• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első HighTech növényesem 22 literben

Meg az sem tiszta, hogy a taptalaj eleg ha csak alul van 2-3centi vastagon vagy a dombosabb reszeken magasabban kell lennie es az altalanos talaj talarja 3-5 centi vastagon?

Tapatalkkal küldve S7 Edge-ről
 
Meg az sem tiszta, hogy a taptalaj eleg ha csak alul van 2-3centi vastagon vagy a dombosabb reszeken magasabban kell lennie es az altalanos talaj talarja 3-5 centi vastagon?

Tapatalkkal küldve S7 Edge-ről
Én kpl szettet vettem 20 l nano dennerlet a táptalajt egyenletesen osztottam el ugyanolyan magasságban.

Tapatalkkal küldve az én SM-T530 eszközömről
 
Igy allok most. A taptalajt vegul en is egyenletesen osztottam el, majd raraktam az altalanos talajt. A sarokba van egy kis taptalaj is az altalanos talaj felett, de kerult ra meg fedoretegnek altalanos talaj. Nem akartam, hogy a sarokban a noveny 10 centire legyen a taptalajtol. :/
096c6f77cc0cacd3a116e694df07982a.jpg
@Gáspár Szilárd ugyan azokat a talajokat hasznalom, ami a dennerle nano szettjevel egyutt kaphato.


Tapatalkkal küldve S7 Edge-ről
 
Táptalajt 1 centi vastagon kell tenni az általános talaj alá, ami legalább 4 centi vastagon legyen a táptalaj felett. A magasabb részeknél, ha nagyot akarsz emelni (5 centi) használj inkább valami mást: pl. lávakő zúzalék (kertészetben tudsz venni, de ki kell mosni és savazni), vagy a fel nem használt kövek és arra tedd a táptalajt. A zselés növények hetekig megvannak meg a zselében (mi egy parvula minit 3 hét után ültettünk be) és fontos hogy rendesen le legyen mosva a zselé, nem csak simogatva, mi pl egy fogkefével meg végigmentünk a gyökérzeten. Ezután jön a porciózás amivel megint el fogsz tölteni legalább 1 órát és meg nem ültettél. (Nekünk 2 doboz parvulát 2 óra volt előkészíteni és beültetni, ketten!) Szerintem ha ma belekezdesz éjfélig fogod csinálni és az is lehet, hogy nem fog tetszeni a végén. Csináld meg a hardscapet és nézegesd pár napig, javítgasd és ha két nap után is tetszik akkor ültess.
Ha még nem tetted ezt nézd/olvasd végig:
http://www.greenaqua.hu/hu/akvarium-telepites-lepesrol-lepesre
Illetve nézd meg a tropica videóit a választott növényekről. Pl Eleocharis sp. mini (mi jóval kisebbekre szedtük, mert úgy gyorsabban sűrűsödik)
 
Táptalajt 1 centi vastagon kell tenni az általános talaj alá, ami legalább 4 centi vastagon legyen a táptalaj felett. A magasabb részeknél, ha nagyot akarsz emelni (5 centi) használj inkább valami mást: pl. lávakő zúzalék (kertészetben tudsz venni, de ki kell mosni és savazni), vagy a fel nem használt kövek és arra tedd a táptalajt. A zselés növények hetekig megvannak meg a zselében (mi egy parvula minit 3 hét után ültettünk be) és fontos hogy rendesen le legyen mosva a zselé, nem csak simogatva, mi pl egy fogkefével meg végigmentünk a gyökérzeten. Ezután jön a porciózás amivel megint el fogsz tölteni legalább 1 órát és meg nem ültettél. (Nekünk 2 doboz parvulát 2 óra volt előkészíteni és beültetni, ketten!) Szerintem ha ma belekezdesz éjfélig fogod csinálni és az is lehet, hogy nem fog tetszeni a végén. Csináld meg a hardscapet és nézegesd pár napig, javítgasd és ha két nap után is tetszik akkor ültess.
Ha még nem tetted ezt nézd/olvasd végig:
http://www.greenaqua.hu/hu/akvarium-telepites-lepesrol-lepesre
Illetve nézd meg a tropica videóit a választott növényekről. Pl Eleocharis sp. mini (mi jóval kisebbekre szedtük, mert úgy gyorsabban sűrűsödik)

Mivel a scape már nagyjából megvolt fejben és a jobb oldal, a múltkori rendelésből származó kövekkel kész volt, már csak a bal oldalra kellett kitalálnom valamit. Ehhez ma meg is jöttek a kövek. A fenti elrendezés maradt. Fejben is egy ferdén álló követ szerettem volna oda, egy másikkal megtámasztva. Ez sikerült is. Amikor a fenti bejegyzést felraktam, már kész volt a scape, a talajjal, mindennel. A sarokba, az emelt rész alá is került egy kis táptalaj, de azon a részen jobban elhúztam az üvegtől. Kitöltőnek került bele egy kis általános talaj, majd táptalaj és megint általános talaj. Lávakövet nem tudom, hogy honnét tudnék szerezni a környéken, de most már mindegy is, mert készen vagyok. DE köszönöm szépen a tanácsot! Mivel maradt még 1,5 csomag táptalajom, fél csomag általános talajom (kicsit elszámoltam magam :confused:) és 3 kő is megmaradt, lehet, hogy a közeljövőben indítok még egy akváriumot. Táptalajt én az ajánlás szerinti 2 centi vastagon terítettem le. Erre került 4-5 centi általános talaj. Valamelyik topikban olvastam, hogy a táptalajt el kell húzni az üvegfalaktól. Ezért nem látszik a fenti képen. Nagyjából úgy csináltam mindent, ahogy azon a linken írják, amit adtál. Egy kivétel van. Nem permetezővel nedvesítettem, hanem részben (magaslatot ellepje a víz) feltöltöttem az akváriumot vízzel.
A növények kiszabadítása a zseléből könnyebben ment, mint gondoltam. Az Echinodorus tenellus pl. úgy jött ki a csomagolásból, hogy a zselé 95%-a a tégelyben maradt. Az Eleocharis acicularis-szal szintén nem szenvedtem sokat. Egyedül a Monte Carlo lemosása volt nehezebb. Azzal az egy adaggal háromnegyed órát szórakoztam a csap alatt. Ja igen... Abból csak egy adag került be. A másik adagot nem tudtam már elhelyezni. Ha valóban elvan 1-3 hetet, akkor majd keresek neki helyet, ha a mostani telepítéssel valami gond lesz, de remélem megmarad minden.
Egy topikban olvastam, hogy zselés növényt illik a kezdetektől fogva tápozni. Ennek megfelelően kaptak is 1-1 nyomás GA micrót és macrót. Holnap után bekerül a Co2 is, aztán remélem a növények nőnek, nem az alga. :)

8 körül végeztem. Ilyen lett:
35283664772_89781d082e_h.jpg20170621_194917 by Ákos Zseli, on Flickr
35450179785_5f60b48bdf_h.jpg20170621_194901 by Ákos Zseli, on Flickr
34608543874_c858c8171e_h.jpg20170621_195707 by Ákos Zseli, on Flickr
35410362096_72470a83d5_h.jpg20170621_195714 by Ákos Zseli, on Flickr
35320190481_a1d68ca548_h.jpg20170621_195721 by Ákos Zseli, on Flickr
35063425440_3b8245832f_h.jpg20170621_195400 by Ákos Zseli, on Flickr

Ez a 3. monitorom! :D
34608539534_fc3cce550f_h.jpg20170621_195317 by Ákos Zseli, on Flickr

Csak aztán nehogy többet nézegessem ezt, mint a másik kettőt. :ROFLMAO:
 
Egy pillanatra én is eljátszottam a gondolattal, hogy milyen jól mutatna egy garnélás kocka a pult közepén, csak nem tudom hogy vessem fel az ötletet a főnökségnek. :D
A zselének könnyen le kell jönnie. Én megszivattam magam és szivacsosat vettem HC-ből. :ROFLMAO: És csipeszem sincs (még), szóval ujjal próbáltam tuszkolni. Túl mélyre nem hiszem, hogy tudod dugni, ha kilátszik a teteje, a többit úgyis megoldja a növény. Gondolom.

Hogyan?
- Főnök, szeretnék egy akváriumot a pultra!
Főnök meglepetten néz, mire közlöd vele, hogy:
- Én gondoznám, munkaidőn kívül.
Ennyi! Nagyjából. :D
Nekem lehet, hogy szerencsém volt, mert a közvetlen főnököm és a magyar vezérigazgató is jónak tartotta az ötletet. Az osztrák igazgató még nem tudja, de majd holnap megtudja. :ROFLMAO: Lehet, hogy akváriummal jövök haza. :LOL:
A közvetlen főnököm azt mondta, hogy ő szívesen nézegetne valami szépet, mikor odajön elmondani mi a következő feladat. :)
 
Ma reggeli mérés eredménye:
35072730430_34ce52a160_b.jpg2017-06-22_07-33-50 by Ákos Zseli, on Flickr
A teszt valószínűleg jó, mert mindig hasonló értékeket mérek, nincs kiugrás.
CO2 szint alacsonyabb, mint a múltkori mérés alkalmával, de akkor a csapvizet pihentetés nélkül mértem. Bekerült egy nano méretű Drop Checker. Na ezzel tbbet szavtam, mint a növényekkel. A reagens bejuttatása nem volt egyszerű feladat. Nem akart lefolyni. Végül egy vezetékről lehúzott szigetelést dugtam bele, amin keresztül tudott távozni a levegő és le tudott folyni a lötty. Ez jelenleg kék. :( Megerősítette a mérés eredményét. Élesztős CO2-t bekeverem hamarosan, holnap bekerül az is.
A következő hónap beruházása egy RO készülék lesz.
 
Na bakker, elsiklottam a lényeg felett. Jó lett a végeredmény. :D
Többet fogod nézegetni, hidd el. Bármi apró mozgást meglátsz majd, oda fogod kapni a fejed, és ott felejted a tekinteted. Iszonyat megnyugtató nézni, ahogy matatnak a csöppségek. Barátom rám szokott szólni, hogy csináljak már valami hasznosat is, mert otthon csak fekszek az asztalon és bámulom az akváriumot. :D Vagy épp benne matatok.
 
Kollegak mit szoltak? :) RO amig nincs meg, addig javaslom rendelj a tescobol hazhozszallitassal az iroda cimere 5 literes ioncserelt vizet (ha utba esik es autoval vagy akkor akar be is mehetsz erte), kulonben hamar ki fog ulni a vizko a szelere. Ekkora meretben nem egy oriasi beruhazas. Mettol meddig megy a lampa?
 
Kollegak mit szoltak? :) RO amig nincs meg, addig javaslom rendelj a tescobol hazhozszallitassal az iroda cimere 5 literes ioncserelt vizet (ha utba esik es autoval vagy akkor akar be is mehetsz erte), kulonben hamar ki fog ulni a vizko a szelere. Ekkora meretben nem egy oriasi beruhazas. Mettol meddig megy a lampa?
Aki látta már, annak tetszett. :)
Kb. 2 hét múlva rendelem a vízlágyítót. Így az elején godnolom kéne a napi vízcsere. Ami mondjuk szombaton és vasárnap ki fog maradni. Netto 15 liter ment bele. Elég lenne alkalmanként 5 literes vízcsere vagy azér jó volna az 50%?
A világítás 7től megy. Úgy tervezem, hogy 4ig. Holnap kap egy időzítőt, hogy ezt a hétvégén is tudja tartani.
 
Az inditas utani gyakori vizcserek celja, hogy kivedd az ammoniat a vizbol (talajbol jon, illetve az olvado novenyzetbol), mert meg nincs bacikulturad a szuroben, ami lebontana. A novenyek akkora mennyiseget nem tudnak felhasznalni es ha nem veszed ki, akkor bizony az algak fogjak. Az elso heten naponta masodik heten 2 naponta, 3. heten 4 naponta, majd heti 50% vizcsere az a tapasztalatokbol erkezett ajanlas, elterni nyilvan lehet tole, de mennyivel, hogy meg "biztonsagos" legyen sajnos fogalmam sincs. :) Paromnal mar beallt 60 literes van az irodaban ok heti cseren vannak es ott 4 ballon fogy (20l ion+10l kezelt csap megy). Szerintem az 5 liter ioncserelt 2,5l csapvizes neked is jo lesz, ha nem szeretnel tisztan RO/ion vizzel cserelni es visszasozni. 18 wattnyi ledet raereszteni 18 literre 9 oraban az nagyon bator, ha ragaszkodsz a 9 orahoz, akkor vagy 4-et dimmelj vissza minimum (ez kb. felezi a fenyerot), kesobb ahogy nonek a novenyek majd veheted feljebb. Az alganak sok ammonia + sok feny a tokeletes kombo.
 
+ esozteto a gep fele van iranyitva, hetvegen parologni fog az akva, ha ki fog logni a vegen a vizbol le fogja spriccelni a geped! Allitsd at ugy, hogy ezt vedd figyelembe. (a 60 literes klimas irodai akvarium egy hetvege alatt 3-4 centit parolog)
 
Az inditas utani gyakori vizcserek celja, hogy kivedd az ammoniat a vizbol (talajbol jon, illetve az olvado novenyzetbol), mert meg nincs bacikulturad a szuroben, ami lebontana. A novenyek akkora mennyiseget nem tudnak felhasznalni es ha nem veszed ki, akkor bizony az algak fogjak. Az elso heten naponta masodik heten 2 naponta, 3. heten 4 naponta, majd heti 50% vizcsere az a tapasztalatokbol erkezett ajanlas, elterni nyilvan lehet tole, de mennyivel, hogy meg "biztonsagos" legyen sajnos fogalmam sincs. :) Paromnal mar beallt 60 literes van az irodaban ok heti cseren vannak es ott 4 ballon fogy (20l ion+10l kezelt csap megy). Szerintem az 5 liter ioncserelt 2,5l csapvizes neked is jo lesz, ha nem szeretnel tisztan RO/ion vizzel cserelni es visszasozni. 18 wattnyi ledet raereszteni 18 literre 9 oraban az nagyon bator, ha ragaszkodsz a 9 orahoz, akkor vagy 4-et dimmelj vissza minimum (ez kb. felezi a fenyerot), kesobb ahogy nonek a novenyek majd veheted feljebb. Az alganak sok ammonia + sok feny a tokeletes kombo.
Köszönöm a tanácsokat! Megfogadom őket! :)
Akkor így lesz a vízcsere, ahogy javasoltad. Jövő héttől remélhetőleg ioncserélt vízzel és csapvízzel. Az RO készülékkel együtt rendelek majd sót is és a sima csapvíz mellőzve lesz.
Világítást visszadimmeltem az általad javasolt értékre.
Előtte:
35296705132_0b92bd6bb0_h.jpg20170622_131412 by Ákos Zseli, on Flickr
Utána:
35332893981_3cf885f63a_h.jpg20170622_131431 by Ákos Zseli, on Flickr
A 2 kép azonos beállításokkal készült (Azonos ISO, rekesz és záridő).
A 9 óra világításhoz sem ragaszkodom.

Az Aquario NEO CO2-t elindítottam. Holnapra remélem megszilárdul és mehet bele a BioRefill. Aztán remélem a tartósteszt is kizöldül, mert most nagyon kék.

+ esozteto a gep fele van iranyitva, hetvegen parologni fog az akva, ha ki fog logni a vegen a vizbol le fogja spriccelni a geped! Allitsd at ugy, hogy ezt vedd figyelembe. (a 60 literes klimas irodai akvarium egy hetvege alatt 3-4 centit parolog)
Nincs akkora ereje a szűrőnek, hogy lefröcskölje a gépet. Kipróbáltam tegnap. Az akvárium feléig spriccel el.

Egy kis érdekesség:
34622117374_192b3843be_o.jpgcellviz by Ákos Zseli, on Flickr
Kíváncsi lennék rá, hogy hol és mikor mértek átlag 12,1-es keménységet... Ha annyi lenne, nem gondolkodnék a vízlágyító vásárlásán.
 
A délutáni mérésem eredménye vízcsere előtt:
34662440393_f2e02d6d4c_b.jpg2017-06-22_10-45-47 by Ákos Zseli, on Flickr
Vízcsere után 1-1 nyomás GA microt és macrot valamint 0,5ml easy carbot kaptak a növények.
 
Mai fejlemények:
Átneveztettem a naplót. A segítséget köszönöm @viktorlantos -nak! :)

Reggeli 1. mérésem:
34669052983_53bf9b0fbc_c.jpg2017-06-23_07-47-03 by Ákos Zseli, on Flickr
A KH érték nem mászhatott el ennyire az előző mérésekhez képest. Legalább is szerintem semmi nem indokolná, úgyhogy csináltam még egy tesztet:
34669055823_810ac813c4_c.jpg2017-06-23_07-47-20 by Ákos Zseli, on Flickr
A 2. alkalommal már a CO2 szint-et is magasabbnak mérte a teszt.

Elindítottam a CO2 rendszert is. Először nem akart beindulni. A zselé tetején fehér hab keletkezett és erre öntöttem a BioRefillt a 40-50 fokos vízzel. Ez a fehér hab nem akart feloldódni, a gáztermelődés nem indult meg. Kicsit elkezdtem lötyögtetni, hogy segítsem a hab feloldódását. Amint a hab kezdett eltűnni egyből beindult.:D
A diffúzort az esőztető alá raktam. A feláramló bubikat elkapja az áramlat és szépen szétteríti az egész akiban. A videón valamennyire láthatók is a bubik, de a minőséget fel kell tolni hozzá HD-ra. :)
 
Ha beleolvasol a teszt topikjába láthatod majd, hogy többen panaszkodtak, hogy a Droidos telefonokon nem mindig mér ugyanúgy, egymás utáni méréseknél furcsán más értékeket kaptak, vagy épp más tesztektől volt eltérő az eredmény. Ha esetleg van egy kolléga Iphone-nal a közelben, javaslom kapd ki a kezéből egy teszt erejéig. :D
 
Ugyan nem vagyok CO2 adagolásban otthon, de ha jól tudom, épp az ellenkező oldalra szokták tenni a diffúzort, mert úgy nagyobb utat tesznek meg a buborékok a vízben (az áramlat a talajra fordítja őket), s így több idejük marad beoldódni.
 
Ha beleolvasol a teszt topikjába láthatod majd, hogy többen panaszkodtak, hogy a Droidos telefonokon nem mindig mér ugyanúgy, egymás utáni méréseknél furcsán más értékeket kaptak, vagy épp más tesztektől volt eltérő az eredmény. Ha esetleg van egy kolléga Iphone-nal a közelben, javaslom kapd ki a kezéből egy teszt erejéig. :D
Végigolvastam a topikot, de eddig nagyjából konstans értkeket adott, nem volt olyan nagy kiugrás, mint amit a tesztcsík topikjában írnak (nitrát 0-40 közt).
Azért iphone-al kipróbálom majd. ;)
 
Back
Oldal tetejére