• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első növényes akváriumom

Horváth Márton

Főkertész
Sziasztok!
Szóval a történet röviden annyi, hogy kb. 3 éve van egy klasszikus halas akváriumunk. Már nem is tudom, honnan jött a sugallat, de kitaláltam, hogy kéne egy külső szűrő, így eljutottam a greenaquába :D
Na itt valami teljesen átkattant és rájöttem, hogy azonnal át kell rendezni, növényesíteni az akváriumot.
Rengeteget olvastam ezt a fórumot, meg különböző honlapokat, és végül most szombaton úgy döntöttem, hogy "minden" (nagyon idézőjelben :D) feltétel adott, hogy nekiálljak.
Ráadásul nem kis meló árán sikerült meggyőznöm a páromat, hogy a vitorláshalunk (amit nagy tudatlanságunkban a kereskedő eladott nekünk 50l-re... :mad:) kezdi már kinőni az akváriumot, így vettem egy 2x akkorát :D

Szóval a paraméterek:
Akvárium: 70x35x40 98l, opti white
Világítás: Aqua japan akvárium oldalára erősíthető armatúra (reflektoros), 55w, t5, 6500K
Szűrés: Tetra 800+, egyenlőre a gyári töltettel, aktívszén helyett Seachem Purigen, kövi hónapban fejlesztek
CO2: Nyárig élesztős megoldás, utána nagynyomású; Difi: "Nagyon DIY", meglepő, de sikerült faszán megcsinálnom, szép apróra porlaszt, a dc szép zöld, de azért jövőhéten kap egy rendes diffúzort :D
Táptalaj: Denerle NutriBasis 6in1
Ált. talaj: Denerle scaper's soil
Tápozás: Easylife carbo+profito. Ebben viszont segítséget kérnék, hogy ezekkel a paraméterekkel mi lenne az optimális, még sosem tápoztam...
Növények: Montecarlo (nagyon remélem megmarad ennyi fény mellett..., Ludwigia Palustris, Rotala Bonsai, 4 gömbmoha, és még 2 fajta, amikről nem tudom, mik, még az előző akváriumból lettek átültetve, majd töltök fel képet, remélem tudtok segíteni ;)
Halak: 6 neon, 5 törpe páncélosharcsa, 2 botia, és a főnök a méltán híres vitorlás

Képek az elkészítésről:
26667657806_977b40fd21_z.jpg
Megcsodáltam az opti üveget :D

26601449402_dcf86f6e69.jpg
Helyén az akvárium, bent a talajok. Utólag már rájöttem, hogy sokkal nagyobb szintemelkedés kellett volna, azt hittem elég lesz... No majd legközelebb:p

26628314461_31dc22d511.jpg
A hardscape :) Nagyon tetszettek a profi akváriumokban a "ferde" kövek, anyumék kertjében találtam is egyet :D
Kicsit talán magasabbak kellettek volna, és biztosan sok hiba van benne, de mégiscsak ez az első "tudatos" berendezésem... Nekem azért tetszik, szerintem kellemes ránézni :)

26601447892_32ea212a1a.jpg
Növények nagy része beültetve+ egy kis kavics az előző akváriumból középre


A szűrőt még az előző akváriumban bejárattam, így a halacsok egyből visszamentek, miután kitisztult a víz. Kicsit féltem, hogy ne legyen bajuk, de nagyon jól érzik magukat, esznek, kergetőznek, hamar belakták az új helyüket :)

És most ilyen 5 naposan:
26088327674_6e98dc06f6_z.jpg
26628070951_4453113778_c.jpg
26628072641_bd03f20e09_z.jpg
26694152865_3015bc8aec_c.jpg

Remélem nektek is tetszik, én imádom :D
Gondolom nem minden tökéletes, sőt, de így is hatalmas előrelépés ez előzőhöz képest, ülök a kanapén és bámulom :D

Természetesen minden ötletet, kritikát, tanácsot, stb. nagyon megköszönök, szeretnék még sokat fejlődni az akvarisztika ezen területén :)
 
Üdv a fórumon. Jó indulás, ebben az akváriumban kitudod tanulni a növényezés csínyát-binyát. Valami algaevőt is kellene betenni mert igen hasznosak. Arra figyelj hogy ha a páncélosok vagy a Botiák nagyon túrnak akkor inkább válj meg tőlük mert ha a táptalajt kitúrják az algásodáshoz vezethet.
Hajrá csak így tovább.:)
 
Üdv a fórumon. Jó indulás, ebben az akváriumban kitudod tanulni a növényezés csínyát-binyát. Valami algaevőt is kellene betenni mert igen hasznosak. Arra figyelj hogy ha a páncélosok vagy a Botiák nagyon túrnak akkor inkább válj meg tőlük mert ha a táptalajt kitúrják az algásodáshoz vezethet.
Hajrá csak így tovább.:)

Köszi szépen! :)
Algaevőket mindenképpen szeretnénk majd, csak nem akartam "direkt" stresszelni a halakat az új akváriummal, elég volt a meglévőknek :) De szerintem jövőhét végén beköltöznek.
Szeretnénk még pár nano rajhalat, hogy nagyobb legyen a mozgás.
Remélem a harcsák nem túrják fel a táptalajt, bár van rajta cca 5cm ált. aljzat és nem láttam, hogy olyan mélyre fúrnának, de majd figyelek. A montecarlot szeretik kitúrni, reggeli programommá vált a visszaültetés :D
 
Helo! :)
Meg tudjátok mondani, mik ezek a növények? A régi akváriumból ültettük át őket, így nem tudom mifélék :D
Már most látszik, hogy jobban érzik magukat az erősebb fényben, táppal, co2vel.
Az elsőn van egy kis ecsetalga, de küzdök ellene, nemsokára hadrendbe állítok 2 sziámi algaevőt is :p

26435373680_ddb65fbbbe_b.jpg

26104052523_da7e0666f3_c.jpg
Köszi! :)
 
Na ma csináltam egy kb. 40%os vízcserét :) Egész gyorsan megvoltam vele, pedig jóval nagyobb az akvárium, mint az előző :D

Vízcsere után mértem paramétereket:
Hőmérséklet: 25°C
pH: 7
KH: 8°
GH: 12°
CO2: a DC szerint kb 20ppm

A tápozással kapcsolatban szeretném, ha segítenétek :) Jelenleg reggelente lámpakapcsolás előtt adok 4ml carbot és 1,5ml profitot, ez a gyári adagolás...
Van egy kis ecsetalgám és zöld szakáll (mind2 még az előző akváriumból átrakott növényeken, dekorokon), gondolom az élesztő nem ad elég egyenletes co2-t... Jól tippelem? :D

Meg, ha valaki hozzáértő megfejtené, mik azok a növények, amiket az előző bejegyzésben kitettem, megköszönném.

Jövőhéten veszek egy normális difit, még a bal oldali kő mögé valami növényt, olyan üres az a sarok, és néhány halat, h legyen élet az akváriumban :D közülük néhány biztos sziámi algaevő lesz, hátha segítenek az algával :p
Vélemény?

Végül pár kép a mai állapotról, lakókról (Nem vagyok nagy fotós, de igyekeztem... :D)

26123404143_93e41c6bf8_c.jpg
26123405753_e80a0165b0_b.jpg
26123443743_13e9a2cf4b_z.jpg
26454448930_258197ac0d_c.jpg
26454451320_2dc896c1c3_z.jpg
26454453350_a03195794d_z.jpg
26727015005_4f2ce61c50_c.jpg
 
Várj egy kicsit, mert még nem állt be az akid! Relatíve a növényeid még kevesen vannak, viszont a halak már terhelik a vizedet rendesen! Kicsit most ne is emelj semmit a macron! Várj még, türelem és be fog állni!!
 
Várj egy kicsit, mert még nem állt be az akid! Relatíve a növényeid még kevesen vannak, viszont a halak már terhelik a vizedet rendesen! Kicsit most ne is emelj semmit a macron! Várj még, türelem és be fog állni!!

Rendben, köszönöm! :) Akkor egyenlőre marad minden így.
Ha így is terhelt még a víz, akkor érdemes lenne várnom az új halakkal, vagy elbírja a szűrő?

Apropó szűrő :D Jövőhéten azt is szeretném tuningolni biológiai töltettel. Olvastam topikokat a témában, de mindenki mást mond, meg h az egyik keményíti a vizet, a másik nem, stb.
Melyiket lenne érdemes használni? Egyenlőre csak egy kosarat cserélnék ki, vagy max 2-t, hogy ne legyen túl nagy a baci deficit :D
 
Szia!
Végigolvastam a soraidat. Amit @Barnapl írt szerintem is vedd figyelembe. (Botiáról, harcsákról)
Tartottam Bótiát hosszú kort megélt és 17cm hosszú volt. (Ja 300l-ben.) Sajnos előbb-utóbb kinövi a helyedet.
Bio szűrőanyagnak javasolok: Siporax, substrat pro, seachem matrix, bio rio.
Próbálj mérni NO2 ill, NO3-at ezek megmutatják mehetnek e bele az új jövevények.
 
Szia!
Végigolvastam a soraidat. Amit @Barnapl írt szerintem is vedd figyelembe. (Botiáról, harcsákról)
Tartottam Bótiát hosszú kort megélt és 17cm hosszú volt. (Ja 300l-ben.) Sajnos előbb-utóbb kinövi a helyedet.
Bio szűrőanyagnak javasolok: Siporax, substrat pro, seachem matrix, bio rio.
Próbálj mérni NO2 ill, NO3-at ezek megmutatják mehetnek e bele az új jövevények.
Köszi! :)
Hát akkor nekik előbb utóbb tényleg menniük kell, pedig bírom őket :(
Basszus annyira utálom az olyan kereskedőket, akik simán rádsóznak egy ekkorára növő halat 50l-re... Még régebben vettük őket, hogy segítsenek a csigákkal...
Na mind1, tanulópénz, most már a GA-ba járok és utánaolvasok, mielőtt hülyeséget csinálnék, nekik meg ha túl nagyok lesznek keresek egy nagyobb helyet... :D
 
Sziasztok!
Ma "hatalmas" dolgok történtek az akvárium életében :D

Beköltözött 10 Systomus pentazona (ötöves díszmárna) és 2 Crossocheilus siamensis (sziámi algaevő).
Küzdök a zöld szakálalgával, remélem ez csak a kezdeti algásodás és az algaevő duo segít a leküzdésben :D

Beültettem 2 cserép Cyperus helferi-t, üres volt a bal sarok és egy tövet középre is raktam (nem teljesen közép, kicsit jobbra tolva), tetszik a végeredmény és a halak is jobban el tudnak bújni.

Vettem egy japán diffúzort, gyönyörűen működik és azért esztétikusabb, mint a diy. Kevertem egy új élesztős lötyit (egyenlőre tesztelem, melyik a legjobb nekem), szép zöld a dc :)

Kipucoltam a szűrő csöveit és feltuningoltam 1 l substrat pro-val. Az egyik szivacsot cseréltem ki, így a bioball (ami tudom, h gagyi, de mégiscsak vannak rajta bacik) maradt, majd ha a substrat beállt kicserélem azt is :D Most ilyen a szűrő alulról: kerámia-szivacs-bioball-substrat pro-perlon-Seachem Purigen.
Plusz a szűrő szívó ágáról levettem a szivacsot, mert azt vettem észre, hogy rengeteg dzsuvát gyűjtött össze és mégiscsak bent van az akváriumban. Szerintem jobb, ha minél több mindent kiszűr a vízből, inkább gyűljön a szűrőben :D

Szeretném a véleményeteket kérni az algákról (normális-e ilyenkor kevés ecset és az ízlésemnek bőven sok zöld szakáll), a szűrőről, és megköszönném, ha a nálam tapasztaltabb/több szépérzékkel megáldott növényesek véleményeznék az akvárium elrendezését is. :) Nekem tetszik, de szeretnék e-téren is fejlődni, nem csak a technikai oldalról :D

Mivel a sok képes naplókat szeretem, így a mai karbantartást sem hagyhatom képek nélkül ;)


DSC_0643.jpg
Az algaevők nem nagyon szeppentek meg az új környezettől, cca 1 perc múlva kezelésbe vették a dekoron az ecsetalgát :D


DSC_0654.jpg
A díszmárnák is kiválóan érzik magukat, egyáltalán nem félénkek, már bejárták az új helyet , a frontüvegnél úszkálnak


DSC_0657.jpg
Az új növények


DSC_0648.JPG
Az új difi. Ez a kép a kedvencem, véletlenül nagyon jól sikerült :D


DSC_0658.JPG
És a végére egy totál, ilyen most 9 naposan :) (a jobb alsó sarokban még rajta van a szűrő szívó ágán a szivacs, na azt szedtem le :D )

Minden véleményt akár a technikáról, akár az elrendezésről, akár bármiről nagyon szívesen veszek, igyekszem fejlődni :D
 
Várj egy kicsit, mert még nem állt be az akid! Relatíve a növényeid még kevesen vannak, viszont a halak már terhelik a vizedet rendesen! Kicsit most ne is emelj semmit a macron! Várj még, türelem és be fog állni!!

Azt szeretném kérdezni, hogy azt olvastam, hogy az Echinodorus Quadricostatus-nál, ha micro-tápanyag hiány lép fel, a levelek elhalványodhatnak. Na nálam most pont így néz ki...
Olyan, mintha "ezüstös" színe lenne a leveleknek. Lehet, h a profito nem elég neki? Bocsi, ha hülye a kérdés, de tápozásból nagyon gyík vagyok :D
 
Azt szeretném kérdezni, hogy azt olvastam, hogy az Echinodorus Quadricostatus-nál, ha micro-tápanyag hiány lép fel, a levelek elhalványodhatnak. Na nálam most pont így néz ki...
Olyan, mintha "ezüstös" színe lenne a leveleknek. Lehet, h a profito nem elég neki? Bocsi, ha hülye a kérdés, de tápozásból nagyon gyík vagyok :D

A profito eleg gyenge a gyari adagolas szerint, a heti ajanlott adag kb naponta mehet bele... Es persze melle a tobbi easy life termek, ugy teljes...
Dugj melle tapkapszulat sokat fog segiteni neki, az echinodorusok ott veszik fel a tapanyag zomet.
 
Sziasztok!
Alga ügyben kérnék segítséget. :/
Sok a zöld szakálalgám, a dekoron és az üvegen is kezd megjelenni...
A paramétereket fent leírtam. Min kéne változtatnom?
Jelenleg 12 órát világítok. Vissza kéne vennem? Ha igen mennyire? (0,56w/l)
Vagy a tápozáson változtassak?
Vagy legyek türelmes, mert ez az elején normális? :D
Köszi! :)
 
Szerintem a 10 órás világítás is soknak tűnik így az elején.
8 órát céloznám meg. Hosszú világítási idő miatt lehetnek zöld algáid.
A tápozás is kevésnek érzem ezekkel a tápokkal. Pláne, hogy C02-vel nyomatod, serkented a növényeket.
Gondolkozhatnál táp váltásán. Vagy próbáld beszerezni Profito kiegészítőit. ( kicsit macerás lesz az adagolás úgy):)
Ajánlom a Green Aqua Micro macro kombot.
Hogy elbizonytalanítsalak megkérdem: Kell Neked ilyen kis fény mellé CO2?:)
(Többiek lehet kinyírak engem.)
 
Sziasztok!
Alga ügyben kérnék segítséget. :/
Sok a zöld szakálalgám, a dekoron és az üvegen is kezd megjelenni...
A paramétereket fent leírtam. Min kéne változtatnom?
Jelenleg 12 órát világítok. Vissza kéne vennem? Ha igen mennyire? (0,56w/l)
Vagy a tápozáson változtassak?
Vagy legyek türelmes, mert ez az elején normális? :D
Köszi! :)
A szakállalga a növények senyvedésére, magas ammóniaszintre utal. Én még vártam volna új halak betelepítésével, amíg legalább a stemek megerősödnek és beáll az egyensúly... A világítási idő csökkentése mindenképp jó ötlet, 10 óránál többet semmiképp nem világítanék. És nagyon megfontolnám @ZoleeG kolléga felvetését a CO2-vel kapcsolatban... Ha tolod is, akkor is valahogy kis dózisban lenne célszerű, nehogy megboruljon a rendszer.
 
@Juhász Zoltán Norbert , @ZoleeG, @ClassicLook
Köszönöm a válaszokat :)
Tényleg várnom kellett volna az új halakkal, de a türelmetlenségem győzött, azt gondoltam, a szűrő elviszi...
Visszaveszek a világítás idejéből (egyenlőre 9 órát fog menni, aztán majd meglátjuk), átváltok GA micmacra, és csinálok gyakrabban vízcseréket.
A Green Aqua Micro-macroból mennyivel kezdjem az adagolást? Tudom, h ezt mindenkinek ki kell tapasztalni, mennyi kell, de mivel még sosem tápoztam növényt, valami kezdő ml-nek nagyon örülnék :D
Plusz a szűrőben meg a talajban a bacikat megtámogatom easystart-al :)
Remélem ez így segít :D


Hogy elbizonytalanítsalak megkérdem: Kell Neked ilyen kis fény mellé CO2?
A montecarlo miatt nyomom főleg a co2-t, azt hallottam, h ilyen fénynél kell neki, különben nem maradna meg, csak a tápozást kell hozzáigazítani... :) Nem tolom nagyon a co2-t, a dc sötét zöld, a színskála szerint cca 20ppm lehet

 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére