedig mosással nem lett volna jobb.
Felvettem a kapcsolatot a forgalmazóval, akik visszatérítették a talaj árát, de ez nem lett megoldás a sok növény pótlására, a bosszúságra és egyéb költségekre.
Ezt csak a tanulság miatt írtam le, s azért, mert nem szeretnék hasonlóképpen járni más talajjal, s nem szeretném, ha más is így járna.
Nem hiszem hogy a talaj a hibás. Inkább tárolás és szállítás közben sérülhetett meg. Akármelyik talaj ilyentud lenni, ha párszor födhöz vágom a gyári zacsival.
 
Engem az érdekelne a talajjal kapcsolatban hogy mennyire tartja meg a meredekséget, azaz ilyen szempontbol ADA vagy Manado felél hajaz?
 
Ennek a talajnak az állagáról valaki aki már használja tud mondani valamit?

nem, ez nem igaz. Nem véletlenül fizették ki neki :D

Most indítottam egy 10(!!!)literest Ista-val (ez a második Ista-s akvám),és két óra múlva halak úszkáltak benne.Egy gramm por nem volt benne.Persze a szemcseméretét nem szeretem úh nagyon nem akarom védeni,csak por szempontból.Szintén két akvám van ADA talajjal(Amazonia,Africana) na azokban van annyi,hogy a gyereknek után lehet tölteni a kertben a homokozót...
 
Volt szó róla korábban, hogy a talajok nem csak anyagukban és tartalmukban térnek el de keménységükben és gyártási folyamataikban is. Pl egy magas fokon égetett talaj kemény kevésbé poros. Talán tisztább feltöltés után.
Alacsonyabb hőfokon égetett talaj puhább a szállítás közben is jobban morzsolódik stb.

Hogy a kis gyártók nyomására a nagyok is kénytelenek változtatni azt simán el tudom képzelni. Így lett optimalizálva pl az Amazonia New ami most már szimplán megint csak Amazonia.
 
Az első 24 óra tapasztalata a talajról, a pH-t 5.5 re tolta le, 7-7.5 ről. A TH 23-27 mg/l volt eredetileg RO készülék mérője szerint. Ebben nem láttam változást víz teszttel.
A talaj valóban kemény, legalább is az eddig használt Africana talajnál morzsolásra keményebbnek tünik, valamint a szemcsék formája is inkább gömb az ADA talaj lapított. A szemcsézete kissebb, de egyenletessebb, és a tömege is nagyobb Africanánl, azt a 600 l/órás szűrő a 45 cm széles akváriumban elmozgatta a kifolyóval szemközti falnál, ez a talaj meg sem mozdult, egy szemcse sem, ez érdekes volt mivel az ültetés során azt éreztem, hogy kevésbé "tapados" mint az ADA talaj volt, az szabájosan beszípantotta a növényt.
Ültetési szepontból az ADA Africánát 5 nek veszem a sima kavicsot kb. 1 nek akkor a Mandano 2.5 ez pedig egy jó 4-es.
A többit majd meglátjuk.
 
Második nap: 1 vízcsere történ, a pH továbra is 5.5. ( cserét követő 12. órában) 1 növény szakad fel nehéz visszaültetni, a talajba. Ez más volt mivel az Africanával, abba simán lehetett feltöltve is ültetni. Ami érdekes, hogy reggelre ( 3. nap reggele) kb. 0.5 cm lejebb ment a vízszínt ... megszívta magát a talaj ?? szívárgást sehol nem találtam.
 
Második nap: 1 vízcsere történ, a pH továbra is 5.5. ( cserét követő 12. órában) 1 növény szakad fel nehéz visszaültetni, a talajba. Ez más volt mivel az Africanával, abba simán lehetett feltöltve is ültetni. Ami érdekes, hogy reggelre ( 3. nap reggele) kb. 0.5 cm lejebb ment a vízszínt ... megszívta magát a talaj ?? szívárgást sehol nem találtam.

Igen ha második napos az aki gondolom most szívhatta meg magát , köszönhetően a masszívabb, keményebb szerkezetének is...egyébként most tervezek ilyen talajjal indítani, jó hogy tolod róla az infot úgy is keveset találok róla(y)
 
  • Like
Reactions: pfg
Szerintem pont ez lenne egy forumnak a célja... rengeteg az újdonság és szinte semmi info, mindenki a saját kárán tanúl, jó magam is rendesen kifizettem már a tanúló pénz ezért gondoltam leírom a tapasztaltakat.
 
Szerintem pont ez lenne egy forumnak a célja... rengeteg az újdonság és szinte semmi info, mindenki a saját kárán tanúl, jó magam is rendesen kifizettem már a tanúló pénz ezért gondoltam leírom a tapasztaltakat.

Igen igazad is van, de ez egy ilyen hobbi:)-azért van itt a forumon rengeteg hasznos írás csak néha ki kell hámozni az éppen megfelelőt számunkra.
 
Tegnap kissé opálos volt a víz ezért 50-50 % RO-csapvízzel cseréltem a vízet, ma reggel a pH 6.0 Az opáloság pedig megszünt. Valami miatt azt gondoltam,hogy a opálosság az alacsony pH eredménye. Most agy igazam volt vagy nem.
KH nem változott meg a 4,5 liter csapvíztől.
 
Back
Oldal tetejére