• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Első növényes akváriumom

petcomet

Nézelődő
Sziasztok!

Nem vagyok teljesen kezdő az akvarisztika területén, de eddig főleg halas akváriumaim voltak kevés növénnyel. Most megpróbálok egy növényekkel sűrűn beültetett akváriumot összerakni.

Adatok:
Akvárium: ~40l, 50x24cm alapterület, 33cm magasság
Világítás: Egyelőre egy 10 wattos led reflektor, 6000K, 800 lumen
Szűrés: Matten filter (HMF)
Fűtés: 50w
Aljzat: Általános virágföld, felette apró szemű kavics 3-6mm szemcsemérettel
Dekoráció: Kövek​

Növények:
Eleocharis parvula mini (2 adag, zselés)
Micranthemum monte carlo (zselés)
Cryptocoryne wendtii tropica (zselés)
Pogostemon helferi (zselés)
Staurogyne repens (zselés)
Rotala rotundifolia (2 adag)
Limnophila sessiliflora
Microsorum pteropus
Anubias nana mini (zselés)​

A rotalából egy adag is bőven elég lett volna, a helferiből és a wendtiiből pedig csak fél-fél adag kellene :).

Az akváriumba először a szivacsot raktam be, majd kb. 1,5l virágföldet szórtam az aljára. A frontüvegnél 1-1,5, hátul 4-5cm vastagságú a virágföld réteg. A kövek helyét kicsit megtisztítottam, ide csak egy vékony réteg kavics került.

X8asIRn.jpg

Beraktam a köveket, majd beszórtam a kavics réteget. Elöl összesen 3-3,5, hátul 7-8 centis lett az aljzat.

1Ar8yPz.jpg
7dUmgji.jpg

Úgy terveztem, hogy a monte carlot szálanként ültetem el, de már a zselé lemosása is kb. negyed órába telt, és az ültetés is elég macerás volt, úgyhogy inkább kisebb csoportokban került be az akváriumba.

4VuX3KZ.jpg
32aovUs.jpg

Mivel láttam, hogy nem fogok végezni aznap, beültettem a stemeket, beraktam a microsorumot egy üres sarokba, párásítottam, majd lefóliáztam az akváriumot.
 
Másnap már sokkal jobban ment az ültetés, viszonylag gyorsan sikerült befejezni. A rotalák beültetése nem volt a legjobb ötlet az első napon, mert nem nagyon fértem hozzá az üres területekhez miattuk. A staurogyne repenst emiatt még nem ültettem be.

A microsorum pteropust félbe vágtam és ráragasztottam a nagy kőre.

Fb1DLF6.jpg
zaPNwr5.jpg
cHa0CK4.jpg

asELRb0.jpg

i9oF61o.jpg

Az akvárium jelenleg "szárazon" üzemel. Próbálom egy kicsit legyökereztetni a gyepet, mert félek, hogy felúszik, amikor feltöltöm vízzel az akváriumot. Nem tudom, hogy ez mennyire lesz jó hatással a többi növényre.

Ami még nem került be az akváriumba, az az említett staurogyne és az anubias nana.
 
Hat udv a forumon. Nem szeretnelek mindjart negativ velemenyekkel bombazni, legyen az mas. Sok sikert az akvadhoz es erezd jol magad itt. Ha barmi kerdesed van tedd fel nyugodtan.
Algamentest.
 
Köszi! Nyugodtan jöhetnek a vélemények, tanácsok. Fogalmam sincs, hogy mit csinálok jól, rosszul. Viszonylag sokat olvastam a témában, de a tapasztalat az még hiányzik.
 
Orulok, hogy a kovetkezo hsz- ed nem azzal kezdodott, hogy akkor gerino szajba a geronimo stb.
A merethez kicsit sok a novenyzet szerintem. Ha suru novenyzetet szeretnel ahogy irtad is ha kevesebbet ultetsz is besurusodik. Ha meg a parvula miniket nem bontottad fel szerintem ne is tedd, hogy ne vesszen karba, inkabb add el vagy tervezz nagyobb akvaba berendezest. Parvula mini, monte carlo, pogo helferi nem nagyon megy co nelkul, keves fenybe, minosegi tap nelkul. Nem lehetetlen de tapasztalt akvakerteszek is bele tortek parszor. Ennyi monte carlo ha meg is marad, mindent be nol. A ket doboz parvula az egesz akvadba eleg lenne ha nem lenne benne mas. Pogo szerintem sajna kinyiffan ott. A tobbi birja a kikepzest, de majd kesobb emeld a fenyt 20 wattra es magasabbol vilagits. A rotalakat hatulra ultesd mert fejlodeskor mindent tul no es ha van mogotte noveny azt el fogja takarni. A microsorum nagyon jol tur mindent. Ha keveset kap a jobol akkor nem fejlodik viszont nem latszik rajta. Ulteteskor figyeld a novenyek igenyeit es a mereteiket. Remelem nem sertodsz meg ezert , de jobb ha tudod mint ha nem.
 
A parvulákat sajnos már beültettem, szerintem a képeken látszik. A rotalák leghátul vannak, nincs mögöttük semmi. Azt én is érzem, hogy sok növényt vettem, de szeretnék több fajt kipróbálni, ami tetszik és low-tech aksiba való. Egyébként van itthon egy 300 literes akvárium is, de azt most nem tervezem beüzemelni.

Jövőhéten rendelek még egy 10 wattos világítást, úgy már elég lesz szerintem.

Számítok rá, hogy lesznek problémák. Úgy voltam vele, hogyha a rotala, microsorum, cryptocoryne, anubias szép lesz, akkor már örülni fogok, de azért szeretnék szép gyepet is. Meglátjuk.

Köszi a tanácsokat!
 
Utoljára módosított:
A parvulákat sajnos már beültettem, szerintem a képeken látszik. A rotalák leghátul vannak, nincs mögöttük semmi. Azt én is érzem, hogy sok növényt vettem, de szeretnék több fajt kipróbálni, ami tetszik és low-tech aksiba való. Egyébként van itthon egy 300 literes akvárium is, de azt most nem tervezem beüzemelni.

Jövőhéten rendelek még egy 10 wattos világítást, úgy már elég lesz szerintem.

Számítok rá, hogy lesznek problémák. Úgy voltam vele, hogyha a rotala, microsorum, cryptocoryne, anubias szép lesz, akkor már örülni fogok, de azért szeretnék szép gyepet is. Meglátjuk.

Köszi a tanácsokat!
A vegen felsorolt novenyek biztosan jol erzik majd magukat abba hiba nem lesz. Ha a gyeped nem jo. Ossze de szeretnel probalkozhatsz egy echinodorus tenellussal vagy egy hemianthus micranthemodiessel. Utobbit rengeteg metszessel vagassal fekvesre lehet kenyszeriteni. Kivanom a legjobbakat ne hagyd abba a naplozast. [emoji106]
 
Annyit tennék hozzá @Szabó Henrik hozzászólásához, hogy a Pogonak van esélye a low techben de a fényt szereti. A fényedet nemártana felhozni kb. 30 Lumen/ literre. Eddigi tapasztalatok arra mutatnak, hogy a Led reflektor nagyon melegszik és könnyen tönkre megy a folyamatos üzemben. Sok sikert és algamentest! :)
 
Köszi!

A jelenlegi világítás kb. egy évig üzemelt gond nélkül, most is napi 12 órában működik. A hozzászólásod után megtapogattam, de egyáltalán nem forrósodik fel.

Itt van az eredeti terv, amit próbáltam megvalósítani:

W85Jwzc.png


1. Rotala rotundifolia
2. Staurogyne repens
3. Limnophila sessiliflora
4. Cryptocoryne wendtii tropica
5. Anubias nana mini
6. Pogostemon helferi
7. Microsorum pteropus
8. Micranthemum monte carlo
9. Eleocharis parvula mini


Ma egy kicsit átrendeztem a bal hátsó negyedet és beültettem a Straurogyne repenst. A képek nem lettek túl jók, de remélem, a lényeg látszik.

hUCpd7B.jpg
mdgc7Df.jpg
T7y6ML8.jpg


Holnap szeretném feltölteni az akváriumot. Nem hiszem, hogy van értelme tovább várni. Lehet, hogy így is több kárt csináltam, mint hasznot. :unsure:
Az anubiasokat szerintem a nagy kőre fogom ragasztani a microsorum elé.
 
Szerintem jól megoldottad a talaj kérdését. Különösen jó ötlet volt, hogy a nagy kövek alá nem tettél földet. (H2S) Az is jó, hogy elég sok növénnyel indulsz.

Én a matten filtert kidobnám a kukába, jobban, nagyobbnak nézne ki az akvárium és ilyen rendszerű akváriumban nincs is szükség rá.

Indításkor raknék rá pár vizen úszó növényt. Mivel ezek hozzáférnek a levegő CO2 tartalmához, ezért nagyobb növekedést tudnak produkálni (ha minden más adott), és algásodás ellen segíthetnek. (Főleg, ha a talajból túl sok dolog oldódik ki eleinte...)

12 óra világítás sok lehet, vegyél vissza mondjuk 2x5 órára és így reggel is, és este is látod az akváriumot, ha napközben nem vagy otthon. Nem tudom megmondani, hogy a fényed megfelelő-e, én lemaradtam fénycsöveknél és standard LED-es akváriumtetőknél.

Folyékony tápra nincs szükség, a talaj elég sokáig megfelelő. (ha nem szűröd túl, akkor lehet sosem kell tápozni)

Nyugodtan töltsd fel vízzel.

Halat, garnélát tervezel?
 
Utoljára módosított:
Szerintem jól megoldottad a talaj kérdését. Különösen jó ötlet volt, hogy a nagy kövek alá nem tettél földet. (H2S) Az is jó, hogy elég sok növénnyel indulsz.

Én a matten filtert kidobnám a kukába, jobban, nagyobbnak nézne ki az akvárium és ilyen rendszerű akváriumban nincs is szükség rá.

Indításkor raknék rá pár vizen úszó növényt. Mivel ezek hozzáférnek a levegő CO2 tartalmához,

vegyél vissza mondjuk 2x5 órára

Folyékony tápra nincs szükség, a talaj elég sokáig megfelelő. (ha nem szűröd túl, akkor lehet sosem kell tápozni)
?
Milyen tanacsok ezek? A vilagitasi ido szerintem is sok de nem osztanam kette. A szintezis ha folyamatos ugy jo. Minek meg szakitani? A megszakitas utan nem szintetizal egybol. Itt mar veszit az idobol.
Uszo novenyek eltalarjak a maradek fenyt is
Ha co nem lesz igy is harc lesz az eletert sok novenynek.
Tul szures??? Nem kell tap??? Te elolvastad a noveny listajat?
 
Milyen tanacsok ezek? A vilagitasi ido szerintem is sok de nem osztanam kette. A szintezis ha folyamatos ugy jo. Minek meg szakitani? A megszakitas utan nem szintetizal egybol. Itt mar veszit az idobol.
Uszo novenyek eltalarjak a maradek fenyt is
Ha co nem lesz igy is harc lesz az eletert sok novenynek.
Tul szures??? Nem kell tap??? Te elolvastad a noveny listajat?

Ez egy földes Low-Tech akvárium. Szerintem a srác valahol (neten?) utánaolvasott, hogy ezek hogyan működhetnek, nem hinném, hogy elsőre magától, minden nagyobb hiba nélkül valaki összerakna ilyet. Az általam talált legjobb információ forrás Diana Walstad: Ecology of the Planted Aquarium c. könyv. Érdemes elolvasni, még akkor is, ha nem akarod követni a módszereket, biztos találnál benne meglepő, új információt.

A folyékony tápozásról:

Ilyen, földes low tech közegben van más alternatíva az egységsugarú Estimative Index megközelítésen kívül, ami amúgy is elsősorban CO2 adagolt akváriumoknál elterjedt.
Szerintem meglepődnél, hogy mennyi "táp" van a virágföldben, főleg akváriumi körülményekhez, ami ugye nem egy zöldségeskert, ahol paradicsomok nőnek.
Ha nem hiszed, ültess egy muskátlit virágföldbe és egy másikat égetett agyagos talajba (pl aquasoil?), és nézd meg, mennyi idő után mutat a növény hiánytüneteket. Minnél nagyobb egy növény tömege (száraz), annál több "tápra" van szüksége. Egy low tech akváriumban a növekedés üteme tipikusan jóval lassabb, ezt mutatja a növények tömege is. Nem véletlen, hogy ADA rendszerű high tech akváriumoknál is a tápozás jóval visszafogottabb EI-hez képest a talaj miatt (ami ugye nem is virágföld, vélhetőleg kevesebb "tápot" tartalmaz).

Vizen úszó növény hiánya indításnál ilyen közegben simán okozhat halpusztulást és olyan masszív alga boomot, amit a szomszédok is megcsodálnak. Persze ez nem törvényszerű, de mivel ezt a földet nem ismerem, ezért gondoltam nem árthat. Ki tudja, hogy nem adagoltak-e a virágföldhöz szárazföldi növényekhez való tápokat? Mivel az ilyen low tech akváriumok tipikusan CO2 limitáltak, ezért azok a növények, amik elérik a levegőt nagyobb növekedési lehetőséget kapnak. Például Pistia Stratiotes - amit szenyvíztisztításra is használnak - irdatlan mennyiségű ammóniát (pontosabban NH4+-t) tud megkötni, ráadásul este, sötétben is. Legtöbb vizinövény NH4+-et preferálja más N forráshoz képest.

Még egyszer, természetesen el lehet ilyen akváriumot indítani úszó növények nélkül is, de szerintem "olcsó biztosításnak" nem rossz, főleg, ha bármikor ki lehet dobálni ha nem tetszik.

12 órát gondolom azért világít, hogy reggel is, és este is látni lehesen az akváriumot. Erre megoldás a világítási periódus kettéválasztása. Ez nem okoz problémát, nagyon sokan, nagyon régóta üzemeltetnek így low tech akváriumokat. Ráadásul a világítási szünetben a CO2 szint regenerálódni tud (low tech...). Összességében ez vagy segít, vagy nem, de nagyon valószínűtlen, hogy ártson.

A szűrésbe ne menjünk most bele, de ilyen közegre érvényes információ pl itt található:

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/04/biolfiltration2017.pdf

Remélem összejön ez a próbálkozás, de mivel itt nem "gyári kitekből" építkezik, meglepetések mindig lehetenek... Viszont így is össze lehet rakni pöpec kis akváriumot minimális pénz és energia/idő befektetéssel. Ha nem is nyer aquascape versenyt, hosszú távon megvannak ennek is az előnyei.
 
Utoljára módosított:
Mar megszoktam nalad, hogy linkekre hivatkozva velemenyezel de ez nem egyenlo a gyakorlattal. Amiket olvasunk valoban erdekes es neha megfontolando de sokszor egyaltalan nem ugy sul el ahogy meg van irva.
Nem kell ferditeni a tenyt hogy szerintem nem letezik ei nelkul akvariumi elet mert en nem is ezt hasznallom, es ez szoba sem jot. Tamogatom az erofeszitesit es szeretnem, hogy sikerei legyenek. Biztosan jo a viragfold akvariumba. De itt az volt a kerdes... Elolvastad a noveny listajat???? Amit te ajanlottal neki, biztos halal a novenyei 50-60 %- ara. Amiket valasztott folyekony tap nelkul veguk. Nem kell hozza 5-10 difektlink csak egy par het tapmegvonas tesztkent.
 
Pénteken feltöltöttem az akváriumot. A két kép különböző kamerával készült, azért is mások a színek.

Feltöltés után:

uFNfbk9.jpg


Tegnap:

xvBaaz9.jpg



Nem 12 órát világítok, hanem csak 5 órát jelenleg. Ezt tervezem fokozatosan növelni 8-9 órára. Jó lesz így szerintetek. Közben megérkezett az új lámpa, úgyhogy 20W fényem van. 12 órát csak addig világítottam, amíg nem volt feltöltve az akvárium.

Úszó növényt tervezek, de valószínűleg az a néhány darab is csak átmenetileg lesz benne az akváriumban. Én is félek attól, hogy nagyon leárnyékolná a növényeket.

Elsősorban növényes garnélás akvárium lenne. Egy-másfél hónap után szeretnék red cherry vagy rili garnélákat telepíteni bele. Valamilyen törpe razbórát is szeretnék.

Írtam korábban, hogy a parvulákat sajnos már beültettem, de azt nem gondoltam komolyan, mármint a sajnos részt. Szerintem nagyon jól néz ki. Azért vettem kétfajta gyep növényt, hogy hátha az egyik megmarad. Akkor sem leszek szomorú, ha mindkettő jól fogja magát érezni.

A microsorum egyik felét nem jól ragasztottam fel a kőre. Kicsit hátrafelé dől. Ez sajnos csak az akvárium feltöltése után tűnt fel, de gondolom majd igazodik idővel. A rotalák már szépen növekednek, és szerintem a monte carlok is hoztak új leveleket, de ezt nehezebb megmondani.
 
Pénteken feltöltöttem az akváriumot. A két kép különböző kamerával készült, azért is mások a színek.

Feltöltés után:

View attachment 29283


Tegnap:

View attachment 29284



Nem 12 órát világítok, hanem csak 5 órát jelenleg. Ezt tervezem fokozatosan növelni 8-9 órára. Jó lesz így szerintetek. Közben megérkezett az új lámpa, úgyhogy 20W fényem van. 12 órát csak addig világítottam, amíg nem volt feltöltve az akvárium.

Úszó növényt tervezek, de valószínűleg az a néhány darab is csak átmenetileg lesz benne az akváriumban. Én is félek attól, hogy nagyon leárnyékolná a növényeket.

Elsősorban növényes garnélás akvárium lenne. Egy-másfél hónap után szeretnék red cherry vagy rili garnélákat telepíteni bele. Valamilyen törpe razbórát is szeretnék.

Írtam korábban, hogy a parvulákat sajnos már beültettem, de azt nem gondoltam komolyan, mármint a sajnos részt. Szerintem nagyon jól néz ki. Azért vettem kétfajta gyep növényt, hogy hátha az egyik megmarad. Akkor sem leszek szomorú, ha mindkettő jól fogja magát érezni.

A microsorum egyik felét nem jól ragasztottam fel a kőre. Kicsit hátrafelé dől. Ez sajnos csak az akvárium feltöltése után tűnt fel, de gondolom majd igazodik idővel. A rotalák már szépen növekednek, és szerintem a monte carlok is hoztak új leveleket, de ezt nehezebb megmondani.

Mindenképpen világíts többet, mint 5 óra! Fontos, hogy eleinte a növények jól nőjenek, különben magába fordulhat az egész. Ilyen akváriumnál lényeges, hogy a növények O2 juttasanak a talajba a gyökereiken keresztül.

Hallal / garnélával szerintem várj addig amíg egyértelműen nem látszik, hogy a növények növekednek és minden rendben van.

Mennyire erős az áramlás? Ha a vizet a szűrő nagyon kevergeti, az a kevés CO2 is kimehet, ami benne van.

Szabó Henrik: olvastam a növény listáját. Monte Carlo és Microsorum-om még nem volt, de az összes többi nőtt El Natural akváriumban folyékony tápozás nélkül. Ráadásul én "lightosabb" talajt használtam mint a virágföld. Ilyen low tech akváriumoknál nem is igazán az a kérdés, hogy mi nőhet benne, hanem inkább az, hogy együtt, egy "víztérben" hogyan lesznek el egymás mellett a növények. Teljesen normális, ha pár fajta kikopik és a többi átveszi a helyét. Pl. Eleocharis Parvula is szépen megmarad ilyen környezetben, ha más növény nincs az akváriumban. Estimative Index / High Technél ez kevésbé (nem létező?) probléma, többek között a sűrű vízcsere és CO2 adagolás miatt.

Ha a virágföld mellett rádurant még egy masszív NPK makróval indításnál, lehet, olyan algatenger lesz belőle, hogy még a Carbo túladagolás sem állítja meg. Nálam indításnál jópár hónapig a Pistiák úgy szaporodnak mint a nyulak folyékony tápok nélkül, tehát van "anyag" a vízben is.
 
Utoljára módosított:
Az áramlás nem túl erős. Egy powerhead működteti a szűrőt. A maximális vízforgatás a gyári adatok szerint 480 l/óra, kb. 30%-ra állítottam.

Hogy áll az új kerti akvárium projekt? Tetszett a jégkocka akváriumod. :)

@Szabó Henrik pont ez volt az egyik kiszemelt hal, a másik pedig ez http://www.greenaqua.hu/hu/microrasbora-kubotai.html. Még kitalálom, hogy melyik legyen. Először inkább a növényekre koncentrálnék.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére