• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Első hi-tech 288L

A surface scum az élőlények legnagyobb ellensége! Skimmert oda de izibe. Különben további pusztulások lesznek. Addig is emeld feljebb a lilyt hogy keverje a felszínt jobban.

Nekem pár napja elkoszolódott a skimmer szivacsa, nem pucolta a felszínt, hártya jött, co2 pöfögött tovább. Egy amano reggelre ki is ugrott. Többi is nyugtalan volt. Puceva, tiszta felszín, egy óra múlva mindenki boldog!
Ötlet jó, lily-t felemeltem, meg lefölöztem. A haldokló halak eltűntek, valszeg magukhoz tértek. Hátukon fekvő amanók sajnos még reggelre is a hátukon feküldtek. Nem mertem kiszedni amíg még rugkapáltak.


Skimmert vásárlást 1 hét múlvára terveztem ettől a balesettől független.
Heti vízcsere mellett nem értem mitől lett ilyen drasztikus ez a hártyásodás.
 
Csináltam egy gyors mérést
Temp: 24,5 celsius
PH 6,4
CO2 35
No3 25
No2 0,25
GH 7
KH 15
Helló!
A növényeiden nem látszik, hogy zavarná őket a szikes víz, amiben tartod őket. Hogy lehet ez? És mitől ilyen alacsony a PH? Nálam, hasonló paramétereknél igen magas PH érték van, köszönhető a magas KH-nak. Ezért is szikes a víz. (magas nátrium szint) A PH-t valószínűleg a CO2 viszi le ekkora mértékben, nem? Lehetséges, hogy este, amikor kikapcsolod a CO2-t, a PH az egekbe szökik. Ez biztosan nem kedvez a lakóknak.
 
Helló!
A növényeiden nem látszik, hogy zavarná őket a szikes víz, amiben tartod őket. Hogy lehet ez? És mitől ilyen alacsony a PH? Nálam, hasonló paramétereknél igen magas PH érték van, köszönhető a magas KH-nak. Ezért is szikes a víz. (magas nátrium szint) A PH-t valószínűleg a CO2 viszi le ekkora mértékben, nem? Lehetséges, hogy este, amikor kikapcsolod a CO2-t, a PH az egekbe szökik. Ez biztosan nem kedvez a lakóknak.

Szikes víz hatása csak 10 felett pusztító. Azaz ha nálam 4 GH lenne 15-ös KH mellett.

De amúgy Tom Barr megmondta a csapvíz jó. :D :D
Én leszek az utolsó aki átáll RO-ra.
Biztos van érzékenyebb és sokat bíró növény karbonkeménység szempontjából. S valszeg én a kevésbé érzékenyebbek nevelgetem.
GA M&M-nek köszönhetően eddig minden piszok sebességgel burjánzott nálam. (Parvula, Vivpara, HC Cuba, Xmass moss..és még másik 5) Inkább zavaró is ez a növekedési sebesség. 2 hétig nem vágtam a növényeimet és benőtték a Lilyt-ami onnantől nem szállított oldott Co2-t az akva túl oldalára.

Épp a hétvégén terveztem EAPLC miatt a fotózást. Indulni nem indulok, csak gyakorolni akartam hogyan kell ezt. S látszik is, hogy az időzítésre minden rossz összejött. Mivel nem jutott Co2 ezért megjelent a fonalalga is. :D Ha tényleg indulni akartam volna, most enne a fene. Mondjuk akkor lenne is már pár tartalékképem előző hetekről, nem csak az utolsó pillanatra hagynám.

PH-t igen a Co2 vitte ennyire le. 7-7,2 szokott lenni ezzel a keménységgel és 25-30-as Co2-vel. Hogy a Co2 felment 35-re levitte a PH-t.

A rendesen oldott CO2 nem szökik el az akváriumból reggelre. Reaktorom van. Ha elszökne a DC kék lenne reggelre. Sötétebb zöld, de nem kék. Magyarán a PH mászkál 6,8 és 7,2 között. De valszeg minden akvaristánál így van, hisz mindenki kikapcsolja a CO2-t éjjelre.
 
Szikes víz hatása csak 10 felett pusztító. Azaz ha nálam 4 GH lenne 15-ös KH mellett.

De amúgy Tom Barr megmondta a csapvíz jó. :D :D
Én leszek az utolsó aki átáll RO-ra.
Biztos van érzékenyebb és sokat bíró növény karbonkeménység szempontjából. S valszeg én a kevésbé érzékenyebbek nevelgetem.
GA M&M-nek köszönhetően eddig minden piszok sebességgel burjánzott nálam. (Parvula, Vivpara, HC Cuba, Xmass moss..és még másik 5) Inkább zavaró is ez a növekedési sebesség. 2 hétig nem vágtam a növényeimet és benőtték a Lilyt-ami onnantől nem szállított oldott Co2-t az akva túl oldalára.

Épp a hétvégén terveztem EAPLC miatt a fotózást. Indulni nem indulok, csak gyakorolni akartam hogyan kell ezt. S látszik is, hogy az időzítésre minden rossz összejött. Mivel nem jutott Co2 ezért megjelent a fonalalga is. :D Ha tényleg indulni akartam volna, most enne a fene. Mondjuk akkor lenne is már pár tartalékképem előző hetekről, nem csak az utolsó pillanatra hagynám.

PH-t igen a Co2 vitte ennyire le. 7-7,2 szokott lenni ezzel a keménységgel és 25-30-as Co2-vel. Hogy a Co2 felment 35-re levitte a PH-t.

A rendesen oldott CO2 nem szökik el az akváriumból reggelre. Reaktorom van. Ha elszökne a DC kék lenne reggelre. Sötétebb zöld, de nem kék. Magyarán a PH mászkál 6,8 és 7,2 között. De valszeg minden akvaristánál így van, hisz mindenki kikapcsolja a CO2-t éjjelre.
Aham, értem. CO2 terén még kell világosodnom. A PH-t csak azért írtam, mert olvastam, hogy drasztikus ingadozás veszélyes lehet az élőlényekre.
A szikes víz esetén csak arra gondoltam, hogy nem -e kellene az arányokon (GH-KH) javítanod valamelyest. Olvastam én is, hogy a +10-es arány a KH javára, már végzetes lehet a növényezés szempontjából, de igazából ez a "romlás" mértéke már +5 KH esetén elindul és az emelkedéssel csak nő. Persze ha nem látsz hibát, akkor kár foglalkozni vele. Nálam volt tünet rendesen.
 
Aham, értem. CO2 terén még kell világosodnom. A PH-t csak azért írtam, mert olvastam, hogy drasztikus ingadozás veszélyes lehet az élőlényekre.
A szikes víz esetén csak arra gondoltam, hogy nem -e kellene az arányokon (GH-KH) javítanod valamelyest. Olvastam én is, hogy a +10-es arány a KH javára, már végzetes lehet a növényezés szempontjából, de igazából ez a "romlás" mértéke már +5 KH esetén elindul és az emelkedéssel csak nő. Persze ha nem látsz hibát, akkor kár foglalkozni vele. Nálam volt tünet rendesen.
Hogy lehetne változtatni? RO? Én azt nem tudom bevállalni. Ugyan nem mini a lakás, de pont a fürdőszoba az ami kicsi egy tartály sehogy sem fér el benne.

Valamint a megszokott rövid takarítási idő "megszívom a csövet majd 20 perc múlva megnyitom a csapot" jelentősen megnövekedne.
Ne érts félre, van amikor 2 órát szöszölök vele, de úgy akarom kialakítani, hogy ne legyen kötelező a 2 óra. A rövid változat az egyszerű vízcsere, 5 perc kapargászással összesen 20 perc / hétvége. 1 óráig csorog, de addig lehet mást csinálni.

A tengeri akvát is emiatt halogatom.
 
A legtöbb hibát ám csak Te látod és ez mindig is így lesz.:) Ami nem feltétlenül hiba, de engem kicsit zavar, hogy két akváriumot látok (bal és jobb oldal), ráadásul a jobb oldali sokkal hagsúlyosabb. Egyenként nézve teljesen jó mind a kettő, de együtt szemlélve nincs sok kapcsolatuk, nem állnak össze egy képpé. Az eredeti átlós koncepciót megtartva próbálnék kapcsolatot képezni és közben balra erősíteni több dekorral, növénnyel.:)
37154784303_88ab42e84a_b.jpg
 
Hát én csak a hibáit látom. Elmúlik ez, lesz amikor nem fog idegesíteni az ecsetmoha meg a sok ezer hiba a scape-ben?

View attachment 42405
Nem tudom ez vigasztal-e téged, de nekem kifejezetten tetszik. Ha a természetet / természetest próbálod utánozni, akkor abban nem lehet hiba. Mert a természet nem hibázik. Nekem kifejezetten az aszimmetrikus elrendezések a szimpatikusak. Abszolút nem az én világom a:
- hófehér homok alul
- középen egy nagy rakás barna (táptalaj)
- a tetején egy darab kő
- azon meg még egy darab fa is. o_O Iszonyú.
Ez nem olyan. Ez szép.
... hogy valami kritikát is mondjak, ne csak ömlengjek: kicsit sokféle a növény a jobb oldalon (szerintem). Viszont ebbe a hibába én is belelesek sajnos, nem tudok ellenállni nekik. ;) Viszont nem gondolom, hogy át kellene ültetni a bal oldalra, mert akkor ellaposodik a látvány.
 
engem kicsit zavar, hogy két akváriumot látok
View attachment 42407
Ha a természetet / természetest próbálod utánozni, akkor abban nem lehet hiba. Mert a természet nem hibázik. Nekem kifejezetten az aszimmetrikus elrendezések a szimpatikusak.
Köszönöm a jó szavakat és a kritikát is. Igen megfogtátok a 2 mondatot, ami hetente eszembe jut erről az akváriumról: Mi a fenének akartam egyszerre 2 dolgot megvalósítani...de a természetben pont ilyen véletlenek vannak, ez úgy ahogy van igazi.
Csak akárhogyan nézzük nem jön át az iwagumi egyszerűségének a csodája ha van egy másik oldal ami teljesen eltereli a figyelmet. Épp tegnap volt, hogy a magas ruhaszárító kitakarta az iwagumi részt és fúúú de szépnek láttam a jobb oldalt magában, az való nekem.

És, hogy én mit látok?

- meg nem szűnő algákat, de nem csak pár pöttyöt, mert szőrözős nem lennék, de sose láttam még seiryium kék lankáit. :).
- fehér homokra folyton beguruló barna amazóniát

A layout-ot már rég megbántam, de nem baj ez, mert valamin meg kellett tanulni a hobbit és így volt ez jó.
 
Szia,

nekem is a jobb oldala tetszik igazán! Persze az egészet elfogadnám úgy ahogy van - gartula hozzá :)
 
Még sosem vágtam a parvulat. Kb 3 hónapos, de csak tippelek. Kellene már? S akkor mi lesz bedúsul?
Felegyenesedik a mostani kócosságából? Mennyire vágjam?
 
Szűrő szétszed, akváriumvíz egy vödörbe szűrőanyag átmos majd visszarak a tálcába és úgy mehet a tiszta szűrőbe. A durva szivacsokat csap alatt el lehet mosni a biológiai szűrőközeget akváriumvízbe átmosni, Perlon vattát cserélni, Oase esetén a felső barna szivacsot alaposan csap alatt ki lehet mosni. Előszűrő szivacsokat csap alatt átmosni, előszűrő csövét ki és befolyó részét kefével kipucolni. A rotort kiszedni és kipucolni a rotorházat, a rotor lapátokról lepucolni az algát. A fejen a ki és befolyó ágakat szintén kefével kipucolni. A csöveket, ki és befolyókat kefével átpucolni ha nem jön le akkor beáztatni valami tisztító oldatba (ADA superge). Reaktor esetén azt is érdemes szétkapni és átmosni időnként.

6 napos BO véget ért. Ilyen sikertelen BO-m még nem volt. Ezek szerint a pokróc nem elég. Első BO-nál fekete sittes zsákot terítettem az akvára ott 4 nap után egy szem alga nem volt, pedig brutál volt indítás előtt. Most 6 nap múlva is megmaradt a zöld pont alga 60%-a. Fonál szerencsére eltűnt.

Szűrőt Matyi ajánlása szerint pucoltam ki. A rotorra azt hittem csavarhúzó kell...sose néztem, de csak el kell tekerni és kijön a lezárófedél. A 6 hónaposon volt lerakódás a 2 hónaposon még szinte semmi.

Egyedül a fejet nem pucoltam ki, de jövő héten azt is megoldom.

@Matyi , te milyen gyakorisággal ajánlod az előszűrő tisztítását és milyen gyakran az egész testet?
 
Két hónapja áttettem a második Lily-t a túloldalra. Pont Úgy mint a GA-ban a 650L-esnél. Átlóban vannak egymással szemben. Ahogy láttam rosszabb lett az eredmény. Ecset algák hihetetlen mértékben elszaporodtak.

Mitől nő az ecset?
Co2 olyan magas, hogy ha egy kicsit is megemelném még akkor már a Galaxy-k rángatóznak, felfordulnának (ezért vettem vissza). Tehát abból hiány nem lehet.
Esetleg a 9 hónapos érett akvárium túl sok múlmot termel és a 2 DB Oase 600-as már nem elég? Nem tudom.

Vettem 24DB Sün csigát. Ennyire volt épp keret. Elképesztően eszik az összes algát. Rátettem egy korom fekete kőre, tudjátok ahol az ecset 1cm vastag bársony és úgy ette tövig, hogy a Seiryum azon a 1cm-es csíkban azonnal világosszürkében pompázik. Nem félig maszatos, hanem mintha egy csomagolópapírt húznának le egy dobozról egy csíkban. Elképesztő.

Kíváncsi vagyok a 24 csiga elég-e. Balázsék 150-et raktak a 650L-hez tehát nekem is kellene a 288L-hez 66 csiga.

A parvula nagyon sűrű. Sajnos a karácsonymoha egyre jobban belemászik. Értem ez alatt azt, hogy sok helyre odahullik és beleszövi magát a fűbe. Fenntarthatóságára kellene egy topic, mert külön témát lehetne szentelni annak, hogy ezek párban nem szeretik egymást. Bár a karácsonymoha nagy kedvenc de a következő scapebe nem fog szerepelni. Rengeteg időt töltök a kicsipeszeléssel, de már nem megy. Legyőzött. :)
 
Életképek:

25339773187_1706a3e4ed_h.jpg

39499593194_afa9345c1a_h.jpg


39499593584_68ddb56b54_h.jpg

Utolsón látszik a karácsonymoha mennyire beette magát mindenhova, a parvulából már kiszedhetetlen legalábbis én nem győzöm.

Parvula fele barna. Ez vajon egy régebbi blackout műve vagy így 1 év után kifogyott a táptalaj és kapszulázni kellene?
 

Attachments

  • 25339773187_e25865e452_z.jpg
    25339773187_e25865e452_z.jpg
    127.7 KB · Megtekintések: 2
  • 39499593194_552bc3d875_z.jpg
    39499593194_552bc3d875_z.jpg
    151.6 KB · Megtekintések: 2
  • 39499593584_6e6bdb8aa2_z.jpg
    39499593584_6e6bdb8aa2_z.jpg
    152.5 KB · Megtekintések: 2
Utoljára módosított:
Még sosem vágtam a parvulat. Kb 3 hónapos, de csak tippelek. Kellene már? S akkor mi lesz bedúsul?
Felegyenesedik a mostani kócosságából? Mennyire vágjam?
Hali hasonló cipőben járok én is mint Te. Csak fele ekkora az akvárium :)
Parvula-t én nem nyírtam még sosem 1 év után, csak ha nagyon algás lett akkor. Ki nem egyenesedett sosem. Acicularis viszont már meglassult, őt nyírtam többször. Csigák hgy vannak melóznak? (y) nekem a kövek már rettentes állapotban vannak :( és már a fogkefe sem segítet... Kivettem a kisebbeket és szétkeféltem ecetes vízben így azért volt hatás :)
Egyébként nekem is OASE Biomaster van, én mindig kinyomkodom az előszűrőt ha szemmel láthatóan csökken a vízhozam. A mátrixhoz és a szivacshoz ami benne van, még nem nyúltam sosem. Látványosan javul ha az előszűrőt csak kinyomkodom csapban.
Kitartást a mohádhoz ;)
 
Hali hasonló cipőben járok én is mint Te. Csak fele ekkora az akvárium :)
Parvula-t én nem nyírtam még sosem 1 év után, csak ha nagyon algás lett akkor. Ki nem egyenesedett sosem. Acicularis viszont már meglassult, őt nyírtam többször. Csigák hgy vannak melóznak? (y) nekem a kövek már rettentes állapotban vannak :( és már a fogkefe sem segítet... Kivettem a kisebbeket és szétkeféltem ecetes vízben így azért volt hatás :)
Egyébként nekem is OASE Biomaster van, én mindig kinyomkodom az előszűrőt ha szemmel láthatóan csökken a vízhozam. A mátrixhoz és a szivacshoz ami benne van, még nem nyúltam sosem. Látványosan javul ha az előszűrőt csak kinyomkodom csapban.
Kitartást a mohádhoz ;)
Egyszer lenyírtam a parvula felét, de azt sem alaposan. Szóval mondjuk, hogy nem nyírtam, kócos, de jó pofa nincs vele bajom, csak azt kellene megtudnom valami okostól miért barnul. A táptalaj kifogyott 1 év után, vagy a BO-t sínylette meg? @viktorlantos pls. Ennél már nem számít csak tudni akarom.

24 darab csiga nagyon kevés ehhez a 288L-hez mégis elvégezték a dolguk. Nagyon lassan azaz kb 2 hónap alatt másztak végig de nyoma sincs semmi algának. Talán a repedésekben találok ha makrózok....

Tavaszi szünetben rescape szóval nem érdekel nagyon mi van már vele. Heti vízcsere persze megtörténik.
Rescape-nek tudom sírás lesz a vége, mert túlnőtt rajtam a project...de most már véghez viszem. Vettem 80 kiló Samurai Rock-ot és nem lett belőle semmi szép.

Összképet azért nem teszek már fel mert összeomlott amit csináltam.

HAC-ra gondoltam jelentkezem. Semmi másért mint hogy szokjam mit kel ilyenkor csinálni. Egyik ágat odébb akartam tenni egy picit ami feltúrta a gyepet és egy kőépítmény is összeomlott. Kudarcok kudarca.

39499593774_7fab160ce0_h.jpg


Ha valakinek kell algamentes karácsonymoha vihet, pénzért, csokiért, csere növényért akármiért.
 
Szia. Érdeklődnék a süncsigák után. Pontosan milyen algákat esznek meg? Mennyire helena kompatibilisek? Ők is tele petézik az akváriumot? Nekem sisakcsigáim vannak, őket a helenák nem piszkálják viszont mindent teleraknak petével.
 
A táptalaj kifogyott 1 év után, vagy a BO-t sínylette meg?

A BO nem a kedvence a gyepnek.
Az eleocharis barnul melegebb vízben. 25 fok alatt legyen.
A táptalaj 6 hónap után kimerül ilyen sűrű gyepnél, ami nálad is van. Utána jelentkeznek hasonló tünetek. 6-8 hónap után táprudazni kell 2 havonta kb.
 
Szia. Érdeklődnék a süncsigák után. Pontosan milyen algákat esznek meg? Mennyire helena kompatibilisek? Ők is tele petézik az akváriumot? Nekem sisakcsigáim vannak, őket a helenák nem piszkálják viszont mindent teleraknak petével.
Nem hallottam róla, hogy Helena megkímélne más csigákat így én kivettem a helenákat fél év után és a másik akvába éldegélnek. Utána kerültek bele süncsigák.

Süncsiga az ecsetet eszi nagyon és a zöld por és pont algát. Lehet mást is, de nekem ezeket leradírozta.

10 hónapig nem múlmoztam gondoltam 30 ilyen pici hal akármennyit is kakil az biztos elbomlik, hát nem. Az ebből felszabaduló ammónia minden algának kedvez.
 
A BO nem a kedvence a gyepnek.
Az eleocharis barnul melegebb vízben. 25 fok alatt legyen.
A táptalaj 6 hónap után kimerül ilyen sűrű gyepnél, ami nálad is van. Utána jelentkeznek hasonló tünetek. 6-8 hónap után táprudazni kell 2 havonta kb.
Ezer köszönet. Huh fél év azt hittem több.

24,4 celsius van állandóan. Vagy bedöglött a digit mérő :) vagy az oase szűrő fűtője teszi amit kell.
 
Back
Oldal tetejére