• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Első növényes próbálkozásom

Eqinox

Szakértő
Szakértő
Üdv!
Sajnos csak nem olyan rég találtam rá erre a fórumra, de ez alatt a rövidke idő alatt is rengeteget tanultam, olvasva a topikokat.
Rájöttem, hogy sokmindent rosszul csinálok, így rászántam magam az akváriumom újraindítására. Erről láthattok most egy kis beszámolót!

Akvárium paraméterei:
Külső méretek: hossz:50 cm, magasság: 25 cm, szélesség: 40 cm, br 50 L
Világítás: 2 db 15W-os, T5-ös Sera fénycső. Plantcolor és Briliant daylight, digitális időzített kapcsolóval napi 10 órán át.
Fűtés: 1 db, 50 W-os, termosztátos, Heater Aquarium fűtő (már 3 éves, de nagyon jól bírja)
Vízmozgatás: Aquael Fan-mini plusz
Tápozás: most már egy hete EI szerint, még a CO2 reaktort kell majd összeraknom, de arra már csak jövőhéten kerül sor. :oops:
Szűrés: majd meglátjátok!
Növények:
Vallisneria americana
Anubias 2 féle
HC
Pogestemon helferi
Vesicularia dubyana
Cladophora aegagrophila
Lemna minor
3 ismeretlen

Állatok:
1 db guppy nőstény
5 db neon
1 db atyopsis molucensis
4 db physa acuta
2 db Neritina zebrina
(lesz egy anci is, de ő még nem kerül be amíg az újraültetett növények meg nem gyökeresednek)

Így nézett ki ma délutánig:
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03295.jpg

Aztán szétszedtem.
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03304.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03307.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03308.jpg

A szűrés:
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03311.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03312.jpg
A szűrőanyagokat már tavaly december óta nem mostam ki és még mindig kristálytiszta volt a víz.

Ebből lesz a hardscape:
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03314.jpg
Andezit, gabbró és lehet került közé pár bazaltkavics is.

Íme:
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03315.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03316.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03318.jpg

Zöldül:
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03319.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03320.jpg

És a feltöltés, én a zacsis módszert használom. :oops:
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03321.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03322.jpg

Ilyen lett:
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03323.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03324.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03325.jpg

És saját világítással:
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03326.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03327.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03328.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03329.jpg

Néhány közeli:
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03330.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03331.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03332.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03333.jpg
http://i184.photobucket.com/albums/x11/ ... C03335.jpg
Az utolsó kétfélét valaki be tudná nekem azonosítani?! :oops:

Azért használtam direkt linkeket, mert a képek 3 megapixelesek és már nincs energiám méretezgetni őket. :oops: :D
A minőség miatt pedig elnézést kérek, de csak egy Sony Cyber-shot, compactgép áll a rendelkezésemre. :p :? :roll:

Véleményeket, észrevételeket szívesen fogadok! :oops: :D :D :D
 
Szia!

Ígéretes próbálkozás, szép növényes lesz ebből ;) Bár az én tapasztalataim még távol állnak az ide gyakrabban írogató akvaristákétól, engedd meg, hogy néhány észrevételemet megosszam:
- A fő köved túlságosan átcsúszott az akvárium jobb oldalára. A nagyobbik gond viszont inkább az, hogy a többi kő nagyon apró, ezek a növények nagyon hamar el fogják takarni és maradsz egy szál kővel a végén :) Most még viszonylag könnyen segíthetsz ezen, később már komplikáltabb a dolog...
- A szűréseden is érdemes lenne javítani, mivel nagyon kevés felületet hagytál a nitrifikáló baktériumoknak. Nagy részét (megokockáztatom: idővel az egészet) kicserélhetnéd kerámiagyűrűkre, a végén egy kis perlonnal. A flowról még nem mondanék semmit, idővel kiderül, hogy lesz-e szükséged erősebb pumpára.
- A békalencse és az EI tápozás kombinációja katasztrófát fog eredményezni, én a helyedben már most megszabadulnék tőle, amíg még nem fészkelte be magát mindenhová
- Ja, és még mehet bele víz :D

Remélem nem voltam túl kioktató, várom a fejleményeket ;)

Üdv, Balázs
 
Köszönöm mindkettőtöknek a tippeket illetve tanácsokat.
Amit tudok változtatok amint lesz rá időm és akkor majd hozok újabb képeket is! :D
 
Én is gondolotam arra igen, sajnos annyira nem jó minőségű a kép sem, meg hát nagyon hasonlóak ezek a fajták.

Az elrendezéről:
Szerintem összeségébe jó az ötlet, én is hasonlóan csináltam meg a berendezésemet, csak balra rendezve. A háttérbe ültetett valisneria lehet hogy kicsit kicsúszott, mármint szerintem túl nagyok. A szűrésen is változtatnék, legalábbis erősebb szivattyút tennék bele, mert szerintem kicsi lesz a teljesítménye. Meg szűrőanyag csere sem árthat, valami komolyabb biológiai szűrőközeget tennék bele, vagy vmilyen külsőszűrőt tennék az aki alá. Persze a te dolgod, meg a te pénztárcád, a döntés rajtad áll. ;)
 
Sajnos akkutt helyhiánnyal küzdök. Ezért az akiért is két évig kellett nyúznom a páromat, hogy összerakhassam és lefoglalhassam az egyik könyvespolcot, így a külső szűrő kilőve. Marad ez, viszont nekem nincs rá panaszom. Kitűnően működik, bár lehet hozok még bele kerámiagyűrűt. Meg van bele aktívszenem is, de félek kivonná a vízből a növényeknek fontos tápanyagokat. Ezért nem raktam még bele.
Egyébként minél többet ülök előtte annál inkább látom miket rontottam el a berendezés során. Többek közt azokat is amikre felhívtátok a figyelmem. Lehet leveszitek rólam a keresztvizet, de megint szétszedem és újrarendezem amint lesz rá időm, lehetőségem és meglesznek az alapanyagok.
A valisneria tényleg túlzás lett le fogom cserélni csak még nem tudom, hogy mire. Ötletek? (Eleocharis parvula ? ) :oops: :D
 
Én a legnagyobb követ kicsit kijjebb hoznám, és mögé mondjuk rotala mehetne. Az gyorsan nő, nem vészes a tartása sem. Amit mondasz, a valisneriákról az jó ötlet. Túl nagyok, ormótlanok. A parvula is jó lehet, ha nem vágod vissza, vagy ide is kevés rotala a még magasabb helyekre jobbra zárva, vagy ugyan így mint a valisneria, és azt tudod nyírni szépen ferdére, hogy legyen benne vmi ív. :) De nézz körbe még, hátha találsz vmi jó növényt! ;) Jó lesz ez, jó hogy látod a hibáidat, és még jobb hogy próbálsz is ellene tenni! ;)
 
Igyekszek a lehetőségeim szerint a legjobbra törekedni. A rotala nem nőne túl nagyra? Az aki max 25 cm magas, ebből még lejön az aljzat ami hátul még magasabb mint elől.
A hibáimat pedig sajnos nem nehéz észrevenni, ugyanis ma vettem észre, hogy a fő kő megdőlt és a hátlap tartja. Ez így nem maradhat hosszú távon. Amint eldöntöttem és beszereztem a növényeket és a kellő felszerelést megejtem az átalakítást.
Még egy kérdés:
A fent belinkelt képen mi látható HC vagy HM ?
Van egy olyan érzésem, hogy harmadjára is mellényúltam. :oops: :oops: :D :D :D :D

Az is eszembe jutott már, hogy kéne valami színfolt is a növények közé. Most mind a zöld különböző árnyalataiban játszanak, ezért gondoltam valami piros színezetűre is, de ilyen alacsony akiba nem tudom mi lenne a megfelelő. Esetleg valami ötlet, vélemény?
 
Áh, nem kell szétbarmolni teljesen, nincsenek azért itt akkora bajok :) Persze csak ha nem akarsz talajt is cserélni, vagy valami egészen más látványt kialakítani... A köveket és a növényeket bátran rendezgetheted újraindítás nélkül is, ráadásul így a szűrőt sem kell bántanod. Mehet szerintem az aktívszén - ha lelkiismeretesen tápozol, nem lehet baj.
A parvula jó ötlet, csak a fő köved mögött nem nagyon fog látszani. Ott viszont jól nézne ki egy HM "domb". Ha nem félsz a gykori nyírástól :roll:
 
A nírás legyen a legnagyobb bajom!
Viszont ha a fő követ odébb akarom tenni akkor szinte az egész aki hardscape-jét szét kell szedni és az aljazatot is meg kell mozgatni. :crazy:
Huh... Csinálom magamnak a plusz melót az akival. De nem baj! Szeretek vele bíbelődni! :D
Nem HC dobot akartál írni? Az tényleg jó ötlet bár én az előtérbe gondoltam gyepnek. Csak a jelenlegi HC-m nem biztos, hogy HC. Egyre hosszabbak a levelei, és még a tőosztással is bajom lenne, mert nem kőzetgyapotban van hanem tőzeglabdában. :? De már tervezőben van egy rendelés! Meglátom, hogy a pénztárcám mit fog engedni. Vagy lehet kihasználom a szülinapom erre a célra. :oops: :oops: :oops: :D :D :D :D :D :D
 
Szia!

Ha a Vallisneriák helyére akarsz másik háttérnövényt, akkor Eleocharis acicularist kell venned, mert az E. parvula kis termetű, előtéri növény. Előbbi akár 15-20cm is lehet, az utóbbi pedig 5-6cm környéke. Másik háttérnövény alternatíva még ehhez az akvárium mérethez esetleg az Eleocharis vivipara, bár ez jóval hosszabbra nő mint az acicularis, de szép kis vadregényes bozótot tudsz belőle gyártani.

Szűrés:

Én nem beszélnélek le róla, mert ez az egyik leghatékonyabb biológiai szűrésmegoldás, amit össze lehet dobni házilag. Pumpacserét sem javaslom, mert ennek pont a lassú átfolyási sebesség a lényege és egy erősebb pumpával az átemelőcső sem fogja tudni kellő vízmennyiséggel ellátni a szűrőakváriumodat. A szűrőrekeszek közül csak a középsőt tölteném fel teljesen, kimondottan biológiai szűrőanyaggal(mondjuk siporax), az első rekeszben a raschel háló nagyon jó helyen van és az utolsó rekeszt is úgy tölteném fel, hogy kb. 3/4-ig raschel háló(vagy szivacs) és rá, pár cm vastagon perlon. A raschel háló egyébként nagyon jó mechanikai és biológiai szűrőanyag egyaránt, mert a hálós szerkezete miatt rengeteg lebegő szennyeződést képes felfogni, ugyanakkor a szálak "rostos" szerkezete miatt, rengeteg bacinak is helyet tud biztosítani, amik a lassú átfolyás révén vígan tehetik a dolgukat.

Hogy a szűrésed hátrányiról is essen néhány szó:

Nagy helyet lefoglal az akváriumból és a lassú áramlási sebesség miatt, nem tudja kellő mértékben kiszívni a durva mechanikai szennyeződéseket, illetve az aljzatról sem tudja felkavarni a mulmot ami nagyon lényeges dolog, főleg egy növényes akiban. Éppen ezért javaslom, hogy rendszeresen talajporszívózz, de mivel egy dús növényzetű akváriumban ez nehezen kivitelezhető maradéktalanul, tegyél be egy plusz keringetőt, ami állandó mozgásban tudja tartani a durva szennyeződéseket és így azok el tudnak jutni a szűrőrekeszekbe. Mindemellett a CO2 megfelelő eloszlását is segíti.

Tehát mindent összevetve, a szűréseddel inkább esztétikailag vannak problémák, mintsem funkcionálisan. Addig, amíg nem tudsz szert tenni egy precíz, az akváriumod méretének megfelelő külső szűrőre, szerintem ez a megoldás jól fog működni.

A továbbiakra pedig sok örömöt kívánok neked ebben a hobbiban!
 
AmBalaj said:
Szia!
- A szűréseden is érdemes lenne javítani, mivel nagyon kevés felületet hagytál a nitrifikáló baktériumoknak. Nagy részét (megokockáztatom: idővel az egészet) kicserélhetnéd kerámiagyűrűkre, a végén egy kis perlonnal. A flowról még nem mondanék semmit, idővel kiderül, hogy lesz-e szükséged erősebb pumpára.
- A békalencse és az EI tápozás kombinációja katasztrófát fog eredményezni, én a helyedben már most megszabadulnék tőle, amíg még nem fészkelte be magát mindenhová
Üdv, Balázs
Szia!
Kérdezném, hogy mi a tapasztalat a békalencse és EI tápozással kapcsolatban? Mert nálam is van kevés a hasonló szűrő felett, de egyenlőre nem vettem észre semmit. Én már nem próbálok megszabadulni tőle, mert nem is nagyon tudok :) csak visszakorlátoztam az egyik sarokba a szűrő fölé és vízcserekor ritkítom.
A szűrés jó szerintem,(bár inkább úgy mondanám hatékony) baj inkább az áramlással lehet, Én egyébként simán beleraknék egy erősebb pumpát powerhead-et mondjuk 700-800 lph körülit. Van hely a baciknak lesz bőven hely ahol lassú lesz az áramlás. A vízbeömlés helyét nem láttam, lehet vak vagyok. (Valsinéria nagy ebbe az akiba.)
 
DLaci said:
A vízbeömlés helyét nem láttam, lehet vak vagyok. (Valsinéria nagy ebbe az akiba.)

Valahol pedig kell lennie különben nem műxik a tudomány, ha máshol nem, akkor az üveglap van megfúrva, vagy rés van hagyva rajta a beáramló víznek, de ez nem lenne praktikus, mert egy esetleges általad írt pumpatuningnál, nehézkessé válna az átfolyási keresztmetszet megnövelése.
 
N-dee második felvetése viszi a nyereményt a szűrőbefolyó ötletnél. A hátsó üveglap bal oldalon nincs felragasztva az oldalsó üveglapra és kb 2 mm-rel rövidebb mint az akvárium belső hossza. Ott áramlik a víz hátra. A szűrőtöltet változtatva lesz! Az hogy sok helyet foglal nem kimondottan zavar, mert az aki csak 25cm magas, de 40cm széles volt. Ez a mélység nekem egy kicsit soknak tűnt. Volt hogy több hétig nem láttam egyes bennlakót, pedig napi több órát ültem az aki előtt. Már azt hittem szublimált mint a neonjaim szoktak és mire döntöttem, hogy veszek újat előkerült a drága.
Egyébként a szűrőrész 10cm széles ha jól számoltam kb 12L lehet. Az átfolyási keresztmetszet növelésére gondoltam megoldásnak egy vákuum elvével működő plusz szilikoncső bevezetését.

A növényes tippeket köszönöm, már fogalmazódik egy rendelés, mivel rendszeresen mellényúlok néhány növénynek. (HC kontra HM) :evil:

A békalencse köszöni szépen elvan. Eddig még nem iramodott neki nagyon, de amint ezt észlelem jön a háló és lehalászom!

A nagyobb áramlásra meg nem tudok, mit mondani, erre még alszom egyet. :D ;) Mulmmal még nem volt gondom mióta ez a szűrés van (december közepe óta). De, ha lesz, majd szépen leszippantom vízcserekor. :)

Köszönöm a tanácsokat mindenkinek! :thumbup:
 
DLaci said:
Kérdezném, hogy mi a tapasztalat a békalencse és EI tápozással kapcsolatban?

Tapasztalatom az nincs, mert szerencsére évekkel az EI előtt sikerült megszabadultam a békalencsétől :D Nem sírom vissza, tápozás nélkül is állandóan hálóztam a vízfelszínt mindkét akváriumban, mégis mindig előkerült valahonnan... Egyszóval: gyom :thumbdown:
De ha nálatok nem nyomja ki a ház oldalát, akkor nem mondtam semmit :p
 
Erről a békalencséről mindig az jut eszembe mikor pár éve az egyik boltban kérni akartam és az eladó nem adott, mert mennyire rossz... végén már megemlítettem, hogy ha kell fizetek érte, "nem nem lehet nagyon rossz..." :) Aztán szedtem a Zagyvaparton. (Egyébként szerintem nem sokkal "rosszab", mint a ricia azt is tudni kell kordábantartani, de mindegy ez az én véleményem. )
Visszatérve az akira 2 mm-es beömlő szerintem nagyon kevés még a mostani szűrőhöz is csodálom ha eddig nem tömődött el. Én levágnám azt az utólsó üvegcsikot és felraknék két vékony kábelcsatornát amibe belerakhatsz egy kék szivacsot. Bár ez nem túl szép, de el lehet rejteni növénnyel. Vagy ha nem akarod csak erősebb áramlást arra lehet áramoltatót is berakni.
Ezeket csak azért mondom, mert szerintem kicsi az a belső szűrő ráadásul esőztetővel. De ha nincs igazam javítsatok ki.
 
A békalencsében max az a rossz, hogy ha nagyon elszaporodik akkor besötétíti az akváriumot és ettől elősegíti az algásodást. Egyébként megköti a víz nitrát tartalmát és lágyítja a kemény vizet (még ha csak kis mértékben is). Egyes élőlények pedig szeretik elfogyasztani. Én pl két éve hozzájutottam egy mangroverákhoz (törpe tarisznyarák) és ő imádta a békalencsét legelni.

Egyébként beindítottam egy élesztős CO2 reaktort. Eddig még semmi különös nem történt, csak a halak vették észre a vízminőség változást és leültek egy kicsit az akvárium aljára, de már rendben van minden. Remélem hamarosan az alga is menekülőre fogja! :D
 
Üdv!
Eltelt egy kis idő így hoztam három képet.

Egészében:
aksikicsi.jpg

A növények ugyan borzalmasan algásak, de ez nem látszik terjedni egyenlőre. Mindezek ellenére mindenki hajt, mint akit kergetnek!
A két legszebb:
Pogestemon:
pogestemon.jpg

HM:
HM-1.jpg

Sajnos ennél jobb képeket nem nagyon tudok készíteni, mert csak egy kis kompakt gépem van. :oops:
Ezek a képek a felükre vannak lekicsinyítve, hogy ne tolják szét a fórumot. Ha szeretnétek akkor a teljes méretű képeket is belinkelhetem. :oops:

Sajnos az átalakítás várat még magára. Be kell még szereznem pár dolgot előtte.
 
Back
Oldal tetejére